Dünya Tarihinin Dönüm Noktaları Belgeseli Başlıyor

Manşet Türkiye

Yapımcılığını Emre Konuk’un yaptığı “Dünya Tarihinin Dönüm Noktaları” belgeseli 12 Ocak’ta TRT Belgesel ekranlarında başlıyor.

Yapımcılığını Emre Konuk’un (Akli Film) yaptığı “Dünya Tarihinin Dönüm Noktaları”, tarihin birbirinden farklı zaman dilimlerinde geçen “gerçek kişi ve hikayeleri” konu edinen, kurmaca ve animasyonun sınırsız anlatım olanaklarını sonuna dek kullanmaktan kaçınmayan ve izleyicileri adeta bir zaman makinesinde yolculuğa çıkarmayı hedefleyen bir dökü-drama serisidir.

Yıpratıcı, yakıcı ve sarsıcı o savaş günlerinde, Japon Başbakan Kantaro Suzuki, müttefik kuvvetlerden gelen telgrafa hangi cevabı verdi de atom bombaları, Hiroşima ve Nagazaki üzerine doğru yolculuğa çıktı? Peki size Büyük Roma İmparatorluğu’nun sonunu getirecek olaylar dizisini başlatanın, Edirne Savaşı’ndaki isimsiz bir muhafızın, sebepsiz yere fırlattığı ok olduğunu söyleseydik neler düşünürdünüz? Veba’nın tüm Avrupa’yı adeta bir cehenneme çevirdiği o günlere şahitlik etmek ister misiniz? Sizce hastalığın bu kadar yayılmasında sözüne güvenilen önemli bir insanın hatalı bir kararı sebep olmuş olabilir mi? Peki Birinci Dünya Savaşı’nı başlatan o ana gitmek ister misiniz? Franz Ferdinand’ı ölüme götüren o ana? Peki size Eski Çin’de gerçekleşen bir kehanetin, binlerce yıl sonra Güney Amerika’nın yağmalanmasına neden olabileceğini söyleseydik, ne düşünürdünüz? Napolyon, Hitler, Cengiz Han, Tesla gibi tarihin dönüm noktalarında hayat bulmuş karakterleri, gerçek hikayelerine uygun bir şekilde yeniden canlandırmak ve izleyicinin belleğinde unutulmaz bir yer etmeleri hedeflenmektedir.

İzleyiciler, kendilerini, binlerce yıllık insanlık tarihinde, kimi zaman Antik Yunan döneminde geçen, akılları zorlayan bir hikayenin içerisinde buluverirler, kimi zaman da İkinci Dünya Savaşını yaşayan Avrupa’nın adeta bir cehennemi andıran cephelerinde… Yeri gelecek Amerikan iç savaşında özgürlük mücadelesine girecekler, yeri gelecek atom bombasının atıldığı Hiroşima’ya uzanacaklar…

Dünya Tarihinin Dönüm Noktaları, her bölümde, farklı bir zaman diliminde geçen, sarsıcı ve sürükleyici farklı bir hikaye anlatmayı tercih etmiştir. Küçük detayların ve ayrıntıların, büyük resmi tamamladığı bu görsel şölen, izleyicilerin dünya tarihine olan bakış açısını değiştirebileceği gibi, aynı zamanda hikayelerin hepsinin içerisinde taşıdığı anlamla birlikte kıssadan hisseler çıkarmalarına da yardımcı olabilecektir.

Canlandırma sahneleri için özenli bir çalışma gerçekleştirilmiş olup, görsel teknolojinin tüm olanaklarından yararlanılarak da şık, yenilikçi ve zengin bir anlatım elde edilmeye çalışıldı.

Öte yandan Animasyon sanatçıları, her bölüm için karakter, mekan ve mizansen tasarımları gibi çalışmaları detaylı ve ince bir yaklaşımla sürdürüp, projeye ilgi çekici ve özgün bir anlatım olanağı sundular.

Dünya Tarihinin Dönüm Noktaları’nda bir keşfe çıkmaya hazır mısınız?

“Dünya Tarihinin Dönüm Noktaları” ilk bölümüyle 12 Ocak Cumartesi 21:00’da ve her cumartesi TRT Belgesel ekranlarında.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up