TV > TV'de Sinema 1 yıl önce

Sinefesto

'İtiraf' 15 Temmuz'da TRT 1'de

15 Temmuz hain darbe girişiminin 7’nci yıl dönümünde TRT 1 ekranlarında iki yeni film izleyiciyle buluşuyor. FETÖ üyelerinin yargılanma ve tutuklanma süreçlerinde örgütsel davranışlarının devamlılığını konu alan “İtiraf” ile FETÖ üyesi olmakla suçlanan vatansever bir görevlinin mücadelesini anlatan “yirmisekiz”, FETÖ’nün gizli ve karanlık yüzünü bir kez daha ortaya çıkarıyor.

FETÖ tarafından 15 Temmuz 2016 yılında gerçekleştirilen darbe girişiminin 7’nci yıl dönümünde, darbe girişimi ve sonrasını anlatan iki yeni film, TRT 1 ekranlarında izleyicilerle buluşuyor. 15 Temmuz Cumartesi akşamı saat 20.00’de yayınlanacak “İtiraf” ve 16 Temmuz Pazar akşamı saat 20.00’de yayınlanacak “yirmisekiz” filmleri ile FETÖ’nün karanlık yüzü bir kez gözler önüne seriliyor.

FETÖ’nün cezaevlerindeki faaliyetleri “İtiraf” filmi ile ekranlara geliyor

Gerçek olaylara dayanan “İtiraf” filmi, FETÖ üyelerinin 15 Temmuz darbe girişiminden sonraki dönemde yargılanma ve tutuklanma süreçlerinde örgütsel davranışlarının devamlılığını işliyor. Adalet Bakanlığı’na bağlı bir cezaevi müfettişi olan Ömer’in FETÖ üyelerinin mahkûm olduğu bir cezaevinde görevlendirilmesini ve Cumhuriyet Savcısı olan arkadaşı Timur’un ricasıyla bir bilgisayar oyunu içine gizlenmiş, FETÖ’ye ait bilgileri barındıran şifreyi bulmaya çalışmasını konu alan film, 15 Temmuz sonrası döneme ışık tutuyor. “Etkin pişmanlık” kavramı, örgütün cezaevindeki eski üyeler üzerinde kurduğu baskı, cezaevlerindeki tutuklular üzerinden ulusal ve uluslararası kamuoyunda yapılan dezenformasyon faaliyetleri gibi pek çok önemli konuya değinen film, 15 Temmuz Cumartesi akşamı saat 20.00’de yayınlanacak. Yapım ve senaristliğini Halis Cahit Kurutlu’nun üstlendiği, M. Erkam Bülbül yönetmenliğindeki filmin oyuncuları arasında ise Kemal Uçar, Can Nergis, Emrah Akduman, Hazal Çağlar, Yunus Emre Özcan, Sultan Sarohan, Esma Soysal ve Sinan Albayrak gibi isimler yer alıyor.

FETÖ’nün iftira ve tehditleri “yirmisekiz” filminde anlatılıyor

16 Temmuz Pazar günü saat 20.00’de TRT 1 ekranlarında olacak “yirmisekiz” filmi ise, FETÖ üyesi olmakla suçlanan bir görevlinin ülkesi için savaşmasını ve çabalamasını konu alıyor. İstihbarat görevlisi Serencebey’in 15 Temmuz darbe girişiminde son nefesini veren arkadaşından, Fetöcülerin 14 Ağustos’ta tekrar darbe yapacaklarını öğrenmesi ile başlayan film, tehdit olarak görülen Serencebey’e FETÖ üyesi olduğu iftirasının atılmasını anlatıyor. Teslim olmayan ve yirmi sekiz günlük süreçte FETÖ’nün ikinci darbe tehdidini ortadan kaldırmak için mücadele eden Serencebey’in hikayesi, örgütün iftira ve tehdit ile nasıl pek çok insanı zor durumda bıraktığını gözler önüne seriyor. Emrah Şendur yönetmenliğindeki filmde Ceyhun Mengirlioğlu, Yaprak Medine, Mia Elif Öcal, Bahtiyar Memili, Kahraman Sivri gibi isimler yer alıyor.

İlginizi Çekebilir