Keşfet 1 yıl önce

Sinefesto

“Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” Artizan Sanat'ta

Beyoğlu’nun yeni kültür sanat mekânı Artizan Sanat, sinemaseverleri Türk sinemasının eskimeyen filmleriyle buluşturuyor. Artizan Sanat, “Türk Sinemasında Eskimeyenler” film gösterimleri serisine Engin Ayça’nın “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” (1990)  filmi ile devam ediyor.

Filmin restorasyonlu kopyasını izleyeceğimiz etkinlik 09 Kasım 2022 Çarşamba günü Akademi Beyoğlu’nda, saat 17.30’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” filminin gösterimi ile başlayacak. Saat 19:15’te ise sinema yazarı Tuba Deniz’in moderatörlüğünde filmin yönetmeni Engin Ayça ile bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Engin Ayça'nın ikinci uzun metrajlı filmi olan “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” filmi kendisine âşık bir müzisyenin ölümüyle geçmişini hatırlayan bir şarkıcının hayatı anlatılıyor. Türk Sanat Müziği sanatçısı Leyla Akın'ın (Türkan Şoray) orkestrasında uzun yıllardır beraber çalıştığı Cemal Bey (Ekrem Bora), bir gün hayatını kaybeder. Bu ölümün ardından Leyla, Cemal Bey'i daha iyi anlayabilmek için onu tanıyan insanlarla görüşmeye başlar.

İlginizi Çekebilir