Film > Dünya > Hollywood 1 yıl önce

Sinefesto

Shakespeare'in Hamlet'i Film Oluyor

The Long Goodbye isimli kısa filmi ile Oscar kazanan aktör Riz Ahmed ve "Surge" filminin yönetmeni Aneil Karia'nın WME Independent tarafından Cannes pazarında piyasaya sürülecek olan Shakespeare'in klasiği Hamlet'in modern bir uyarlaması için onaylandı.

Ahmed, babasının hayaleti tarafından musallat olan ve giderek daha dengesiz yüksekliklere sürüklenen Hamlet'i canlandıracak. Seçkin Londra'dan şehrin yeraltına, Hindu tapınaklarından evsiz çadır kentlere taşınarak babasının öldürülmesinin intikamını almak için aceleci ve şiddetli yollara başvuran Hamlet; sonunda ailenin yozlaşmasında kendi rolünü ve kim haline geldiğini sorgulayacak.

Ünlü tiyatro oyunu Hamlet'in senaryosunu Michael Lesslie kaleme alacak. Ahmed, yapımcı ortağı Allie Moore, Michael Lesslie'nin Storyteller Films ve Under The Skin yapımcısı Jim Wilson ile birlikte yapım şirketi Left-Handed Films adına yapımcılık yapacak.

Ophelia rolünde Morfydd Clark ve Laertes rolünde Joe Alwyn yer alacak. Uzun süredir Hamlet'in kendi ailesiyle çalışan ve çöküşünün ağına düşen bir ailenin erkek ve kız kardeşlerini oynayacaklar.

Ahmed ve Karia şunları söyledi: “Bu ırk, akıl sağlığı ve eşitsizlik hakkında bir Hamlet, işleri düzeltmenin eski düzeni ateşe vermek anlamına gelip gelmediğini soruyor. Hamlet'imiz, babasının hayaletiyle karşılaştıktan sonra akrabalarının ahlakını ve kendi akıl sağlığını sorgulamaya başlayan, zengin İngiliz ailesinde bir yabancıdır. Hamlet'in babasının katiline karşı kanlı intikam arayışı, seyirciyi etkisi altına alan ve peşini bırakmayacak bir cesaret ve aciliyetle anlatılacak." 

Karia, İngiliz-Hint kökenli bir aileden geliyor ve Ipswich'te doğdu, Leeds'te okudu ve yetişkinlik hayatının çoğunu Londra'da geçirdi. Ahmed, 1970'lerde Birleşik Krallık'a taşınan İngiliz Pakistanlı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

WME Independent eşbaşkanları Deborah McIntosh ve Alex Walton, projeyi “Daha ​​önce gördüğünüz hiçbir şeye benzemeyen bir Hamlet versiyonu; içgüdüsel, modern olacak ve güncel temalara değinecek. ” olarak tanımladılar. 

Karia'nın başlangıçta Shakespeare'le mücadele etme konusunda bazı çekinceleri vardı. Ancak projeyi Lesslie ve Ahmed ile tartıştıktan sonra kısa sürede bu versiyonun doğasında bulunan benzersiz ve çoklu katmanları anladı.

“Bu, eserin kısaltılmış bir versiyonu olacak. Esere sadık olmak ama insanların içine adım atmasına izin veren bir dünya, bir ton ve sunum yaratmak istiyoruz. Söz konusu Shakespeare olduğunda giriş engeli hisseden nesiller boyunca duvarları yıkmak istiyoruz” dedi.

Deadline.

İlginizi Çekebilir