Film 1 yıl önce

Sinefesto

“Selvi Boylum Al Yazmalım” Artizan Sanat’ta

“Selvi Boylum Al Yazmalım” 10 Aralık 2022 Cumartesi günü saat 16:00’da Artizan Sanat’ta gösterilecek. Film gösteriminin ardından, sinema yazarı Tuba Deniz’in moderatörlüğünde, filmin senaristi Ali Özgentürk ile bir söyleşi gerçekleşecek.

Artizan Sanat, “Türk Sinemasında Eskimeyenler” serisindeki film gösterimlerine Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı, Türk sinemasının kült filmlerinden Selvi Boylum Al Yazmalım (1978) ile devam ediyor.

Kırgız edebiyatçı Cengiz Aytmatov’un Kırmızı Eşarp kitabından senaryolaştırılan film, 10 Aralık 2022 Cumartesi günü saat 16:00’da Artizan Sanat’ta gösterilecek. Film gösteriminin ardından, sinema yazarı Tuba Deniz’in moderatörlüğünde, filmin senaristi Ali Özgentürk ile bir söyleşi gerçekleşecek.

Film, birbirlerini görür görmez âşık olan Asya ve İlyas'ın hikayesini anlatıyor. Aşıklar kaçarak evlenirler ve Samet adında bir çocukları olur. İlyas, kamyon şoförü olduğu için sık sık uzun yola çıkar, Asya çoğu zaman Samet ile yalnız kalır. İlyas, bir akşam yolda kalmış bir yolcu minibüsünü halatla çekerek kurtarır. Bu durumu öğrenen çalıştığı şirket, İlyas'ı şoförlükten alıp bakım servisine verir. İlyas, o günden sonra bunalıma girer ve ailesi ile ilgilenmez. Durumu düzeltmek isteyen Asya çalıştığı firmanın patronu ile konuşur fakat ret cevabı alır. Asya'nın patronu ile konuştuğunu öğrenen İlyas çok sinirlenir ve evi terk eder.  Bu veda İlyas ve Asya’nın hayatında derin bir uçurumun da başlangıcıdır.

Artizan Sanat’ta sezon boyu gerçekleşecek etkinliklerden bütün sanatseverler ücretsiz faydalanabilir. Etkinlikler hakkında detaylı bilgiye sosyal medya hesaplarından ve internet sitesinden erişebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir