Eleştiri: Djam (Aman Doktor)

Eleştiri
Eleştiri: Djam (Aman Doktor)
Aman Doktor derdime bir çare 

Çingene Kral Tony Gatlif‘in Geronimo’dan sonra merkezine  yine bir kadın kahramanı koyduğu yeni filmi Djam, her Gatlif filmi gibi bol müzikli ve eğlenceli.

Her zamanki gibi yine bir yolculuğun güncesini tutan Gatlif, Yunanistan’dan başlayarak neredeyse tamamı Türkiye’de geçen  rembetikoyla süslü bir filme imza atmış.

Başroldeki Daphne Patakia ve Simon Akbarian‘ın sıra dışı performansı ile hafızalara kazınan Djam, Avrupa sinemasında boy gösteren ciddi bir meseleye değiniyor: Mültecilik. Çarpıcı görüntülerle iç acıtan Orta Doğu tablosunu gösteren Djam, öteki elinde ise küresel dünyanın bir başka acımasız yüzünü, kapitalizmin pişmiş kellesini tutuyor. Tüm bu kötücül özetin arasında yaşama sıkı sıkıya bağlı olan film ana karakter Djam’ın yanı sıra Kakourgos, Pano gibi karakterlerle iyimser bir çağrıda bulunuyor; umut ve müzik bizi kurtarır diyor.

Kurgusunda hafif tutarsızlık ve senaryosundaki savrukluk zaman zaman dikkat dağıtsa da Tony Gatlif’in kültürel bir çalışması olarak nitelendirebileceğimiz yeni filmi Djam, izleyene coşku veren ve tekrar tekrar izlenecek seyirlik bir yapım.

Filmin kadrosu ve fragmanı için tıklayın.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up