Film > Dünya 1 yıl önce

Sinefesto

Cannes Başkanı'ndan Adèle Haenel'e Yanıt

Cannes Festival's Thierry Fremaux Staying – The Hollywood Reporter

Adèle Haenel, geçen hafta Fransız dergisi Télérama'ya yazdığı açık mektupta Fransız sinema endüstrisinin cinsel tacizcilere karşı "genel kayıtsızlık" içerisinde olduğu gerekçesiyle oyunculuğu bıraktığını açıklamıştı.

Adèle Haenel, Almanya merkezli FAQ dergisine de konu hakkında bir röportaj vermiş ve hayalinin bu sektörün kapitalist, ataerkil, ırkçı, cinsiyetçi olduğunu açıklığa kavuşturmak olduğunu söylemişti. Başarılı oyuncu sözlerine şöyle devam etmişti:

"Sinema sektörü kesinlikle gerici, ırkçı ve ataerkil. Kendimize dünyanın daha iyi bir yöne gideceğini söylediğimizde yanılıyoruz. Toplumu harekete geçiren tek şey toplumsal mücadeledir. Ve benim için bu sektörden ayrılmak, mücadele etmek anlamına geliyor. Bu sektörden temelli ayrılarak başka bir dünyanın, başka bir sinemanın parçası olmak istiyorum."

Cannes Film Festivali Başkanı Thierry Frémaux'dan, Fransız aktrisin Cannes'ın cinsel şiddete göz yuman Fransız eko-sisteminin bir parçası olduğu yönündeki yorumlarına cevap geldi. Oyuncunun eleştirilerinin açıkça 'yanlış' olduğunu söyleyen Frémaux, Haenel'in Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi filmi dolayısıyla festivale katılmasına atıfta bulunarak "Festivale bir aktris olarak geldiğinde böyle düşünmüyordu, en azından umarım bir tür çılgın çelişki içinde değildi" dedi.

Dardenne Kardeşlerin 2016 yapımı Meçhul Kız filminde başrol üstlenen 33 yaşındaki oyuncu, son olarak kendisine uluslararası arenada tanınırlık kazandıran 2019 yapımı Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi filminde oynamıştı. Yakın zamanda herhangi bir yapımda yer almayan Haenel, cinsel saldırı suçuyla yargılanan yönetmen Roman Polanski'ye 2020 yılında düzenlenen 45. César Ödülleri'nde En İyi Yönetmen ödülü verilmesini "Yazıklar olsun" diye bağırarak protesto etmiş ardından töreni terk etmişti.

Kaynak: Deadline

İlginizi Çekebilir