Keşfet > Liste 1 yıl önce

Sinefesto

Bipolar Bozukluğu Konu Alan 10 Film

Bipolar bozukluğu daha iyi anlamak için filmlere seyahat ediyoruz.

Bipolar bozukluğun kişilere ve çevresindekilere dokunuşlarını en iyi şekilde beyazperdeye yansıtan 10 film sizlerle. İyi seyirler.

Umut Işığım (2012) Silver Linings Playbook IMDb 7,7  

İnsanlar plan ve program yaparken kader kıs kıs gülermiş. İşte bu filmdeki Pat Salitano karakteri için yazılmış bir söz olduğunu düşünüyorum. Salitano bir günde hayatına derin bunalımlar yansıtacak olaylar yaşayan ve bu olaylardan kurtulmaya çalışan bir tarih öğretmenidir. Eski karısına ve eski işine dönmek ister. Ama kader ona farklı bir yol sunmuştur. Bir yemek davetinde kendi gibi bunalımlı olan Tiffany ile tanışır. Ve bu karşılaşma Salitano için umut ışığı olur.

The Drummer and the Keeper (2017) IMDb 7,3

Yönetmenliğini Nick Kelly'nin yaptığı film, bir rock grubunun bipolar davulcusu Gabriel'in asperger sendromundan muzdarip bir genç Christopher ile hiç beklenmedik dostluk hikayelerini gözler önüne seriyor.

Infinitely Polar Bear (2014) IMDb 7,0

Mark Ruffalo ve Zoe Saldana başrollü Infinitely Polar Bear'ın yönetmen koltuğunda Maya Forbes oturuyor. Ailesini geri kazanmaya çalışan bipolar bir babanın trajikomik öyküsünü anlatan yapım aile bağlarının gücünü sorguluyor.

In the Best Interest of the Children (1992) IMDb 7,3

In the Best Interest of the Children, beş çocuğunu yetiştirirken bipolar ile mücadele eden bir annenin hikayesini konu alıyor. Tedavi olmak için yattığı hastaneden çıkan annenin, koruyucu ebeveynlerden çocuklarını almak istesede diğer taraf için bu mümkün değildir.

Sylvia (2003) IMDb 6,3

“Yazıyorum çünkü içimde susturamadığım bir ses var.”

Yıl 1956, İngiltere. İleride tanınan bir şair ve yazar olarak ün salacak olan Sylvia Plath, şair Ted Hughes ile tanışır. Cambridge’de şairin dizelerinden yansıyan zekasından etkilenip henüz tanışmadan önce aşık olmuştur ona. Ted de tanıştıkları zaman aşık olur. Evlenirler. Sylvia çok geçmeden kocasının dizelerine, kalemine, yakışıklılığı ile birleşen başarısına vurulan, etkisi altında kalan başka kadınların da varlığının farkına varır. Bir zaman sonra Sylvia, kocasının profesyonelliğinin gölgesinde var olma çatışmasına düşer. Yazma kariyerindeki ilerleyişi Ted’inki kadar doğal ve içgüdüsel gelişememektedir. Öte yandan Sylvia, kocasının sürekli ihanet ettiğinden şüphelenir. Bütün bu durumlar genç kadının kırılgan, duygusal yapısını etkiler ve yaşamının genç bir döneminde intihara dahil teşebbüs etmesine sebep olur. Acı ve öfke duyguları arasında yazdığı yarı otobiyografik bir roman ve az sayıda şiirleri ile kariyerine imzasını atmıştır.

Bay Jones (1993) Mr. Jones IMDb 5,8  

Bipolar bir adam olan Jones, dış dünyayı kendine göre algılamaktadır. Geçirdiği bazı evrelerde en çok da kendisine zarar verecek durumlar yaratmaktadır. Doktor Libby Bowen, Jones ile ilgilenmeye başlar.

Prozac Nation (2001) IMDb 6,3

Yetenekli yazar Elizabeth, Harward bursu kazanır ve hayatının değişeceğini düşünür. Yavaş yavaş tükenen ve antidepresanlara bağlı bir hayat yaşayacağını geçte olsa fark eder. Film Elizabeth’in kendi içinde ve toplumla olan ilişkilerindeki kopukluğu anlatır. Boşanmış bir ailenin çocuğu olması, baskıcı annesi onu sürekli yazmaya iter. Yazma bir yerde nefes almasını sağlar. Hayata ve kendine olan kopukluğuna baş etme yoludur.

Ateşle Oynayanlar (2015) Touched With Fire IMDb 6,2

Yönetmenliğini Paul Dalio'nun üstlendiği film, psikiyatri hastanesinde şekilleniyor. Hastanede karşılaşıp birbirlerine aşık olan bipolar çiftin umut dolu hikayesi, seyircileri iki saatlik bir yolculuğa davet ediyor.

Bipolar (2014) IMDb 4,7

Çekingen bir adam olan Harry Poole, aynı zamanda bipolar bozukluk hastalığıyla mücadele etmektedir. Bu hastalığa mucizevi bir çözüm bulduğunu iddia eden Dr. Lanyon'ın kliniğine gönüllü olarak yatar ve bu ilacı kullanmaya başlar. 24 saat kameralarla takip edilen Harry'nin durumu ilk başlarda düzelme eğilimi gösterir. Ancak yavaş yavaş kişiliğindeki değişim onu esir alır ve "Edward Grey" doğar, agresif, cesur ve kadınlara karşı kışkırtıcı bir adam.

Delibal (2015) IMDb 6,7

Başrollerini Çağatay Ulusoy, Leyla Lydia Tuğutlu, Hüseyin Avni Danyal, Laçin Ceylan, Mustafa Avkıran, Nazan Kesal, Toprak Sağlam'ın paylaştığı romantik filmde aynı üniversitede öğrenci olan Barış ve Füsun’un tutku dolu aşk hikayesine tanıklık edeceğiz. Mimarlık öğrencisi olan ve hobi olarak müzik yapan Barış hayatın tadını çıkarmaktan keyif alan birisidir. Füsun’u ilk gördüğü anda hayatında hiç bilmediği bir duyguya kapılmıştır. Hep teğet geçen aşk bu defa Barış’ı yakalamıştır. Aşkı ona tattıran bu kız kimdir? İsmini bile bilmediği ama aşık olduğu bu kıza bir şekilde ulaşmak ister ve ulaşır da… Füsun’u bulmak, ulaşmak tamamdır da; aklında üniversiteyi derece ile bitirip Amerika’da master yapmaktan başka şey olmayan Füsun’u bir de aşka ikna etmek lazımdır. Yakışıklı, akıllı ve içten olan Barış, sonunda bunu da başarır. Füsun’u kendine aşık eder, evlenirler. Her şey masallardaki gibidir. Ta ki masal bir gün bozulana kadar.

BONUS

The Polar Boy (2016) IMDb 6.6

Mattias, lise sonda okuyan Berlin Sanat Akademisi öğrencisi olma hayali kuran yetenekli bir fotoğrafçıdır. Beklenmedik bir şekilde bipolar hastalığından muzdarip olan Hanna'ya aşık olur.

The Hours (2002) IMDb 7.5

Michael Cunningham'ın aynı adlı kitabından uyarlanan film, Virginia Woolf'un otobiyografik bir filmi denilebilir. Film, farklı zamanlardaki 3 farklı kadının hayatından kesitler sunuyor. Bu kadınlardan biri bipolar semptomlar göstermiş olan Woolf'tur.

Mad Love (1995) IMDb 5.3

Üniversiteye hazırlanan Mad ile Casey'in aşk hikayesini konu alıyor. Casey’in depresyon ve manik dönemlerinin ilişkilerini nasıl etkilediği izleniyor.

İlginizi Çekebilir