Film > Festivaller 1 yıl önce

Sinefesto

33. Ankara Film Festivali’nin Onur Ödülleri Açıklandı!

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından 3-11 Kasım tarihleri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenecek 33. Ankara Film Festivali, 3 Kasım akşamı MEB Şura Salonu’nda düzenlenecek açılış töreni ile başlayacak. Festivalin açılış töreninde farklı alanlarda Onur Ödülleri sahiplerine takdim edilecek.

Bu yıl Aziz Nesin Emek Ödülü, yazar, müzisyen, senarist, yönetmen Zülfü Livaneli’ye, Sanat Çınarı Ödülü orkestra şefi Rengim Gökmen’e, Kitle İletişim Ödülü ise çevirmen, sinema yazarı, gazeteci, yazar Sevin Okyay’a verilecek.

33. Ankara Film Festivali’nin sinema alanındaki çalışmaları ile farklılık yaratan isimlere bu yıl ilk kez vereceği Sinemada Yeni Soluk Ödülü’ne ise sinema yazarlığı ve sinema programları ile başladığı kariyerine yapımcı, yönetmen, senarist olarak devam eden Ceylan Özgün Özçelik ile oyuncu Farah Zeynep Abdullah layık görüldü.

Aziz Nesin Emek Ödülü’nün sahibi Zülfü Livaneli!

Bu yıl festivalin Aziz Nesin Emek Ödülü, Otobüs, Yol, Sürü, Maden, Yılanı Öldürseler başta olmak sinemamızın önemli filmlerinin müziklerinde imzası bulunan, sinema kariyerine yönetmen koltuğunda da devam eden ve bir çok ödüle layık görülen, yazdığı romanlar ve gazete yazılarıyla herkesin hayatına bir yerden dokunan, özgün müzikleri kuşaktan kuşağa ulaşmış müzisyen, senarist, yönetmen, yazar Zülfü Livaneli’ye verilecek.

Sanat Çınarı: Rengim Gökmen

Ankara Film Festivali’nin 33. yılının Sanat Çınarı Ödülü, opera sanatçısı bir anne ve tiyatrocu bir babanın çocuğu olarak sanatın içine doğduğu hayatına Ferhunde Erkin, Nimet Karatekin, İlhan Baran ve Ahmet Adnan Saygun, Franco Ferrara gibi ustalardan eğitim alarak devam eden, kalbinde hep orkestra şefliği aşkı taşıyan, henüz çok genç yaşlarda Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni olarak görev yapan, yenilikçi, paylaşımcı, klasik müzik sanatçılarına biçilmiş mesafeli duruştan uzak, farklı müzik türlerini senfonik orkestralarla buluşturan, klasik müzik adına her daim üreten ve destek veren sanatçı Rengim Gökmen’in oldu.

Kitle İletişim Ödülü Sevin Okyay’a verilecek!

33. Ankara Film Festivali’nin bir diğer Onur Ödülü olan Kitle İletişim Ödülü politika muhabiri olarak başladığı gazeteciliğe kültür sanat alanında yazdığı yazılarla devam eden, Türkiye’nin ilk kadın sinema eleştirmeni olarak bilinen, Harry Potter serilerini dilimize kazandıran, Salinger’den Orwell’e usta yazarlar başta olmak üzere birçok kitabın çevirmeni, sinemadan caza, polisiye edebiyata kadar pek çok alanda eleştirmenlik yapan, televizyon ve radyo programcısı, yazar Sevin Okyay’a verilecek.

İnci Demirkol, kültür sanat hayatımızı zenginleştiren Sevin Okyay’a Kitle İletişim alanındaki Onur Ödülü’nü takdim etti.

Sinemada Yeni Soluk Ödülü: Ceylan Özgün Özçelik ve Farah Zeynep Abdullah

33. Ankara Film Festivali tarafından bu yıl ilk kez verilecek Sinemada Yeni Soluk Ödülü’ne Ceylan Özgün Özçelik ve Farah Zeynep Abdullah layık görüldü. 

Demirkol, yapımcı, senarist ve yönetmen Ceylan Özgün Özçelik’e Sinemada Yeni Soluk Ödülü’nü vermekten mutluluk duyduklarını belirtildi. 

33. Ankara Film Festivali’nin, farklı alanlarda verilecek Onur Ödülleri, 3 Kasım’da düzenlenecek açılış töreniyle sahiplerini bulacak.

İlginizi Çekebilir