Bizimle İletişime Geçin

Etkinlikler

Yüzyıllık Aşk’ta Kaçırmamanız Gereken Etkinlikler

Yayınlandı

tarihinde

SERGİ KATALOĞU

Sergiye, konusunda uzman yazarların sinema ve seyirci ilişkisini ele alan yazılarının yanı sıra görsel arşiv malzemesinin sunulduğu kapsamlı bir katalog eşlik ediyor. Bir kitap niteliği taşıyan sergi kataloğu, Osmanlı topraklarındaki başlangıcından başlayarak sinema seyircisine bakmayı amaçlıyor.

Ali Özuyar, sinemanın ilk günlerine ve Osmanlının sinematografı ilk gören seyircilerine ışık tuttu. Özge Özyılmaz, Cumhuriyet’in kuruluşuyla birlikte girilen modern olma fantezisini, aslında bir nevi ürün olarak yaratılan yeni insan prototipiniHollywood tutkusundan “sinomani” sözcüğünün doğuşuna dek tanıttı. Gökhan Akçura, seyirci tarihini irdeleyen yeterli kaynak olmadığından, gazeteci, yazar, sinemacı ve iş adamlarının anılarından seyirci olma hallerine dair notları derledi. Gökhan Akçura ayrıca seyirci ile sinema ilişkisini güçlendiren, çoğaltan bir araç olan dergilerde yıllarca okuyucularına bir tür seyirci olmayı öğreten, sevdiren Dert Ortağı köşesini ve Müge Turan ise Ses dergisinin giriştiği Yeşilçam yıldızlarıyla hayranlarını buluşturma kampanyalarını ele aldı.Agâh Özgüç, sinemamızın tarihsel akışında özel bir önem taşıyan 1960’lı yılları; seyircinin rekorlar kırdığı, birbirine benzer filmlerin art arda vizyona girdiği, çocuk starlardan komiklere, sosyal gerçekçi filmlerden melodramlara uzanan Yeşilçam’ın “altın yıllar”ı yazdı. Naim Dilmener, Mardin’deki gençlik dönemini anımsayarak, seyircinin sinema tutkusunun genişletilmiş dünyasında özel bir yere sahip fotoğraf isteme furyasını anlattı.  Sevin Okyay,  İstanbul Film Festivali’ne odaklanarak, kendine has bir tanımı, karakteri olan festival seyircisi olmanın “inceliklerini” tarif ettti. Fatih Özgüven ise salt “seyirci” kavramı üzerinde durarak, seyircinin “kıpırdayan resimle arasındaki saf ilişkiyi” kurcaladı.

 14

YÜZYILLIK AŞK – DİJİTAL BELLEK

İstanbul Modern, “Yüzyıllık Aşk”sergisinde ilk kez bir araya getirilen ve kaybolmaya yüz tutmuş arşiv malzemelerini kalıcı bir belleğe dönüştürmek amacıyla projeye özel bir internet sitesi hazırlıyor. Sergilenen arşivlerden önemli bir seçkinin dijitalleştirilmesi sayesinde, bu görsel belleğe sergi sona erdikten sonra da ulaşılabilecek. Türkçe ve İngilizce olarak çift dilli hazırlanan bu mikro site, hem sinemaseverler hem de araştırmacılar için değerli bir kaynak oluşturuyor. Fotoğraflar, gazete ilanları, biletler, dergi kapakları gibi arşiv belgelerinin yanı sıra, sinema fanatikleriyle yapılan özel röportajlar ve sinema tarihine ışık tutan nadir afişler de site üzerinden erişilebilir olacak.

Online sergi deneyimi sunan ve projenin çıkış noktasına sadık kalarak izleyiciyi merkez alan bu dijital platform, ziyaretçilerin kendi sergilerini oluşturup sosyal medyada paylaşmalarını mümkün kılan etkileşimli özellikler içerecek. “Yüzyıllık Aşk – Dijital Bellek” sitesi, akıllı telefonlarla da uyumlu olacak.

www.istanbulmodern.org/yuzyillikask 

SERGİYE PARALEL EĞİTİM ETKİNLİĞİ: SİNEMANIN BÜYÜSÜ

İstanbul Modern Eğitim Bölümü, Eğitim Programı Ana Destekçisi Garanti Bankası’nın katkılarıyla “Yüzyıllık Aşk” sergisine paralel 7-12 yaş grubu çocuklar için Sinemanın Büyüsü adlı özel bir eğitim programı tasarladı. Program, Türkiye’de sinemanın geçmişine ve sinemanın hareketli görüntü prensibine dayalı mekanik doğasının keşfine odaklanıyor.

Sinemanın Büyüsü’nün ilk adımında çocuklar, bir müze uzmanı ile “Yüzyıllık Aşk” sergisini gezerek sergide yer alan nesneleri inceliyorlar. İkinci adım sinemanın mekanik doğasını konu alıyor. Hareketli görüntü ve görüntünün gösterimindeki teknik unsurları keşfetmek için çocuklar önce, tarihi uzun bir geçmişe uzanan; iki farklı görüntünün hızla değiştirilmesi ile hareket yanılgısı yaratan oyuncaklar tasarlıyor ve ardından İstanbul Modern Sinema’da sinemanın makinisti ve gösterinin gerçekleşmesini sağlayan araçlarla tanışıyorlar. Programın son adımı ise Türk sinemasından çocuk filmlerinden kareleri içeren kısa bir gösterimin seyredilmesi ile tamamlanıyor. Sinemanın Büyüsü, perşembe günleri okul grupları için, 10.00’da başlayıp, 11.30’a kadar devam ediyor.

Rezervasyon ve detaylı bilgi: 0212 334 73 41

01

İSTANBUL MODERN MAĞAZA’DA SERGİYE ÖZGÜ ÜRÜNLER

İstanbul Modern Mağaza’da “Yüzyıllık Aşk” sergisine özel olarak Reyhan Karacadağ tarafından ülke sinemasının unutulmaz film repliklerinden esinlenerek tasarlanmış anahtarlık, bozuk para cüzdanı, yastık, defter, iPhone kabı, cep aynasının yanı sıra, eski sinema bileti temalı çantalar ve Eren Üretmen tasarımı, el yapımı özel maskeler de yer alıyor.Müze mağazası, Point Hotel Barbaros mağazası ve sanal mağazada sergi kataloğu ve sergi temasını yansıtan hatıra eşyalarının yanında özel kitap ve DVD seçkisi de bulunuyor. www.istanbulmodernmagaza.com

TAŞ PLAKLARDA FİLM ŞARKILARI

İstanbul Modern’in kuruluşunun 10. yılı kapsamında hazırlanan iki sergi, “Yüzyıllık Aşk: Türkiye’de Sinema ve Seyirci İlişkisi” ile Çok Sesli: Türkiye’de Görsel Sanatlar ve Müzik” için, Gökhan Akçura ve Cemal Ünlü taş plak arşivlerini elden geçirerek Türkiye sinemasının ilk dönemlerinden bu yana kayıtlara giren şarkıları bir araya getirdiler. “Yüzyıllık Aşk” sergisinin ilk gününde yer alan etkinlikte, Muhsin Ertuğrul’un operet filmlerinden Münir Nurettin’in, Nazım Hikmet’in “Mineli Kuş” filmi için okuduğu şarkılara, Hafız Burhan ile Müzeyyen Senar’ın Arap filmleri için seslendirdikleri plaklara uzanan çok çeşitli taş plak seçkisi, gramofondan canlı dinletiliyor. Kapanışı ise, Zeki Müren’den Beklenen Şarkı oluşturuyor. “Çok Sesli” sergisinin “Repertuar” projesi, Zeki Müren’in Beklenen Şarkı’yı aynı isimle yer alan filmde seslendirmesine yer veriyor, etkinliğe konu olan dönem operetlerine ve Nazım Hikmet’e başka görsel ve işitsel malzemeler üzerinden bakıyor.25 Eylül Perşembe, saat 19.00’da  “Çok Sesli” sergisinin girişinde yer alan “Repertuar” alanında gerçekleşecek etkinlik ücretsizdir.

15

 “5 GENÇ YÖNETMENDEN 5 KISA FİLM”

“Yüzyıllık Aşk: Türkiye’de Sinema ve Seyirci İlişkisi” projesi  kapsamında düzenlenen sergiye ek olarak seçilen beş yönetmen; Erdem Tepegöz, Emre Akay, Belmin Söylemez,Merve Kayan ve Zeynep Dadak, Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu,  Türkiye’de sinemayı referans alan birer kısa film çekiyor. Özellikle bu proje için üretilen ve güncel bir bakış açısıyla tarihe yeni ve kalıcı bir katkı sağlayacak olan bu kısa filmler, müze ziyaretçileri ile paylaşılıyor. Bunun yanı sıra yurt dışındaki festivallere de gönderilmesi için bağlantılar kuruluyor, filmlerin bu platformlarda gösterilmesi için başvurularda bulunuluyor. Filmlerin ayrıca belirli bir süre için online platformlarda da paylaşılması planlanıyor.

“İSTANBUL’UN ORTA YERİ SİNEMA”

İstanbul Modern Sinema, Türk sinemasının 100. yıldönümüne ithafen İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla gerçekleşen  “Yüzyıllık Aşk” sergisine paralel olarak Sinema Sponsoru D-Smart’ın katkılarıyla “İstanbul’un Orta Yeri Sinema” başlıklı programı sunuyor. 25 Eylül- 2 Ekim 2014 tarihleri arasında, Necip Sarıcı ve Müge Turan’ın seçtiği farklı tür ve dönemlere ait İstanbullu filmlerden oluşan programda tarih boyunca içinde İstanbul’un mekân veya bazen tema olarak başrolü üstlendiği 10 film yer alıyor. Program, şehrin hem eski günlerinden bugüne geçirdiği estetik dönüşümü yansıtıyor hem de sosyal tarihine, mimarisine dair bir tür belgesel görevi görüyor. Gecekondu mahallelerinden saraylarına şehrin binbir yüzünü gösteren bu programda birbirinden farklı yaşamlar, hikayeler İstanbul’da buluşuyor.Programda Ömer Lütfi Akad’ın “Yalnızlar Rıhtımı” (1959),  “Yangın Var” (1960), “Meyhanecinin Kızı” (1958), Sami Ayanoğlu’nun “Allahaısmarladık” (1951), Yavuz Turgul’un “Muhsin Bey” (1987), Mustafa Altıoklar’ın “İstanbul Kanatlarımın Altında” (1996), Reha Erdem “Hayat Var” (2004), Ömür Atay, Kudret Sabancı, Yücel Yolcu, Ümit Ünal ve Selim Demirdelen’in “Anlat İstanbul” (2005), Viktor-Lam’ın “Karateciler İstanbul’da” (1974), Pelin Esmer’in “11’e 10 Kala” (2009) ve Necip Sarıcı’nın “Türk Sinemasında İstanbul” başlıklı filmleri gösterime sunulacak.

27 Eylül Cumartesi saat 18.00’de Lale Film’in sahibi ve yapımcı Necip Sarıcı “Türk Sinemasında İstanbul” başlıklı sohbeti İstanbul Modern Sinema’da yapacak. “Yangın Var” ve “Yalnızlar Rıhtımı” filmlerinin gösteriminin ardından Necip Sarıcı, sinemanın doğduğu günden başlayarak İstanbul sokaklarındaki macerasını anlatacak, anılarını paylaşacak. Etkinlik ücretsizdir.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

Dünya Sinemasının En Etkili İsimleri “12 Punto”da Jüri Koltuğuna Oturacak

Etkinlik, 22-29 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

TRT’nin bu yıl üçüncüsünü düzenleyeceği “12 Punto TRT Senaryo Günleri”nin uluslararası jüri üyeleri belli oldu. Tamamı kadınlardan oluşan, dünya sinemasının en önemli beş ismi jüri koltuğuna oturacak. Ken Loach Filmlerinin yapımcısı Rebecca O’Brien, Oscar adayı TRT Ortak Yapımı “Quo Vadis, Aida?” filminin yönetmeni Jasmila Zbanic ve Oscar adayı TRT destekli “Honeyland” filminin yönetmeni Tamara Kotevska da 12 Punto kapsamında masterclass verecek.

Sinema sektörüne yeni bir soluk kazandıran “12 Punto TRT Senaryo Günleri”nin uluslararası jüri üyeleri belli oldu. 22-29 Haziran tarihleri arasında, 9 farklı ülkeden katılımla 3 ayrı platformda düzenlenecek programda dünya sinemasının önde gelen isimleri bir araya gelecek.

Dünya sinemasının kadın patronları 12 Punto’da

Dünya sinema endüstrisinin önde gelen isimlerinin yer aldığı uluslararası jüri üyeleri arasında; Oscar adayı TRT Ortak Yapımı “Quo Vadis Aida?” filminin yönetmeni Jasmila Zbanic (Bosna Hersek), Ken Loach filmlerinin yapımcısı Rebecca O’Brien (İngiltere), Berlin Film Festivali Ortak Yapım Marketi Direktörü Martina Bleis (Almanya), Asya Pasifik Ödülleri Başkanı Tracey Vieira (Avustralya-ABD) ve dünyanın en önemli satış ajanslarından Memento’nun Alım Direktörü Sata Cissokho (Fransa) yer alıyor.

Tamamı kadınlardan oluşan uluslararası jüri üyeleri 28 Haziran günü finalist proje ekiplerinin sunumlarını izleyerek, 12 finalist proje arasından 4 projeye TRT Ortak Yapım Ödülü, 4 projeye ise TRT Ön Alım Ödülü verecek.

Oscar’da yarışan TRT Ortak Yapımı filmlerin yönetmenleri İstanbul’da

Son 2 yıldır Oscar törenlerinde yarışan TRT Ortak Yapımı ve TRT destekli filmlerin yönetmenleri 12 Punto için İstanbul’a geliyor. 2021 Oscar ödüllerinde “En İyi Uluslararası Film” kategorisinde yarışan TRT Ortak Yapımı “Quo Vadis, Aida?” filminin yönetmeni Jasmila Zbanic ve yapımcısı Damir İbrahimovic 12 Punto’da olacak. “Quo Vadis, Aida?” filmi 12 Punto programı kapsamında İstanbul’da ilk kez gösterilecek. Zbanic ve Ibrahimovic gösterimin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayarak, bir söyleşi verecek.

2020 yılında Oscar ödüllerinde “En İyi Uluslararası Film” ve “En İyi Belgesel” kategorilerinde yarışan TRT destekli Makedonya yapımı “Honeyland/Bal Ülkesi” filminin yönetmenleri Tamara Kotevska ve Ljubomir Stefanov da 12 Punto’da İstanbul’da olacak. Etkinlik kapsamında “Honeyland” filminin gösterimi yapılacak. Yönetmenler ayrıca 12 Punto kapsamında bir masterclass verecek.

Sinema ustalarından “Masterclass”

12 Punto kapsamında herkese açık gösterimler, masterclasslar, paneller ve söyleşiler 22-29 Haziran tarihleri arasında İstanbul Feriye Sineması’nda gerçekleştirilecek. 22 Haziran Salı günü saat 11.00’de dünyanın en etkili satış ajanslarından Memento’nun Alım Direktörü Sata Cissokho “Film Endüstrisinde Satış Ajanslarının Rolü” üzerine bir masterclass verecek.

Aynı gün saat 17.00’de ise Ken Loach’un yapımcısı Rebecca O’Brien “Bir Ken Loach Filmi Yapmak” başlıklı masterclass verecek. Berlin Film Festivali Ortak Yapım Marketi Direktörü Martina Bleis 24 Haziran Perşembe günü saat 14.00’te “Uluslararası Ortak Yapımlar ve Ortak Yapım Marketleri” konulu bir masterclass verecek. Aynı gün saat 17.00’de EAVE yöneticisi Lise Lense-Møller “Ortak Yapımların Yol Haritası” konulu masterclass verecek. Feriye Sineması’nda gerçekleştirilecek masterclasslara, izleyiciler sosyal mesafe kurallarına uyarak katılım sağlayabilecek.

TRT 2’de her akşam 12 Punto özel yayını

22-29 Haziran tarihlerinde her akşam saat 19.00’da TRT 2’de “12 Punto Özel” yayını izleyiciyle buluşacak. Programda 12 Punto finalistleri ile röportajlar, etkinlik ile ilgili gelişmeler, Türk sinemasının ödüllü yönetmen ve yapımcılarıyla söyleşiler ve masterclasslar yer alacak.

Bu yıl ayrıca “12 Punto Özel” programının hemen ardından her akşam saat 20.00’de “12 Punto Film Saati” yayınlanacak. Bu bölümde TRT Ortak Yapımı film gösterimlerinin yanı sıra, Nuri Bilge Ceylan’ın “Ahlat Ağacı” filminin kamera arkası görüntülerinden oluşan üç bölümlük “Ahlat’ın Yolculuğu” ve “Kış Uykusu” filminin kamera arkası görüntülerinden oluşan “Uzun Sürmüş Bir Kış” belgeselleri televizyonda ilk kez TRT 2’de gösterilecek. 29 Haziran akşamı düzenlenecek “12 Punto Kapanış ve Ödül Töreni” ise yine TRT 2’de canlı yayınla ekranlara gelecek.

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

“12 Punto TRT Senaryo Günleri” İçin Geri Sayım Başladı

TRT’nin bu yıl 3’üncüsünü düzenleyeceği “12 Punto TRT Senaryo Günleri” yakında başlıyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

TRT’nin bu yıl 3’üncüsünü düzenleyeceği “12 Punto TRT Senaryo Günleri” 22-29 Haziran tarihleri arasında, 9 farklı ülkeden katılımla 3 ayrı platformda düzenlenecek. Sinema sektörünün önde gelen isimlerinin katılımıyla çevrim içi eğitimler, TRT 2’de yayınlanacak özel programlar ve İstanbul Feriye’de gerçekleştirilecek etkinliklerle “12 Punto TRT Senaryo Günleri” uluslararası alanda da büyük ses getirecek.

Sinema sektörüne yeni bir soluk kazandıran “12 Punto TRT Senaryo Günleri”, sinemacıları senaryo aşamasında destekleyerek, projelerinin geliştirilmesine katkı sağlarken; festival dolaşımı için alan açarak uluslararası ortak yapımcı buluşmalarına da yardımcı oluyor. Türkiye’nin en büyük senaryo geliştirme ve ortak yapım platformu 12 Punto, bu yıl da dünya sinemasından usta isimleri proje sahipleri ve sinemaseverlerle ortak platformda buluşturacak.

Dünya sinemasının en önemli isimleri 12 Punto’da

Sosyal mesafe kurallarına dikkat edilerek düzenlenecek etkinlik bu yıl dünyanın farklı coğrafyalarından sinema profesyonellerini ağırlayacak. Türkiye, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Bosna Hersek, Makedonya, Avustralya ve ABD’den sinemacılar 12 Punto’da buluşacak. 12 Punto’da bu yıl finale kalan 12 uzun metrajlı film projesinin sahipleri senaryo, pazarlama ve promosyon alanlarından deneyimli isimlerle atölye çalışmalarına katılacak. 12 kısa metrajlı film projesinin sahipleri de bu yıl 12 Punto kapsamında senaryo danışmanlarıyla birlikte senaryolarını geliştirme fırsatı bulacak.

Türkiye ve dünya sinema sektörünün önde gelen isimlerinin katılacağı etkinlikler ile 12 Punto TRT Senaryo Günleri; hem profesyoneller, hem de yolun başındaki gençler için ufuk açıcı içeriklere yer veriyor.

Jüri üyeleri ödül dağıtacak

Proje sahipleri 28 Haziran günü ise uluslararası film endüstrisinin en önemli kuruluşlarının yöneticilerinden oluşan 5 kişilik jüriye projelerini sunacak. Uluslararası jüri üyeleri 12 finalist proje arasından 4 projeye TRT Ortak Yapım Ödülü, 4 projeye TRT Ön Alım Ödülü verecek. 12 Punto TRT Senaryo Günleri Ödül Töreni’nde ayrıca bu yıl TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülü kazanan projeler de açıklanacak. Ödüller 29 Haziran akşamı gerçekleştirilecek ödül töreninde sahiplerini bulacak.

Etkinlikler Feriye’de

12 Punto TRT Senaryo Günleri kapsamında dünya sinema endüstrisinin en önemli kuruluşlarının yöneticilerinin yer aldığı paneller ve sunumlar Beşiktaş’taki Feriye Sineması’nda gerçekleştirilecek. TRT Ortak Yapımı ve ödüllü uluslararası filmlerin gösterimlerinin yanı sıra, bu filmlerin yönetmenleri ve yapımcıları ile masterclass’lar düzenlenecek. Sinemaseverler etkinliklere sosyal mesafeye uygun olarak katılabilecek.

Yönetmenlik, yapımcılık, ortak yapımlar, film marketleri, sinema sektörüne yön veren ödül törenleri ve film fonları gibi konularda gerçekleştirilecek etkinliklere dair detaylar ise önümüzdeki günlerde www.trt12punto.com adresinde duyurulacak.

TRT 2’de her akşam 12 Punto özel yayını

22-29 Haziran tarihlerinde her akşam saat 19.00’da TRT 2’de “12 Punto Özel” yayını izleyenlere sunulacak. Programda 12 Punto finalistleri ile röportajlar, etkinlik ile ilgili gelişmeler ve Türk sinemasının ödüllü yönetmen ve yapımcılarıyla söyleşiler yer alacak. 29 Haziran akşamı düzenlenecek “12 Punto Kapanış ve Ödül Töreni” ise TRT 2’de canlı yayınla ekrana gelecek.

Sinemanın ustaları 12 Punto’daydı

Geçen yıl gerçekleştirilen etkinlikteki uluslararası jüri üyeleri Avrupa Film Akademisi Başkanı Mike Downey, Cannes Cinefondation Genel Müdürü Georges Goldenstern, Doha Film Enstitüsü CEO’su Fatma Hassan Alremaihi, Films Boutique Direktörü Gabor Greiner ve Saraybosna Film Festivali Endüstri Başkanı Jovan Marjanovic olmuştu. 2019’da ilki gerçekleştirilen 12 Punto’nun uluslararası jüri başkanı ise Oscar Başkanı John Bailey’di.

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın Tarihleri Değişti

Gösterimler fiziki olarak gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleri ile Sultanbeyli Belediyesi ev sahipliğinde bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın tarihleri değişti.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleri ile Sultanbeyli Belediyesi tarafından sinemaseverleri buluşturmaya hazırlanan Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın yeni tarihleri belli oldu. Ulusal ve uluslararası kategoride yılın en dikkat çeken kısa filmlerinin yer alacağı yarışma, 15-16 Haziran 2021 tarihlerinde pandemi kurallarına uygun şekilde fiziki olarak düzenlenecek. Film gösterimlerinin yanı sıra çeşitli etkinlik ve söyleşilere de ev sahipliği yapacak olan yarışma, İstanbul’un pek çok noktasından gelen sinemaseverleri Sultanbeyli’de Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde buluşturacak. Yarışmanın ödül töreni ise 17 Haziran Perşembe günü Atlas Sineması’nda gerçekleştirilecek.

Usta oyuncu Perihan Savaş’ın başkanlığında Yönetmen Banu Sıvacı, TRT Sinema Müdürü Faruk Güven, Görüntü Yönetmeni Feza Çaldıran ve Oyuncu Hakan Karsak’tan oluşan Ulusal Yarışma Jürisi’nin değerlendireceği finalistler arasında; Belkıs Bayrak’ın Cemile, Büşra Bülbül’ün Çamaşır Suyu, Ege Karakurt’un Düdük, Mehmet Oğuz Yıldırım’ın Lekesiz, Emre Sefer’in Mahallenin Bazı Kedileri, Yeşim Tonbaz’ın Münhasır, Öykü Orhan’ın Paydos, Fırat Onar’ın Perdeler, Ahmet Keçili’nin Seval ve Orhan Umut Gökçek ile Şeyma Gökçek’in Son filmleri yer alıyor.

Oscar Akademi Üyesi İranlı Yönetmen Farnoosh Samadi, rol aldığı birçok dizi ve sinema filmiyle tanınan Oyuncu Emre Kızılırmak ve Avanca Cine-Club Başkanı, Porto Femme Uluslararası Film Festivali Direktörü, Yapımcı Ana Castro’dan oluşan Uluslararası Yarışma Jürisi’nin değerlendireceği finalistler arasında ise; Sagnik Dutta Gupta’nın Abandonment, Mahdi Iravani’nin Behind the Glasses, Karol Ulman’ın End of the World, Yousef Kargar’ın Gabriel, Hugo Caby, Antoine Dupriez, Aubin Kubiak, Lucas Lermytte ve Zoé Devise’in Migrants, Jean-Marie Villeneuve’in On the Other Side, Santiago Aguilera ve Gabriel Monreal’in The Boy and The Mountain, Yağmur Kartal’ın The Toymaker Hidden Heirloom, Ragıp Türk’ün Tor ve Munir Atalla’nın Wolf’s Milk filmleri yer alıyor.

Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın ilk yılında, vefatının 700. yıldönümü sebebiyle UNESCO tarafından kabul edilen Yunus Emre ve Türkçe Yılı kapsamında, Anadolu’da Türkçe şiirin öncülüğünü yapan, tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre anısına da film gösterimi yapılacak. Seçkide Muhammet Emin Altunkaynak’ın Anormal, Ömer Dişbudak’ın Burhan, Ferhat Zengin ve Bahadır Kapır’ın Büyülü Fener Bekçileri, Sude Özbek’in Sahne Tozu ve Ferman Narin’in Şeker Gıda filmleri yer alıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler