Yüzüklerin Efendisi İçin Verilen Telif Savaşı Sona Erdi

Hollywood Manşet
Yüzüklerin Efendisi İçin Verilen Telif Savaşı Sona Erdi
Yüzüklerin Efendisi için Tolkien‘in mirasçıları ile Warner Bros. arasında süren telif savaşı sona erdi.

‘Yüzüklerin Efendisi’ (Lord Of The Rings) kitap serisinin yazarı J.R.R Tolkien’in mirasçılarının Warner Bros (WB) şirketine açtığı ve uzun yıllar süren ‘The Hobbit’ ve ‘Lord Of The Rings’ kitapları telif hakkı davası sonuçlandı. Warner Bros, varılan adli uzlaşma anlaşması kapsamında muhataplarına 80 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Tolkien’in ailesi, 2012 yılında, internette oynanan kumar makineleri dahil birçok üründe yazarın yarattığı fantastik karakterlerin kullanılmasıyla, Tolkien’in saygınlığına gölge düşürüldüğü gerekçesiyle dava açmıştı.

NTV ve Deadline.com’un haberine göre, İngiliz yazarın mirasçıları ve Harper Collins Yayınevi, milyonlarca dolarlık telif hakkı ihlali davasını Warner Bros film stüdyosuyla anlaşmaya vararak kapattı.

Mirasçılar ve Warner Bros, anlaşma sonrası yayımladıkları ortak bildiride, “Taraflar bu konunun dostane bir şekilde çözümlenmesinden memnun ve gelecekte beraber çalışmayı umut ediyor” şeklinde açıklama yaptı.
1973 yılında hayatını kaybeden Tolkien’in ailesi ile Warner Bros şirketi arasında yapılan anlaşmanın detayları ise gizliliğini koruyor.

Sinefesto

Sinefesto

Admin at Sinefesto
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.
Sinefesto

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up