Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Eskişehir Dünya Prömiyerine Hazırlanıyor

Yayınlandı

tarihinde

Yunus Emre Aşkın Sesi

Yunus Emre’nin yaşadığı topraklar olan Eskişehir, 10 Ocak’ta vizyona girmeye hazırlanan “Yunus Emre Aşkın Sesi” sinema filminin dünya prömiyerine ev sahipliği yapacak.

Yunus Emre ile ilgili bugüne kadar yapılmış en büyük sinema projesi olarak beyaz perdeye çıkmaya hazırlanan, Kürşat Kızbaz’ın senaryosunu yazarak yönetmenliğini yaptığı “Yunus Emre Aşkın Sesi”nin dünya prömiyeri Eskişehir’de gerçekleştirilecek.

Yunus Emre felsefesinin dünyaya yayıldığı topraklar olan Eskişehir’de yapılacak prömiyere uluslararası pek çok konuk katılacak. Eskişehir valiliğinin ev sahipliğinde gerçekleşecek prömiyerde, “Yunus Emre Aşkın Sesi”nde rol olan sanatçılar; Devrim Evin, Ahmet Mekin, Altan Erkekli, Altan Gördüm, Burak Sergen, Bülent Emin Yarar, Suna Selen, Sinan Albayrak,Tamer Levent, Nesimi Kaygusuz ve Nilay Cafer de tam kadro olarak seyirciyi selamlayacaklar.

10 Ocak’ta Türkiye’de, 16 Ocak’ta Avrupa’da vizyona girmeye hazırlanan film, barış, kardeşlik ve ilahi aşk düşünceleriyle evrensel düzeyde benimsenmiş büyük düşünür Yunus Emre’nin ilahi aşk yolculuğu konu alıyor. Film, Yunus Emre’nin yanı sıra dünya tarihine damgasını vuran Türk düşünürleri Mevlana Celaleddin-i Rumi, Hacı Bektaş-ı Veli ve Tapduk Emre’nin de mesajlarıyla, 2104’ün tek tarihi filmi olarak göze çarpıyor.

“Yunus Emre Aşkın Sesi” Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Eskişehir Valiliği, Eskişehir 2013 Türk Kültür Dünyası Başkenti Ajansı, TÜRKSOY ve pek çok valilik ve belediyeler tarafından da destekleniyor.

”Sevgi, Hoşgörü ve Barışın Filmi”

Barış, kardeşlik ve ilahi aşk düşünceleriyle evrensel düzeyde benimsenmiş büyük düşünür Yunus Emre’nin ilahi aşk yolculuğu “Yunus Emre Aşkın Sesi”, dünya tarihine damgasını vuran Türk düşünürleri Mevlana Celaleddin-i Rumi, Hacı Bektaş-ı Veli ve Tapduk Emre’nin de mesajlarını sinema seyircisiyle paylaşacak.

Filmde, Yunus Emre’yi Devrim Evin, Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi Altan Erkekli, Tapduk Emre’yi Bülent Emin Yarar ve Hacı Bektaş-ı Veli’yi de Ahmet Mekin canlandırıyor. Burak Sergen’i Barak Baba olarak izleyeceğimiz filmde, Altan Gördüm Sarı Saltuk, Suna Selen de Yaşlı Ana karakterleriyle kamera karşısına geçtiler.

“Eğer Göğün Yedi Kat Üstüne Çıkmaksa Niyetin Aşk’tan Güzel Merdiven Bulamazsın”

Evrensel hümanizm düşüncesinin öncülerinden biri olarak kabul edilen Yunus Emre, dil, din ve ırk farkı gözetmeksizin insanoğlunu kucaklamıştır. 13. yüzyıldan günümüze kadar ulaşan hoşgörü, insan sevgisi ve aşk kavramları, Yunus Emre’nin Türkçe’yi kullanarak ürettiği eşsiz şiirleriyle bütünleşmiştir. Yunus Emre Aşkın Sesi filminde ilahi aşk yolunda kendini arayan Yunus Emre’nin hayatı anlatılıyor ve yaşamının en önemli kesitleri aktarılıyor. Yunus Emre’nin yaşamı ve felsefesi üzerine kurgulanan senaryoda, 13.yy’ın dokusu ve tarihi, şiirsel canlandırmalarla gün ışığına çıkıyor.

Fragmanı İzlemek için Tıklayın!

Foto Galeri için Tıklayın!

Filmin Özeti:

Aşkı arayan bir dervişin şair olma öyküsüdür, ‘Yunus Emre Aşkın Sesi’.

Anadolu’nun derinliklerinden yayılan ışığın; sevgiyi ve aşkı harmanlama öyküsüdür. Kan ve savaşın ortasında kalan Anadolu köylüsü Yunus, Hacı Bektaş-ı Veli’nin verdiği nefesi kabul etmez, buğday ile avunur. Kısa sürede yaşadığı pişmanlık Yunus’u zamansız bir ilahi aşk arayışına sürükler.

Artık ne buğday vardır ne de Yunus.

Aşkı arama yolunda Yunus tüm sevdiklerini feda ederken, dünyevi aşkla bağlandığı Balım Kızı da görmezden gelir. Yunus, Anadolu’nun tüm erenlerini ilahi aşkı arama yolunda ziyaret edecek, gerçek sevgiyi ve aşkı bulmaya çalışacaktır. Aradığının kendi içinde saklı olduğunu bilemeden…

Film Hakkında:

Uzun metraj olarak çekilen ‘Yunus Emre Aşkın Sesi’, filmi üç yıllık bir çalışmanın ürünü. Senaryo ve metin çalışmaları sonrasında 1 yıla yayılan çekim sürecinde Anadolu’nun 12 farklı şehrinde çekimler gerçekleştirildi.

Yunus Emre’nin çağdaşları olan Tapduk Emre, Mevlana Celaleddin-i Rumi, Barak Baba, Sarı Saltuk ve Hacı Bektaş-ı Veli filmin saygı duyulan diğer karakterleri…

Çekimler gerçek tarihi mekanlarda yapıldı.Filmin inandırıcılığını daha üst seviyeye ulaştırmak adına 13.yy’ın dekor ve sahne tasarımı yapılarak, kostüm ve aksesuarlarla tarihin derinliklerinden gelen bir dünya kuruldu.

Filmin müzikleri 13.yy’ın Anadolu kültüründe kullanılan enstrümanlarla birlikte senfonik tarzda çok sesli olarak hazırlandı. Kalan Müzik, Engin Arslan ve Mayki tarafından özel olarak bestelenen müzikler, Anadolu ezgileriyle filme adapte edildi. Filmin müzikleri ney, rebap ve tanbur gibi geleneksel enstrümanların yanında piyano, gitar ve keman gibi batı müziğine uygun enstrümanlarla da zenginleştirildi.

Özel 3D ve digital efektlerle görselliğin zenginleştirildiği filmde, animasyon ve grafik çalışmaları hem Türkiye, hem de ABD’de bulunan, konusuna hakim ve çok tecrübeli bir ekip tarafından hazırlandı.

FİLMİN KÜNYESİ

Teknik Ekip:

Yönetmen – Senaryo: Kürşat Kızbaz

Yapımcı: Kürşat Kızbaz

Ortak Yapımcı: Bülent Vural

Görüntü Yönetmeni: Levent Vural

Kurgu / Post Production Supervizer: Vedat Vural

Genel Sanat Danışmanı: Türkan Kafadar

Sanat Yönetmeni: Tunç Bilge

Müzik: Engin Arslan, Murat Başaran Mayki

Kamera: Red Epic (VSG)

Post Production Stüdyo: VSG

Cast Direktörü: Ayşegül Bafralı / Best Casting

Işık Şefi: Yılmaz Paksoy

Ses: Recep Çalışır-Oğuz Seyir

Grafik Tasarım, Web ve Afiş: Yunus Ateş

Oyuncular:

Devrim Evin (Yunus Emre)

Ahmet Mekin (Hacı Bektaş-ı Veli)

Altan Erkekli (Mevlana Celaleddin-i Rumi)

Bülent Emin Yarar (Taptuk Emre)

Burak Sergen (Barak Baba)

Altan Gördüm (Sarı Saltuk)

Sinan Albayrak (Sultan Veled)

Tamer Levent (Hallac-ı Mansur)

Suna Selen (Yaşlı Ana)

Nesimi Kaygusuz (Kasım)

Nilay Cafer (Balım Kız)

Detaylı Bilgi için: http://yunusemrefilm.com/

Yunus Emre Aşkın Sesi Film Afişi

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Vizyondaki Filmler – 21 Ocak 2022

Bu hafta vizyonda hangi filmler var?

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu hafta vizyonda hangi filmler var, sinemada ne izlesem diyenler… Vizyon menüsünde bu hafta 8 film sizleri bekliyor, işte o filmler…

Şarkını Söyle 2 (Sing 2)

2016 yapımı Şarkını Söyle (Sing)’nin devam filmi, gerçekleştirdikleri şovlarla yerel bir başarıya ulaşan Buster Moon ve arkadaşlarının, gözlerini daha büyük bir amaca dikip büyük bir sahne olan Crystal Tower Tiyatrosu’nda yeni bir şov düzenleme çabalarını anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Koloni (Tides, The Colony)

Tides, uzun bir süre önce büyük bölümü harap olup yaşanmaz hâle gelen Dünya’ya zorunlu bir iniş yapan bir astronotun, yeryüzünde kalan nüfusun kaderine tesir etmesini konu ediniyor.

Fragman için tıklayın.

Şöhretler Okulu

Film, iki okulun bir yarışmayla karşı karşıya gelmesini konu ediniyor.

Fragman için tıklayın.

Ayrı Dünyalar (Ouistreham, Between Two Worlds)

Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünün açılışında gösterilen Ayrı Dünyalar, Fransız gazeteci Florence Aubenas’nın kimliğini gizleyerek çalıştığı günleri ve gözlemleri anlattığı kitabı Le Quai de Ouistreham‘dan esinlenilerek sinemaya aktarıldı.

Fragman için tıklayın.

Kara Neme: Gelin Deresi

Film, sosyal medyaya içerik üreten Semih ve eşi Burcu’nun hafta sonu için gittikleri kampta yaşadıkları olayları konu alıyor.

Fragman için tıklayın.

Cumali Ceber 666

Cumali Ceber 666, gördüğü bir kabus sonrası yüzünü dine dönen Cumali’nin hikâyesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Masal Zamanı “Melez Prenses”

Film, dokuzuncu yaş gününde annesinin bir masal kahramanı olduğunu öğrenen Melisa’nın, Masal Diyarı’na uzanan serüvenini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Afacan Felix (Félix et le trésor de Morgäa)

12 yaşındaki Felix’in annesi, biraz dinlenmek ve rahatlamak için yolcu gemisi ile bir yolculuğa çıkar. Annesinin yokluğunu fırsat gören Fellix, iki yıl önce denizde kaybolan bir balıkçı olan babasını bulmak için yola koyulur.

Fragman için tıklayın.

Okumaya Devam Et

Türkiye

“Bir Zamanlar Gelecek: 2121” Filminin Çekimleri Başladı

Serpil Altın ilk uzun metrajlı filmi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Zamanlar Gelecek: 2121

Serpil Altın’ın ilk uzun metraj filmi olacak “Bir Zamanlar Gelecek: 2121″in çekimleri başladı.

Kısa filmlerinden tanıdığımız Serpil Altın ilk uzun metrajlı filmi “Bir Zamanlar Gelecek: 2121” filminin çekimleri için kollarını sıvadı. Dünyamızın yaşadığı iklim krizine tepkisiz kalamayan Altın; filmini atmosfer ve konu bakımından distopik ve bilimkurgu tarzında çekiyor. Filmde gelecekte insanlığın geldiği nokta sorgulanıyor. İklim faktörü ve kıtlık nedeniyle yerin altında yaşamaya başlayan koloniden bir aileyi merkeze alan filmin çekimleri Kartal’da Özüdoğru Cici tarafından tasarlanan dekorlarda devam ediyor. Film, aynı zamanda Serpil Altın’ın Türkiye Sineması’nda distopik bilimkurgu türünde film çeken ilk kadın yönetmen olarak anılmasını da sağlayacak.

Selen Öztürk, Çağdaş Onur Öztürk, Ayşenil Şamlıoğlu ve Sukeyna Kılıç’ın başrollerinde olduğu filmin senaryosu Korhan Uğur ve Serpil Altın tarafından yazıldı.

Filmin Konusu

21. yüzyılın sonlarında iklim krizi ve kıtlık sebebiyle yeryüzü yaşanılmaz hale gelir. Hayatta kalabilen az sayıda insan koloni halinde yerin altına kurdukları bloklarda yaşar. 2121’de koloni sistemini kontrol eden Genç Yönetim’in aldığı “Kıtlık Kanunları” gereği dünyaya gelecek genç hayat karşılığında, yaşlı hayatın yok edilmesi zorunludur. Yer altındaki evlerinde kadın, adam, çocuk ve anneanne olarak yaşayan dört kişilik bir ailenin hayatı yeni doğacak bebek yüzünden değişir.

Okumaya Devam Et

Türkiye

“Şöhretler Okulu” Filminin Galası Yapıldı

Şöhretler Okulu bu Cuma (21 Ocak’ta) tüm Türkiye’de vizyonda.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

21 Ocak Cuma günü vizyona girecek olan “Şöhretler Okulu” filminin galası, filmin oyuncuları ve seçkin konukların eşliğinde gerçekleşti.

CNS Productions yapımcılığında çekilen, başrollerinde Ediz Hun, Berna Üçkaleler, Nisa Sofiya Aksongur, Revna Çolak, Doruk Yılmaz, Ada Şahin, Beren Şenol, Baran Tuğra Genç, Çınar Yükçeker, Metehan Parıltı ve Cemre Demircan gibi oyuncuların yer aldığı aile ve çocuk filmi “Şöhretler Okulu”nun galası 18 Ocak Pazartesi günü gerçekleşti.

Aile ve çocuk filmi olarak yola çıkan “Şöhretler Okulu” filminin galasına, yönetmen ve oyuncuların yanı sıra, sanat ve cemiyet hayatından da ünlü isimler katıldı.

Filmle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan filmin başrol oyuncusu ve Yeşilçam’ın efsane ismi Ediz Hun; “Güzel bir film çektik. Küçük sanatçı yavrularımız sayesinde bu film değer kazanacak. İnşallah başka filmlerde de onlarla birlikte çalışma fırsatı bulabiliriz.” ifadelerini kullandı. Filmde sürpriz bir rolde olan Türk futbolunun duayen ismi Yılmaz Vural da çocukları işaret ederek kendimi cennette gibi hissediyorum dedi ve Ediz Hun’un efsane bir isim olduğunu bir kez daha vurguladı.  

Filmde Ediz Hun’un kızını canlandıran güzel oyuncu Berna Üçkaleler filmle ilgili şunları söyledi: “Ediz Hun’la birlikte çalışmanın heyecanını tarif edemem. Güzel bir film ortaya çıkardık. Umarım herkes beğenir.” Filmin senaristi ve yönetmeni olan Adnan Önal ise Ediz Hun’la aynı sette olmak mucizeydi dedi ve ekledi; “Filmle ilgili teşekkür edeceğim çok kişi var. Herkes uyum içinde çalıştı. Güzel bir aile ve çocuk filmi çıkarttık ortaya.

Ailelerin gönül rahatlığıyla çocuklarıyla birlikte gidebilecekleri “Şöhretler Okulu” bu Cuma (21 Ocak’ta) tüm Türkiye’de vizyonda!

CNS Productions yapımcılığında çekilen, başrollerinde Ediz Hun, Berna Üçkaleler, Nisa Sofiya Aksongur, Revna Çolak, Doruk Yılmaz, Ada Şahin, Beren Şenol, Baran Tuğra Genç, Çınar Yükçeker, Metehan Parıltı ve Cemre Demircan gibi oyuncuların yer aldığı aile ve çocuk filmi “Şöhretler Okulu”nun galası 18 Ocak Pazartesi günü gerçekleşti.

Aile ve çocuk filmi olarak yola çıkan “Şöhretler Okulu” filminin galasına, yönetmen ve oyuncuların yanı sıra, sanat ve cemiyet hayatından da ünlü isimler katıldı.

Filmle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan filmin başrol oyuncusu ve Yeşilçam’ın efsane ismi Ediz Hun; “Güzel bir film çektik. Küçük sanatçı yavrularımız sayesinde bu film değer kazanacak. İnşallah başka filmlerde de onlarla birlikte çalışma fırsatı bulabiliriz.” ifadelerini kullandı. Filmde sürpriz bir rolde olan Türk futbolunun duayen ismi Yılmaz Vural da çocukları işaret ederek kendimi cennette gibi hissediyorum dedi ve Ediz Hun’un efsane bir isim olduğunu bir kez daha vurguladı.  

Filmde Ediz Hun’un kızını canlandıran güzel oyuncu Berna Üçkaleler filmle ilgili şunları söyledi: “Ediz Hun’la birlikte çalışmanın heyecanını tarif edemem. Güzel bir film ortaya çıkardık. Umarım herkes beğenir.” Filmin senaristi ve yönetmeni olan Adnan Önal ise Ediz Hun’la aynı sette olmak mucizeydi dedi ve ekledi; “Filmle ilgili teşekkür edeceğim çok kişi var. Herkes uyum içinde çalıştı. Güzel bir aile ve çocuk filmi çıkarttık ortaya.

Ailelerin gönül rahatlığıyla çocuklarıyla birlikte gidebilecekleri “Şöhretler Okulu” bu Cuma (21 Ocak’ta) tüm Türkiye’de vizyonda!

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler