Eskişehir Dünya Prömiyerine Hazırlanıyor

Türkiye

Yunus Emre Aşkın Sesi

Yunus Emre’nin yaşadığı topraklar olan Eskişehir, 10 Ocak’ta vizyona girmeye hazırlanan “Yunus Emre Aşkın Sesi” sinema filminin dünya prömiyerine ev sahipliği yapacak.

Yunus Emre ile ilgili bugüne kadar yapılmış en büyük sinema projesi olarak beyaz perdeye çıkmaya hazırlanan, Kürşat Kızbaz’ın senaryosunu yazarak yönetmenliğini yaptığı “Yunus Emre Aşkın Sesi”nin dünya prömiyeri Eskişehir’de gerçekleştirilecek.

Yunus Emre felsefesinin dünyaya yayıldığı topraklar olan Eskişehir’de yapılacak prömiyere uluslararası pek çok konuk katılacak. Eskişehir valiliğinin ev sahipliğinde gerçekleşecek prömiyerde, “Yunus Emre Aşkın Sesi”nde rol olan sanatçılar; Devrim Evin, Ahmet Mekin, Altan Erkekli, Altan Gördüm, Burak Sergen, Bülent Emin Yarar, Suna Selen, Sinan Albayrak,Tamer Levent, Nesimi Kaygusuz ve Nilay Cafer de tam kadro olarak seyirciyi selamlayacaklar.

10 Ocak’ta Türkiye’de, 16 Ocak’ta Avrupa’da vizyona girmeye hazırlanan film, barış, kardeşlik ve ilahi aşk düşünceleriyle evrensel düzeyde benimsenmiş büyük düşünür Yunus Emre’nin ilahi aşk yolculuğu konu alıyor. Film, Yunus Emre’nin yanı sıra dünya tarihine damgasını vuran Türk düşünürleri Mevlana Celaleddin-i Rumi, Hacı Bektaş-ı Veli ve Tapduk Emre’nin de mesajlarıyla, 2104’ün tek tarihi filmi olarak göze çarpıyor.

“Yunus Emre Aşkın Sesi” Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Eskişehir Valiliği, Eskişehir 2013 Türk Kültür Dünyası Başkenti Ajansı, TÜRKSOY ve pek çok valilik ve belediyeler tarafından da destekleniyor.

”Sevgi, Hoşgörü ve Barışın Filmi”

Barış, kardeşlik ve ilahi aşk düşünceleriyle evrensel düzeyde benimsenmiş büyük düşünür Yunus Emre’nin ilahi aşk yolculuğu “Yunus Emre Aşkın Sesi”, dünya tarihine damgasını vuran Türk düşünürleri Mevlana Celaleddin-i Rumi, Hacı Bektaş-ı Veli ve Tapduk Emre’nin de mesajlarını sinema seyircisiyle paylaşacak.

Filmde, Yunus Emre’yi Devrim Evin, Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi Altan Erkekli, Tapduk Emre’yi Bülent Emin Yarar ve Hacı Bektaş-ı Veli’yi de Ahmet Mekin canlandırıyor. Burak Sergen’i Barak Baba olarak izleyeceğimiz filmde, Altan Gördüm Sarı Saltuk, Suna Selen de Yaşlı Ana karakterleriyle kamera karşısına geçtiler.

“Eğer Göğün Yedi Kat Üstüne Çıkmaksa Niyetin Aşk’tan Güzel Merdiven Bulamazsın”

Evrensel hümanizm düşüncesinin öncülerinden biri olarak kabul edilen Yunus Emre, dil, din ve ırk farkı gözetmeksizin insanoğlunu kucaklamıştır. 13. yüzyıldan günümüze kadar ulaşan hoşgörü, insan sevgisi ve aşk kavramları, Yunus Emre’nin Türkçe’yi kullanarak ürettiği eşsiz şiirleriyle bütünleşmiştir. Yunus Emre Aşkın Sesi filminde ilahi aşk yolunda kendini arayan Yunus Emre’nin hayatı anlatılıyor ve yaşamının en önemli kesitleri aktarılıyor. Yunus Emre’nin yaşamı ve felsefesi üzerine kurgulanan senaryoda, 13.yy’ın dokusu ve tarihi, şiirsel canlandırmalarla gün ışığına çıkıyor.

Fragmanı İzlemek için Tıklayın!

Foto Galeri için Tıklayın!

Filmin Özeti:

Aşkı arayan bir dervişin şair olma öyküsüdür, ‘Yunus Emre Aşkın Sesi’.

Anadolu’nun derinliklerinden yayılan ışığın; sevgiyi ve aşkı harmanlama öyküsüdür. Kan ve savaşın ortasında kalan Anadolu köylüsü Yunus, Hacı Bektaş-ı Veli’nin verdiği nefesi kabul etmez, buğday ile avunur. Kısa sürede yaşadığı pişmanlık Yunus’u zamansız bir ilahi aşk arayışına sürükler.

Artık ne buğday vardır ne de Yunus.

Aşkı arama yolunda Yunus tüm sevdiklerini feda ederken, dünyevi aşkla bağlandığı Balım Kızı da görmezden gelir. Yunus, Anadolu’nun tüm erenlerini ilahi aşkı arama yolunda ziyaret edecek, gerçek sevgiyi ve aşkı bulmaya çalışacaktır. Aradığının kendi içinde saklı olduğunu bilemeden…

Film Hakkında:

Uzun metraj olarak çekilen ‘Yunus Emre Aşkın Sesi’, filmi üç yıllık bir çalışmanın ürünü. Senaryo ve metin çalışmaları sonrasında 1 yıla yayılan çekim sürecinde Anadolu’nun 12 farklı şehrinde çekimler gerçekleştirildi.

Yunus Emre’nin çağdaşları olan Tapduk Emre, Mevlana Celaleddin-i Rumi, Barak Baba, Sarı Saltuk ve Hacı Bektaş-ı Veli filmin saygı duyulan diğer karakterleri…

Çekimler gerçek tarihi mekanlarda yapıldı.Filmin inandırıcılığını daha üst seviyeye ulaştırmak adına 13.yy’ın dekor ve sahne tasarımı yapılarak, kostüm ve aksesuarlarla tarihin derinliklerinden gelen bir dünya kuruldu.

Filmin müzikleri 13.yy’ın Anadolu kültüründe kullanılan enstrümanlarla birlikte senfonik tarzda çok sesli olarak hazırlandı. Kalan Müzik, Engin Arslan ve Mayki tarafından özel olarak bestelenen müzikler, Anadolu ezgileriyle filme adapte edildi. Filmin müzikleri ney, rebap ve tanbur gibi geleneksel enstrümanların yanında piyano, gitar ve keman gibi batı müziğine uygun enstrümanlarla da zenginleştirildi.

Özel 3D ve digital efektlerle görselliğin zenginleştirildiği filmde, animasyon ve grafik çalışmaları hem Türkiye, hem de ABD’de bulunan, konusuna hakim ve çok tecrübeli bir ekip tarafından hazırlandı.

FİLMİN KÜNYESİ

Teknik Ekip:

Yönetmen – Senaryo: Kürşat Kızbaz

Yapımcı: Kürşat Kızbaz

Ortak Yapımcı: Bülent Vural

Görüntü Yönetmeni: Levent Vural

Kurgu / Post Production Supervizer: Vedat Vural

Genel Sanat Danışmanı: Türkan Kafadar

Sanat Yönetmeni: Tunç Bilge

Müzik: Engin Arslan, Murat Başaran Mayki

Kamera: Red Epic (VSG)

Post Production Stüdyo: VSG

Cast Direktörü: Ayşegül Bafralı / Best Casting

Işık Şefi: Yılmaz Paksoy

Ses: Recep Çalışır-Oğuz Seyir

Grafik Tasarım, Web ve Afiş: Yunus Ateş

Oyuncular:

Devrim Evin (Yunus Emre)

Ahmet Mekin (Hacı Bektaş-ı Veli)

Altan Erkekli (Mevlana Celaleddin-i Rumi)

Bülent Emin Yarar (Taptuk Emre)

Burak Sergen (Barak Baba)

Altan Gördüm (Sarı Saltuk)

Sinan Albayrak (Sultan Veled)

Tamer Levent (Hallac-ı Mansur)

Suna Selen (Yaşlı Ana)

Nesimi Kaygusuz (Kasım)

Nilay Cafer (Balım Kız)

Detaylı Bilgi için: http://yunusemrefilm.com/

Yunus Emre Aşkın Sesi Film Afişi

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up