Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Eskişehir Dünya Prömiyerine Hazırlanıyor

Yayınlandı

tarihinde

Yunus Emre Aşkın Sesi

Yunus Emre’nin yaşadığı topraklar olan Eskişehir, 10 Ocak’ta vizyona girmeye hazırlanan “Yunus Emre Aşkın Sesi” sinema filminin dünya prömiyerine ev sahipliği yapacak.

Yunus Emre ile ilgili bugüne kadar yapılmış en büyük sinema projesi olarak beyaz perdeye çıkmaya hazırlanan, Kürşat Kızbaz’ın senaryosunu yazarak yönetmenliğini yaptığı “Yunus Emre Aşkın Sesi”nin dünya prömiyeri Eskişehir’de gerçekleştirilecek.

Yunus Emre felsefesinin dünyaya yayıldığı topraklar olan Eskişehir’de yapılacak prömiyere uluslararası pek çok konuk katılacak. Eskişehir valiliğinin ev sahipliğinde gerçekleşecek prömiyerde, “Yunus Emre Aşkın Sesi”nde rol olan sanatçılar; Devrim Evin, Ahmet Mekin, Altan Erkekli, Altan Gördüm, Burak Sergen, Bülent Emin Yarar, Suna Selen, Sinan Albayrak,Tamer Levent, Nesimi Kaygusuz ve Nilay Cafer de tam kadro olarak seyirciyi selamlayacaklar.

10 Ocak’ta Türkiye’de, 16 Ocak’ta Avrupa’da vizyona girmeye hazırlanan film, barış, kardeşlik ve ilahi aşk düşünceleriyle evrensel düzeyde benimsenmiş büyük düşünür Yunus Emre’nin ilahi aşk yolculuğu konu alıyor. Film, Yunus Emre’nin yanı sıra dünya tarihine damgasını vuran Türk düşünürleri Mevlana Celaleddin-i Rumi, Hacı Bektaş-ı Veli ve Tapduk Emre’nin de mesajlarıyla, 2104’ün tek tarihi filmi olarak göze çarpıyor.

“Yunus Emre Aşkın Sesi” Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Eskişehir Valiliği, Eskişehir 2013 Türk Kültür Dünyası Başkenti Ajansı, TÜRKSOY ve pek çok valilik ve belediyeler tarafından da destekleniyor.

”Sevgi, Hoşgörü ve Barışın Filmi”

Barış, kardeşlik ve ilahi aşk düşünceleriyle evrensel düzeyde benimsenmiş büyük düşünür Yunus Emre’nin ilahi aşk yolculuğu “Yunus Emre Aşkın Sesi”, dünya tarihine damgasını vuran Türk düşünürleri Mevlana Celaleddin-i Rumi, Hacı Bektaş-ı Veli ve Tapduk Emre’nin de mesajlarını sinema seyircisiyle paylaşacak.

Filmde, Yunus Emre’yi Devrim Evin, Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi Altan Erkekli, Tapduk Emre’yi Bülent Emin Yarar ve Hacı Bektaş-ı Veli’yi de Ahmet Mekin canlandırıyor. Burak Sergen’i Barak Baba olarak izleyeceğimiz filmde, Altan Gördüm Sarı Saltuk, Suna Selen de Yaşlı Ana karakterleriyle kamera karşısına geçtiler.

“Eğer Göğün Yedi Kat Üstüne Çıkmaksa Niyetin Aşk’tan Güzel Merdiven Bulamazsın”

Evrensel hümanizm düşüncesinin öncülerinden biri olarak kabul edilen Yunus Emre, dil, din ve ırk farkı gözetmeksizin insanoğlunu kucaklamıştır. 13. yüzyıldan günümüze kadar ulaşan hoşgörü, insan sevgisi ve aşk kavramları, Yunus Emre’nin Türkçe’yi kullanarak ürettiği eşsiz şiirleriyle bütünleşmiştir. Yunus Emre Aşkın Sesi filminde ilahi aşk yolunda kendini arayan Yunus Emre’nin hayatı anlatılıyor ve yaşamının en önemli kesitleri aktarılıyor. Yunus Emre’nin yaşamı ve felsefesi üzerine kurgulanan senaryoda, 13.yy’ın dokusu ve tarihi, şiirsel canlandırmalarla gün ışığına çıkıyor.

Fragmanı İzlemek için Tıklayın!

Foto Galeri için Tıklayın!

Filmin Özeti:

Aşkı arayan bir dervişin şair olma öyküsüdür, ‘Yunus Emre Aşkın Sesi’.

Anadolu’nun derinliklerinden yayılan ışığın; sevgiyi ve aşkı harmanlama öyküsüdür. Kan ve savaşın ortasında kalan Anadolu köylüsü Yunus, Hacı Bektaş-ı Veli’nin verdiği nefesi kabul etmez, buğday ile avunur. Kısa sürede yaşadığı pişmanlık Yunus’u zamansız bir ilahi aşk arayışına sürükler.

Artık ne buğday vardır ne de Yunus.

Aşkı arama yolunda Yunus tüm sevdiklerini feda ederken, dünyevi aşkla bağlandığı Balım Kızı da görmezden gelir. Yunus, Anadolu’nun tüm erenlerini ilahi aşkı arama yolunda ziyaret edecek, gerçek sevgiyi ve aşkı bulmaya çalışacaktır. Aradığının kendi içinde saklı olduğunu bilemeden…

Film Hakkında:

Uzun metraj olarak çekilen ‘Yunus Emre Aşkın Sesi’, filmi üç yıllık bir çalışmanın ürünü. Senaryo ve metin çalışmaları sonrasında 1 yıla yayılan çekim sürecinde Anadolu’nun 12 farklı şehrinde çekimler gerçekleştirildi.

Yunus Emre’nin çağdaşları olan Tapduk Emre, Mevlana Celaleddin-i Rumi, Barak Baba, Sarı Saltuk ve Hacı Bektaş-ı Veli filmin saygı duyulan diğer karakterleri…

Çekimler gerçek tarihi mekanlarda yapıldı.Filmin inandırıcılığını daha üst seviyeye ulaştırmak adına 13.yy’ın dekor ve sahne tasarımı yapılarak, kostüm ve aksesuarlarla tarihin derinliklerinden gelen bir dünya kuruldu.

Filmin müzikleri 13.yy’ın Anadolu kültüründe kullanılan enstrümanlarla birlikte senfonik tarzda çok sesli olarak hazırlandı. Kalan Müzik, Engin Arslan ve Mayki tarafından özel olarak bestelenen müzikler, Anadolu ezgileriyle filme adapte edildi. Filmin müzikleri ney, rebap ve tanbur gibi geleneksel enstrümanların yanında piyano, gitar ve keman gibi batı müziğine uygun enstrümanlarla da zenginleştirildi.

Özel 3D ve digital efektlerle görselliğin zenginleştirildiği filmde, animasyon ve grafik çalışmaları hem Türkiye, hem de ABD’de bulunan, konusuna hakim ve çok tecrübeli bir ekip tarafından hazırlandı.

FİLMİN KÜNYESİ

Teknik Ekip:

Yönetmen – Senaryo: Kürşat Kızbaz

Yapımcı: Kürşat Kızbaz

Ortak Yapımcı: Bülent Vural

Görüntü Yönetmeni: Levent Vural

Kurgu / Post Production Supervizer: Vedat Vural

Genel Sanat Danışmanı: Türkan Kafadar

Sanat Yönetmeni: Tunç Bilge

Müzik: Engin Arslan, Murat Başaran Mayki

Kamera: Red Epic (VSG)

Post Production Stüdyo: VSG

Cast Direktörü: Ayşegül Bafralı / Best Casting

Işık Şefi: Yılmaz Paksoy

Ses: Recep Çalışır-Oğuz Seyir

Grafik Tasarım, Web ve Afiş: Yunus Ateş

Oyuncular:

Devrim Evin (Yunus Emre)

Ahmet Mekin (Hacı Bektaş-ı Veli)

Altan Erkekli (Mevlana Celaleddin-i Rumi)

Bülent Emin Yarar (Taptuk Emre)

Burak Sergen (Barak Baba)

Altan Gördüm (Sarı Saltuk)

Sinan Albayrak (Sultan Veled)

Tamer Levent (Hallac-ı Mansur)

Suna Selen (Yaşlı Ana)

Nesimi Kaygusuz (Kasım)

Nilay Cafer (Balım Kız)

Detaylı Bilgi için: http://yunusemrefilm.com/

Yunus Emre Aşkın Sesi Film Afişi

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Vizyondaki Filmler – 30 Temmuz 2021

Bu hafta vizyonda hangi filmler var?

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu hafta vizyonda hangi filmler var, sinemada ne izlesem diyenler… Vizyon menüsünde bu hafta 8 film sizleri bekliyor, işte o filmler…

The Suicide Squad: İntihar Timi

Guardians of the Galaxy filmlerine imza atan James Gunn’ın yönetmen koltuğunda oturduğu The Suicide Squad, ilk filmden Harley Quinn, Rick Flag, Captain Boomerang, Amanda Waller gibi karakterlere Bloodsport, Peacemaker, SolSoria gibi yeni karakterlerin eklendiği Görev Gücü X’in yeni imkânsız görevini odağına alıyor.

Fragman için tıklayın

Uzak Ülke

12 yaşındaki Trabzon Rum’u Paris, babasının annesi için yonttuğu hediyeyi almak üzere kamptan kaçar. Geri döndüğünde mübadillerin gönderilmiş ve kampın boşaltılmış olduğunu görür. Yeni rejim Binbaşı Osman’ı hain ilan etmiş, tutuklayıp mübadillerden boşaltılmış olan kampa kapatmıştır. Köklerin ve bağlılığın sorgulandığı bu alacakaranlık, yeni gemi gelene kadar ikisine de vatan olacaktır.

Fragman için tıklayın

Mainstream

Gia Coppola’nın yönettiği Mainstream, Youtube’da sergilediği personasıyla ilgi toplayan Link ve arkadaşlarının, fenomen olma yolunda ilerlerken kendi kişiliklerinden uzaklaşmaları ve aralarında gelişen çatışmaları konu ediniyor.

Fragman için tıklayın

Lübnan Semaları

1950’lerde genç bir kadın olan Alice, sıkıcı anavatanı İsviçre’den ayrılarak güneşli ve hayat dolu Lübnan’a gider. Orada, ilk Lübnanlıyı uzaya göndermek isteyen hayalperest bir astrofizikçi olan Joseph’e âşık olur. Fakat mutlulukla geçen birkaç yılın ardından çıkan iç savaş, bu cennet bahçesini paramparça eder.

Fragman için tıklayın

Uzun Aşkın Kısası

Uzun Aşkın Kısası, evlendiğinin ertesi günü uyandığında şok edici bir durumla karşı karşıya kalan genç bir adamın hikayesini konu ediyor. Teddy, hayatını sürekli bir şeyleri erteleyerek geçiren genç bir adamdır. Onun hayatı, evlendiğinin ertesi günü uyandığında bambaşka bir hal alır. Teddy, her birkaç dakikada bir bir sonraki yıla atlamaktadır. Zaman geçip giderken Teddy, hızla değişen hayatını kontrol edemez. Bu durum üzerine Teddy, hayatının aşkını kaybetmemek ve kaçırdığı zamanları geri alabilmenin yolunu bulmak için çabalar.

Fragman için tıklayın

Bize Müsaade

Bize Müsaade, biri yönetmen, biri oyuncu ve biri senarist olan televizyon sektöründen üç yakın arkadaşın hikayesini konu ediniyor.

Fragman için tıklayın

Jungle Cruise

Disneyland’de yer alan aynı isimli tema parkından sinemaya uyarlanan Jungle Cruise, bir nehir gemisi kaptanı olan Frank ile sonsuz şifa kudretine sahip Hayat Ağacı’nı aramakta olan bilim insanı Lily’nin, vahşi yaşamdan doğaüstü varlıklara pek çok zorluklarla karşılaştıkları macerayı anlatıyor.

Fragman için tıklayın

Düşkapanı

Dreamkatcher, üvey çocuğu Josh ile taşra evlerinde bir süre yalnız kalan Gail’in, Josh’ın komşuların evinden mistik bir tılsımı alması sonrası üstesinden gelmesi gereken esrarengiz olayları konu ediniyor.

Fragman için tıklayın

Okumaya Devam Et

Türkiye

Umut Karadağ “Bir DALİ Muhabbet”in Konuğu Oldu

“Bağlılık Hasan, oyunculuğum için inanılmaz pencereler açtı”

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Semih Kaplanoğlu imzalı Bağlılık Hasan filminin başrol oyuncusu Umut Karadağ, Bir DALİ Muhabbet’in konuğu oldu.

Sanat dünyasından ünlü isimlerle Dali Tatar YouTube kanalında buluşan Deniz Ali Tatar, hazırlayıp sunduğu “Bir DALİ Muhabbet” programında, başarılı oyuncu Umut Karadağ’ı konuk ediyor! Rol aldığı Tatar Ramazan, Es-Es, Sağır Oda, Halka, Zümrüdüanka ve Kuruluş Osman gibi dizilerdeki başarılı performanslarıyla bilinen Karadağ, oyunculuk hayatını ve kariyeri boyunca yaşadığı en güzel anıları, Deniz Ali Tatar’a anlattı. Mezunu olduğu Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’ndeki anılarının yanı sıra, babası Nurhan Karadağ hakkında da konuşan Karadağ, ‘Babam benim süper kahramanım. Beni yedi yaşındayken atletizme başlattı. Bu sayede hem benden hem ruh gelişmesi yaşadım. Oyunculuk hayatımı da bu durum olumlu yönde etkiledi.’ diyerek anlattı.

Tiyatro sahnesinde “Toros Canavarı” adlı oyunu oynarken yaşadığı anıları anlatan Umut Karadağ, oyun sırasında düştüğü anı ve bu anda izleyicinin kendisine gülmesini kahkahalarla anlatıyor. Ayrıca “Tatar Ramazan” dizisinin çekimleri sırasında yaşadığı talihsiz kazayı da anlatan Karadağ, rol aldığı dizilerin kariyerinde çok önemli yer ettiğini de sözlerine ekledi. Sinema kariyerinde daha çok ilerleme kaydetmek istediğini ve uluslararası alanda daha çok projede yer almak istediğini söyleyen Karadağ, hem Türkiye’de hem de yurtdışında çok değerli yönetmen ve oyuncuların olduğunu da sözlerine ekledi.

“Bağlılık Hasan, oyunculuğum için inanılmaz pencereler açtı”

Son olarak usta yönetmen Semih Kaplanoğlu’nun ‘Bağlılık’ üçlemesi filmlerinin ikincisi olan “Bağlılık Hasan” filminde başrolde oynayan Karadağ, filme dair ipuçları da verdi. 74. Cannes Film Festivali’nin “Belirli Bir Bakış” seçkisinde dünya prömiyerini yapan film hakkında Karadağ, Türkiye’yi Fransa’da bu filmle beraber temsil ettiği için çok gururlu ve mutlu olduğunu belirtti. Bu filmle beraber kariyerinde daha farklı yollar kat edeceğini söyleyen Karadağ, Bağlılık Hasan filminin çalışma sürecinde yaşadıklarını da sohbette anlatıyor.

Filmin çekimlerinden bir ay önce en az sekiz saat karakterine çalıştığını belirten Umut Karadağ, filmin kendisi için çok kıymetli bir yer edindiğini söyledi. Semih Kaplanoğlu’nun kendisi için ‘üçüncü bir okul’ olduğundan söz eden Karadağ, sözlerini ‘Bu film, benim için inanılmaz pençelereler açtı oyunculuk mesleği anlamında. Hiç bakmadığım ve görmediğim taraflardan bakmamı sağladı.’ diyerek tamamlıyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Ezel Akay Filmi “Osman Sekiz”in Vizyon Tarihi Açıklandı

Filmin başrolünde Tim Seyfi, Begüm Birgören ve Kemal Uçar bulunuyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Yönetmen koltuğuna Ezel Akay’ın oturduğu “Osman Sekiz” filminin vizyon tarihi 28 Ocak 2022 olarak duyuruldu.

Tim Seyfi, Begüm Birgören ve Kemal Uçar’ın başrollerini paylaştığı yeni Ezel Akay filmi “Osman Sekiz“in vizyon tarihi duyuruldu. Gösterimi Türkiye ve Avrupa sinemalarında 28 Ocak 2022 olarak açıklanan film, Agorafobi hastası bir adamın beş canavar ile birlikte eski bir köşkte yaşadığı olayları konu alıyor.

Ezel Akay merakla beklenen filmi ile ilgili şunları söyledi:

“Türkiye’de hiç denenmemiş bir filmi çektik. Böyle ilginç ve içinde ilkleri barındıran bir filmi çekmeye cesaret gösteren sinemacılar olarak, yapımcım Ömer Kaya ile bir araya geldik. Film başka bir zamanda geçiyor. Çok ilginç bir atmosferi var.”

Filmin konusu: Osman, agorafobi hastası olan bir adamdır. Şehirden uzakta eski bir konakta yaşayan Osman, insanlarla bir araya gelmekten kaçınır. Daha huzurlu bir yaşam isteyen Osman, konaktan ayrılmaya karar verir. Ancak onun konaktan taşınması için öncelikte konakta birlikte yaşadığı beş sevimli canavar ve Nazlı ile mücadele etmesi gerekir.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler