Bizimle İletişime Geçin

Manşet

Yücel Çakmaklı’yı Rahmetle Anıyoruz

Yolları birleştiren sinemacı Yücel Çakmaklı’yı vefatının dördüncü yıldönümünde rahmetle anıyoruz…

Yayınlandı

tarihinde

yucel-cakmaklı-mnst-1

Yolları birleştiren sinemacı Yücel Çakmaklı’yı vefatının dördüncü yıldönümünde rahmetle anıyoruz…

Sinemamızın kimlik bunalımında olduğu dönemde sahaya indi. Anadolu toprağına meftun, milletine ve değerlerine bağlı, istikametini de bu çerçevede çizen bir sinema icracısı oldu.

60’lar ve 70’lerde bu toprağın insanlarının ayrıştığı dönemde ‘Birleşen Yollar’ ile etkisi bugüne kadar uzanan bir mesaj yolunun, bir akımın öncüsü oldu.

‘Milli Sinema’, ‘İslami Sinema’, ‘Beyaz Sinema’ ve daha birçok şekilde adlandırılan sinema akımının öncüsü oldu. Yeşilçam’da 70’ler ve 80’lerde çok izlenen filmlerde, döneminin en ünlü oyuncularıyla çalıştı. TRT’nin en büyük prodüksiyonlarına imza attı. ‘Kuruluş’ ve ‘Küçük Ağa’ gibi televizyon dizilerine can verdi.

Sinemasının ne ifade ettiğini bugünden bakınca daha iyi anlıyoruz. Bir dönem itilen, ötekileştirilen, yok sayılan kitlelerin var olduğu, kendini ifade edebildiği bugünlerde Yücel Çakmaklı’nın başlattığı mücadele saygıyla anılıyor.

Yücel Çakmaklı kimdir?

Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde 1937 yılında doğan Çakmaklı, 1959’da İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun oldu.

Askerlik sonrası Yeni İstanbul Gazetesi’nde Tarık Buğra’nın yönettiği sayfada sinema yazıları yazmaya başlayan Çakmaklı, bir yandan da Erman Film Stüdyoları’nda yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. Çakmaklı, 1968 yılına kadar 50 kadar filmde Dr. Arşevir Alınak, Osman Seden, Orhan Aksoy gibi yönetmenlere yardımcılık yaptı.

İlk belgesel filmi Kâbe Yolları’nı yönettikten sonra 1969 yılında Elif Film şirketini kuran yönetmen, ‘milli sinema’ olarak adlandırılan akıma dayalı filmler çekti.

TRT bünyesinde çalışmalarına devam ettiği 1975-1990 yılları arasında kısa hikâyelerden televizyon filmleri yaptı. Prag’da 1978’de televizyon filmleri arasında ödül alan ilk yapım olan ‘Çok Sesli Bir Ölüm’ ile ‘Çözülme’ filmlerini çekti.

Tarık Dursun K.’dan, ‘Denizin Kanı’, Tarık Buğra’dan ‘Küçük Ağa’ ve ‘Kuruluş’ gibi roman uyarlamalarını dizi olarak televizyona aktaran Çakmaklı, Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Bir Adam Yaratmak’ ve Turan Oflazoğlu’nun ‘4. Murad’ gibi tiyatro eserlerinden televizyon oyunları yaptı.

Çakmaklı’nın, ‘Müzik odaklı drama’ dalında hazırladığı eserler arasında Hacı Arif Bey’in hayat hikâyesi ile bir Rumeli türküsünden yola çıkarak çektiği ‘Aliş’le Zeynep’ sayılabilir.

TBMM tarafından 10 Temmuz 2008 tarihinde Devlet Üstün Hizmet Madalyası’na layık görülen Çakmaklı’ya, 19 Ekim 2008’de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sinemadaki 50 yıllık hizmetleri dolayısıyla ‘Emek Ödülü’ verilmişti.

galeri-cakmakli

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hollywood

Spike Lee’den 11 Eylül Belgeseli Yolda

HBO ve HBO Max’te yayınlanacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ünlü Sinema Yönetmeni Spike Lee

Hollywood’un yıldız isimlerinden biri olan Spike Lee, 11 Eylül meselesini konu alacak “NYC Epicenters 9/11 → 2021½” belgeselinin hazırlığına başladı.

HBO Documentary Films ve usta isim Spike Lee yeni bir proje için bir araya gelecek. Genelde sosyal ve politik konular üzerine projeler geliştiren Lee, şimdi de Amerika tarihi için çok önemli olan 11 Eylül meselesini konu alacak yeni bir belgesel filmin hazırlığı içerisinde. 11 Eylül saldırısının yirminci yılına özel hazırlanacak belgesel, NYC Epicenters 9/11 → 2021½ ismiyle seyirci karşısına çıkacak.

Kapsamlı bir NYC belgeseli olacak film, 11 Eylül saldırısından sonra halkın nasıl bir dönemden geçtiğini ve güncel olarak COVID-19 üssü olan ülkenin salgın sürecindeki mücadelesini de konu alacak.

Daha önce birçok filme imza atmış Lee, meraklandıran belgesel filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlenecek. HBO ve HBO Max‘te yayınlanacak filmin editörlüğünü ise Barry Alexander Brown ve Adam Gough yapacak.

Spike Lee son olarak festival ve ödül sezonunun dikkat çeken yapımlarından biri olan Da 5 Bloods filminin yönetmen koltuğuna oturmuştu.

Okumaya Devam Et

Film

George Clooney ve Julia Roberts Tekrar Bir Araya Geliyor

Filmde boşanmış bir çifti oynayacaklar.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İki yıldız isim George Clooney ve Julia Roberts yeni romantik komedi filmi “Ticket to Paradise” için tekrar bir araya gelecek.

Daha önce Ocean’s Eleven filminde başrolü paylaşan usta ikili George Clooney ve Julia Roberts yeni romantik komedi filmi için tekrar bir araya gelecek. Ticket to Paradise ismini taşıyacak filmi Ol Parker yönetecek.

Theodore Melfi tarafından kaleme alınan senaryo, boşanmış olan bir çiftin kızlarının evlenmesine engel olmak için Bali’ye gitmelerini konu alıyor.

Çekimlerine en kısa zamanda başlanması planlanan film, 2021 yılının sonlarına doğru gösterime girecek.

Okumaya Devam Et

Manşet

Çağatay Ulusoy’lu Kağıttan Hayatlar Filminden İlk Fragman Yayınlandı

12 Mart’ta Netflix’te!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Başrolünde Çağatay Ulusoy’un yer aldığı “Kağıttan Hayatlar” filminden ilk fragman yayınlandı.

Çağatay Ulusoy’un çöp toplayıcısı olarak yer aldığı Kağıttan Hayatlar filminden ilk fragman yayınlandı. Netflix‘te yayınlanacak olan filmin yönetmen koltuğuna Ayla, Müslüm, Türk İşi Dondurma gibi başarılı yapımların yönetmeni Can Ulkay oturuyor.

Behzat Ç. dizisinin senaristi Ercan Mehmet Erdem tarafından kaleme alınan filmde Ulusoy‘a Emir Ali Doğrul, Selen Öztürk, Ersin Arici ve Turgay Tanülkü eşlik ediyor. Merakla beklenen film, 12 Mart tarihinde Netflix‘te ekranlara gelecek.

Okumaya Devam Et

Popüler