Yücel Çakmaklı’yı Rahmetle Anıyoruz

Manşet Türkiye

yucel-cakmaklı-mnst-1

Yolları birleştiren sinemacı Yücel Çakmaklı’yı vefatının dördüncü yıldönümünde rahmetle anıyoruz…

Sinemamızın kimlik bunalımında olduğu dönemde sahaya indi. Anadolu toprağına meftun, milletine ve değerlerine bağlı, istikametini de bu çerçevede çizen bir sinema icracısı oldu.

60’lar ve 70’lerde bu toprağın insanlarının ayrıştığı dönemde ‘Birleşen Yollar’ ile etkisi bugüne kadar uzanan bir mesaj yolunun, bir akımın öncüsü oldu.

‘Milli Sinema’, ‘İslami Sinema’, ‘Beyaz Sinema’ ve daha birçok şekilde adlandırılan sinema akımının öncüsü oldu. Yeşilçam’da 70’ler ve 80’lerde çok izlenen filmlerde, döneminin en ünlü oyuncularıyla çalıştı. TRT’nin en büyük prodüksiyonlarına imza attı. ‘Kuruluş’ ve ‘Küçük Ağa’ gibi televizyon dizilerine can verdi.

Sinemasının ne ifade ettiğini bugünden bakınca daha iyi anlıyoruz. Bir dönem itilen, ötekileştirilen, yok sayılan kitlelerin var olduğu, kendini ifade edebildiği bugünlerde Yücel Çakmaklı’nın başlattığı mücadele saygıyla anılıyor.

Yücel Çakmaklı kimdir?

Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde 1937 yılında doğan Çakmaklı, 1959’da İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun oldu.

Askerlik sonrası Yeni İstanbul Gazetesi’nde Tarık Buğra’nın yönettiği sayfada sinema yazıları yazmaya başlayan Çakmaklı, bir yandan da Erman Film Stüdyoları’nda yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. Çakmaklı, 1968 yılına kadar 50 kadar filmde Dr. Arşevir Alınak, Osman Seden, Orhan Aksoy gibi yönetmenlere yardımcılık yaptı.

İlk belgesel filmi Kâbe Yolları’nı yönettikten sonra 1969 yılında Elif Film şirketini kuran yönetmen, ‘milli sinema’ olarak adlandırılan akıma dayalı filmler çekti.

TRT bünyesinde çalışmalarına devam ettiği 1975-1990 yılları arasında kısa hikâyelerden televizyon filmleri yaptı. Prag’da 1978’de televizyon filmleri arasında ödül alan ilk yapım olan ‘Çok Sesli Bir Ölüm’ ile ‘Çözülme’ filmlerini çekti.

Tarık Dursun K.’dan, ‘Denizin Kanı’, Tarık Buğra’dan ‘Küçük Ağa’ ve ‘Kuruluş’ gibi roman uyarlamalarını dizi olarak televizyona aktaran Çakmaklı, Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Bir Adam Yaratmak’ ve Turan Oflazoğlu’nun ‘4. Murad’ gibi tiyatro eserlerinden televizyon oyunları yaptı.

Çakmaklı’nın, ‘Müzik odaklı drama’ dalında hazırladığı eserler arasında Hacı Arif Bey’in hayat hikâyesi ile bir Rumeli türküsünden yola çıkarak çektiği ‘Aliş’le Zeynep’ sayılabilir.

TBMM tarafından 10 Temmuz 2008 tarihinde Devlet Üstün Hizmet Madalyası’na layık görülen Çakmaklı’ya, 19 Ekim 2008’de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sinemadaki 50 yıllık hizmetleri dolayısıyla ‘Emek Ödülü’ verilmişti.

galeri-cakmakli

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up