YouTube’de Ücretsiz İzleyebileceğimiz Restorasyonlu Yeşilçam Başyapıtları

Liste
YouTube’de Ücretsiz İzleyebileceğimiz Restorasyonlu Yeşilçam Başyapıtları

Yeşilçam desek de aslında bu yapıtlar Yeşilçam’dan biraz daha ayrıksı durumdalar. O yüzden Yeşilçam’dan bir adım öndeler ve bugün daha çok onların adı anılıyor. O filmleri sizler için derledik. İyi seyirler.

Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni (1993)

Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni; 60`larda ve 70`lerde çektiği aşk filmleriyle ünlenen ama bir dönemin kapanmasıyla birlikte çaptan düşen bir yönetmenin, kendini yenilemek için gösterdiği çabaları ve değişen dünyada karşılaştığı zorlukları anlatan tam bir başyapıt.

Filmin Adı: Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni
Yönetmen: Yavuz Turgul
Oyuncular: Şener Şen, Pıtırcık Akerman, Oktay Kaynarca,
Yapım: Erler Film
Yapımcı: Türker İnanoğlu
Yapım Yılı: 1990
___

Üç Arkadaş (1971)

İşportacılık yapan fakir bir genç ile gözleri görmeyen bir kız arasındaki aşk hikayesini anlatan bir film. Listede bu filmin iki versiyonu da var. İzleyin siz karar verin hangisi daha güzel.

Yapımı : 1971 – Türkiye
Tür : Aile , Dram
Süre: 86 Dak.
Yönetmen : Memduh Ün
Oyuncular : Halit Akçatepe , Kadir İnanır , Hülya Koçyiğit , Müşfik Kenter , Kayhan Yıldızoğlu

____

Yılanların Öcü (1962) IMDb 7.7

Yaşlı annesi Irazca, karısı Hatçe ve üç çocuğu ile yaşayan yoksul bir köylü olan Bayram’ın evinin önüne Köy Kurulu üyelerinden Haceli, Muhtar’ın da desteği ile ev inşa etmek ister. Evlerinin önüne ev yapılmasını istemeyen aile Haceli ve muhtarla mücadele eder. Aile muhtar ve Haceli’nin tüm oyunlarına rağmen uzlaşmaz bir mücadele verir.

Yapımı : 1962 – Türkiye
Tür : Dram
Yönetmen : Metin Erksan
Oyuncular : Ali Şen , Erol Taş , Fikret Hakan , Aliye Rona , Kadir Savun
____

Canım Kardeşim (1973) IMDb 8.8

Canım Kardeşim, yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in üstlendiği, 1973 yapımı bir Türk filmidir. Dram türündeki bu sinema filminin başrollerini Tarık Akan, Halit Akçatepe ve dönemin çocuk oyuncusu Kahraman Kıral paylaşmıştır.

Küçük Kahraman, ağabeyi ve ağabeyinin sadık arkadaşı Halit,birlikte yoksul ama neşeli bir hayat sürdürmektedir. Devamlı bir işleri olmayan ve günlerini daha çok aylaklıkla geçiren bu ikilinin mutluluğu öğretmenin Kahramanla ilgili bir gerçeği ortaya çıkarmasıyla son bulur. Yapılan sağlık taramalarının ardından kan kanseri olduğu anlaşılan Kahramanın en büyük isteği ise bir televizyondur. Halit ve ağabey bundan sonra tüm güçlerini bir televizyon alabilmek için harcayacaktır.
____

Üç Arkadaş – 1958

Film İstanbul’da, Arnavutköy’ün ara sokaklarında, bir konak eskisi içinde kiracı olan bir arada yaşayan üç bekâr arkadaşın, 30 yaşlarındaki niyetçi Murat, aynı yaşlardaki ayakkabı boyacısı Mıstık ve 60 yaşlarındaki gezginci fotoğrafçı Artin’in hikâyesini anlatır. Bu üç arkadaşın yaşantısında, bir gece parkta rastladıkları ve acıyıp evlerine getirdikleri kör bir işportacı kız olan Gül de karışır.

Yapımı : 1958 – Türkiye
Tür : Dram , Romantik
Yönetmen : Memduh Ün
Oyuncular : Fikret Hakan , Mualla Sürer , Muhterem Nur , Semih Sezerli , Mehmet Ali Akpınar
Yapımcı : Talat Emin

___

Çiçek Abbas (1982) IMDb 8.2

Şakir sahtekar ve dolandırıcı bir minibüs şoförüdür. Çiçek Abbas ise Şakir’in muavinliğini yapmaktadır ve Şakir’in tam aksine son derece saf, iyi niyetli ve dürüst bir adamdır. Ancak ikisi de aynı kıza sevdalanır ve aralarında büyük bir çekişme başlar.

Yönetmen: Sinan Çetin
Oyuncular: İlyas Salman, Şener Şen, Ayşen Gruda
Tür: Komedi, Dram
___

Gurbet Kuşları (1964) IMDb 7.5

Halit Refiğ, filmin çekildiği dönemin, yani 1960’ların en önemli toplumsal meselesi olan göç olgusuna bakışıyla bir ilki gerçekleştirmiştir. Senaryosunu Orhan Kemal’le birlikte yazdığı bu önemli filminde Refiğ, daha iyi bir yaşam sürebilmek için Kahramanmaraş’tan İstanbul’a gelen bir ailenin verdiği yaşam mücadelesini ve çöküşünü anlatır. Muhteşem siyah beyaz görüntülere sahip filmin başında ataerkil ailenin babası uyarır: “Dikkat edin, birbirimizi yitirmeyelim.” Nitekim ekonomik ve kültürel sorunlarla baş edemeyen aile, büyük umutlarla geldiği bu dev kente “kurban” verecektir. Filmde göçe neden olan çaresizlik kadar, kentin taşraya hazırlıklı olmadığının da altı çizilir. İstanbul’un sembollerinden Haydarpaşa Garı finalde “kara tren”le terk edilen hüzünlü bir platformdur. Ve bu ne ilk ne de sondur; göç sürmektedir.

Yapımı : 1964 – Türkiye
Tür : Dram
Süre: 90 Dak.
Yönetmen : Halit Refiğ
Oyuncular : Cüneyt Arkın , Filiz Akın , Tanju Gürsu , Önder Somer , Danyal Topatan
Senaryo : Orhan Kemal , Halit Refiğ
Yapımcı : Recep Ekicigil
____

Şoför Nebahat (1960)

Senaryosunu Atilla İlhan, Atıf Yılmaz ve Metin Erksan’ın yazdığı bu film hayatını kazanmak zorunda kalıp şoförlük yapan Nebahat’la, ona musallat olan Gececi Neşet’i anlatıyor.

Eser: Ali Kaptanoğlu, Atıf Yılmaz
Senaryo: Metin Erksan, Attila İlhan, Atıf Yılmaz
Yönetmen: Metin Erksan
Müzik: Sami Hazinses
Görüntü Yönetmeni: Ernest Von Theumer
Sanatçılar: Sezer Sezin, Kenan Pars, Kadir Savun, Diclehan Baban
___

Sultan (1978) IMDb 7.8

Sultan, yönetmenliğini Kartal Tibet’in üstlendiği, dram ve komedi türlerindeki 1978 yapımı Türk filmi. Başrollerini Türkan Şoray ile Bulut Aras paylaşmaktadır.
İstanbul’un varoşlarında geçen filmde, mahallenin genç ve yakışıklı genci ve aynı zamanda mahalle muhtarının oğlu olan Kemal (Bulut Aras) minibüsçülük yapmaktadır. Mahallede pek çok genç kız ile çıkmakta olan Kemal, bir gün Sultan’ı (Türkan Şoray) elde etmeyi planlar. Ancak çetin ceviz çıkan kız yakışıklı genci bayağı bir hırpalar. Bu esnada genç kıza gerçekten aşık olur. Diğer taraftan mahalle muhtarına gelen bazı kişiler gecekonduların bulunduğu yeri satın almış ve herkesi evlerinden atmak istemektedirler. Mahalleli ve muhtar arasında kıyasıya bir kavga başlar. Mahallede en son kalan dul kadın ve birkaç aile daha başka bir yere ev yapmak üzere göç ederken, yakışıklı delikanlı dul kadının peşinden giderek ona evlenme teklif eder.
___

Bizim Aile (1976) IMDb 8,4

Filmde, ikinci evliliklerini yapan Yaşar Usta ile Melek Hanım’ın yeni bir aile kurma çabaları anlatılır. Yaşar Usta’nın dört, Melek Hanım’ın ise üç çocuğu vardır. İkisi de yıllar önce eşlerini kaybetmiştir. Komşularının ısrarlarıyla tanışır ve evlenmeye karar verirler. Ancak başta çocuklarına bundan bahsedemezler. Birlikte yaşamaya başlayan çocuklar bu durumu kabullenmekte zorlanırlar. Ailenin başlına gelenler aile fertlerini birbirlerine daha da yakınlaştıracaktır.

—-

Salak Milyoner (1974) IMDb 8,0

Filmde, define bulmak için İstanbul’a giden dört kardeşin hikâyesi konu edilir. Ölüm döşeğindeki Behçet, oğullarına İstanbul’daki altınlarını haber verir. Bunun için İstanbul’da yaşayan Mehmet Çavuş’u bulmaları gerekmektedir. Birbirini atlatıp İstanbul’a gitmeye çalışan dört kardeş tren istasyonunda karşılaşır. Mehmet Çavuş’un evine yerleşen kardeşler altınların evin altında gömülü olduğunu öğrenir. Mehmet Çavuş’a fark ettirmeden altınlara ulaşmaya çalışırlar. Ancak evin altında kardeşleri büyük bir sürpriz beklemektedir.

——

Köyden İndim Şehire (1974) IMDb 8,4

Filmde, buldukları defineyi bozdurmak için Ankara’ya giden dört kardeşin hikâyesi konu edilir.Tarlalarında altın bulan dört kardeş bunu herkesten gizler. Devletin haber alıp altınlara el koymasından korkarlar. Bu yüzden kuyumcu hemşerileri Ali Rıza’yı bulmak için Ankara’ya giderler. Kardeşlere evini açan Ali Rıza da altınları ele geçirmenin hesabını yapmaktadır. Kardeşler de altınları Ali Rıza’dan kurtarma derdindedir. Bu kovalamaca iki tarafın da hayal edemediği bir sona sürüklenecektir.


Süt Kardeşler (1970) IMDb 7,6

Filmde, Osmanlı zamanında bahriye eri olan Ramazan ve Şaban’ın maceraları anlatılır. Şaban bir gün sütannesi Melek’ten kendisini İstanbul’a davet eden bir mektup alır. Melek, konağa gelen Ramazan’ı sütoğlu Şaban zanneder. Ağabeyi Hüsamettin’den çekinen Melek, Ramazan’ın damadı olduğunu söyler. Evdeki yanlış anlaşılmalar devam ederken, ev halkı geceleri Gulyabani görmeye başlar. Gulyabani korkusuyla ev halkı daha da yakınlaşır. Tam da bu sırada gerçek damat çıkagelir.

Kibar Feyzo (1978) IMDb 8,7

Feyzo askerden döndükten sonra Gülo’ya talip olur. Köyde Gülo’ya başka talipler olduğu için babası başlık parasını artırmaya koyar. Ve on bin peşin, on bin senet karşılığı Gülo, Feyzo’nun üstünde kalır. Feyzo borcunu ödemek için kente gidip çalışmaya başlar.

—–

Çöpçüler Kralı (1978) IMDb 8,6

Film, bir mahallede çöpçülük yapan saf bir delikanlının hikâyesini anlatır. Apti bir mahallede çöpçülük yapmaktadır. Aynı mahallede bazı evlere temizliğe giden Hacer’e âşıktır. Elindeki yetkiyle mahalle üzerinde baskı uygulayan zabıta memuru Şakir de Hacer’i sevmektedir. Ancak Şakir bu durumu annesine bir türlü söyleyemez. Şakir’e kızan Hacer, ailesine Apti ile evlenmek istediğini söyleyince ikili sözlenir. Hacer’in Apti ile evleneceğini öğrenen Şakir ise, Apti’ye baskı uygulamaya başlar. Şakir de Hacer’i ailesinden ister. Kızlarının iki talibi olduğunu öğrenen Hacer’in ailesi ise durumdan istifade etmeye çalışacaktır.

—–

Hababam Sınıfı (1975) IMDb 9,4

Özel Çamlıca Lisesi’ne yeni atanan müdür muavini ve tarih öğretmeni olan Mahmut Hoca (nam-ı diğer Kel Mahmut); kopya çeken, okuldan kaçıp maçlara giden, hocalarla sürekli kafa bulan öğrencilerle dolu okulun 6 Edebiyat B sınıfını (nam-ı diğer Hababam Sınıfı) ilginç ceza yöntemleriyle disiplin altına almaya çalışır. Fakat aynı zamanda öğrencilerin haylazlığı dışında ciddi olaylar da yaşanmaktadır.

—–

Neşeli Günler (1978) IMDb 8,8

Filmde, anlamsız bir tartışma sonucu dağılan bir ailenin yıllar sonra yeniden bir araya gelmesi anlatılır. Turşuculuk yapan Saadet ve Kazım, turşu yapımı konusunda tartışır ve boşanırlar. Çocuklardan üçü babada, üçü de annede kalır. İkiye ayrılan kardeşler yıllarca birbirlerini tanımadan büyürler. Yıllar sonra kardeşlerin rastlantı sonucu tanışması aileyi bir araya getirecektir.

——

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up