YouTube’de Ücretsiz İzleyebileceğimiz Restorasyonlu Yeşilçam Başyapıtları

Liste
YouTube’de Ücretsiz İzleyebileceğimiz Restorasyonlu Yeşilçam Başyapıtları

Yeşilçam desek de aslında bu yapıtlar Yeşilçam’dan biraz daha ayrıksı durumdalar. O yüzden Yeşilçam’dan bir adım öndeler ve bugün daha çok onların adı anılıyor. O filmleri sizler için derledik. İyi seyirler.

Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni (1993)

Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni; 60`larda ve 70`lerde çektiği aşk filmleriyle ünlenen ama bir dönemin kapanmasıyla birlikte çaptan düşen bir yönetmenin, kendini yenilemek için gösterdiği çabaları ve değişen dünyada karşılaştığı zorlukları anlatan tam bir başyapıt.

Filmin Adı: Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni
Yönetmen: Yavuz Turgul
Oyuncular: Şener Şen, Pıtırcık Akerman, Oktay Kaynarca,
Yapım: Erler Film
Yapımcı: Türker İnanoğlu
Yapım Yılı: 1990
___

Üç Arkadaş (1971)

İşportacılık yapan fakir bir genç ile gözleri görmeyen bir kız arasındaki aşk hikayesini anlatan bir film. Listede bu filmin iki versiyonu da var. İzleyin siz karar verin hangisi daha güzel.

Yapımı : 1971 – Türkiye
Tür : Aile , Dram
Süre: 86 Dak.
Yönetmen : Memduh Ün
Oyuncular : Halit Akçatepe , Kadir İnanır , Hülya Koçyiğit , Müşfik Kenter , Kayhan Yıldızoğlu

____

Yılanların Öcü (1962) IMDb 7.7

Yaşlı annesi Irazca, karısı Hatçe ve üç çocuğu ile yaşayan yoksul bir köylü olan Bayram’ın evinin önüne Köy Kurulu üyelerinden Haceli, Muhtar’ın da desteği ile ev inşa etmek ister. Evlerinin önüne ev yapılmasını istemeyen aile Haceli ve muhtarla mücadele eder. Aile muhtar ve Haceli’nin tüm oyunlarına rağmen uzlaşmaz bir mücadele verir.

Yapımı : 1962 – Türkiye
Tür : Dram
Yönetmen : Metin Erksan
Oyuncular : Ali Şen , Erol Taş , Fikret Hakan , Aliye Rona , Kadir Savun
____

Canım Kardeşim (1973) IMDb 8.8

Canım Kardeşim, yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in üstlendiği, 1973 yapımı bir Türk filmidir. Dram türündeki bu sinema filminin başrollerini Tarık Akan, Halit Akçatepe ve dönemin çocuk oyuncusu Kahraman Kıral paylaşmıştır.

Küçük Kahraman, ağabeyi ve ağabeyinin sadık arkadaşı Halit,birlikte yoksul ama neşeli bir hayat sürdürmektedir. Devamlı bir işleri olmayan ve günlerini daha çok aylaklıkla geçiren bu ikilinin mutluluğu öğretmenin Kahramanla ilgili bir gerçeği ortaya çıkarmasıyla son bulur. Yapılan sağlık taramalarının ardından kan kanseri olduğu anlaşılan Kahramanın en büyük isteği ise bir televizyondur. Halit ve ağabey bundan sonra tüm güçlerini bir televizyon alabilmek için harcayacaktır.
____

Üç Arkadaş – 1958

Film İstanbul’da, Arnavutköy’ün ara sokaklarında, bir konak eskisi içinde kiracı olan bir arada yaşayan üç bekâr arkadaşın, 30 yaşlarındaki niyetçi Murat, aynı yaşlardaki ayakkabı boyacısı Mıstık ve 60 yaşlarındaki gezginci fotoğrafçı Artin’in hikâyesini anlatır. Bu üç arkadaşın yaşantısında, bir gece parkta rastladıkları ve acıyıp evlerine getirdikleri kör bir işportacı kız olan Gül de karışır.

Yapımı : 1958 – Türkiye
Tür : Dram , Romantik
Yönetmen : Memduh Ün
Oyuncular : Fikret Hakan , Mualla Sürer , Muhterem Nur , Semih Sezerli , Mehmet Ali Akpınar
Yapımcı : Talat Emin

___

Çiçek Abbas (1982) IMDb 8.2

Şakir sahtekar ve dolandırıcı bir minibüs şoförüdür. Çiçek Abbas ise Şakir’in muavinliğini yapmaktadır ve Şakir’in tam aksine son derece saf, iyi niyetli ve dürüst bir adamdır. Ancak ikisi de aynı kıza sevdalanır ve aralarında büyük bir çekişme başlar.

Yönetmen: Sinan Çetin
Oyuncular: İlyas Salman, Şener Şen, Ayşen Gruda
Tür: Komedi, Dram
___

Gurbet Kuşları (1964) IMDb 7.5

Halit Refiğ, filmin çekildiği dönemin, yani 1960’ların en önemli toplumsal meselesi olan göç olgusuna bakışıyla bir ilki gerçekleştirmiştir. Senaryosunu Orhan Kemal’le birlikte yazdığı bu önemli filminde Refiğ, daha iyi bir yaşam sürebilmek için Kahramanmaraş’tan İstanbul’a gelen bir ailenin verdiği yaşam mücadelesini ve çöküşünü anlatır. Muhteşem siyah beyaz görüntülere sahip filmin başında ataerkil ailenin babası uyarır: “Dikkat edin, birbirimizi yitirmeyelim.” Nitekim ekonomik ve kültürel sorunlarla baş edemeyen aile, büyük umutlarla geldiği bu dev kente “kurban” verecektir. Filmde göçe neden olan çaresizlik kadar, kentin taşraya hazırlıklı olmadığının da altı çizilir. İstanbul’un sembollerinden Haydarpaşa Garı finalde “kara tren”le terk edilen hüzünlü bir platformdur. Ve bu ne ilk ne de sondur; göç sürmektedir.

Yapımı : 1964 – Türkiye
Tür : Dram
Süre: 90 Dak.
Yönetmen : Halit Refiğ
Oyuncular : Cüneyt Arkın , Filiz Akın , Tanju Gürsu , Önder Somer , Danyal Topatan
Senaryo : Orhan Kemal , Halit Refiğ
Yapımcı : Recep Ekicigil
____

Şoför Nebahat (1960)

Senaryosunu Atilla İlhan, Atıf Yılmaz ve Metin Erksan’ın yazdığı bu film hayatını kazanmak zorunda kalıp şoförlük yapan Nebahat’la, ona musallat olan Gececi Neşet’i anlatıyor.

Eser: Ali Kaptanoğlu, Atıf Yılmaz
Senaryo: Metin Erksan, Attila İlhan, Atıf Yılmaz
Yönetmen: Metin Erksan
Müzik: Sami Hazinses
Görüntü Yönetmeni: Ernest Von Theumer
Sanatçılar: Sezer Sezin, Kenan Pars, Kadir Savun, Diclehan Baban
___

Bonus: Sultan (1978) IMDb 7.8

Sultan, yönetmenliğini Kartal Tibet’in üstlendiği, dram ve komedi türlerindeki 1978 yapımı Türk filmi. Başrollerini Türkan Şoray ile Bulut Aras paylaşmaktadır.
İstanbul’un varoşlarında geçen filmde, mahallenin genç ve yakışıklı genci ve aynı zamanda mahalle muhtarının oğlu olan Kemal (Bulut Aras) minibüsçülük yapmaktadır. Mahallede pek çok genç kız ile çıkmakta olan Kemal, bir gün Sultan’ı (Türkan Şoray) elde etmeyi planlar. Ancak çetin ceviz çıkan kız yakışıklı genci bayağı bir hırpalar. Bu esnada genç kıza gerçekten aşık olur. Diğer taraftan mahalle muhtarına gelen bazı kişiler gecekonduların bulunduğu yeri satın almış ve herkesi evlerinden atmak istemektedirler. Mahalleli ve muhtar arasında kıyasıya bir kavga başlar. Mahallede en son kalan dul kadın ve birkaç aile daha başka bir yere ev yapmak üzere göç ederken, yakışıklı delikanlı dul kadının peşinden giderek ona evlenme teklif eder.
___

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up