Yörüklerin Hayatı Beyaz Perdeye Taşınıyor

Türkiye
Anadolu’nun bin yıllık konargöçer yaşam tarzını değişen teknolojiye rağmen hala devam ettiren Sarıkeçili Yörükleri‘nin hayatı, Turna Misali filmiyle beyaz perdeye aktarılacak.

Orta Asya’ya kadar uzanan Anadolu’nun bin yıllık konargöçer yaşam tarzını değişen ve değişmekte olan dünyaya karşı gelenek ve göreneklerini terketmeyen Sarıkeçili Yörükleri‘nin hayatı beyaz perdeye aktarılacak.

Göçebe olarak yaşayan, geçimlerini hayvancılıkla sağlayan ve mevsimlere göre ova ve ya yaylalarda kurdukları kıl çadırlarda yaşamlarını sürdüren Yörüklerin yaşamı, İffet Eren Danışman Boz ve Eyüp Boz tarafından senaryo haline getirildi.

Kışın gelmesiyle ılıman iklime sahip Mersin’in Silifke, Gülnar, Anamur, Bozyazı ve Aydıncık ilçelerindeki ormanlık alanlara göç eden Sarıkeçili Yörüklerinin hayatını konu alan filmin çekimlerine bu ay içerisinde başlanacak.

Yönetmen koltuğunda İffet Eren Danışman Boz‘un oturduğu “Turna Misali” filminde, Sennur Nogaylar, Necmettin Çobanoğlu, Zeynep Elçin ve Timur Ölkebaş‘ın yanı sıra Sarıkeçili Yörükleri de rol alacak.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up