Yönetmenleri Anlatan En İyi 10 Yapım

Liste Manşet

Jodorowsky’s Dune (2013)

Alejandro Jodorowsky’nin 1970’li yıllarda el attığı Frank Herbert’in aynı adlı Dune serisinin beyazperdeye uyarlama sürecini anlatan belgesel aslında yarım kalmış bir projenin de öyküsü. Frank Pavich’in yönetmenliğini üstlendiği filmde Jodorowsky’nin kendisi de yer alarak filmi ‘neden çekemediğini’ anlatıyor.

_____

arirang

Arirang (2011)

Güney Koreli usta yönetmen Kim Ki-duk, Cannes’da prömiyerini yapan on altıncı ve son filmi Arirang’da kamerayı kendisine çeviriyor ve filmin başlangıcında “Bir yönetmen ve insan olarak günah çıkarmak istiyorum” diyerek, sanatsal kariyeri ile kendi yaşamını keşfe çıkıyor. Anekdotlar anlatıyor, çekilmemiş bir filmin senaryosunu tartışıyor, yaşam ve ölüm hakkındaki düşüncelerini paylaşıyor, Kore halk şarkısı “Arirang”ı söylüyor ve sonunda gözyaşlarına, hıçkırıklara boğuluyor. Kim Ki-duk’un ağırlıklı olarak kendisiyle ya da gölgesiyle yaptığı röportajlar yoluyla dünya çapındaki başarısını sorguladığı bu ilginç film sinema, ün ve özgünlük üzerine bir düşünce egzersizi, monolog ve itirafname.

_____

Roman Polanski: A Film Memoir

Roman Polanski: A Film Memoir (2011)

‘Roman Polanski: A Film Memoir’ usta yönetmen Roman Polanski’nin hayatını ve sinemasını ele alan bir belgesel niteliğinde. Yapımcısı Andrew Braunberg’le yapılan ropörtaja göre Oscar ödüllü yönetmenin hayatının önemli kırılma noktalarına değinen belgeselde yönetmenin Krakow şehrinin gettolarında geçen çocukluğu, sinema kariyerine başlangıcı, eşinin talihsiz ölümü, tutuklanması ve sürgüne gönderilmesi gibi önemli dönüm noktaları yer alıyor.

____

Magician: The Astonishing Life and Work of Orson Welles (Chuck Workman, 2014)

Yurttaş Kane ve Tocuh of Evil gibi filmlere imza atan ünlü yönetmenin hayatına odaklanan belgesel, Welles’in karşılaştığı zorlukları, engelleri anlatırken; usta ismin sinemasına da kronolojik bir yaklaşımda bulunur. Belgesel, Orson Welles’in hayatının beş farklı evresini, kişisel yaşamını ve kendinden sonraki sinemacılara verdiği referansları konu alıyor.

______

Corman's World: Exploits of a Hollywood Rebel

Corman’s World: Exploits of a Hollywood Rebel (2011)

Hollywood’da sinema ile konuşan bir başka şey vardır: Para. Ancak Roger Corman paradan ziyade sanattan yanadır, usta isimlerin danıştığı bir isim olan Roger Corman, iyi bir yönetmen, yapımcı ve senaristtir. Şu an 89 yaşındaki usta sinemacıyı birçok ünlü isimlerin ağzından dinleyebilirsiniz.

____

Altman

2006 yılında kaybettiğimiz Robert Altman’ın sinemasına bir bakış. Belgeseli çeken Ron Mann şöyle diyor Altman için:

“1970’li yıllarda onun filmlerinin benim büyümemde büyük etkisi vardı. Yeni Hollywood’un şekillendiği yıllardı. Coppola, George Lucas, Martin Scorsese, gibi isimler yükseliyordu ama Bob o zamanlar yaşını almıştı. Alanında o konuda tekti.”

_______

Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut (Kent Jones, 2015)

Bu belgeselde film yapımcıları, Fransız yönetmen Francois Truffaut’un 1966 yılında yazdığı “Hitchcock’a Göre Sinema” kitabının kendi çalışmalarını nasıl etkilediğini tartışıyorlar.

_____

Woody Allen: A Documentary

Woody Allen: Bir Belgesel (2012)

Adından da anlaşılacağı gibi Woody Allen gerçekten de bir belgesel. Gazetelerde mizah yazarlığı ile hayata atılan Allen bir süre sonra stand-up’a terfi etmiş ve nihayetinde de bir yönetmen, sinema dünyasının tüm yönlerine hakim olan ‘özerk’ bir sanatçı olmuş. Evlilikleri, şöhretle kurduğu sorunlu ilişki, skandalları ve sonsuz terapileriyle tuhaf, hatta nev-i şahsına münhasır bir adam.

Hayatı, ilk gençliğinde başlayan ve halen son sürat devam eden kariyeri ile tamamen iç içe geçmiş bir adam. Sahip olduğu tüm bu güce karşın, sevenlerinde koruma dürtüsünü uyandıran kırılgan bir dahi. Bu samimi film, usta yönetmeni gençliğinden bugüne kadar, sıcak bir sevgi ve hayranlıkla takip ediyor. Filmi izlerken yüzünüzde gülümseme, kalbinizde ilham eksik olmayacak.

____

Che strano chiamarsi Federico

How Strange to be Named Federico (Ettore Scola, 2013)

Amarcord, 8½, La Dolce Vita gibi unutulmaz filmleriyle günümüzde eşsiz bir usta kabul edilen efsanevi sinemacı Fellini’nin ölümünün yirminci yıldönümüne denk gelen bu film anılar, arşiv fotoğrafları ve yeniden canlandırmaları bir araya getiriyor. Kendisi de emsalsiz bir yönetmen olan Ettore Scola, 1950’li yıllarda daha 16 yaşındayken Fellini ile tanışmak ve dostluk kurmak şerefine ermiş. Scola Fellini’yi Anlatıyor işte bu iki adamın arasındaki büyüleyici dostluğu sevgiyle anlatıyor; ikilinin Marcello Mastroianni gibi ortak dostlarını anarken, beraber çalıştıkları Cinecitta Stüdyoları’nı da anımsıyor.

_____

Yume to kyôki no ohkoku

Yume to kyôki no ohkoku (2013) The Kingdom of Dreams and Madness

Japon anime üstadı Hayao Miyazaki’nin emeklilik sürecini ve kendi kurduğu Studio Ghibli’nin bilinmeyenlerini anlatıyor.

____

kaynak: taste of cinema

_____

yazar-banner

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up