Yönetmenler Ve Favori Oyuncuları

Liste Manşet

Kuşkusuz bir film yaratma sürecinde, yönetmen ile oyuncuları arasındaki bağ çok özeldir. İşte bu bağ, sinema dünyasının önemli yönetmenlerini, oyuncu seçimlerinde çoğu zaman aynı kişilerle çalışmaya itiyor. Sizlere yönetmenler ve onların favori oyuncularından bir liste derledik.

Martin Scorsese – Leonardo Dicaprio

Oscar’lı usta yönetmen Martin Scorsese ile Leonardo Di Caprio, biri kısa film olmak üzere toplam 6 filmde birlikte çalışmışlardır. Bu filmler; New York Çeteleri, Göklerin Hâkimi, Köstebek, Zindan Adası, The Audition ve Para Avcısı’dır.

Ridley Scott – Russell Crowe

Yönetmen Ridley Scott; Gladyatör, İyi Bir Yıl, Amerikan Gangsteri, Yalanlar Üstüne ve Robin Hood olmak üzere, filmlerinde Russell Crowe’a 5 kere başrolü emanet etmiştir.

Quentin Tarantino – Samuel L. Jackson

Quentin Tarantino imzalı; Ucuz Roman, Jackie Brown, Kill Bill: 2, Zincirsiz ve The Hateful Eight gibi yönetmenin 5 filminde rol alan Samuel L. Jackson, Soysuzlar Çetesi filminde de anlatıcı olarak görev yapmıştır.

Tim Burton – Johnny Depp

Makas Eller, Ed Wood, Hayalet Süvari, Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Ölü Gelin, Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi, Alice Harikalar Diyarında 1 ve 2, Karanlık Gölgeler… Tim Burton ve prensi Johnny Depp’in birlikte çalıştığı 9 film…

Steven Spielberg – Tom Hanks

İkili; Er Ryan’ı Kurtarmak, Sıkıysa Yakala, Terminal, Casuslar Köprüsü ve son olarak The Post filmlerinde toplam 5 kere birlikte çalışmışlardır.

Coen Kardeşler – Frances McDormand

Coen Kardeşler, iki Oscar’lı Frances McDormand’a; Kansız, Arizona Junior, Miller Kavşağı, Barton Fink, Fargo, Orada Olmayan Adam, Aramızda Casus Var ve Hail Caesar olmak üzere toplam 8 filminde görev vermiştir.

Christopher Nolan – Michael Caine

Usta aktör Michael Caine, yönetmen Christopher Nolan’ın vazgeçemediği bir oyuncu. İkili; Batman Başlıyor, Prestij, Kara Şövalye, Başlangıç, Kara Şövalye Yükseliyor ve Yıldızlararası olmak üzere 6 filmde beraber çalışmıştır.

Pedro Almodovar – Antonio Banderas

İspanyol yönetmen Pedro Almadovar; İhtiras Labirenti, Matador, Tutku Kanunu, Sinir Krizinin Esiğindeki Kadınlar, Bağla Beni, İçinde Yaşadığım Deri, Aklımı Oynatacağım ve Acı ve Zafer olmak üzere 8 filminde ünlü aktör Antonio Banderas’a rol vermiştir.

Wes Anderson – Bill Murray

Usta aktör Bill Murray, Wes Anderson’ın; Çılgın Liseliler, Tenenbaum Ailesi, Steve Zissou ile Suda Yaşam, Küs Kardeşler Limited Şirketi, Yükselen Ay Krallığı, Büyük Budapeşte Oteli filmlerinde rol alırken, Yaman Tilki ve Köpek adası isimli animasyonlarında da seslendirmen olarak görev yapmıştır.

Roberto Benigni – Nicoletta Braschi

İtalyan sinemacı Roberto Benigni, aynı zamanda eşi olan Nicoletta Braschi’ye; Tu mi Turb, Küçük Şeytan, Kürdan Joe, Il Mostro, Hayat Güzeldir, Pinokyo ve “Kar ve Kaplan” olmak üzere toplam 7 projede yer vermiştir.

Yavuz Turgul – Şener Şen

Türk sinemasının duayenleri Yavuz Turgul ve Şener Şen; Muhsin Bey, Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni, Gölge Oyunu, Eşkıya, Gönül Yarası, Av Mevsimi ve Yol Ayrımı filmlerinde olmak üzere 7 filmde işbirliği yapmışlardır.

Hazırlayan: Mehmet Ali Karga

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up