Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Yönetmenler Oyuncu Simsarı Değil!

Yayınlandı

tarihinde

SERRA YILMAZ: ‘YÖNETMENLER OYUNCU SİMSARI DEĞİL!’

Film Arası Sinema Dergisi’ne konuşan ünlü oyuncu Serra Yılmaz, yurt dışına açılan yönetmenleri fırsat olarak görenlere tepki gösterdi. ‘Yönetmenler oyuncu simsarı değil’ diyen ünlü oyuncu, Yılmaz Güney için ‘Türk sinemasına hem iyilik, hem de kötülük yaptı’ dedi.

Yayımladığı röportajlarla gündeme damgasını vuran Film Arası Sinema Dergisi, haziran sayısında ünlü sinema oyuncusu Serra Yılmaz’ı konuk etti. Gülcan Tezcan’ın sorularını yanıtlayan Serra Yılmaz, birçok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ferzan Özpetek ve Fatih Akın’ın Türk oyuncular için fırsat olup olmadığına yönelik soruya, ‘bu bakış açısına çok sinirleniyorum’ diyen Yılmaz, şunları söyledi:

YÖNETMENLER OYUNCU SİMSARI DEĞİL!

‘Fatih akın da Ferzan Özpetek de biri Alman öbürü İtalyan. İtalyan sinemasının parçası Ferzan Özpetek. Bunlar kendi düşledikleri filmleri yapıyorlar. Ferzan’la Fatih’in misyonu dünyada Türk oyuncularına fırsat sağlamak değil. Bu çok yanlış bir bakış. Buradaki oyuncularda ve insanlarda da böyle bir şey var. Ben sürekli tanık oluyorum ki birini ensesinden tutup getiriyorlar Ferzan’a. Çok iyi oyuncudur bak ilerde bişey yaparsın. Böyle olmuyor işte. Yönetmenin misyonu oyunculara casting ajanlığı yapmak değil ki kimi isterse onu oynatır. Türk oyuncuları kendi başlarının çaresine bakıp başka yerlerde oynasınlar. Her şeyden önce iyi Türkçe sonra da iyi yabancı dil konuşsunlar. Ben çok sinirleniyorum buna. Fırsat değil onlar sinemacı. Oyuncu simsarı değil.’

BAŞBAKANLA ÇILGINLIK YARIŞTIRIYORUZ

Aile ilişkileri ve komşulukla ilgili bir soruya da Başbakan Erdoğan’ın Çılgın Projesi’ne değinerek yanıt veren Serra Yılmaz, şunları söyledi: ‘Şimdi çılgınlık yarıştırıyoruz ya Başbakanla. Bir mecmua bana İstanbul hakkında çılgın projeniz nedir diye sordu. Ama bu Başbakan’ın açıklamasından önce sorulmuş bir soruydu ve ben onlara dedim ki ‘Benim çılgın projem İstanbul’u 1955 yılındaki haline döndürmek.’ İnsanların İstanbul’a bu kadar üşüşmesinin nedeni ne? İstanbul’un taşı toprağı altın. Normal, çünkü Diyarbakır’da iş yok, sanayi yok, baskı var. Öyle olunca bütün bunları orada halletmezsen buraya gelmeye devam eder insanlar. Dolayısıyla onu yok etmek için ciddi bir politika lazım. Yoksa İstanbul’a iki yeni şehir yapmak çılgınlık değil. Anadolu’da cazibe merkezleri oluşturmak lazım.’

YILMAZ GÜNEY HEM İYİLİK, HEM DE KÖTÜLÜK YAPTI

Ünlü oyuncu, Yılmaz Güney ile ilgili olarak da şunları söyledi: ‘Yılmaz Güney hem büyük iyilik hem büyük kötülük yapmıştır. Büyük iyilik yapmıştır çünkü Türk sineması lafı geçmiştir. Büyük kötülük yapmıştır. Kökenine uygun filmler yaptığından öyle bir beklenti yaratmıştır. Ve uzun yıllar boyunca o beklentiyle Avrupalı yaklaşmıştır Türk sinemasına. Dayak yiyen kadınlar, pos bıyıklı adamlar görecek diye. Onun için iki yönüyle bakmak lazım netice itibariyle.’

Röportajın tam metni, Film Arası Dergisi’nin Haziran sayısında.

14 SORUDA; ENGİN HEPİLERİ!

Son sayısında Ayaküstü bölümüne televizyon ve sinema dünyasının sempatik yüzlerinden oyuncu Engin Hepileri’yi konuk eden Film Arası Dergisi, 14 eğlenceli soruyla oyuncunun hayranlarına göz kırpıyor. Yönetmenler Murat Saraçoğlu, Gökhan Yorgancıgil’in yanı sıra, Fatih Atlas, Gökşen Aydemir, Regiman Deniz gibi çok sayıda genç ve yetenekli kalemin yer aldığı Film Arası Dergisi, Haziran sayısında dopdolu bir içerikle sinemaseverlerin karşısına çıktı. Dergi, Takva filmine ait güzel bir kareyi de okurlarına poster formatında hediye ediyor.


 

Film Arası Dergisi’ne İstanbul dışında bir çok ilimizde de ulaşabilirsiniz.  NT Mağazaları, Nezih Kitap ve bir çok seçkin kitabevinin de için de bulunduğu 200’ün üzerinde satış noktası ve ayrıntılı bilgi için http://www.filmarasidergisi.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz…

Film Arası Dergisi’nin Haziran Sayısı:

[Sinefesto Haber Merkezi]

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

“Dr. Sadık Ahmet”in Hayatı Beyaz Perdeye Taşınıyor

TRT tarafından çekilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dr. Sadık Ahmet

Batı Trakya Türkleri direnişinin sembolü haline gelmiş Gümülcineli tıp doktoru ve siyasetçi “Dr. Sadık Ahmet”in hayatını beyaz perdeye taşıyor.

TRT, Batı Trakya Türklerinin hak ve özgürlük mücadelesinin lideri Gümülcineli tıp doktoru ve siyasetçi Sadık Ahmet’in hayatını beyaz perdeye taşıyor. 2022 yılında vizyona girecek filmin ilk tanıtımını, TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren sosyal medya hesabından paylaştı.

Yunanistan’ın baskıcı politikalarına karşı Dr. Sadık Ahmet’in bugüne ışık tutan mücadelesini anlatan TRT Ortak Yapımı filmin başrollerinde Turgay Aydın, Nur Fettahoğlu, Beren Nur Karadiş ve Ali Talha Gürbüz yer alıyor.

Çekimlerine bu yıl ağustos ayında başlanması planlanan Dr.Sadık Ahmet filmi, 2022 Mart ayında izleyici ile buluşacak. Sadık Ahmet’in gençliğinden ölümüne dek yaşadıklarını anlatan filmin çekimleri İstanbul, Makedonya ve Brüksel’de gerçekleştirilecek.

TRT ve gişe rekortmeni Ayla, Müslüm ile Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu gibi başarılı yapımlara imza atan Mustafa Uslu tarafından hazırlanan, yönetmenliğini Özer Feyzioğlu’nun üstlenecek. Batı Trakya Türklerinin hak ve özgürlük mücadelesinin lideri merhum Dr. Sadık Ahmet’in hayatını anlatacak filmin görüntü yönetmenliğini Jean Paul Seresin yapacak.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Çatlak İstanbul’da İlk Kez İstanbul Film Festivali’nde

Sarı Sıcak’ın yönetmeninden.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Çatlak

Fikret Reyhan’ın yazıp yönettiği Çatlak, İstanbul’da ilk kez 40. İstanbul Film Festivali’nde seyirciyle buluşuyor.

2017’de ödüllerle karşılanan ilk filmi Sarı Sıcak ile tanıdığımız yazar ve yönetmen Fikret Reyhan’ın yeni filmi Çatlak, İstanbul galasını Mayıs ayında İstanbul Film Festivali’nde yapıyor. Festivalin Ulusal Film Yarışması’nda Altın Lale için jüri karşısına çıkacak olan film, İstanbul’da ilk kez seyirciyle buluşacak.

Filmin görüntü yönetmenliğini ise, Sarı Sıcak filmindeki çalışmasıyla İstanbul, Lecce, Malatya ve Boğaziçi film festivallerinde En İyi Görüntü Yönetmeni seçilen Macaristanlı usta yönetmen Márton Miklauzic yapıyor. Yürütücü yapımcılığını Ragıp Türk’ün, uygulayıcı yapımcılığını ise Cansu Eskiocak’ın üstlendiği filmin yardımcı yönetmenliğini Serap Aydoğan, sanat yönetmenliğini Meral Aktan, ses tasarımı ve miksajını Serdar Öngören ve renklerini Jano Fekete yaptı.

İstanbul’da aynı binada birlikte yaşayan bir ailenin hikâyesini konu alan Çatlak, tek bir günde geçiyor ve geçmişte ödenmemiş bir borcun aile içinde yarattığı sarsıntıyı anlatıyor. Aynı ekonomik bağın içinde aile yapısının ekonomik ve ahlaki arka planını okumaya ve anlamaya çalışan filmin ensemble oyuncu kadrosunda Hakan Salınmış, Hakan Emre Ünal, Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Giray Altınok, Elif Ürse, Mehmet Bilge Aslan, Gülçin Kültür Şahin, Süleyman Karaahmet, Görkem Mertsöz, Emir Ünver, Canan Atalay, Cihat Süvarioğlu ve Taha Bora Elkoca yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin Çekimleri Devam Ediyor

Prömiyerini Cannes Film Festivali‘nde yapacak!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi  "Kuru Otlar Üstüne"nin Çekimleri Başladı

Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin çekimleri Erzurum’da devam ediyor.

Dünyaca ünlü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne“nin prodüksiyonu Erzurum’un Karayazı ilçesinde devam ediyor. Avrupa’nın en büyük sinema destekleme fonlarından biri olan Eurimages Fonu‘nun bu yılki destekleyeceği yapımlar arasında bulunan Kuru Otlar Üstüne‘nin 2022 yılında gösterime girip Cannes Film Festivali‘nde prömiyerini yapması bekleniyor.

Geçtiğimiz aylarda 2020-2 Sayılı Sinema Destekleme Kurulu Kararı’yla Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 2 milyon TL yapım desteği alan filmin yapımcılığını Memento Films Production (Fransa), NBC Film (Türkiye), Komplizen (Almanya) ve ATMO (İsveç) gibi uluslararası şirketler üstleniyor.

Merakla beklenen yapımın oyuncu kadrosunda Merve Dizdar, Deniz Celiloğlu ve Musab Ekinci bulunuyor. Film, İstanbul’a tayin olma umudu ile Anadolu’nun ücra bir köşesine zorunlu hizmete gönderilen öğretmen Samet’i konu alıyor. Heyecanla beklenen yapım, acımasız hayatın zorluklarını Nuray öğretmen ile aşan Samet’in hikayesine odaklanıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler