Yönetmen Mustafa Kara Sinefesto Temel Sinema Eğitimi’ne Katıldı

Etkinlikler Manşet Türkiye

Son dönemin isminden söz ettiren yönetmeni Mustafa Kara, Sinefesto Temel Sinema Eğitimi’ne katıldı. Genç yönetmen sinemacı adaylarına “herkesin kendi yöntemini bulmalı” öğüdünü verdi.

Son filmiKalandar Soğuğu ile dünya festivallerinden birçok ödül alan Mustafa Kara, Sinefesto ile TYB‘nin ortaklaşa düzenlediği atölyeye katıldı. Temel Sinema Eğitimi atölyesinde kursiyerlerle bir araya gelen Mustafa Kara, tecrübelerini aktardı, önemli konuların altını çizdi.
DSCF8807
5 yıllık süreçten sonra tamamladığı Kalandar Soğuğu filmine dair ilginç ayrıntıları kursiyerlerle paylaşan Kara, doğru sinema yapmanın püf noktalarına dair önemli şeyler anlattı.
Sinemada temel olanın insan olduğunu ifade eden Kara, “Gerçek anlamda sinema, sizin birikiminizden oluşur. Sinemanın hangi alanında olursa olsun bu birikim ile yol alınır” dedi.
kalandar_sogugu_kamera_arkası----

Mustafa Kara, yönettiği Kalandar Soğuğu filmi ile gittiği her festivalden ödülle döndü.

Oyuncu seçimi/tercihi ve festival süreçleriyle ilgili de hayati bilgiler veren Mustafa Kara, oyuncuların da en önemli tüyoyu hayatın kendisinden aldığını söyledi. Kara, bir rolün olgunlaşıp olgunlaşmadığının örneklerinin hayatta bulunduğunu ve sağlamasını oradan yapabileceğimizi kaydetti.
Yönetmenlik açısından da tecrübelerini ve yaşadığı ilginç şeyleri anlatan Mustafa Kara, sinema yapmanın bir yöntemi olduğunu vurguladı ve şunları söyledi:
Film çekerken sürekli kendi yöntemimi aradım. Hala arıyorum ve bu arayış bitmeyecek. Herkes kendi yöntemini aramalı. Sinemamızı ve sinemayı bir yerlere taşıyacak olan da bu.
______

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up