Yolu Mutfaktan Geçen Leziz Filmler

Liste Manşet

Yemek filmleri diye bir sınıf konulur mu film türlerine? Sayılarına bakılırsa elbette konulur. Yolu mutfaktan geçen güzel filmleri bir araya getirdik ve sizler için listeledik. Sıralama gelişigüzeldir. Filmler yarıştırılmamaktadır.

 Burnt

Burnt (2015)

3. yıldızım da olsaydı iyiydi…

Adam Jones, kariyeri uyuşturucu ve üstünlük taslayan davranışlarıyla mahvolmuş bir Şeftir. 3 Michelin Yıldızı kazanabilecek bir restoranın başına geçme düşüncesini kafasına koymuş ve kendisine çeki düzen vermiş bir şekilde Londra’ya döner. Bradley Cooper’i  daha önce de mutfakta görmüştük. Cooper daha önce de Kitchen Confidential adlı 2005 yapımı dizide başroldeydi.

______

Big Night

Big Night (1996)

Kumar mı Yemek mi?

İtalya`dan rüyalar ülkesi Amerika`ya zengin olma hayaliyle gelip bir restoran açmış ama başarıyı yakalayamamış iki kardeşin son çırpınışları ve son müşterileri için gösterdikleri çabayı izleyeceksiniz; gelecek olan son müşteri ama dönemin en önemli Jazz yıldızlarından birisi. Acaba bu son yemekte başarılı olup hayallerine bir adım yaklaşabilecekler mi?

______

Şef  

Chef (2013)

Yollar benim umudumdur…

Carl Casper şık bir restoranda çalışan bir baş aşçıdır. Kendi mutfağına ait yemekleri nefistir ama lokantanın menüsüne bağımlı çalıştıkça yaratıcılığı ve ona bağlı olarak da yemeklerinin lezzeti düşüşe geçer. Üstelik önemli bir gurmenin yemekleri hakkında yaptığı olumsuz eleştiriler Carl için bardağı taşıran son damla olur. Yeteneğine rağmen kariyerinde düşüşe geçtiğini hisseden Carl’a tam da bu dönem bir teklif gelir: ikinci el bir bir yemek karavanı al ve kendi işinin patronu ol! Oğlu Percy ve eski bir arkadaşı olan Martin’in yardımıyla Carl Amerika yollarında yemeğe ve yeni lezzetlere ve de en önemişi hayata dair tutkusunu yeniden keşfedecektir.

_____

Şeflerin Savaşı

Şeflerin Savaşı (2013)

Gastronomide kesişen yollar…

İki yemek tutkunu aşçıcının yollarının kesiştiği filmde, biri yıldızını ve ruhunu kaybetme korkusunda diğeri ise geçim derdinde şefin komik öyküsü. Yemek sadece yemek değildir, içinde ruh, nezaket ve tecrübe de vardır dedirten filmde, Jean Reno’yu alışılmışın dışında bir rolde görüyoruz.

________

Babette'nin Şöleni

Babette’nin Şöleni (1987)

Bize her öğün festival!
Savaştan kaçarak Danimarka’ya Hristiyan bir tarikat/ailenin yanına hizmetçi olarak sığınan Babette isimli genç kadının köy halkına Fransız usulü bir ziyafet hazırlama hikayesi.

____

Tortilla Soup

Tortilla Çorbası 

Yemeyi değil yapmayı sevenler…

Bir gurme şefi ve üç güzel kızı hakkındaki Tortilla Soup’ta şef Martin işini çok sevmektedir. Nefis ana yemeklerden leziz tatlılara kadar her işimi, usta bir sanatçının yeteneği ve tutkusu ile ortaya çıkartmaktadır. Martin yemek masasında olmaktan çok mutfakta olmayı tercih etmektedir, fakat yeni komşusu komşusu  onun yemeklerinden fazlasına göz koyduğunda, ve üç tatlı kızı da yemek saatlerinde ona sürprizler yaptığında, hayatına yepyeni renkler katılmaya başlar.

_____

l-the-hundred-foot-journey-14ef2

Aşkın Tarifi (2014)

Mutfaklar Savaşıyor!

Bombay’da yaşayan Hassan Haji, dedesinin işlettiği restoran sayesinde mutfakla çocuk yaşta tanışmış, bu ilgisini yeteneğiyle pekiştirmiştir. Şimdilerde genç bir adam olan Hassan, dedesinden kalan müesseseyi başarıyla işletirken beklenmedik bir trajedi nedeniyle Bombay’dan taşınmak durumunda kalır. Ailesiyle birlikte Fransa’nın bir kasabasına yerleşir ve işini burada devam ettirmek için hazırlıklara başlar, restoranını açar. Böylece bu yeni restoranın sunduğu egzotik Hint mutfağı kısa sürede bölge halkının dikkatini çeker. Bu nedenle de bölgenin prestijli restoranı Le Saule Pleureur’de bir telaş başlar. Şef Madame Mallory, yeni rakibi Hassan’ın kendinden daha yetenekli olduğunu fark etmiştir ve bu durum, aralarında esaslı bir rekabetin doğmasına neden olur.

______

Julie & Julia

Julie and Julia (2009)

Julia Child Olmak!

Film 1950-60’lı yıllarda Fransa’da yemek yapmanın ustalıklarını öğrenerek kendini Amerikalılar’a Fransız mutfağını öğretmeye adamış şef, yemek kitabı yazarı ve bir televizyon yıldızı olan Julia Child ile 2000’li yıllarda NewYork’ta yaşayan ve kendine belli bir gün sayısında belli yemek tariflerini pişirmeyi ve bunları internet bloğuna yazmayı hedef edinmiş Julie Powell’ın gerçek hayat hikayelerini birbirine paralel olarak anlatıyor.

_________

Dabba

Sefertası (2013)

Bu sefer tasımız aşkla dolacak!

Mumbay, mucizeler kentidir… Bu dev kentte her gün 160.000 sefertası evlerden alınıp işyerlerine dağıtılır, akşamüstleri de aynı şekilde toplanır. Mutsuz ev kadını İla’nın, ilgisiz kocasını heyecanlandırmak ümidiyle denediği tarifler, özene bezene hazırladığı sefertasları yanlışlıkla, emekliliğini iple çeken yalnız Saajan’a ulaşır. İla ile Saajan birbirlerine böylece ufak notlar iletmeye başlarlar. Hayallerin katili bu dev kentte ikisi de bir yudum umut bulur sefertaslarında. Birbirlerini gerçekten hiç görmeseler de yaşam düzenlerini tehlikeye atmayı göze alarak sefertasları üzerinden olağanüstü bir ilişkiye girişirler.

______

Aşka Ruhunu Kat

Soul Kitchen

Yemeğe ruhunu kat!

Restoranında sunduğu özensiz ve ucuz yemeklerden para kazanamadığı için başı derde girdiği bir dönemde, sevgilisiyle de- hem duygusal hem fiziki olarak- arası açılan Zinos’un, ‘star’ bir ahçıyı işe alarak nasıl yeni bir müşteri kitlesine kavuştuğu, son derece esprili bir dille anlatılıyor.

_______

Issiz adam

Issız Adam (2008)

Güzel yemekler ve nostaljik müzikler…

Alper ve Ada’nın dramatik aşk hikayesinin anlatıldığı film biraz yemek ve bolca nostaljik şarkıyla süslüdür.

______

v.l. George Segal, Robert Morley, Jacqueline Bisset

Who Is Killing the Great Chefs of Europe? (1978)

Cinayetin ipuçlarını tabakta sunmak!
Avrupa’daki büyük şefler birer birer öldürülmektedir. İşin garip tarafı tüm cinayetler aynı şekildedir. Bir grup gurme cinayeti çözmek için kolları sıvar.

______

Vatel

Vatel (2000)

Nerede kaldı bu balık?

François Vatel, maddi açıdan zor duruma düşmüş/ mağrur ve artık yaşlanmakta olan Condé Prensi’nin sadık ve emektar bir hizmetkarıdır. Prens, Kral XIV. Louis’nin teveccühünü kazanıp Hollandalılara karşı düzenlenen askeri kampanyaya katılmak üzere gerekli emri vermesini ve böylece kazanç sağlamayı ümit etmektedir. Bunun için kraliyet eşrafını ağırlamak isteyen Prens üç günlük bir ziyafet sınavından geçer, o üç gün içinde birçok denge değişir.

______
Yolculuk

The Trip (2010-2014)

Daha önce televizyon dizisi olarak yayınlanan The Trip iki aktör, Steve Coogan ve Rob Brydon’un bir dergi için yaptıkları lezzet yolculuğunu anlatıyor. Filmde iki karakterin birbirleri ile olan taklit yarışları ve güzel manzaralar seyirciyi mest edecek güzellikte.

______

Garson Kız

Garson Kız (2007)

Her turtanın bir anlamı var!

Jenna, kocası Sisto’nun baskılarından sıkılmış, kesinlikle parçası olmak istemediği bir hayat sürmektedir. En büyük hayali ise garsonluk yaparak biriktirdiği para ile bir gün kocasını terkedebilecek gücü bulabilmektir.
Sahip olduğu eşsiz yeteneği sayesinde, inanılmaz lezzette ve görüntüde pastalar ve kekler yapabilmektedir. Hayatındaki zorluklarla ve sorunlarla baş edebilecek gücü, sadece kensini mutfağa atabildiği zaman bulabilmektedir. Fakat hayat bir gün hiç beklenmedik bir süpriz hazırlar. Hesapsız bir şekilde gelen hamileliği bütün beklentilerinin ve umutlarının sarsılmasına neden olacaktır. Ama diğer bir yandan da, hayatında hiç hissetmediği kadar büyük bir güven duygusu ile dolmuştur içi. Doğmamış çocuğundan gelen mektuplar, önüne yepyeni bir pencere açılmasına neden olacaktır.

_______
Woman on Top

Üstteki Kadın (2000)

Azıcık biberle her şeye tat gelir.

Penelope Cruz’un başrolde oynadığı bu romantik komedide bir büyü sayesinde çocukluğunda yaşadığı büyük bir hastalıktan kurtulan Isabella harika yemek yapmaktadır. Bu nedenle tek amacı da dünyanın en iyi şef aşçılarından biri olmak ve ününü dünyaya yaymaktır. Bu uğurda aşık olacak ve bu uğurda sonu San Francisco’ya kadar uzanacak bir yolculuğa çıkacaktır.

_____

Sinefesto

Sinefesto

Admin at Sinefesto
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.
Sinefesto

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up