Yolu Kabe’den Geçen Filmler

Liste

İslamiyet üzerine çekilmiş fimlerin çoğunun yolu Kabe’den geçer. Bazen yol Kabe‘yedir. Bazen rota Kabe‘dir. Tüm bu kutsal yolculuklara dair filmlerden bazılarını sizler için listeledik.

Hazırlayan: Tuğba Güner

The Message

Çağrı (1977)

6.yüzyılda Mekke alkol,uyuşturucu gibi bataklıkların olduğu,kız çocuklarının diri diri gömüldüğü bir dönemin içindedir. Böyle bir çağda Hz.Muhammed insanları İslamiyet’e davet eder.İslamiyetin Hz.Muhammed önderliğinde doğup yayılmasını anlatan film Mustafa Akkad tarafından yönetilmiştir. Arap versiyonu olan Ar Risalah da Çağrı Filmiyle aynı anda çekilmiş ve Türkiyede yaklaşık bir yıl vizyonda kalmıştır.

Muhammad- Legacy of a Prophet

Muhammed : Bir Peygamberin Mirası (2002)

Doğumundan vefatına kadar Hz. Muhammed’in anlatıldığı ABD yapımı bir belgesel. Dünyanın öte ucundaki Müslümanların dilinden Efendimiz’in hayatının aktarıldığı belgeselde milyonlarca Amerikalının İslamiyete inanma hikayesi de anlatılıyor.

Vahyin izinde

Vahyin İzinde (2015 )

Hz. Muhammed ile sahabenin hayatını ve o dönemi, ayetlerin izinde anlatan belgesel İslam tarihinin başlangıcına ışık tutan, İslamiyetin doğuşunda yaşananları, dinin yayılması için ne gibi mücadelelerin verildiğini gösteren epik bir drama.

Adem'in Oğlu Abu

Adem’in Oğlu Abu (2011 )

Tek hayali hacca gitmek olan Abu ile karısının Hacca gitme çabaları, para toplamaları ve bu sırada yaşadıkları Hindistan yapımı filmin konusunu oluşturmakta.

Mekke'ye Yolculuk

Mekke’ye Yolculuk (2004)

Abd-Suudi Arabistan ortak yapımı yarı belgesel türündeki film düşük irtifada Kabe üzerinden geçilerek elde edilen görüntüleri ve yapımının 4 yıl sürmesiyle ayrı bir öneme sahip. 45 dakika süren film, 14. yüzyılda yaşamış olan Faslı gezgin İbn-i Battuta’nın hayat hikâyesini anlatıyor. Geçmişle günümüz arasında gidip gelen paralel bir kurguda ilerleyen yapım, Müslümanların her yıl Kabe’ye yaptıkları görkemli Hac yolculuğunu anlatmakta.

kabe

Kabe (2015)

Filmimizin ilginç bir konusu var. Tarihi ve dini konular üzerine araştırma yapan Prof. Dr. Kahraman Tezel, araştırmaları sırasında İslamiyetin kutsal mekanı olan Kabe ile ilgili ilginç veriler tespit eder. Farklı branşlardaki bilim adamlarını bir araya getirerek Hacer’ül Esved taşını incelemeye karar verir. Ekibin amacı Hacer’ül Esved taşını derinlemesine inceleyerek, insanlığın ilk mabedinin Kabe olduğunu kanıtlamaktır. Ekipte tarih profesörü , din adamı, bilişim uzmanı ve eski MİT ajanı bulunmaktadır. Çıktıkları bu yolculuk hiç de kolay olmayacaktır.

Muhammed movie

Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi (2015)

Proje aşamasından itibaren tartışmalara yol açan İran yapımı filmde Hz. Muhammed sadece arkadan görünüyor. Mecid Mecidi’nin Hz. Muhammed’in hayatının 12 yaşına kadar olan zaman dilimini ele aldığı film geçtiğimiz aylarda gösterime girdi. İran’ın bugüne kadarki en yüksek bütçeli filmi Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi Türkiye’de epey tartışıldı ve izleyenleri ikiye böldü.

Journey to Mecca

Inside Mecca ( 2003)

National Geographic’in Malezya,Güney Afrika ve Abd’den yola çıkan hacı adaylarının hac süreçlerinin anlatıldığı belgeseli 44 dakika uzunluğunda.

Islam: Empire of Faith

İslam: İnanç İmparatorluğu (2000)

Ünlü belgesel yönetmeni Robert Gardner tarafından çekilen ve 3 bölümden oluşan ABD yapımı bu belgesel İslam tarihini anlatmakta. Toplamda 2 buçuk saat süren belgeselin ilk kısmında Hz. Muhammed’in hayatı, ikinci kısmında Arap İmparatorlukları, son bölümünde de Osmanlı İmparatorluğu ele alınmakta.

İki Şehir Mekke ve Medine (2006)

Mekke ve Medine şehirlerini detaylı bir şekilde anlatan daha çok bilgi içerikli belgesel 50 dakika uzunluğunda.

Sinefesto

Sinefesto

Admin at Sinefesto
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.
Sinefesto

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up