Bizimle İletişime Geçin

Afrika Sineması

Yolu Afrika’dan Geçen 10 Film

Afrika coğrafyasından filmler.

Yayınlandı

tarihinde

The Gods Must Be Crazy

Tanrılar Çıldırmış Olmalı (1980) The Gods Must Be Crazy

5 filmlik bir seri olan Tanrılar Çıldırmış Olmalı unutulmaz Afrika filmlerindendir.

Xi ve kabilesi medeniyetten bihaber, batı kültürüne zıt ütopik yaşamlarını sürdürürler ta ki bir uçaktan atılan Coca-Cola şişesiyle karşılaşana kadar. Coca-Cola şişesinin Tanrı tarafından gökyüzünden onlara gönderildiğine inanırlar. O ana kadar alet edevat olarak hayvan kemiği ve ağaç dallarını kullanmakta olan kabile üyeleri Coca-Cola şişesini günlük işlerinde kullanmaya başlarlar. Ancak bir süre sonra şişeyi aralarında paylaşamaz raddeye gelirler. İlk başta Tanrı’nın nimeti olarak gördükleri bu şişe zaman içinde kabile mensupları arasında geçimsizlik, kıskançlık ve nefret gibi daha önce hiç tatmadıkları negatif duygularla karşılaşmalarına neden olur. Tek dişi kalmış canavarı, medeniyeti simgeleyen Coca-Cola şişesi daha önce hiç yüz yüze gelmedikleri bu negatif duyguları tatmalarına neden olur. Bu durum karşısında Xi dehşete kapılır ve şişeyi kaptığı gibi dünyanın öbür ucuna doğru uzun bir yolculuğa çıkar. Amacı dünyanın kenarına vardığında şişeyi aşağıya atmak ve ondan ilelebet kurtulmaktır. Ancak bu yolculuğu sırasında Xi’yi birçok sürpriz bekler.

___

Sometimes in April

Kara Nisan (2005) Sometimes in April

Gerçek olaylar üzerine kurulu bu dram, çatışmanın ve politik anlaşmazlıkların ayırdığı iki kardeş ve Ruandalı insanların sergilediği olağanüstü cesaret ve dayanıklılığın detaylarını yansıtıyor |

____

Parlaklık

Parlaklık (1987) Yeelen

Film, 16. yüzyıl sonunda Fas tarafından işgal etmeden önce Mali’nin (Eski Fransa Sudanı) Bambara kültüründe geçer. Niankoro adında genç bir adam, annesinin ve amcasının yardımları ile doğanın gizemlerini, kutsal Bambara ayinlerindeki unsurların anlamlarını çözmeye çalışır. Ama Niankoro’nun kıskanç ve kindar babası ona engel olmanın yollarını arar ve onu öldürmeye çalışır.

Yeelen Empire’nin Dünya Sinemasının En İyi 100 Filmi listesinde 94’üncü sıradadır.

___

Kuduz Köpek Johnny

Kuduz Köpek Johnny (2008) Johnny Mad Dog

15 yaşında, daha çocuk sayılabilecek bir yaşta asker olan Johnny, bugün iç savaşın, çatışmanın sürdüğü Liberya’da elinde silahları, damarlarındaki uyuşturucuyla içindeki çıldırmış köpeği salmak için can atıyor. “Ölüm Tacirleri” isimli bir örgütün başını çeken Johnny Mad Dog, çetesiyle birlikte sokaklara dehşet saçmaktadır.

13 yaşındaki Laokolé’nin ise tek istediği sakat babasını her yerini savaşın kapladığı bu şehirden kaçırmak. Fakat Johnny’nin çetesi peşinde oldukça bunu yapması imkânsızdır.
Biri kaçan diğeri ise kovalayan iki çocuğun üzerinden günümüz Afrikası’nın içler acısı portresini ortaya koymaktadır.

2008’de Oscar Aday Adayı olan ve katıldığı önemli festivallerden boş dönmeyen film, Cannes Film Festivalinden de ” Umut Ödülü” almıştır.

__

Benim Afrikam

Benim Afrika’m (1985) Out of Africa

Danimarkalı bir soylu olan Karen Blixen, barones ünvanı için Bror Blixen ile evlenerek kahve yetiştiriciliği yapmak üzere Afrikaya yerleşirler. Yıl 1913 ‘tür ve Afrika büyük ölçüde Avrupalıların sömürgesi durumundadır. Kocasının kendisini ihmal etmesi ve aldatması Karen’i sürekli yanlızlığa iter. Bu arada maceracı avcı Denys Finch Hatton’la tanışır ve ona aşık olur.

Filmin uyarlandığı aynı adı taşıyan roman, Danimarkalı Barones Karen von Blixen-Finecke ‘nin (Romanı Isak Dinesen takma adı ile yazmıştır) ilk kez 1937 yılında yayımlanmıştır. Kitap 1914-1931 yılları arasında o zamanki adı İngiliz Doğu Afrika’sı olan Kenya ‘daki Avrupalı yerleşimciler ile yöresel kabilelerin ilişkileri fonunda bir aşk öyküsünü anlatır.

___

Köpekleri Vurmak

Köpekleri Vurmak (2005) Shooting Dogs

994 yılında Ruanda’ki Hutu ve Tutsi kabileleri arasında yaşanan iç savaşta Hutular 3 ay içinde 800 bi 000 Tutsi’yi katletmişlerdi. İnsanlık tarihinin bu en büyük soykırımlarından biri esnasında, Birleşmiş Milletler korumasındaki bir Hıristiyan misyoner okulunda bulunan 40 kadar Avrupalı kendilerini bir anda katliamın ortasında bulur. Okulda eğitim gören Tutsilerle birlikte, çevreden okula sığınan 2500 civarında Tutsi okula sığınırlar. Okulda görevli idealist genç öğretmen Joe ve Katolik rahip Christopher, bu halk için ne yapabileceklerini sorgulamaya başlarlar. Dışarıda onları öldürmek için bekleyen Hutulara karşı korkunç bir süreç işlemeye başlar.

___

Zulu

Suç Şehri (2013) Zulu

Caryl Ferey’nin 26 ülkede basılan ve uluslararası en çok satan kitaplar listesinde yer alan Zulu isimli romanından uyarlanan film, hala Apartheid (ırkçı ayrımcılık) sistemininin etkilerinin sürdüğü ve yoksul mahallelerle zengin mahallelerin sınırlarının birbirine karıştığı Cape Town’da geçiyor.

Geçmişte ülkesinde yaşanan kanlı olaylar sırasında büyük acılar yaşamış olan Ali Neuman artık yetişkin bir adam olmuş ve izlerini halen daha taşıyor olsa da o günleri atlatmıştır. Ali, şimdilerde Cape Town’daki Güney Afrika polis şebekesinin şefi konumundadır ve birlikte çalıştığı polis memuru Brian Epkeen ile birlikte hayatını, bölgelerindeki suç oranını sıfırlamaya adamıştır. Yakınlarda iki genç kadının ölü bulunmasıyla birlikte işler iyice karışır. Bölgeyi saran bu yeni dehşet, iki polis memurunun hayatlarını değiştirecek, onları kendi şeytanlarıyla yüzleşmek zorunda bırakacaktır.

___

Beasts of No Nation

Beasts of No Nation (2015)

Afrika’daki iç savaşta savaşması için ailesinden koparılan çocuk asker Agu’nun öyküsünü anlatan film, hem savaşın çarpıcı boyutlarını hem de huzurun bir türlü uğramadığı Afrika’nın psikolojisini gözler önüne seriyor.

___

Çöl Aslani ömer Muhtar

Çöl Aslanı Ömer Muhtar (1981) Lion of the Desert

Diktatör Mussolini Müslüman yerlileri yok etmek için 20 yıl boyunca Afrika’da şiddet politikası sürdürür. Generallerinden Rodolfo Graziani’yi Libya valisi olarak atar ve isyancılar diye nitelendirdiği insanları yakalayarak cezalandırılmalarını ister. Libya’da direniş Ömer Muhtar önderliğinde yürür. Mesleği öğretmenlik olan Ömer Muhtar İtalyan birlikleri ile savaşır.

Filmin çekimi için ihtiyaç duyulan savaş sahnelerinde askeri birlikler kullanılmış. Film için kasaba inşa edilerek 400 bina yapılmış ve akrep sokması ile sıcaklara karşı koymak için de bir tıp merkezi kurulmuş.

___

Blood Diamond

Kanlı Elmas (2006) Blood Diamond

Afrika kökenli bir paralı asker olan Danny Archer kendi yöntemleriyle Sierra Leone’de elmas kaçakçılığı yapmaktadır. Sağlam yer altı ve askeri bağlantıları olmasına rağmen, bir gün sınırdan elmas geçirirken yakalanıp tutuklanır. 90’lı yılların başında Sierra Leone’de katliamlar yapan, çocukları kaçırıp acımasız katiller haline getiren Devrimci Birleşik Cephe’nin körüklediği iç savaş ve kaos ortamı hakimdir. Üç çocuklu balıkçı Solomon Vandy’nin köyü Devrimci Birleşik Cephe tarafından basılır, insanlar vahşice öldürülür. Solomon ailesini kurtarmayı başarmasına rağmen, esir düşer ve elmas çıkarma kamplarında çalışmaya götürülür.

Sonrasında bulduğu bir elmas uluslararası bir maceranın kapılarını açar.

___

Heremakono

Bunları da kaçırmayın:

Hotel Rwanda (2004) (Otel Ruanda)

The Last King of Scotland (2006) (İskoçya’nın Son Kralı)

Rebelle (2012) (Savaş Cadısı)

Shake Hands with the Devil (2007) (Şeytanla El Sıkışmak)

Mandela: Long Walk to Freedom (2013) (Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol)

Un dimanche à Kigali (2006)

Life, Above All (2010) (Önce Hayat)

Heremakono (2002) (Mutluluğu Beklerken)

Rüyamdaki Afrika (2000) I Dreamed of Africa

Roots (1977) Kökler (Mini Dizi)

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Afrika Sineması

The Criterion Collection, siyahilerin hayatına odaklanan birçok filmi ücretsiz erişime açtı

George Floyd anısına.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

The Criterion Collection, Amerika’da meydana gelen George Floyd cinayetine dikkat çekmek adına siyahilerin hayatına odaklanan birçok filmi ücretsiz erişime açtı.

Amerika’da siyahi bir adamın polis tarafından öldürülmesi sonrasında birçok insanın sokaklara çıkarak ırkçılığı ve Trump yönetimini protesto etmesi dünya gündemine hızla oturdu.

Protestoların artış göstermesiyle birçok kuruluş George Floyd cinayetine dikkat çekmek için yeni adımlar attı. Sinema tarihindeki önemli filmleri, DVD formatında sinemaseverlere sunan bir Amerikan şirketi The Criterion Collection, ırkçılığa dikkat çekmek için siyahilerin hayatına odaklanan birçok filmi ücretsiz erişime açtı.

Sosyal yaşamlarının yanı sıra sinema ve televizyon sektöründe de ikinci sınıf vatandaş muamelesine maruz kalan siyahilerin çektikleri ve yer aldıkları filmleri erişime açan şirket konuyla ilgili, “Adalet talebiyle sokağa çıkan protestocuları destekliyor ve onların umutlarını paylaşıyoruz. Sistematik ırkçılığa karşı savaşmaya kararlıyız.” ifadeleri kullandı.

Daughters of the Dust, Down in the Delta, Portrait of Jason, Black Panthers ve Losing Ground gibi yapımların yer aldığı seçkiye buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Afrika Sineması

Afrika Sinemasından 13 Güzel Film

Afrika sinemasından izlenmesi gereken filmleri sizler için liste haline getirdik.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bab el hadid (1958) Kahire İstasyonu – Mısır

Kahire’deki tren istasyonunda gazete satan Kinawi, aynı istasyonda içecek satan Hannouma adlı çekici genç kadına aşıktır ve ikisinin arasında yakın bir ilişki vardır. Ancak Hanouma, genç adamın aşkına şaka yollu imalarda bulunsa da aslında aynı istasyonda çalışan ve son derece saygı duyulan bir sima olan Abu Sri adında bir görevliye aşıktır.

Youssef Chahine’n yönetmenliğini yaptığı film, 8. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde gösterilmiştir. Ayrıca film, 31. Akademi Ödülleri’nde Mısır’ın En İyi Yabancı Dil Filmi dalına seçilmiş, ancak aday olarak kabul edilmemiştir.

Doa Al Karawan (1959) – Mısır

Henry Barakat’ın yönetmenliğini üstlendiği 1959 yapımı film, Taha Hüseyin’in romanından uyarlanmıştır.

La Noire De (1966) Kara Kız – Senegal

Film, yeni bağımsız olan Senegal’de genç bir siyahi kadının, işverenleriyle birlikte burjuva toplumunun rahatlığını yaşayacağını düşündüğü Fransa’ya çalışmak üzere gitmesini konu alıyor.

Touki Bouki (1973) Bir Çakalın Yolculuğu – Senegal

Senegalli çoban Mory ile genç bir öğrenci olan Anta, Dakar’da tanışırlar. Senegal’den kurtulup Paris’e gitme hayalleri, ikiliyi beklenmedik maceraların ortasına atacaktır.

Sarraounia (1986) – Moritanya

Med Hondo’nun yönettiği Sarraounia, Fransız baskısına maruz kalan Afrika halkının direnişini konu almaktadır.

Yeelen (1987) Parlaklık – Mali

Film, 16. yüzyıl sonunda Fas tarafından işgal etmeden önce Mali’nin (Eski Fransa Sudanı) Bambara kültüründe geçer. Niankoro adında genç bir adam, annesinin ve amcasının yardımları ile doğanın gizemlerini, kutsal Bambara ayinlerindeki unsurların anlamlarını çözmeye çalışır. Ama Niankoro’nun kıskanç ve kindar babası ona engel olmanın yollarını arar ve onu öldürmeye çalışır.

Yaaba (1989) – Burkina Faso

Yaaba, medeniyetin henüz giremediği, kadın ve erkek rolleri arasında uçurum olmayan, semavi din etkeni ile yaşamayan bir toplumun; günlük hayatını, aile yapısını, cinsiyet rollerini, yerel danslarını ve hatta kendilerine özgü şaşırma biçimlerini konu almakta.

Samt El Qusur (1994) – Tunus

Film, Arap dünyasındaki cinsiyet, sınıf ve cinsellik konularını incelemektedir. Kadının toplumdaki yerini yer yer sert bir üslupla yansıtmaktadır.

La Petite Vendeuse de Soleil (2002) – Senegal

Film, Şili sokaklarında koltuk değneği ile dolaşan ve gazete satan Senegalli bir çocuğun başına gelenleri konu almaktadır.

Heremakono (2002) Mutluluğu Beklerken – Moritanya

Nouadhibou bir tarafında okyanus, bir diğer tarafında çöl olan melankolik bir toprak parçasıdır. İnsanlar hep “bir yere giderken” geçerler buradan. Bu kentte yaşayanlar dünyanın dört bir yanından gelen insanların ardından bakarken hep bir şeylerin acısını duyarlar.

Moolaadé (2004) Koruma – Senegal

Afrika’nın; özünü, kültürünü ve yaşantısını içtenlikle ortaya koyan film, günümüzde hala devam etmekte olan kadın sünnetleriyle ilgili yaşanılanları konu alıyor.

Bab’Aziz (2005) – Tunus

Yaşı ilerlemiş ve kör bir derviş olan Baba Aziz, çölde sufilerin her otuz yılda bir gerçekleştirdikleri toplantının bilinmeyen yerini aramaktadır. Küçük torunu Isthar da, ona yardım ve eşlik etmektedir. Hayat dolu olan ve dedesini çok seven Isthar, dervişlerin toplantı yerini asla bulamayacaklarından korkmaktadır.

Mother of George (2013) Nijerya

Adenike ve Ayodele, Brooklyn’de yaşayan Nijeryalı bir çifttir. Mutlu başlayan evlilikleri zaman geçip çocuk sahibi olmak istediklerinde sorunlarla karşı karşıya kalırlar. Çocuk sahibi olmak isteyip başaramayan çift ya evliliklerini kurtaracak ya da mahvedecek bir kararın eşiğine geleceklerdir.

Okumaya Devam Et

Afrika Sineması

Kapan’a Büyük Ödül

Kapan filmine Fas’tan büyük ödül.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Yönetmenliğini Seyid Çolak’ın yaptığı Kapan filmi, Fas’ta gerçekleştirilen 5. Uluslararası Saidia Film Festivali’nde Büyük Ödül’ü kazandı.

Yönetmenliğini Seyid Çolak’ın yaptığı Kapan filmi Fast’ta düzenlenen 5 Uluslararası Saidia
Film Festivali’nde Grand Prix – Büyük Ödülü kazandı. Fas’ın önemli festivallerinden olan ve
açık havada gerçekleşen festivalde Kapan seyirciden büyük ilgi görürken jüriden de tam not
aldı.

Dünya prömiyerini 41 Uluslararası Moskova Film Festivali’nde yapan ve Seyid Çolak’ın ilk
uzun metrajı Kapan, Fas’ın önemli festivallerinden 5 Uluslararası Saidia Film Festivali’nde
Grand Prix – Büyük Ödül’ünün sahibi oldu. Toplamda 14 filmin yarıştığı festivalde
Kelebeklerin Sessizliği filminde performansıyla Fransız oyuncu Sarah Perles En İyi Kadın
Oyuncu ödülünü alırken, Taxi Bied’in Faslı oyuncusu Mohhamed el Khyari En İyi Erkek
Oyuncu ödülünü aldı. Yarışmada Abu Bakr Shawky’nin Yomeddine filmine en iyi senaryo,
Nejib Belkadhi’nin Bana Bak filmine de En iyi Yönetmen ödülü verildi. Fransa yapımı Naïma
ve Oğulları filmi de festivalden jüri özel ödülüyle ayrıldı. Festivalde ayrıca kısa film ve
belgeseller de sahiplerini buldu. Saidia Marina’sındaki açık havada düzenlenen festivalin
kapanış töreninin sunuculuğunu ise Faslı ünlü aktris Touria El Alaoui yaptı.

KAPAN’A BÜYÜK ÖVGÜ

Festival kapsamında seyirciyle buluşan film, uzun süre alkışlanırken, eleştirmenler tarafından
da övgüyle söz edildi. Kapan festivalin Büyük Ödülü olan Mavi İnci (Perle Bleue) ödülüne
layık bulundu. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği TRT’nin ortak yapımcı
olduğu filmin oyuncuları arasında Onur Dilber, Münibe Millet, Serkan Altıntaş, Yasemin
Girgin, Sami Aksu, Güliz Oktar ve Yüksel Akça bulunuyor. Güven Adıgüzel ve Seyid
Çolak’ın ortaklaşa yazdığı filmin senaryosu bir adada 5 balıkçı ve kurt arasında yaşanan
çatışmaya odaklanıyor. İlker Berke filmin görüntü yönetmenliğini üstlenirken filmin
müzikleri ise Ali Saran’a ait. 27-31 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen festivalin jüri
başkanlığını yazar ve akademisyen Lahcen Haddad yaparken, diğer jüri üyeleri ise şu
isimlerden oluştu: yönetmen Driss Lamrini, yönetmen Khalid Ibrahimi, ressam Aziz Azghay,
eleştirmen Azeddine Ouafi, senarist Abdelilah Hamdouchi.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler