Yolu Afrika’dan Geçen 10 Film

Afrika Sineması Liste

The Gods Must Be Crazy

Tanrılar Çıldırmış Olmalı (1980) The Gods Must Be Crazy

5 filmlik bir seri olan Tanrılar Çıldırmış Olmalı unutulmaz Afrika filmlerindendir.

Xi ve kabilesi medeniyetten bihaber, batı kültürüne zıt ütopik yaşamlarını sürdürürler ta ki bir uçaktan atılan Coca-Cola şişesiyle karşılaşana kadar. Coca-Cola şişesinin Tanrı tarafından gökyüzünden onlara gönderildiğine inanırlar. O ana kadar alet edevat olarak hayvan kemiği ve ağaç dallarını kullanmakta olan kabile üyeleri Coca-Cola şişesini günlük işlerinde kullanmaya başlarlar. Ancak bir süre sonra şişeyi aralarında paylaşamaz raddeye gelirler. İlk başta Tanrı’nın nimeti olarak gördükleri bu şişe zaman içinde kabile mensupları arasında geçimsizlik, kıskançlık ve nefret gibi daha önce hiç tatmadıkları negatif duygularla karşılaşmalarına neden olur. Tek dişi kalmış canavarı, medeniyeti simgeleyen Coca-Cola şişesi daha önce hiç yüz yüze gelmedikleri bu negatif duyguları tatmalarına neden olur. Bu durum karşısında Xi dehşete kapılır ve şişeyi kaptığı gibi dünyanın öbür ucuna doğru uzun bir yolculuğa çıkar. Amacı dünyanın kenarına vardığında şişeyi aşağıya atmak ve ondan ilelebet kurtulmaktır. Ancak bu yolculuğu sırasında Xi’yi birçok sürpriz bekler.

___

Sometimes in April

Kara Nisan (2005) Sometimes in April

Gerçek olaylar üzerine kurulu bu dram, çatışmanın ve politik anlaşmazlıkların ayırdığı iki kardeş ve Ruandalı insanların sergilediği olağanüstü cesaret ve dayanıklılığın detaylarını yansıtıyor |

____

Parlaklık

Parlaklık (1987) Yeelen

Film, 16. yüzyıl sonunda Fas tarafından işgal etmeden önce Mali’nin (Eski Fransa Sudanı) Bambara kültüründe geçer. Niankoro adında genç bir adam, annesinin ve amcasının yardımları ile doğanın gizemlerini, kutsal Bambara ayinlerindeki unsurların anlamlarını çözmeye çalışır. Ama Niankoro’nun kıskanç ve kindar babası ona engel olmanın yollarını arar ve onu öldürmeye çalışır.

Yeelen Empire’nin Dünya Sinemasının En İyi 100 Filmi listesinde 94’üncü sıradadır.

___

Kuduz Köpek Johnny

Kuduz Köpek Johnny (2008) Johnny Mad Dog

15 yaşında, daha çocuk sayılabilecek bir yaşta asker olan Johnny, bugün iç savaşın, çatışmanın sürdüğü Liberya’da elinde silahları, damarlarındaki uyuşturucuyla içindeki çıldırmış köpeği salmak için can atıyor. “Ölüm Tacirleri” isimli bir örgütün başını çeken Johnny Mad Dog, çetesiyle birlikte sokaklara dehşet saçmaktadır.

13 yaşındaki Laokolé’nin ise tek istediği sakat babasını her yerini savaşın kapladığı bu şehirden kaçırmak. Fakat Johnny’nin çetesi peşinde oldukça bunu yapması imkânsızdır.
Biri kaçan diğeri ise kovalayan iki çocuğun üzerinden günümüz Afrikası’nın içler acısı portresini ortaya koymaktadır.

2008’de Oscar Aday Adayı olan ve katıldığı önemli festivallerden boş dönmeyen film, Cannes Film Festivalinden de ” Umut Ödülü” almıştır.

__

Benim Afrikam

Benim Afrika’m (1985) Out of Africa

Danimarkalı bir soylu olan Karen Blixen, barones ünvanı için Bror Blixen ile evlenerek kahve yetiştiriciliği yapmak üzere Afrikaya yerleşirler. Yıl 1913 ‘tür ve Afrika büyük ölçüde Avrupalıların sömürgesi durumundadır. Kocasının kendisini ihmal etmesi ve aldatması Karen’i sürekli yanlızlığa iter. Bu arada maceracı avcı Denys Finch Hatton’la tanışır ve ona aşık olur.

Filmin uyarlandığı aynı adı taşıyan roman, Danimarkalı Barones Karen von Blixen-Finecke ‘nin (Romanı Isak Dinesen takma adı ile yazmıştır) ilk kez 1937 yılında yayımlanmıştır. Kitap 1914-1931 yılları arasında o zamanki adı İngiliz Doğu Afrika’sı olan Kenya ‘daki Avrupalı yerleşimciler ile yöresel kabilelerin ilişkileri fonunda bir aşk öyküsünü anlatır.

___

Köpekleri Vurmak

Köpekleri Vurmak (2005) Shooting Dogs

994 yılında Ruanda’ki Hutu ve Tutsi kabileleri arasında yaşanan iç savaşta Hutular 3 ay içinde 800 bi 000 Tutsi’yi katletmişlerdi. İnsanlık tarihinin bu en büyük soykırımlarından biri esnasında, Birleşmiş Milletler korumasındaki bir Hıristiyan misyoner okulunda bulunan 40 kadar Avrupalı kendilerini bir anda katliamın ortasında bulur. Okulda eğitim gören Tutsilerle birlikte, çevreden okula sığınan 2500 civarında Tutsi okula sığınırlar. Okulda görevli idealist genç öğretmen Joe ve Katolik rahip Christopher, bu halk için ne yapabileceklerini sorgulamaya başlarlar. Dışarıda onları öldürmek için bekleyen Hutulara karşı korkunç bir süreç işlemeye başlar.

___

Zulu

Suç Şehri (2013) Zulu

Caryl Ferey’nin 26 ülkede basılan ve uluslararası en çok satan kitaplar listesinde yer alan Zulu isimli romanından uyarlanan film, hala Apartheid (ırkçı ayrımcılık) sistemininin etkilerinin sürdüğü ve yoksul mahallelerle zengin mahallelerin sınırlarının birbirine karıştığı Cape Town’da geçiyor.

Geçmişte ülkesinde yaşanan kanlı olaylar sırasında büyük acılar yaşamış olan Ali Neuman artık yetişkin bir adam olmuş ve izlerini halen daha taşıyor olsa da o günleri atlatmıştır. Ali, şimdilerde Cape Town’daki Güney Afrika polis şebekesinin şefi konumundadır ve birlikte çalıştığı polis memuru Brian Epkeen ile birlikte hayatını, bölgelerindeki suç oranını sıfırlamaya adamıştır. Yakınlarda iki genç kadının ölü bulunmasıyla birlikte işler iyice karışır. Bölgeyi saran bu yeni dehşet, iki polis memurunun hayatlarını değiştirecek, onları kendi şeytanlarıyla yüzleşmek zorunda bırakacaktır.

___

Beasts of No Nation

Beasts of No Nation (2015)

Afrika’daki iç savaşta savaşması için ailesinden koparılan çocuk asker Agu’nun öyküsünü anlatan film, hem savaşın çarpıcı boyutlarını hem de huzurun bir türlü uğramadığı Afrika’nın psikolojisini gözler önüne seriyor.

___

Çöl Aslani ömer Muhtar

Çöl Aslanı Ömer Muhtar (1981) Lion of the Desert

Diktatör Mussolini Müslüman yerlileri yok etmek için 20 yıl boyunca Afrika’da şiddet politikası sürdürür. Generallerinden Rodolfo Graziani’yi Libya valisi olarak atar ve isyancılar diye nitelendirdiği insanları yakalayarak cezalandırılmalarını ister. Libya’da direniş Ömer Muhtar önderliğinde yürür. Mesleği öğretmenlik olan Ömer Muhtar İtalyan birlikleri ile savaşır.

Filmin çekimi için ihtiyaç duyulan savaş sahnelerinde askeri birlikler kullanılmış. Film için kasaba inşa edilerek 400 bina yapılmış ve akrep sokması ile sıcaklara karşı koymak için de bir tıp merkezi kurulmuş.

___

Blood Diamond

Kanlı Elmas (2006) Blood Diamond

Afrika kökenli bir paralı asker olan Danny Archer kendi yöntemleriyle Sierra Leone’de elmas kaçakçılığı yapmaktadır. Sağlam yer altı ve askeri bağlantıları olmasına rağmen, bir gün sınırdan elmas geçirirken yakalanıp tutuklanır. 90’lı yılların başında Sierra Leone’de katliamlar yapan, çocukları kaçırıp acımasız katiller haline getiren Devrimci Birleşik Cephe’nin körüklediği iç savaş ve kaos ortamı hakimdir. Üç çocuklu balıkçı Solomon Vandy’nin köyü Devrimci Birleşik Cephe tarafından basılır, insanlar vahşice öldürülür. Solomon ailesini kurtarmayı başarmasına rağmen, esir düşer ve elmas çıkarma kamplarında çalışmaya götürülür.

Sonrasında bulduğu bir elmas uluslararası bir maceranın kapılarını açar.

___

Heremakono

Bunları da kaçırmayın:

Hotel Rwanda (2004) (Otel Ruanda)

The Last King of Scotland (2006) (İskoçya’nın Son Kralı)

Rebelle (2012) (Savaş Cadısı)

Shake Hands with the Devil (2007) (Şeytanla El Sıkışmak)

Mandela: Long Walk to Freedom (2013) (Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol)

Un dimanche à Kigali (2006)

Life, Above All (2010) (Önce Hayat)

Heremakono (2002) (Mutluluğu Beklerken)

Rüyamdaki Afrika (2000) I Dreamed of Africa

Roots (1977) Kökler (Mini Dizi)

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up