Yolda yaşanan romantik komedi

Manşet Türkiye

2011’in son aylarında vizyonda olamsı beklenen Murat Saraçoğlu’nun yönetmenliğini üstlendiği Yangın Var adlı uzun metraj sinema filminin çekimleri 1 Temmuz 2011’de başladı.

İtfaiye kamyonları bozulan Karadenizli beldeye Diyarbakır belediyesi bir araç hibe eder. İtfaiyeci Koşman itfaiye kamyonunu teslim almak için hayatında ilk kez Diyarbakır’a ayak basar. Dönüş yolculuğu sırasında yanında gizemli bir misafir, dışarıda olağanüstü bir doğa, önünde uzun bir yol ve sıra dışı bir macera vardır. Aşk, hüzün ve kahkaha dolu yolculuk Koşman ve Diyarbakır’dan kendisine katılan Asya’nın bütün hayatını değiştirir. Diyarbakır’dan Trabzon’a itfaiye kamyonunda bir aşk alevlenir.

Özet olarak bu şekilde anlatılan film Eurimages fonu ve Kültür Bakanlığı’nın maddi destekleriyle çekilmekte… Başrollerinde Nesrin Cevadzade ve Osman Sonant’ı olduğu Yangın Var’ın teknik ekibi ve diğer oyuncularının da adı açıklandı. Yönetmenliğini Deli Deli Olma adlı filmin de yönetmenliğini yapan Murat Saraçoğlu’nun üstlendiği projede Nesrin Cevadzade, Osman Sonant, Yavuz Bingöl, Şerif Sezer, Erkan Can, Settar Tanrıöğen, Gaffur Uzuner, Metin Yıldız, Hakan Karsak, Mirgün Cabas rol alıyor. Haberci ve televizyoncu Mirgün Cabas’ın ilk kez bir sinema filminde kendisini canlandırarak yer alacağı ve Yavuz Bingöl ile Şerif Sezer’in ikinci kez Murat Saraçoğlu’nun yönetmenliğinde çekilen bir filmde birlikte rol alacağı gözlendi. Filmin senaryosu Murat Batgi ve gazeteci, akademisyen Koray Çalışkan’a ait. Gökhan Atılmış ise filmin görüntü yönetiminde. Yangın Var’ın sesleri Miroslav Babic’e, sanat yönetimi sie Tural Polat’a emanet edilmiş. Yangın Var, Yol Sinema adlı şirketin ilk uzun metrajlı yapımı.

Film bir ilke imza atarak, Türkiye’nin en büyük mağaralarından biri olduğu halde Türkiye’nin en az bilinen tabiat harikalarından Asur döneminden kalma kabartma çivit yazılı kitabeleri de barındıran Bırkleyn Mağarası’nı beyaz perdeye taşıyor. Giriş yüksekliği 20 metre, uzunluğu 15 kilometre olan antik çağlarda “Dünyanın Bittiği Yer” olarak tanımlanan mağarada zamanında Büyük İskender’in efsanevi ordusunu konaklattığı rivayet ediliyor.

Antrakt Sinema

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up