Yolculuk Üzerine Çekilmiş 7 Film

Liste

Son Yolculuk

Son Yolculuk (2008) One Week

Eğer yaşamak için bir gününüz, bir haftanız ya da bir ayınız olduğunu öğrenseydiniz ne yapardınız?

One Week, genç bir ilkokul öğretmeni olan Ben’in (Joshua Jackson) kanser nedeniyle en fazla iki yıl ömrü kaldığını öğrenmesinin ardından bir motorsiklet satın alıp her şeyi geride bırakarak, Toronto’dan Vancouver’a (yaklaşık 4500 kilometre) bir hafta sürecek bir seyahate çıkmasının ardından hayata dair fikirlerindeki değişimleri, geçmişiyle yüzleşmelerini konu alan bir yol hikayesidir…

___

Hayatımın Yolculuğu

Hayatımın Yolculuğu (2015) A Walk in the Woods

Bill Bryson, İngiltere’de iki yıl geçirdikten sonra, eski arkadaşlarından biriyle irtibata geçer. Ülkesine yeniden dönüş yapan Bryson, Katz ile birlikte hem geçmişi yad edebileceği hem de içsel anlamda kendisiyle yüzleşebileceği bir yolculuğa çıkar.

___

Kim Şarkı Söylüyor Orada

Kim Şarkı Söylüyor Orada (1980) Ko to tamo peva

Tarih 5 Nisan 1941… Savaşın kapısında olduğu karışıklık içindeki Sırbistan topraklarında, Belgrad’a gitmek üzere otobüs bekleyen bir savaş gazisi, iki çingene, bir Nazi sempatizanı, bir şarkıcı, bir hastalık hastası, bir avcı ve yeni evli bir çift. Bu kozmopolit güruha bir nevi önderlik eden paragöz ama aynı zamanda da prensip sahibi otobüs işletmecisi ve oğlu. Bu garip tayfanın hâlihazırda kendi başlarına açacakları dertlerden başka bir de savaşı bekleyen tedirgin Sırbistan insanıyla yaşayacakları münasebetlerden ortaya çıkacak huzursuzluklar söz konusu olunca; Belgrad’a kadar giden bu uzun ve çetrefilli yol bir şetaret havasına bürünüyor.

___

El camino de San Diego

San Diego Yolu (2006) El camino de San Diego

Tipik bir Arjantinli olarak Tati de bir futbol fanatiğidir ve yine birçok Arjantinli gibi Maradona hayranıdır. Üzerinde Maradona’nın numarası olan 10 yazan bir futbol forması ile dolaşan Tati’nin ayrıca sırtında da kocaman bir 10 dövmesi vardır. Dahası, Tati’nin zaman zaman Maradona diye bağıran iki de papağanı vardır. Arkadaşları Tati’nin karısıyla değil Maradona ile evli olduğu gibi şakalar yapmaktadırlar. Esasında, Tati Maradona’nın kariyeri ile ilgili herşeyi bilmektedir ve kahramanının hayatı ile ilgili de epey bilgi sahibidir.

Bir gün Tati arkadaşlarından Maradona’nın kalp problemi olduğunu öğrenir ve böylece bir maceraya atılmaya karar verir. Amacı Buenos Aires’te hastanede yatmakta olan Maradona’ya son derece enteresan bir ağaç parçasını götürmektir. Bu parça Maradona’ya benzemektedir. Yolculuğuna yürüyerek, otobüsle ve hatta ambulansla devam eder ve bu esnada başına türlü şeyler gelir…

___

Himalaya - l'enfance d'un chef

Himalaya – Bir Şefin Çocukluğu (1999) Himalaya – l’enfance d’un chef

Nepal’in Kuzeybatı Himalayaları’nda, deniz seviyesinden 5,000 metre yükseklikteki Dolpo bölgesinde, unutulmuş bir köy. Yaşlı ve karizmatik reis Tinle’nın en büyük oğlu Lhapka yeni ölmüştür. Reis vadide buğdayla değiş tokuş edilecek olan tuzla yüklü yak sürüsünün liderliğini, oğlunun ölümünden sorumlu tuttuğu, rakip bir klandan olan genç Karma’ya devretmeye yanaşmaz.

Ancak ihtiyarlar meclisi Karma’nın Lhapka’nın yerini almasına karar verir. Kervanın yola çıkış vakti yıldızlara göre belirlenecektir. Yaklaşmakta olan kış konusunda endişelenen Karma, şamanın kehanetleriyle ilgilenmez ve ayin gününden önce yanında başka gençlerle birlikte yola çıkar.

Yaşlı Tinle, İkinci oğlu Norbua’yı bir manastırda ziyaret eder ve onu ağabeyinin yerini alıp, tecrübesi olmamasına karşın, İkinci kervanın lideri olmaya zorlar… Sevgi, cesaret ve insanın bilinmeyeni ve doğanın çelişkilerini tanıması üzerine şaşırtıcı bir destan.

____

Ye Dua Et Sev

Ye Dua Et Sev (2010) Eat Pray Love

Elizabeth Gilbert’in kendi anılarından oluşan aynı adlı kitabın uyarlaması…

Elizabeth acılı bir boşanma süreci yaşamıştır. O güne kadar hayatından hep mutlu olduğunu düşünmüş Elizabeth, boşandıktan sonra dağılmış, kafası karışmış ve umutsuzluğa düşmüştür. Kendini yeniden bulmak ve iyi hissetmek isteyen Elizabeth, yola çıkmaya karar verir. Bu yol İtalya, Hindistan ve Bali’yi kapsayan bir dünya seyahatine dönüşecektir.

___

Walkabout

Sonsuz Çöl (1971) Walkabout

Avustralya’nın ıssız çöllerinden birinde mahsur kalan genç bir kız ve onun küçük erkek kardeşinin hayatta kalma mücadeleleri sırasında karşılarına çıkan, gelenekleri gereği kabilesinden bir süreliğine uzaklaştırılarak tabiatın koynuna “gezinti”ye (walkabout) gönderilmiş bir Aborjin gencinden yardım görmeleri anlatılmaktadır. Filmin özgün adı da bu Aborjin geleneğinden kaynaklanmaktadır. Bu geleneğe göre ergenlik dönemine ulaşan bir Aborjin, vahşi tabiatla bütünleşebilmesi ve gerekirse dostları olarak kabul ettikleri hayvanları bile öldürerek hayatta kalmayı öğrenebilmesi için ıssızlığın içine aylar sürecek bir yolculuğa gönderilir. Bu geleneksel ritüel’e “walkabout” (gezinti,dolaşma) adı verilmektedir.

____

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up