Yitik Hayatlar, Kesişen İntikam

Manşet Serbest Kürsü

kardesim-icin-1

[bilgi]Bilindik senaryolardan, farklı etkiler yaratmak amaçlansa da derinleştirilemeyen konular ‘duyguyu’ durağanlaştırıyor.[/bilgi]

Gittikçe gelişmekte olan sinema sektörünün, benzer senaryolara sıkı sıkıya bağlanıp kalmalarına anlam veremesek de; ‘’intikam’’ üzerine temellendirilmiş hikâyeler her daim ilgi çekiyor gibi görünüyor. Artık çekmiyor dediğiniz zaman da karşınıza sağlam bir oyuncu kadrosu çıkartıp, filmi bir şekilde izlemeniz amaçlanıyor. Üstelik bu direk konuya odaklanmanızı sağlayarak değil, farklı temaların bir ana fikir oluşturacak şekilde çarpıştırılmasıyla gerçekleştiriliyor.

4 Nisan 2014’de gösterime girecek olan; ‘’Out of the Furnace’’ Türkçe çevirisiyle ‘’Kardeşim İçin’’ adlı film de tam bu noktada intikam üzerine temellendirilen, izlerken ‘’Ya, hiçbir işi mi rast gitmez?’’ diyeceğiniz türden bir dram filmi. Yönetmenliğini Scott Cooper’ın üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda ise Christian Bale, Casey Affleck, Zoe Saldana,  Forest Whitaker, Willem Dafoe ve Woody Harrelson gibi ünlü isimler yer almakta.

out-of-the-furnace-christian-bale

Film konu olarak, etrafında önemli olduğunu düşündüğü herkesi zamanla kaybetmesiyle normal bir hayat süremeyecek olan Russell’in, küçük kardeşi Rodney’in ölümünden sorumlu olanları bulmak için yaptığı anlık planları işliyor. Zaten ekonomik sıkıntılar içinde bulundukları bir dönemde, kardeşine, eşine ve babasına karşı korumacı davranan Russell geçirdiği bir kaza sonucu hapishaneye düşer. Hapishaneden çıktıktan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Eşi ondan ayrılıp başkasıyla evlenmiş, babası vefat etmiş ve kardeşi ise kasabanın kuzeyindeki en zalim dövüş ortamlarından birine bulaşmış ve yaptığı bu hatayı canıyla ödemiştir.

Olayların ortaya çıkmasından sonra Russell kendi özgürlüğünü bir kenara bırakıp kardeşinin intikamını almak için yola çıkacaktır. Filmin devamında tahminlerini rahatlıkla tutturabileceğiniz sahnelere denk gelmeniz mümkün. Kötü karakterleri sıraya dizen, intikam yemini etmiş birinin; sıradan, klişe ve durağan görünen ama bir o kadar hareketli iç dünyasına yolculuk, kısmen.

Kenar mahallede hayatını sürdürmeye çalışan insanların gerçek hayatından yola çıkıldığını düşündürerek başlayan film, yoksulluğun hayatımızı şekillendirdiğini göstermeye çalışsa da, yönetmenin sahneyi bir anda şiddete, uyuşturucuya, insan canını yok sayan dövüşlere çevirmesiyle tematik çarpışmalar karmaşıklaşıyor. Film bu sebeple istenileni yeterli bir şekilde anlatamadığı gibi zaman akışını ağırlaştırıyor. Karakterlerin de bu sebeple giderek sığlaşmasına neden oluyor.

Bu kadar durağan ve ağır ilerleyen bir film olmasına karşın onu izlenebilir kılan; Christian Bale gibi bir oyuncunun filmi baştan sonra göğüslüyor oluşu olabilir. Çeşitli filmlerde kendinisini farklı karakterlere dönüştürmesiyle tanıdığımız Bale, filmin gidişatını etkilese de sahnelerin akılda kalamayıp, unutulmasına engel olamıyor. Kardeş sevgisini ön plana çıkararak ilerleyen film, sorgulanan aile bağları ve tahmin edilebilir bir sona sahip olsa da oyunculuklardan zevk almanızı engellemiyor.

Anıl Basılı
www.twitter.com/anilbasi

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up