Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Yine Türk Kadını Düşünür Sizi

Yayınlandı

tarihinde

saziye-ayas

” Daha dün bir çocukken sevmek nedir bilmezdim.
Karşıma çıksaydın önünde eğilmezdim.
Çektirdin çok çektirdin aşkın yollarında
Alsın canımı Yarabbim senin kollarında”

Sev-Beni-138476

Bayram hazırlıkları sürerken bendeniz bayram seyran dinlemeden ” Sev Beni” gibi merak ettiğim bir film gösterimi olduğunu duyunca hemen sinemaya ışınlandım. Fakat gittiğimde basın gösteriminin saatinin değiştiğini öğrendim. Biraz canım sıkıldı tabi ama kapıdaki nazik karşılamayı görünce ve elimize henüz vizyona bile girmemiş filmin cdsi verilince keyfim yeniden yerine geldi.
“Sev Beni” bildiğiniz gibi 50.Altın Portakal Ödüllerinde oldukça iddialı, birçok dalda aday gösterilmiş bir Mehmet Bahadır Er ve Maryna Er Gorbach filmiydi ama ne yazık ki beklendiği gibi kayda değer bir başarı gösteremedi. Birçok yazarın da favori gösterdiği Ushan Çakır en iyi erkek oyuncu ödülünü oyuncu koçluğu için kendisine teşekkür eden Hakan Yufkacıgil’e kaptırdı.

Acaba Sev Beni filminin Altın Portakal ‘da ödül almaması kötü mü oldu yoksa iyi mi?
Bunun neresi iyi? dediğinizi duyar gibiyim. Ama Sevgili Büşra’ya göre bu iyi birşey çünkü o festival filmlerini ya da ödül alan filmleri pek sevmiyor Türkiye’deki birçok seyirci gibi. Bu yüzden de Sev Beni filmini gişede şansı yüksek.
Bu iddiamı da yine birçok sinema yazarının filmde Yeşilçam etkileri olduğunu söylemesinden güç alarak söylüyorum ama Sev Beni filmini gişe filmi diye asla küçümsemiyorum. Bir benzetme yapmak gerekirse filmde “Başka Dilde Aşk” havası bulduğumu söyleyebilirim hikayenin bambaşka olduğunu şerh düşerek.

****
Film bazılarınızın karışık bulabileceği üzere
bir yandan Türk erkekleri ve Ukraynalı kadınların hikayelerini anlatırken
öbür yandan görücü usulü evlenmekle tanıyarak severek evlenmeye
diğer yandan zengin kız fakir oğlan klişesine
bir diğer yandan ise birbirinin dilini anlamayan yalnızca hisseden insanların hikayelerine değiniyor ve şu an benim yaptığım gibi karmaşık bir dille değil de gayet şakacı ve sade bir şekilde anlatıyor. Özellikle Murat Şeker’in oyunculuğunu yönetmenliğine tercih ettiğimi ve hatta neredeyse Güven Kıraç’dan daha iyi olduğunu bile iddia edebilirim. En iyi konuk oyuncu ödülüm onundur en azından.

****
Tersten anlatılan bir hikaye Cemal’in hikayesi…

Cemal her ne kadar turizm olarak pazarlanan bir tur ile gitmiş olsa da Ukrayna’da ormanda ava giden bir şehir insanı durumuna düşüyor. Sürüden ayrılanı kurt kapıyor diyemem ama (aşkta kimin av kimin avcı olduğunun ne önemi varsa) senaryonun Cemal’i “Sen istior duş verecek 100 dolar ” diyen kadınların yerine koyduğu kesin.
Filmde özellikle siyah-beyazın kullanımı ve kar sahneleri çok anlamlı. Land Rover jeep bir oyuncu gibi ama direksiyonun sürekli el değiştirmesi ortaya erkek egemen bir film konmak istemediğinin işareti.
Korkutucu bir köpekle bize “Kara Köpekler Havlarken” tedirginliğinin hatırlatılması güzel. Yavuz Bingöl’ün konuk oyuncu olduğu sahneler tamamen pembe bir portre çizilmemesini sağlamak açısından dengeyi kurmak için yararlı olmuş.Mehmet Bahadır Er’in eşi Maryna Er Gorbach ile birlikte çektiği filmin pek kimseye benzemeyen tavrı gelecek vadediyor.
Ailecek izlemeye uygun olmasa da naçizane “Sev Beni” diyen bu filmi es geçmeyin derim.
Ama söylemeden edemicem siz kürklü Ukraynalı kızlara aşık olursunuz yine de “Yavrum elin soğuk memleketine o ince ceketle mi gidilir” diye Türk kadını düşünür sizi.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler