Yine 13’ün Uğursuzluğu

Manşet Serbest Kürsü

34-ist-film-fest

Tuğba Güner yazdı.

 

En iyi Asya filmleri arasında yer alan 2006 Tayland yapımı, 13: Game of Death filminin yeniden çevirimi olan 13 Günah filmi Daniel Stamm imzasıyla karşımıza çıkıyor. Son Ayin (2010) filminden sonra Stamm’ın korku-gerilim türünden ayrılamadığını görüyoruz.

Stamm, filmden ip uçları veren başlangıcı ve ‘kan’ ögeleriyle izleyicinin dikkatini daha ilk sahneden çekmeye çalışmaktadır. Filmimizin ana karakteri Elliot hiç beklemediği bir anda işini kaybeder. Zihinsel engelli bir kardeşi, evlilik hazırlığı yaptığı hamile nişanlısı ve de problemli bir babası vardır. Bütün aile aynı evde yaşamaktadır ve omuzlarında hissettiği bu sorumluluk ona ağır gelmektedir. Bir gece- yol ayrımında- kırmızı ışıkta beklerken Elliot’un zihni ‘ben ne yapacağım’ düşüncesiyle meşguldür. İsimsiz telefon tam da bu esnada gelir  ve telefondaki kişi ona 13 oyun oynayacaklarını, tüm oyunları başarı ile geçerse milyon dolarlık ödül kazanacağını söyler. Elliot ne kadar da ‘talihli’dir; ekonomik sıkıntı çeken onca kişi arasından kendisi seçilmiştir. İlk oyun oldukça basittir ve sırf denemek için bunu gerçekleştirdiği an hesabına ilk para ödülü yüklenir. Ama diğer oyunların bu kadar kolay olmayacağını tahmin edememektedir. Olaylar hızla ilerler; artık geri dönerse tüm kazandıklarını kaybedeceği hatta hapse gireceği bir yoldadır artık. Oyunu bırakmasından yana olan vicdani sorumluluğu ile içinde bulunduğu zor durumun ağır baskısı arasında bir karar vermekte zorlanır. Acaba baskın olan hangisi olacaktır ?

Sönük bir satıcıyken, özgüven ve cesareti yürüyüşünden bile anlaşılır bir kişi haline gelen Elliot’un içindeki şiddetin ortaya çıkma sürecini Mark Webber başarılı bir şekilde yansıtıyor. Uygun şartlar sağlandığında, kapitalizmin bizi bağlaması gibi, süperego tarafından bastırılan sadistçe durumların kişiliğimizi nasıl değiştirebileceğini izliyoruz filmde.

Özgün bir fikirden hareket etmeyen 13 Günah filmi 94 dakikalık süresiyle gerilimi yüksek tutmaya çalışsa da finale doğru bu gücünü yitiriyor. Oyuna yeni karakterlerin katılması ve ailevi sorunların ön plana çıkması ile heyecanın dozu azalıyor. Film bazı sürprizlerle  bitiyor olsa da bizi vurucu bir final beklemiyor. Ayrıca korku-gerilim kategorisinde vizyona sürülen film kesinlikle bu kategorinin hakkını vermiyor. Hikayesiyle The Game ve Saw filmlerini hatırlatan fakat gerilim türü severlerin yüksek beklentilerini tatmin edemeyen 13 Günah, 21 Ağustostan itibaren izleyiciyi bekliyor.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up