Yılmaz Güney Röportajı 37 Yıl Sonra Bulundu

Manşet Türkiye

Türk sinemasının usta ismi Yılmaz Güney’in 37 yıl önce verdiği bir röportaj ortaya çıktı.

Yol, Umut, Bir Çirkin Adam ve çektiği birçok filmle Türk sinemasına adını altın harflerle kazımış olan yönetmen, oyuncu ve senarist Yılmaz Güney’in 1982 yılında yapılan bir röportajı, yıllar sonra gün yüzüne çıktı.

Mezopotamya Ajansı‘nın haberine göre, belgesel yapımcısı Süleyman Özdemir’in arşivinde bulunan kayıtta, Güney’in Yol filmi ile Kürt ve kadın sorunu üzerine değerlendirmeleri bulunuyor.

Senaryosunu yazdığı Yol filmi ile 1982 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü kazanan Yılmaz Güney ile gazeteci Nazım Alfatlı’nın 30 dakikalık röportajına ait görüntülerde yayınlanmayan 10 dakikadaki sözleri, belgesel yapımcısı Süleyman Özdemir’in kişisel arşivinden çıktı.

Yol’un çekildiği zamanlarda yaşadığı sıkıntılara değinen usta yönetmen, kötü şartlara rağmen nasıl film yapılabileceğinin mesajını vererek, sinemanın tek başına bir demokrasi mücadelesi olduğuna vurgu yapıyor ve ekliyor: “Biz Yol filmi aracılığıyla iki baskıyı gösterdik. Feodal ahlakın ve değer yargılarının hala yaşadığı bir ülkede bizzat o anlayıştan gelen baskılar, ikincisi ise resmi devlet baskısı. Bu asıl anlatılmak istenen iki düşman, iki hedef. Yani kapitalizme dayanan burjuva devletin baskısı ile hala halkın içinde bulunduğu ahlak anlayışının, değer yargılarının geleneklerin getirdiği ikili baskı. Bunlar bir elmanın iki yarısı gibi birbirini tamamlıyor. Bu nedenle biz Türkiye’de demokrasi kurmaya çalışırken, bir yanıyla devlet temelindeki baskı güçlerine karşı savaşmalıyız, bir yanıyla da halkı eğitmeli, halka gerçek doğruların neler olduğunu göstermeliyiz.”

Türkiye’de kadın-erkek eşitliği üzerine de yorumda bulunan yönetmen, konuyla ilgili: “Ben kendi eşimi bile kurtaramıyorum. Şu anlamda söylüyorum. Biz o kadar devrimciyiz, ilericiyiz, normal olarak bazen öyle tavırlarımız oluyor ki, teraziye koyduğunuz zaman gericiliği ifade ediyor. Çünkü bu mesele kişisel bir mesele değil. Yani şunu söyleyemem; ‘Türkiye’de bu adamlar farklı, ben farklıyım.’ Bende de o toplumdan gelmiş olmaktan kaynaklı bir yığın aksaklık var. Şu var ki ben bunun bilincindeydim ve bunu düzeltmeye çalışıyorum. Adım adım değiştirmeye çalışıyorum. Biz ne kadar eleştiriye tahammüllüyüz desek de dışımızdan gelen bazı eleştiriler karşısında eski bir alışkanlıkla tepkisel davranıyoruz. Kadınların daha zeki olduklarına inanıyorum. Kadınların daha dayanıklı olduklarına inanıyorum. Kadınların daha fedakâr ve şefkatli olduklarına inanıyorum.” sözlerini dile getiriyor.

“Kürt sorunu bugüne kadar Türk solu açısından kuyruk bir sorun olarak göründü.”

Yılmaz Güney: “Kürt sorunu bugüne kadar Türk solu açısından kuyruk bir sorun olarak göründü. Yani esas olarak olaya bakarken işte; ‘Biz Türkiye’de devrim yapacağız. Yaptıktan sonra size bir siyasi hak bağışlayacağız’ anlayışı vardı. Hâlbuki Marksist literatürde olsun, devrimci demokratik literatüründe olsun ‘bağışlama’ diye bir şey söz konusu değildir. Kürt halkı kendi kaderini kendisi tayin edecektir. Eğer Türk solu daha önceleri Kürt halkına ve Kürt devrimcilerine gerçekten bir güven vermiş olsaydı, bugün Türkiye Kürdistan’ın da ayrı örgütlenme gereği ortaya çıkmazdı. Çünkü yıllar yılı Kürt devrimcileri birlikte örgütlenmeden yana tavır takındılar. Fakat Türk solu bu meseleye hep pederşahi bir tarzda yani tepeden baktı.”

Son olarak usta sinemacı gelecek dönemlere dair verdiği demeçte ise, “Benim inancım o ki önümüzdeki yıllar halkın umduğunu bulamamasının getirdiği kendiliğinden bunalımlara, kendiliğinden patlamalara ve kendiliğinden tepkilere yol açacaktır. Ancak bu kendiliğindenlik gerçekten devrimci bir tarzda örgütlenemezse yenilgi yine kaçınılmazdır.” diyerek sözlerini noktalıyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up