Bizimle İletişime Geçin

Dünya

“Yılın Genç Yönetmeni” Nurkan Erpulat oldu

Yayınlandı

tarihinde

Nurkan Erpulat, Almanca yayımlanan “Theater Heute” dergisi tarafından, “Yılın Genç Yönetmeni” seçildi. Erpulat’ın sahnelediği “Verrücktes Blut” (Deli Kan) adlı oyunsa “Yılın Almanca Oyunu” unvanı aldı.

Nurkan Erpulat

“Deli Kan” adlı oyunu ile “Theater Heute” dergisi tarafından “Yılın Genç Yönetmeni” unvanına layık görülen Nurkan Erpulat, çabalarının karşılık bulmuş olmasından dolayı oldukça mutlu. Uzun yıllardır Almanya’da oyunlar sahneleyen Erpulat, eserlerinin takdir görmüş olmasının kendisini kişisel olduğu kadar, Almanya’daki göçmenler adına da sevindirdiğini ifade ediyor.

Erpulat, “Burada yaşayan, yıllardır burada göçmen ya da göçmen kökenli olan vatandaşlarımız adına çok seviniyorum. Çünkü tiyatro ortamında, elli yıllık göç tarihi içerisinde kırk beş yıl boyunca özellikle Türk, Arap, Kürt, Yugoslav göçmenler, yani tiyatronun, yüksek kültürün daha küçük görüldüğü ülkelerden gelen göçmenlere biraz küçümsenerek bakıldı. Bu bağlamda genç yönetmen seçilmiş olmama çok seviniyorum” diye konuşuyor.

"Deli Kan" adlı oyunda bir öğretmen dersi dinlemeyen öğrencilere silah zoruyla Schiller'in oyunlarını çalıştırıyor.

ÇOĞUNLUK TOPLUMUNA İRONİK ELEŞTİRİ 
Nurkan Erpulat’a “Yılın Genç Yönetmeni” unvanını getiren “Deli Kan” adlı oyun, “Winterreise” (Kış Seyahati) adlı oyunla birlikte, “Yılın Almanca Oyunu” seçildi. Peki, tiyatro eleştirmenleri tarafından onore edilen, geçen yıl Der Spiegel dergisi tarafından da “sezonun en iddialı oyunu” seçilen “Deli Kan” niçin bu kadar ilgi çekti? Yönetmen Nurkan Erpulat, oyunun içeriğinin ve ironik dilinin bu başarıda etkili olduğu görüşünde.

Erpulat, “Oyun bir sınıf ortamında geçiyor. Bir öğretmen öğrencilerle beraber Schiller’in oyunlarını çalışmaya çalışıyor. Ama beceremiyor, çünkü öğrenciler öğretmeni dinlemiyor, onunla dalga geçiyor, gürültü yapıyorlar. Fakat nasıl oluyorsa, öğrencilerin birinin çantasından bir silah çıkıyor ve o silahı eline alıyor öğretmen, kapıyı kilitliyor ve silah zoruyla öğrencilere Schiller öğretiyor, silah zoruyla onlara medeniyet öğretiyor. Onlara maço olmamayı, düzgün Almanca konuşmayı öğretiyor. Ve onlar da bir anda düzgün Almanca konuşmaya başlıyorlar. Bunun üzerine kurulu, ironik bir yapı üzerinden aslında Alman toplumu ile göçmen toplumunu, kimin kendini öğretmen olarak görüp, kimin öğrenci olduğunu ve bunu nasıl bir tavırla yaptığını irdeleyen bir oyun” sözleriyle oyunu anlatıyor.

‘GÖÇMENLERE TERÖRİST ROLLERİ VERİLİYOR’
Almanya’da çok sayıda göçmen kökenli sanatçı bulunduğuna dikkat çeken Erpulat, buna rağmen klişelerin hala yıkılamamış olduğunu da ifade ediyor. Göçmen kökenli sanatçıların kendilerini gösterme fırsatı yakalamakta güçlük çektiğini ifade eden Yönetmen, “Su yüzüne çıkamıyorlar, çok destek görmüyorlar; oyuncuların büyük problemi var özellikle kara kaşlı, kara gözlü olmalarından dolayı. Soldan üçüncü terörist rolleri veriliyor” sözleriyle kimi önyargıların mevcut olduğuna dikkat çekiyor.

FESTİVALDE SAHNELENECEK
“Deli Kan”, Berlin’in Kreuzberg semtindeki, Ballhaus Naunynstr. Kültür ve Sanat Evi tarafından Almanya’ya işçi göçünün 50’inci yılını kutlamak amacıyla düzenlenen “Almancı” adlı festivali kapsamında da sahnelenecek.

ntvmsnbc

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

2021’in En Çok Seyredilen Filmi “Shang-Chi” Oldu

Lider belli oldu!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Shang-Chi

Normalleşme ile birlikte sinema filmlerine olan talep tekrardan artarken 2021’in en çok seyredilen filmi “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” oldu.

COVID-19 sonrası sinemaların normalleşmeye başlamasıyla birlikte 2021’in en yüksek hasılat yapan ve en fazla seyredilen filmi “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” oldu. ABD gişesinde yılın eski lideri olan Black Widow’u geride bırakarak birinciliği yaklayan Shang-Chi, cuma günü itibariyle 3.952 salonda vizyona girerek 3.59 milyon dolar kazandı ve toplam 186.7 milyon dolar kazanmış Black Widow filmini geride bıraktı.

ABD’de toplamda $196,46 milyona erişen Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings, sadece sinemalarda gösterime girdi. Henüz Çin sinemalarında vizyona girmeyen film dünya genelinde ise $363,36 milyona ulaştı.

Filmin konusu: Babası tarafından suikastçı olmak üzere yetiştirilen Shang-Chi’nin hikayesini konu ediyor. Shang-Chi’nin babası ölümsüz bir büyücüdür. Babası tarafından suikatçı olmak üzere eğitilen Shang-Chi aynı zamanda simya ve insanüstü güçlerle dövüş tekniklerini geliştirir. Babasının yıkıcı güçlere sahip biri olduğunu öğrenen Shang-Chi, güçlerini onun imparatorluğunu yıkmak için kullanacaktır. Babasının düşmanıyla dost olan kahraman, dünyayı gezecek ve birçok süper kahramanla yolları kesişecektir.

Okumaya Devam Et

Dünya

10. Avustralya Akademi Ödülleri Açıklandı

En İyi Film, Promising Young Woman seçildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi film seçilen Promising Young Woman filmi

Bu sene Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından 10. kez düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri açıklandı.

Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri (AACTA)’nin sahipleri belli oldu. Profesyonel sinema ve televizyon yapımlarını taçlandıran törende en iyi film ödülünü Promising Young Woman kazanırken, en iyi drama dizisi Queen’s Gambit seçildi.

En İyi Film Ödülü: Promising Young Woman
En İyi Yönetmen: Chloé Zhao – Nomadland
En İyi Senaryo: Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Carey Mulligan – Promising Young Woman
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Olivia Colman – The Father

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi drama dizisi seçilen Queen's Gambit.

En İyi Drama Dizisi Ödülü: Queen’s Gambit
En İyi Komedi Dizisi: Schitt’s Creek
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Dizi): Aaron Pedersen – Mystery Road
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Dizi): Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit

Okumaya Devam Et

Dünya

Emma Stone’lu Cruella Filminden Fragman Yayınlandı

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

La La Land, The Amazing Spider-Man ve The Help gibi dikkat çeken yapımlarda başrolü üstlenen gen oyuncu Emma Stone’un yeni filmi Cruella’dan ilk fragman yayınlandı.

Oscar ödüllü Emma Stone’un, kötü karakter Cruella de Vil’e hayat verdiği Cruella filminin yönetmen koltuğuna Craig Gillespie oturuyor.

Filmde Emma Stone’a Emma Thompson, Joel Fry, Paul Walter Hauser, Emily Beecham ve Mark Strong gibi isimler eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler