Yılın En İyisi ‘Öldürme Eylemi’

Festivaller

Öldürme Eylemi

Türkiye gösterimini !f İstanbul’da yapan ve Keş!f Yarışması’nda SİYAD Ödülü’nü kazanan Öldürme Eylemi, Sight & Sound’un “2013’ün En İyi Filmleri” listesine birinci sıradan girerken, Gotham Bağımsız Film Ödülleri’nde de “En İyi Belgesel” seçildi.

Türkiye’de ilk kez 12. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nde gösterilen ve festivalin yarışmalı bölümü Keş!f’te Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü’nü kazanan The Act of Killing/Öldürme Eylemi, dün gece dağıtılan Gotham Bağımsız Film Ödülleri’nde “En İyi Belgesel” seçildi. Joshua Oppenheimer’ın yönettiği film, “The Crash Reel”, “First Cousin Once Removed”, “Let the Fire Burn” ve “Our Nixon” gibi güçlü rakiplerini geride bırakarak ödülün sahibi olmayı başardı. Bağımsız sinemanın en önemli ödüllerinden biri sayılan Gotham Bağımsız Film Ödülleri’nde En İyi Film Ödülü’nü ise Coen kardeşlerin yönettiği Sen Şarkılarını Söyle/Inside Llewyn Davis filmi kazandı.

Öldürme Eylemi, önceki gün de İngilizlerin saygın sinema dergisi Sight & Sound’un “2013’ün En İyi Filmleri” listesinde birinci sırada yer almıştı.

Endonezya’da geçen Öldürme Eylemi, karaborsada sinema biletleri satan Anwar ve arkadaşlarının ‘sinema çetesi’nin, daha sonra milyonlarca kişinin öldürülmesinden sorumlu paramiliter, aşırı sağcı bir örgüte dönüşmesini anlatıyor. Film, Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünde Ekümenik Jürisi Ödülü ve Seyirci Ödülü’nü kazanmıştı.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up