“Yılanların Öcü” İstanbul Film Festivali kapsamında restore ediliyor

Genel

yılanların öcü

“Türk Klasikleri Yeniden” projesi kapsamında restore edilecek “Yılanların Öcü” filmi, yeniden sinemaya kazandırılacak.

İstanbul Film Festivali’nin sekiz yıl önce başlattığı “Türk Klasikleri Yeniden” projesi kapsamında bu yıl restore edilecek film belli oldu. Fakir Baykurt’un aynı adlı romanından uyarlanan ve Metin Erksan’ın elinden çıkan Yılanların Öcü filmi sinemaya yeniden kazandırılacak. Fanatik Film tarafından restore edilecek olan filmin başrollerinde ise Fikret Hakan, Nurhan Nur, Aliye Rona ve Erol Taş gibi isimler yer alıyor.

Yılanların Öcü, toprak mülkiyetinden doğan bir çatışmayı, köyün sorunları ve yaşantısını, kadın erkek çatışmasını irdeleyen oldukça cesur bir dram olarak biliniyor. Yapım 1962 yılında vizyona girmiş, Ankara ve Adana gibi bazı şehirlerde olaylar çıkmış ve bir sinema hasara uğramıştı. Filmin gösterimi dönemin
cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in onayıyla mümkün olmuştu. Yapım, yönetmenin “köy üçlemesi”nin ikinci filmi sayılıyor: “Karanlık Dünya”, “Yılanların Öcü” ve “Susuz Yaz”.

Sinemaseverler, daha önceki festivallerde Yavuz Turgul’un yönettiği “Muhsin Bey”, Erden Kıral’ın “Bereketli Topraklar Üzerinde”, Lütfi Ö. Akad’ın “Vurun Kahpeye”, Atıf Yılmaz’ın “Selvi Boylum Al Yazmalım”, Memduh Ün’ün “Üç Arkadaş”, Halit Refiğ’in “Gurbet Kuşları” ile Lütfi Ö. Akad’ın “Vesikalı Yarim” filmlerini restore edilmiş kopyalarından izleme şansı bulmuştu.

İKSV tarafından Akbank sponsorluğunda düzenlenen 34. İstanbul Film Festivali, 4-19 Nisan’da gerçekleştirilecek.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up