Bizimle İletişime Geçin

Etkinlikler

Yeşim Ustaoğlu ve Doris Dörrie Filmleri İstanbul Modern Sinema’da

Yayınlandı

tarihinde

8548940156_7de6c36eb1_o

Yeşim Ustaoğlu ve Doris Dörrie Toplu Gösterileri 

İstanbul Modern Sinema, 16-23 Mart tarihleri arasında bu yıl 11. yaşını kutlayan Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

Bu yıl susturulan, görmezden gelinen kadınlara ithaf edilen festival, 19 ülkeden kadınlar ve filmlerine yer veriyor. Filmmor’un İstanbul Modern’deki programında, “Bedenimiz Bizimdir”, “Kendine Ait Bir Cüzdan” ve “Kadınların Sineması” adlı tema bölümlerinden filmlerin yanı sıra kadınların sinemasının ilham ve güç veren iki özgün yönetmeni, Yeni Türkiye sinemasının “auteur”lerinden Yeşim Ustaoğlu ve modern Alman sinemasının önemli temsilcilerinden Doris Dörrie toplu gösterimleriyle festivalde yer alacaklar.

Yeşim Ustaoğlu, programda yer alan Araf, Bulutları Beklerken, Güneşe Yolculuk, İz ve Pandora’nın Kutusu filmlerinin gösterimlerine katılacak.

Doris Dörrie ise 19 Mart Salı günü saat 17.00’de izlenebilecek Erkekler filminin gösteriminde bulunacak.

Yeşim Ustaoğlu’nun 2012 yılında 25. Tokyo Uluslararası Film Festivali, 4. Moskova 2morrow Film Festival, 19. Altın Koza Film Festivali, Abu Dhabi Film Festivali’nde ödüller alan filmi Araf, arafta kalmış iki gencin hikayesini anlatıyor.

2005 Haifa Uluslararası Film Festivali, Erivan Uluslararası Film Festivali, 2004 İstanbul Film Festivali, Orhan Arıburnu, ve 2003’te Sundance Film Festivali’nde ödüllere değer bulunan Bulutları Beklerken, 1916 yılında Karadeniz bölgesinden göç etmek zorunda kalan Rum ailelerden birinin kızı olan Ayşe ya da asıl adıyla Eleni’nin yaşamını aktarıyor.

1999’da Berlin Film Festivali’nde, İstanbul Film Festivali’nde ve Ankara Film Festivali’nde ödüllere layık görülen Güneşe Yolculuk, bir gencin günümüz Türkiyesi’nin gerçeklerinin farkına varma sürecinin, dostluğun ve cesaretin öyküsünü sunuyor.

1995’te Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde ve Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödüller kazanan İz, arkadaşı Cezmi Kara’nın peşinde aslında kendi yüzünü arayan Kemal’in iç dünyasını yansıtıyor.

2010’da Geleneksel Boston Türk Filmleri Festivali, 2009’da MedFilm Festivali, İstanbul Film Festivali,  2008’de de San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde ödüller alan Pandora’nın Kutusu’nda, annelerini aramak için buluşan üç kardeşin köylerine yaptıkları mecburi yolculuk anlatılıyor. Yolculuk sırasında, saklı kalan pek çok sorun, hayatlarındaki ve ilişkilerindeki birçok çarpıklık da “Pandora’nın kutusu” misali ortaya saçılıyor.

Doris Dörrie’nin ise tuhaf tesadüfler ve dostluğun sınırları üzerine hit komedi filmi Erkekler, ödüllü romantik komedisi Kimse Beni Sevmiyor ile Almanya ve Seattle’da ödüller alan ve Berlin Film Festivali’nde yarışan Kiraz Çiçekleri gösterime sunulacak.

Programda ayrıca Hatice Kamer’in Annemin Pusulası, Zara Zandieh’in Ava’dan Kesitler,  Mizgîn Müjde Arslan’dan Ben Uçtum Sen Kaldın, Anne Le Ny’nin Cornouaille,  Ruth Reid’in Gece Vardiyası, Rusudan Chkonia’dan Gülümsüyoruz, Melek Özman’ın Hani Meral,  Amy Rose’un İçli Dışlı,  Deepa Dhanraj’ın Kadınların Adaleti,  Pernilla August’un

Ötesi,  Maïwenn’ın Polis,  Mina Keshavarz’in Tahran’a Hoşgelmediniz,  Elizabeth Tadic’in Umoja- Erkeklere Yer Yok,  Anu Aun’un Vardiya filmleri de yer alıyor.

FİLMLER

Annemin Pusulası, 2012

Türkiye, DV, Renkli, 55’, Kürtçe, Türkçe/Türkçe Altyazılı

Yönetmen: Hatice Kamer

Oyuncular: Emin Kamer, Behiye Kamer, Süheyla Kamer

Araf, 2012

Türkiye, Almanya, Fransa, 35 mm, Renkli, 124’, Türkçe/ İngilizce altyazılı

Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu

Oyuncular: Neslihan Atagül, Özcan Deniz, Barış Hacıhan, Nihal Yalçın, Ilgaz Kocatürk

Ava’dan Kesitler, 2012

Almanya, Betacam, Renkli 12’, Almanca/İngilizce altyazılı

Yönetmen: Zara Zandieh

Oyuncular: Ana Mena, Peter Lucas

Ben Uçtum Sen Kaldın, 2012

Türkiye, DigiBeta, Renkli, 81’, Kürtçe, Türkçe/Türkçe Altyazılı

Yönetmen: Mizgîn Müjde Arslan

Bulutları Beklerken, 2003

Türkiye, Almanya, Fransa, Yunanistan, 35 mm, Renkli, 92’, Türkçe/ İngilizce Altyazılı

Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu

Oyuncular: Rüçhan Çalışkur, Rıdvan Yağcı, İsmail Baysan, Dimitris Kaberidis

. –

Cornouaille, 2012

Fransa, 35mm, Renkli, 96’, Fransızca/İngilizce Altyazılı

Yönetmen:  Anne Le Ny

Oyuncular: Vanessa Paradis, Samuel Le Bihan, Jonathan, Zaccai, Martin Jobert

Erkekler, 1985

Almanya, 35mm, Renkli , 99’, Almanca/İngilizce Altyazılı

Yönetmen: Doris Dörrie

Oyuncular: Heiner Lauterbach, Uwe Ochsenknecht, Ulrike Kriener

Gece Vardiyası, 2011

İngiltere, Digibeta, Renkli, 9’, İngilizce

Yönetmen: Ruth Reid

Gülümsüyoruz, 2012

Fransa, Gürcistan, Lüksemburg, DigiBeta, Renkli, 91’, Gürcüce, İngilizce Altyazılı

Yönetmen: Rusudan Chkonia

Oyuncular: La Sukhitashvili, Gia Roinishvili, Olga Babluani, Tamuna Bukhnikashvili

“Önemli olan iç güzelliği… Bu anneler için bir güzellik yarışması. Sevgili anneler hadi gülümsüyoruz!” 2010 yılında Gürcistan’da bir güzellik yarışması, ödül 25 bin dolar ve bir ev!

Güneşe Yolculuk, 1999

Türkiye, 35 mm, Renkli, 104’, Türkçe, Fransızca Altyazılı

Yönetmen:  Yeşim Ustaoğlu

Oyuncular:  Nevruz Baz, Nazmi Kırık, Mizgin Kapazan, Ara Güler, Berceste Akgün

Hani Meral, 2012

Türkiye, 35 mm, Renkli, 37’, Türkçe, Kürtçe/İngilizce Altyazılı

Yönetmen: Melek Özman

İçli Dışlı, 2010

İngiltere, Digibeta, Renkli, 12’, İngilizce,

Yönetmen: Amy Rose

İz, 1994

Türkiye, 35 mm, Renkli, 117’, Türkçe, İngilizce Altyazılı

Yönetmen:  Yeşim Ustaoğlu

Oyuncular: Derya Alabora, Aytaç Arman, Nur Sürer, Meral Çetinkaya

Kimse Beni Sevmiyor, 1994

Almanya, DigiBeta, Renkli, 104’, Almanca/İngilizce Altyazılı

Yönetmen: Doris Dörrie

Oyuncular: Maria Schrader, Pierre Sanoussi-Bliss, Michael Von Au, Elisabeth Trissenaar

Kiraz Çiçekleri, 2008

Almanya, DVD, Renkli,127’, Almanca, İngilizce, Japonca İngilizce Altyazılı

Yönetmen: Doris Dörrie

Oyuncular: Elmar Wepper, Hallenore Elsner, Aya Irizuki

Ötesi, 2010

İsveç, 35mm, Renkli, 94’, İsveççe, Fince/İngilizce Altyazılı

Yönetmen: Pernilla August

Oyuncular: Noomi Rapace, OlaRapace, Outi Mäenpää, Ville Virtanen, Tehilla Blad

Pandora’nın Kutusu, 2008

Türkiye, Almanya, Fransa, Belçika, 35 mm, Renkli, 112’, Türkçe/ İngilizce Altyazılı

Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu

Oyuncular: Tsilla Chelton, Derya Alabora, Övül Avkıran, Onur Ünsal, Osman Sonant

Polis, 2011

Fransa, Renkli, 127’, Fransızca, İtalyanca, Arapça, Rumence/İngilizce Altyazılı

Yönetmen: Maïwenn

Oyuncular: Karin Viard, Joey Starr, Marina Fois, Nicolas Duvauchelle, Maïwenn

Tahran’a Hoşgelmediniz, 2011

İran, Betacam, Renkli, 54’, Farsça, İngilizce Altyazılı

Yönetmen: Mina Keshavarz

Umoja- Erkeklere Yer Yok, 2010

Avustralya, Kenya, DigiBeta, Renkli 32’, İngilizce, Samburu/İngilizce Altyazılı

Yönetmen: Elizabeth Tadic

Vardiya, 2010

Estonya, Betacam, Renkli, 15’, Estonca/İngilizce Altyazılı

Yönetmen: Anu Aun

Oyuncular: Mari Abel, Katariina Lauk, Mait Malmsten, Aleksander Eelmaa

Sinefesto | Sema Zahide Sadriler

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

“12 Punto TRT Senaryo Günleri 2021″in Finalistleri Belli Oldu

12 finalist açıklandı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

"12 Punto TRT Senaryo Günleri 2021"in Finalistleri Belli Oldu

Türkiye’nin en büyük senaryo geliştirme ve ortak yapım platformu “12 Punto TRT Senaryo Günleri”nde bu yıl uzun metrajlı film kategorisinde finale kalan 12 proje ile kısa film yapım ödülü kazanan 12 proje belli oldu.

Türkiye’de sinema sektörüne yönelik yapılan ilk ve tek proje olma özelliği taşıyan “12 Punto TRT Senaryo Günleri”nin bu yılki finalistleri belirlendi. Bu yıl etkinliğin ön jürisinde Yazar-Yönetmen Biket İlhan, Yapımcı-Yönetmen Nazif Tunç, Senarist Hilal Çelenk, Yapımcı Müge Özen ve Yapımcı-Yönetmen Mehmet Bahadır Er yer aldı. Türk sinemasının önemli temsilcilerinden oluşan ön jüri, başvuran projeleri değerlendirerek etkinlikte yarışacak uzun metrajlı 12 projeyi seçti.

Bu yıl 12 Punto TRT Senaryo Günleri’ne, 126 uzun metrajlı proje başvurusu, 367 kısa metrajlı proje başvurusu geldi. Uluslararası ortak yapım ödülü için ise 14 proje başvurusu yapıldı. Ön jüri üyelerinin belirlediği 12 finalist proje arasında kariyerinin başındaki genç yönetmenlerle deneyimli sinemacılar bir arada yer alıyor.

12 finalist projenin sahipleri haziran ayında gerçekleşecek “12 Punto TRT Senaryo Günleri” kapsamında dünyanın en önemli senaryo danışmanları ile toplantılar yapacak, senaryolarını geliştirecek. Ayrıca, dünyanın en önemli pazarlama ve sunum danışmanları ile filmlerini potansiyel yatırımcılar, ortaklar, fon yöneticileri ve sinema endüstrisinin karar vericileri ile paylaşmanın püf noktalarına dair görüşmeler yapacak.

Toplantıların ardından dünya sinemasının önemli yönetmenleri ve önde gelen kuruluşlarının yöneticilerinden oluşan uluslararası jüri üyeleri 12 finalist proje arasından 4 projeye TRT Ortak Yapım Ödülü, 4 projeye TRT Ön Alım Ödülü verecek. 12 Punto TRT Senaryo Günleri Ödül Töreni’nde ayrıca bu yıl TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülü kazanan projeler de açıklanacak.

Kısa Film Yapım Ödülü’nü kazanan projeler de belirlendi

12 Punto TRT Senaryo Günleri”nde bu yıl ikinci kez verilecek olan TRT 2 Kısa Film Yapım Ödülü kazanan 12 proje de jüri üyeleri Senarist, Senaryo Danışmanı ve Akademisyen Öktem Başol, Film Eleştirmeni Alin Taşçıyan ve TRT 2 Sinema İçerikleri Editörü Mehmet Ali Karga tarafından belirlendi.

  • TRT 2 Kısa Film Yapım Ödülü kazanan projelerin sahipleri haziran ayında gerçekleşecek etkinlikte senaryo danışmanlarıyla projelerini geliştirme fırsatı bulacak. Filmler, prodüksiyonlarının tamamlanmasının ardından TRT 2’de yayımlanacak.
  • Etkinlik kapsamında her yıl Türk sinemasının bir usta ismine verilen “Ustaya Saygı TRT Ortak Yapım Ödülü” bu sene, Semih Kaplanoğlu’nun “Bağlılık Fikret” isimli yeni film projesine verilecek. “Ustaya Saygı TRT Ortak Yapım Ödülü” geçen yıl hayata geçirilmiş ve ilk kez “Kuru Otlar Üstüne” isimli son projesi ile Nuri Bilge Ceylan’a verilmişti.

12 Punto TRT Senaryo Günleri Finalist Projeler 

  • 11 Yıldız, Güneş ve Ay / Yönetmen: Emir Külal Haznevi / Yapımcı: Emrah Özkan Tellioğlu, Emir Külal Haznevi / Senarist: Emir Külal Haznevi
  • Battal / Yönetmen: Semih Gülen, Mustafa Emin Büyükcoşkun / Yapımcı: Arda Çiltepe / Senarist: Semih Gülen, Mustafa Emin Büyükcoşkun
  • Can Kuşu / Yönetmen: Abdullah Şahin / Yapımcı: Halil Kardaş / Senarist: Abdullah Şahin
  • Gülizar / Yönetmen: Belkıs Bayrak / Yapımcı: Ayşe Şahinboy Doğan / Senarist: Öktem Başol, Belkıs Bayrak
  • Gün Yüzü / Yönetmen: Banu Sıvacı / Yapımcı: Zeynep Koray / Senarist: Banu Sıvacı
  • Harabe / Yönetmen: Senem Bay / Yapımcı: Senem Bay / Senarist: Senem Bay
  • Kurban / Yönetmen: İsmail Güneş / Yapımcı: Aynur Güneş, İsmail Güneş / Senarist: İsmail Güneş
  • Obruk / Yönetmen: Seyid Çolak / Yapımcı: Seyid Çolak / Senarist: Seyid Çolak, Güven Adıgüzel
  • Ölüleri Yakma Cemiyeti / Yönetmen: Mahmut Fazıl Coşkun / Yapımcı: Gülin Üstün / Senarist: Mahmut Fazıl Coşkun, Hakan Bıçakçı
  • Rahmet / Yönetmen: Gözde Yetişkin, Emre Sert / Yapımcı: Suzan Güverte / Senarist: Gözde Yetişkin, Emre Sert
  • Sus Payı / Yönetmen: Erden Kıral / Yapımcı: Murat Bayar / Senarist: Erden Kıral
  • Tereddüt Çizgisi / Yönetmen: Selman Nacar / Yapımcı: Diloy Gülün, Burak Çevik / Senarist: Selman Nacar

12 Punto TRT Senaryo Günleri Kısa Film Yapım Ödülü Kazanan Projeler 

  • Affedersiniz / Yönetmen-Yapımcı-Senarist: Selim Şahintürk
  • Aile / Yönetmen-Senarist: Murat Çetinkaya / Yapımcı: Murat Çetinkaya, Burak Kanısıcak
  • Birlikte, Yalnız / Yönetmen-Senarist: Kasım Ördek / Yapımcı: Gürcan Erdemir, Karim Aitouna
  • İleride Bir Karaltı Var / Yönetmen-Senarist: Umut Beşkırma / Yapımcı: Nihan Belgin
  • Kayık / Yönetmen-Yapımcı-Senarist: Canan Yarsan
  • Makas / Yönetmen-Yapımcı-Senarist: Mehmet Akif Güler
  • Müzik ve ‘Ben’ / Yönetmen-Yapımcı-Senarist: Gamze Sarıkoca
  • Rutubet / Yönetmen: Turan Haste / Yapımcı: Engin Cebiroğlu / Senarist: M.Furkan Daşbilek
  • Taş / Yönetmen-Yapımcı-Senarist: Hüseyin Urcan
  • Yüzleşme / Yönetmen-Senarist: İbrahim Halil Şahin / Yapımcı: Hüsamettin İstenci
  • Yağmur / Yönetmen-Yapımcı-Senarist: Ramazan Ekmekçi
  • Zemberek / Yönetmen-Yapımcı-Senarist: Recep Çavdar
Okumaya Devam Et

Etkinlikler

Köprüde Buluşmalar Ödülleri Sahiplerini Buldu

Çevrimiçi törenle sahiplerini buldu!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen ve sinemacılara uluslararası ortaklıların ilk adımlarını atmaları için fırsatlar yaratmaya devam eden Köprüde Buluşmalar’da ödüller çevrimiçi gerçekleştirilen bir törenle sahiplerini buldu. Köprüde Buluşmalar pandemi sebebiyle 2-9 Nisan tarihleri arasında çevrimiçi olarak düzenlendi.

Anadolu Efes’in ana destekçisi olduğu Köprüde Buluşmalar’da 17 uzun metraj ve 4 belgesel film ile 5 dizi projesinin sunumları yapıldı. Aynı zamanda post-prodüksiyonu devam eden 5 belgesel ve 2 uzun metraj filmin kapalı gösterimleri çevrimiçi ortamda 7-8-9 Nisan tarihlerinde gerçekleşti.

Köprüde Buluşmalar’da sinemacıların filmlerini tamamlamalarına destek olmak amacı ile verilen ödüller TRT’nin katkılarıyla düzenlenen atölyelerde sahiplerini buldu. Çevrimiçi olarak düzenlenen ödül duyurusu Köprüde Buluşmalar Yöneticisi Gülin Üstün’ün Köprüde Buluşmalar ekibine, destekçilerine, ödül sponsorlarına, jüriye ve katılan tüm konuklara teşekkür ettiği konuşması ve Köprüde Buluşmalar Ödül sponsorlarının video mesajlarıyla başladı.

Work in Progress Ödülleri
  • 30.0000 TL Anadolu Efes ÖdülüKar ve Ayı filminin yönetmeni Selcen Ergun ve yapımcısı Nefes Polat’a verildi.
  • Cine Chromatix Post-prodüksiyon Ödülü, Eat Your Catfish belgesel filminin yönetmen ve yapımcıları Senem Tüzen, Noah Amir Arjomand ve Adam Isenberg’e verildi.
  • Foley Ödülü, Unutma Biçimleri filminin yönetmeni Burak Çevik’e ve yapımcısı Selman Nacar’a verildi.
  • Fragmanhouse Ödülü, Kar ve Ayı filminin yönetmeni Selcen Ergun’a ve yapımcısı Nefes Polat’a verildi.
  • Başka Sinema Ödülü, Hatıraların Gölgesinde filminin yönetmeni Şafak Şahin’e ve yapımcısı Emek Yıldırım Şahin’e sunuldu.
  • Daire Creative Görsel Tasarım Ödülü Halime filminin yönetmeni ve yapımcısı Morteza Atabaki’ye takdim edildi.
Film Geliştirme Atölyesi Ödülleri Açıklandı
  • Tereddüt Çizgisi projesinin yönetmeni Selman Nacarve yapımcıları Burak Çevik ve Diloy Gülün 50.000 TL değerindeki TRT Özel Ödülü’nü aldı.
  • Salyangozlar projesinin yönetmeni Gülten Taranç ve yapımcısı Eylem Atakav 30.000 TL değerindeki Köprüde Buluşmalar Ödülü’nü aldı.
  • 8000 Avro CNC Ödülü, Şerife Tavşan projesinin yönetmeni Tareq Daoud ve yapımcısı Çiğdem Mater’e takdim edildi.
  •  Mattepost Post-prodüksiyon- Online ÖdülüRoad to Tokyo belgesel projesinin yönetmeni Efe Öztezdoğan’a ve yapımcıları Aslıhan Altuğ ve Haluk Koçak’a verildi.
  • Postbıyık Ses Prodüksiyon ÖdülüThe Eagle of Barwaq projesinin yönetmeni Kiarash Anvarive yapımcısı Sadaf Foroughi’ye verildi.
  • Melodika Ses ÖdülüSound Dreams of Istanbul projesinin yönetmeni Anıl Eraslan ve yapımcısı Kıvılcım Akay’a verildi.
  • Kara Orman adlı projenin yönetmeni Nazlı Elif Durlu’ya ve yapımcısı Annamaria Aslanoğlu’na 4 aşamalı Akdeniz Film Enstitüsü (MFI) Senaryo Atölyesi Ödülü verildi.
  • Seyap Ödülü, Perşembe Gecesi Çok Karanlık projesinin yönetmeni Onur Sefer’e ve yapımcısı Tilbe Cana İnan’a verildi.
  • Transilvania Pitch Stop ÖdülüTussifed projesinin yapımcısı Kaan Ege’ye ve yönetmeni Doğu Akal’a verildi.
Okumaya Devam Et

Etkinlikler

Köprüde Buluşmalar “Sinema Konuşmaları” Başlıyor

İKSV YouTube kanalında!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Köprüde Buluşmalar “Sinema Konuşmaları” Başlıyor

Köprüde Buluşmalar kapsamında düzenlenen “Sinema Konuşmaları” bu yıl dijital platformlar, dizi ve film yapım hikayeleri, post-prodüksiyon ve güçlü kadın karakter yazımı gibi sektörün farklı konularına değiniyor. “Sinema Konuşmaları” etkinlik serisi 2-5 Nisan’da İKSV YouTube sayfasından canlı olarak çevrimiçi düzenlenecek.

İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Köprüde Buluşmalar bu yıl 2-9 Nisan’da çevrimiçi olarak gerçekleşiyor. Köprüde Buluşmalar’da 10’u ilk film olmak üzere 17 uzun metraj ve 4 belgesel film projesinin, 5 dizi projesinin ve post-prodüksiyonu devam eden 5 belgesel ve 2 uzun metraj filmin sunumları çevrimiçi ortamlarda 789 Nisan tarihlerinde yapılacak. Köprüde Buluşmalar kapsamında gerçekleşen etkinlik, Türkiye ve yurtdışından uluslararası sektör profesyonellerini ağırlayacak.

Farklı başlıklara odaklanmak ve sektöre dair soruları birlikte düşünmek ve bu sorulara cevaplar aramak amacıyla gerçekleştirilen etkinlik serisine katılım için onthebridge@iksv.org adresinden kayıt yapılması gerekmektedir.

Sinema Konuşmaları etkinliklerinin detaylı programına buradan da ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Popüler