Yeşilçam’dan Unutulmaz 10 Aşk Filmi ve 10 Sahne

Liste Manşet

Rıfat Can Cihangir hazırladı…

SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM 1978

Sevgi neydi? Sevgi iyilikti, dostluktu; sevgi emekti.

Kamyon şoförü İlyas, İstanbul’dan Asya’nın kaldığı köye gelir. Birbirlerine aşık olan çift, evlenir bir de çocukları olur adını Samet koyarlar. İlyas, şoför olduğundan sık sık yollara çıkar Asya ve Samet’se yalnız kalırlar. Bir gün yine yola çıkan İlyas, kamyon durağındaki şehirli bir sekreterle, Asya’yı aldatır. Buna şahit olan Asya, İlyas’tan kaçmaya başlar.

____

VESİKALI YARİM 1968

Sevgi de yetmiyormuş çok eskiden rastlaşacaktık.

Manav Halil, kendi halinde yaşayan, kötü alışkanlıkları pek olmayan bir adamdır. Bir gün arkadaşlarıyla pavyona gider, bilmediği bu ortama yavaş yavaş adapte olan Halil; pavyonda çalışan güzel bir şarkıcı olan Sabiha’ya aşık olur. Halil ise bilinmeyen yönleriyle bu aşkı büyük bir çıkmaza sokacaktır.

SEVMEK ZAMANI 1965

Ben resmine aşığım, ölünceye kadar da onu seveceğim.

Hali,l bir adada ustası Mustafa’yla boyacılık yapmaktadır. Yine boya yaptıkları bir sıra köşklerden birinin üst katında, duvarda asılı duran resme aşık olur. Bir yıl boyunca ara ara köşke gelerek, resmi ziyaret eder ve onu izler. Bir gün resimdeki kişi olan Meral, köşke gelir ve Halil’i resmini izlerken görerek, ona aşık olduğunu düşünür ancak; Halil onun resmine aşıktır.

ÇİÇEK ABBAS 1982

Dedim güzel gözlerin ne renk, dedi kara sevdadır.

Çiçek Abbas, Şakir adında bir şoförün muavinidir. Şakir çapkın, bencil, Abbas ise mütevazi ve iyi bir adamdır. Çiçek Abbas’ın tek hayali bir minibüs sahibi olup, şoför olmak ve patronun da evlenmek istediği kızla evlenmektir. Tefeciden borç alarak, hurda bir minibüsü tamire başlayan Çiçek Abbas bu sırada patronundan ayrılan kızla da aşk yaşamaya başlar. Bunu hazmedemeyen Şakir ise Çiçek Abbas’ın minibüsünün motorunu ve lastiklerini çalarak, Çiçek Abbas’ın minibüsünün el konulmasına sebep olur. Daha sonra ise ekonomik durumu daha iyi olduğu gerekçesiyle, kız Çiçek Abbas’a değil Şakir’e verilir. Bunun üzerine Şakir’in kız kardeşi, Çiçek Abbas’a yardım ederek sevdiği kızla kaçmasını sağlar.

EŞKIYA 1996

Hayatın sevda karşısında ne önemi var?

Baran, 35 yıl önce Cudi Dağlarında jandarma tarafından yakalanıp, cezaevinde yattıktan sonra dışarı çıktığında, köyünün baraj suları altında kalmasıyla birlikte İstanbul’a ona ihanet eden en yakın arkadaşını bulmaya gider. Arkadaşı Baran’ın sevdiği kadın olan Keje’yi zorla kaçırarak evlenmiştir. İstanbul’a gelen Baran, İstanbul’da gayrimeşru işlerle uğraşan Cumali ile birlikte Keje’yi aramaya başlar.

KADER 2006

Yolu yok, çekeceksin. İsyan etmenin faydası yok. Kaderim böyle. Yol belli, eğ başını usul usul yürü şimdi.

Bekir Uğur’a, Uğur Zagor’a, Zagor ise suça aşıktır. Bu döngü Zagor’un müebbet hapis yemesi ve Bekir’in müzmin karşılıksız aşkıyla bir çıkmaza girecektir. Uğur, Zagor nereye nakledilse

peşinden gider, Bekir de Uğur’un peşinden.

AH MÜJHAN AH 1970

Öyle bir sevdim ki Müjgan’ı dünyamı şaşırdım.

Manav çırağı Hüsnü, mahallenin güzel kızı Müjgan’a aşıktır. İki fukara genç, huzurlu ve mutlu yaşayacakları sıcak bir yuvanın hayalini kurmaktadır. Müjgan, annesini rahat ettirmek, biraz para biriktirmek için bir işe girer. Hüsnü, bu durumdan rahatsız olur. Sebepsiz, garip bir endişe duyar.

Bir terzihanede çalışmaya başlayan Müjgan, zengin bayanları gördükçe lüks yaşama imrenir. Üstelik işyeri sahibinin oğlu da Müjgan’a ilgi duymaktadır. Diğer yandan Müjgan’ın, zengin bir damat isteyen paragöz annesi kızının Hüsnü’yle evlenmesini istemez ve kızını Faruk’a verir.

SEVEN NE YAPMAZ 1970

+ Cesaretin mi yoktu?

– Hayır param…

Fikret, müzisyen ve bestekar bir adamdır. Orkestra arkadaşlarıyla birlikte çalmaları için doğum günü partisine çağrılırlar. Fikret, Sevda’dan etkilenir ve bu sevgi karşılıksız değildir. Fakat Sevda’nın nişanlısı Osman onları birbirinden ayırmaya çalışır.

SULTAN 1978

Kederi bırak Sultan, yeter ağlama. Uğrunda yaş döktüğün ellerin oldu.

Gecekondu semtinde yaşayan, civar evlere temizliğe giden dört çocuklu dul bir kadındır Sultan (Türkan Şoray). Gönlünü minibüs şoförü Kemal’e kaptırır. Kemal’in muhtar babası, çevre yolu yapımı nedeniyle üzerinde gecekondu bulunan arsalara göz dikmiştir. Oysa bu arsalar vaktiyle muhtar tarafından satılmıştır. Değerinin yükseleceğini bildiği arsaları ucuz paralarla geri alıp gecekonducuları evlerinden çıkarmaktadır. Üç kağıtçı muhtara karşı toplu bir direniş başlar. Sultan’la Kemal de bu direnişe katılırlar.

SANA LAYIK DEĞİLİM 1965

İnşallah içerdeki gözleri de açıldığı zaman karşısındaki gencin gözlerine bakıp kalbini okumak duygusunu kazanır.

Osman şoför olarak geçimini sağlayan biridir. Türkan ise Osman’ın taksi alması için borç verdiği Memduh beyin yeğenidir. Bu vesile ile tanışan Osman ve Türkan, kısa sürede dost olurlar. Osman Türkan’ı sevmekte ve ona açılamamaktadır. Bir müddet sonra ise Türkan Osman’ın kardeşi Ekrem ile tanışır. İki genç birbirlerine aşık olurlar ve nişanlanmaya karar verirler. Osman aradan çekilir. Ancak Ekrem’in tüm derdi Türkan’a kalacak mirastadır. Türkan’ın tüm varlığını yavaş yavaş tüketmekte ve evlilik konusunda da oyalamaktadır. Kumar batağına saplanan Ekrem, borçlarını ödemek için Türkan’ı öldürmeye karar verir. Osman ise bu duruma seyirci kalamaz.

BONUS: DEVLERİN AŞKI (1976)

Büyük iş adamı Süreyya Bey’in rakipleri onu öldürmek ister; fakat Tarık adında bir genç Süreyya’nın hayatını kurtarır. Borcunu ödemek için Tarık’ı yanında çalışmaya ikna eden Süreyya Bey bir süre sonra onu sağ kolu yapar. Fakat aşık olduğu kadın Tarık’ın eski ve unutamadığı sevgilisi Türkan’dır ve bir kadın yüzünden iki dost birbirine düşer. |

Twitter: @rcancihangir

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up