Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Yeşilçam Ödüllerini “Sektördekiler” Verecek

Yayınlandı

tarihinde

Bu yıl Yeşilçam Ödülleri düzenlenmiyor. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, sektörün kurduğu Yeşilçam Film Akademisi’nin aynı adlı ödüllerine şans vermek için bu kararı aldıklarını söylüyor.

Beyoğlu Belediyesi ile TÜRSAK’ın düzenlediği, dört yıldır dağıtılan Yeşilçam Ödülleri bu yıl verilmeyecek. TÜRSAK Vakfı Başkanı Engin Yiğitgil ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, sinema sektöründeki meslek örgütleri, sendika ve derneklerin katılımıyla kurulan Yeşilçam Film Akademisi ile anlaşma sağlayamadıklarını, bu nedenle de Yeşilçam Ödülleri’ni bir yıllığına dondurduklarını açıkladı. Sinema Meslek Birlikleri Güç Birliği’nin önderliğinde yapılanan Yeşilçam Film Akademisi, ocak ayı başında, sinema sektörünün tüm üyelerinin katılımıyla Yeşilçam Film Akademisi Ödülleri’ni dağıtacağını açıklamıştı. Akademi, ödüller ile ilgili olarak, Yeşilçam Ödülleri’ni dağıtan TÜRSAK ve Beyoğlu Belediyesi ile görüştüğünü de duyurmuştu. Fakat Güç Birliği’nde yer alan Oyuncular Sendikası’nın başkanı Memet Ali Alabora, “Biz sinema sektörünün üreticileri olarak Yeşilçam ismi altında kendi ödüllerimizi kendimiz dağıtmak istiyoruz. Sinema hakkında alınan tüm kararlara dahil olmak istiyoruz” diyerek, Akademi ödüllerinin ‘sivil’ olması gerektiğinin altını çizmişti.

BİR ŞANS VERECEĞİZ 

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, dün, Yeşilçam Ödülleri’ni bir yıllığına durdurarak, Yeşilçam Film Akademisi’ne bir şans vereceklerini anlattı: “Biz bu sene meslek gruplarına bir şans vererek bu ödül törenini onların yapmasına karar verdik. Bu yıl ödül törenini izleyerek Yeşilçam Ödülleri’ni bizim yükselttiğimiz değerde yapıp yapmadıklarını takip edeceğiz” dedi. Yeşilçam Film Akademisi Ödülleri ile Yeşilçam Ödülleri’nin arasında, isim benzerliği dışında hiçbir ilişki olmadığını vurgulayan Demircan, “Yaptığımız görüşmede Yeşilçam Ödülleri’ne katılımları ile ilgili teklifimizi kabul etmediklerini, kendilerinin yepyeni bir proje yaptıklarını, istersek bu yeni projede yer alabileceğimizi bizimle paylaştılar. Gelenekselleşmiş bir ödül programımız varken, aynı amaca hizmet edeceği varsayılan, bizim dışımızda geliştirilen, açıklanan paydaşları arasında olmadığımız aynı isimli yeni bir ödül programına katılamayacağımızı kendilerine bildirdik” dedi. Bu durumdan dolayı kimseye kırgın olmadıklarını ve bu vesile ile meslek örgütlerine şans tanımak istediklerini söyleyen Demircan,”Bizden fırsat istediler biz de bu fırsatı verdik. Verdiğimiz emeğin aynısını görmek isteriz. Eğer göremezsek dört sene önce olduğu gibi yine duruma el koyarız. İnşallah bu organizasyonu bizden daha iyi yaparlar. Biz de sinema için daha farklı organizasyonlara yoğunlaşırız” dedi. TÜRSAK Vakfı Başkanı Engin Yiğitgil ise dört senedir Yeşilçam Ödül Töreni’ni yüksek bir çıtada sinemaseverlere sunduklarını, aynı başarıyı da meslek örgütlerinden beklediklerini söyledi.

Sabah

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin Çekimleri Devam Ediyor

Prömiyerini Cannes Film Festivali‘nde yapacak!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi  "Kuru Otlar Üstüne"nin Çekimleri Başladı

Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin çekimleri Erzurum’da devam ediyor.

Dünyaca ünlü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne“nin prodüksiyonu Erzurum’un Karayazı ilçesinde devam ediyor. Avrupa’nın en büyük sinema destekleme fonlarından biri olan Eurimages Fonu‘nun bu yılki destekleyeceği yapımlar arasında bulunan Kuru Otlar Üstüne‘nin 2022 yılında gösterime girip Cannes Film Festivali‘nde prömiyerini yapması bekleniyor.

Geçtiğimiz aylarda 2020-2 Sayılı Sinema Destekleme Kurulu Kararı’yla Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 2 milyon TL yapım desteği alan filmin yapımcılığını Memento Films Production (Fransa), NBC Film (Türkiye), Komplizen (Almanya) ve ATMO (İsveç) gibi uluslararası şirketler üstleniyor.

Merakla beklenen yapımın oyuncu kadrosunda Merve Dizdar, Deniz Celiloğlu ve Musab Ekinci bulunuyor. Film, İstanbul’a tayin olma umudu ile Anadolu’nun ücra bir köşesine zorunlu hizmete gönderilen öğretmen Samet’i konu alıyor. Heyecanla beklenen yapım, acımasız hayatın zorluklarını Nuray öğretmen ile aşan Samet’in hikayesine odaklanıyor.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Sinema Salonlarının Açılış Tarihi Yine Ertelendi

Bu son olsun.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sinema Salonlarının Açılış Tarihi Yine Ertelendi

Sinema salonlarının açılış tarihi dün yapılan kabine toplantısı ile bir kez daha ertelendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından tüm il valiliklerine iletilen Sinema Salonlarının Faaliyetlerinin Ertelenmesi konulu yeni ek genelge ile sinema salonlarının açılış tarihi bir kez daha ertelendi. Öncesinde 1 Nisan‘da yeniden faaliyete girmesi planlanan sinema salonlarının açılış tarihi 12 Mayıs‘a ertelendi.

Yaz aylarında yeni yeni açılmaya başlayan ve geçtiğimiz aylarda vizyona girme cesareti gösteren filmlerle normalleşme adımları atan sinemaların, 17 Kasım 2020 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonucunda yıl sonuna kadar kapatılacağı açıklanmıştı. Sinemaların 2021 ile tekrar faaliyete geçmesi planlanırken yıl sonunda yapılan ek genelge ile bu tarihin 1 Nisan 2021 olacağı duyurulmuştu. Şimdi ise bu tarih artan vaka sayısı nedeniyle 12 Mayıs‘a alındı.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Yabancı Damat’ın Eleni’si Ayla Karaca Hayatını Kaybetti

COVID-19 nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Yabancı Damat'ın Eleni'si Ayla Karaca Hayatını Kaybetti

Yabancı Damat dizisindeki Eleni karakteri ile tanınan Ayla Karaca, COVID-19 nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

Asıl adı Atina Miloharakti olan oyuncu Ayla Karaca, COVID-19 nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Uzun süredir bakım evinde kalan Karaca, Yabancı Damat dizisindeki Eleni karakteri ile tanınıp çok sevilmişti.

 Ayla Karaca Hayatını Kaybetti

17 Mart Çarşamba günü İzmir’de hayatını kaybeden Karaca‘nın cenazesi, bugün saat 12:00’da Uzunçayır Rum Ortodoks Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verilecek.

Okumaya Devam Et

Popüler