Yerli Filmlerde Eylül Bereketi

Manşet Türkiye

Yaz aylarında sinema salonlarını yabancı filmlere teslim eden yerli filmler Eylül ayıyla birlikte sinemaseverler ile buluşmaya başlıyor.

Eylül ayında 10 yerli filmi sinema salonlarında izleyeceğiz. İşte Eylül ayının yerli yapımları:

6 EYLÜL 2013 HAFTASI

Simdiki_Zaman

Şimdiki Zaman

28 yaşında, üniversite mezunu, uzun süredir işsiz, ailesiyle arası bozuk, eski kocasını unutmak istiyor ve evini bir ay içinde boşaltmak zorunda… Mina her yönden sorunlarla kuşatılmış durumda. Kararını vermiştir; mücadele etmek yerine kaçacaktır. Amerika’ya gidecek ve hayata sıfırdan başlayacaktır.

Günü kurtaracak geçici işler bulmaya çalışır, bir yandan da Amerika’ya gitmenin yollarını araştırır. Önünde iki engel vardır: para bulmak ve vize almak.

Yönetmen: Belmin Söylemez

Senaryo: Belmin Söylemez &Haşmet Topaloğlu

Oyuncular: Sanem Öge, Şenay Aydın, Ozan Bilen

Yapımcı: Haşmet Topaloğlu

Görüntü Yönetmeni: Peter Roehsler

Sanat Yönetmeni: Revan Barlas

Kurgu: Ali Aga & Belmin Söylemez

Ses: Seçkin Kaştaş

Müzik & Ses Tasarım: Cenker Kökten

karayel-poyraz

Karayel Poyraz

Büyük metropol İstanbul’dan Karadeniz Bölgesi’ne yaşamaya ev yerleşmeye gelen gençler farklı hayat görüşlerine sahiptirler. Üniversite yıllarındaki kurdukları müzik grubu en büyük tutkularıdır ve müzik onları gitgide yakınlaştırır. Fakat farklı mekanlarda çalmaya başladıktan bir süre sonra pek çok müzisyenin düştüğü ikileme onlar da düşer ve ‘piyasa müziği/’ideal müzik’ yapma arasında kalırlar. İşin içine maddiyat da girince fikir ayrılığı ile dağılırlar. Hepsi ayrı müzik tutkunu olan bu arkadaşlar, ölüm kalım savaşı veren yakın bir dostlarını kurtarmak için yeniden bir araya geleceklerdir…
Yönetmenliğini Levent İnanır’ın üstlendiği filmin genç oyuncu kadrosuna Hikmet Karagöz, Yüksel Arıcı, Numan Çakır gibi isimler eşlik ederken, kadroda konuk oyuncu olarak Soner Arıca da yer alıyor.

Yönetmen: Levent İnanır

Senaryo: Levent İnanır, Yıldırım Bayazıt

Oyuncular: Hikmet Karagöz, Yüksel Arıcı, Numan Çakır, Emre Gülcan, Buket Gümüş, Birtan Sinan

Yapımcı: Giray Şahin

Görüntü Yönetmeni: Tahir Zencibağ

————————————————————-

13 EYLÜL 2013 HAFTASI

seytan-i-racim

Şeytan-ı Racim

Üniversitede okuyan  iki ev arkadaşı Emrah  Salih’in hayatları Salih’in Havas ilmine duyduğu merakla  değişir.

Cin aleminin ürkütücü varlıklarını kendi emri altına alarak isteklerini gerçekleştirmeleri için kullanmak isteyen Salih ve hiç bir şeyin  farkında olmayan ev arkadaşı Emrah kendini bir anda bu korkunç döngünün içinde bulurlar.   Emrah’ın hiç huzuru kalmamıştır.  Her gece şiddetini daha da artıran kâbuslar ve ürkütücü olaylar  başlar.

Yönetmen: Arkın Aktaç

Yapımcı: Dada Film ve Tiglon ortaklığı

Senaryo: Murat Toktamışoğlu

Müzik: Reşit Gözdamla

Tür: Korku

Oyuncular: Altan Gördüm, Uğur Güneş, Ertunç Uygun, Ayşe Tunaboylu, Aysan Sümercen

————————————————————-

20 EYLÜL 2013 HAFTASI

menekseden_once

Menekşe’den Önce

İki kardeşi Madımak’taki yangında  ölen ve bu katliamdan sonra dünyaya gelen Menekşe, bu felaketi araştırmaya karar vererek ,  o günlerin ve yaşananların peşine düşer. Menekşe’nin bu arayışının öyküsünü anlatan belgesel, katliamı siyaset yönünden çok o günün tanıklarını göz önüne getirerek onlarla konuşarak ,  yaşanan acıyı tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermeyi amaçlıyor.  Belgeselde, öyküleri şu ana kadar çok fazla konu edilmeyen, katliamda ölen tanınmış aydınların değilde, aslında sadece şenliklere katılmak üzere oraya gelmiş olan sıradan Alevi vatandaşların öykülerini anlatıyor.

Yönetmen: Soner Yalçın

Besteci: Fazıl Say

Tür: Belgesel

Ülke: Türkiye

Meryem-Filmi (6)

Meryem

17- 18 yaşlarında, güzelliği ile tüm kasabanın ilgisini çeken Meryem’e, aynı kasabada yaşayan ve oğulları İstanbul’da çalışan bir aile talip olmuş ve 10 gün içerisinde nişan, kına gecesi ve düğün yapılmıştır.

Meryem ‘in Kocası Mustafa, düğünden ancak bir kaç gün önce gelmiş ve 6 gün evli kaldıktan sonra  “Bir düzen kurar, seni de İstanbul’a alırım” diyerek yaşadığı şehir olan İstanbul’a dönmüştür.

Kayınvalidesi ve kayınpederi ile yaşamaya başlayan Meryem, bir yandan hasret çekerken, bir yandan da umudunu korumaktadır.

Senarist- Yönetmen: Atalay Taşdiken

Yapımcı: Atalay Taşdiken

Oyucular: Zeynep Çamcı, İsmail Hacıoğlu, Mustafa Uzunyılmaz, Zerrin Sümer, İpek Bilgin, Mehmet Usta

Yapım: ATYAPIM

Müzik: Youki Yamamoto

Görüntü Yönetmeni: Feza Çaldıran

Yardımcı Yönetmen: Hülya Gezer

Sanat Yönetmeni: Nurdan Tavukçuoğlu

neva-film

Neva

Ilgın ve Neva 25 yaşına kadar başka kimseyle birliktelik yaşamamıştır. Günümüz için kulağa sıra dışı gelse de yaşanmış, gerçek bir hikayeden uyarlanan bu hikaye başladığı kadar mutlulukla devam edecek midir? İki genç aşığın tutkulu serüvenini anlatan filmin başrollerini Şükrü Özyıldız ve Başak Parlak paylaşıyor. Yapımın yönetmenliğini Birkan Uz ve Can Arca beraber üstleniyor. Senaryoda ise Ilgın Olut ve yine Can Arca’nın imzası var. Çekimleri Ankara’da gerçekleştirilen filmin konuk oyuncuları arasında Kenan Vural gibi isimler de yer alıyor.

Yönetmen: Birkan Uz, Can Arca

Senaryo: Can Arca, Ilgın Olut

Görüntü Yönetmeni: Feza Çaldıran

Oyuncular: Şükrü Özyıldız, Başak Parlak, Kenan Vural, Levent Özdilek, Nergis Kumbasar

Tür: Dram

————————————————————-

27 EYLÜL 2013 HAFTASI

3-Kadın-3-Kader

3 Kadın 3 Kader

13, 15 ve 17 yaşlarında üç genç kızın, başkaları tarafından yazılan kaderlerine nasıl mahkum bırakıldığı, hayatlarının baharında yaşadıkları dramın anlatıldığı “Üç kadın, Üç kader”‘de ülkemizde hiç de yabancı olmadığımız, gazetelerde ve televizyonlarda sık sık karşılaştığımız olaylar anlatılmakta.

Yönetmen: Ahmet Akıncı

Senaryo: Ahmet Akıncı

Oyuncular: Aleyna Eroğlu, Esra Ünal, Meltem Telli, Cumhur Sarı, Umut Özkan

Müzik: Mustafa Yazıcıoğlu

Süre: 105 dk.

Tür: Dram

benimle-oynarmisin

Benimle Oynar mısın?

Talihsiz bir olay sonrasında ceza alarak hapishaneye gönderilen Sibel, sekiz yıllık mahkumiyetin ardından özgürlüğüne kavuşur. İlk işi ise bu süreçte yetimhanede barınan kızı Rüya’ya tekrar kavuşmaktadır. Kızını yanına alıp doğduğu günden bu yana yaşadığı Beşiktaş semtinden, Antalya’ya taşınmayı planlar. Ne var ki Rüya’nın bu güzel semti bırakmaya niyeti yoktur. Zira Rüya annesinin yokluğunda Beşiktaş’a sımsıkı sarılmış ve büyüdüğünde Beşiktaş’ta futbol oynayan bir oyuncu olmanın hayallerini kurar olmuştur. Bu nedenle annesiyle başka bir şehre taşınmayı istemeyen Rüya’nın acil olarak yapması gereken daha önemli bir iş vardır: Annesinin hapse düşmesine neden olan babasını bulmak…

Arka planda Beşiktaş taraftar sevgisini işleyen filmin oyuncu kadrosunda Eyşan Özhim, Ertan Saban ve Uğur Polat’ın yanı sıra küçük oyuncu Rüzgar Boyle de yer alıyor.

Yönetmen: Aydın Bulut

Senaryo: Aydın Bulut, Eyşan Özhim

Yapımcı: Eyşan Özhim

Oyuncular: Zeynep Kumral, Altan Erkekli, Eyşan Özhim, Eyşan Özhim, Ertan Saban, Uğur Polat, Rüzgar Boyle, Arif Erkin Güzelbeyoğlu

Tür: Komedi , Dram

oyle-sevdim-ki-seni

Öyle Sevdim ki Seni

Göç, parçalanan aileler ve önyargıların ana tema olduğu yapımda, Osmanlı vatandaşı olan taş ustası Mustafa, 1906 yılında Yalta’ya gider, oraya yerleşir. Yıllar sonra, Mustafa Usta’nın torunu Olga, Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla işsiz kalır ve Sarp Sınır Kapısı açılınca Trabzon’a çalışmaya gelir. Olga, herkesin Nataşa olarak algılandığı bir dönemde Cemal’in karşısına çıkar. Filmin başrollerini Angelina Jolie’nin Bosna’da çektiği ‘Kan ve Bal Ülkesinde’ filminde oynayan ve Türk seyircisinin Veda dizisinden tanıdığı Alma Terzic ile Oktay Gürsoy üstleniyor. Rus oyuncu Alina Golovlyova’nın da rol aldığı filmde Kayhan Yıldızoğlu, Fatih Dokgöz, Duygu Yıldız ve Tevfik Erman Kutlu gibi oyuncular görev alıyor. Filmin görüntü yönetmenliğini ise Ercan Yılmaz üstleniyor. Nurdan Tümbek Tekeoğlu ve Orhan Tekeoğlu, 2010 yılında Doğu Karadeniz kadınlarının doğaya karşı verdikleri mücadeleyi anlatan ‘İfakat’ adlı belgesele imza atmışlardı. İfakat belgeseli, gerek yurtiçinde ve gerekse yurtdışında birçok festivalden de ödül almıştı.

Yönetmen: Orhan Tekeoğlu

Senaryo: Orhan Tekeoğlu

Yapımcı: Nurdan Tümbek Tekeoğlu

Oyuncular: Oktay Gürsoy, Duygu Yıldız, Kayhan Yıldızoğlu

Tür: Dram

karnaval

Karnaval

36 yaşındaki Alis, babası onu evden kovunca arabasında yaşamaya başlar. Sokakta tıraş olur, annesinin arabasına getirdiği yemekleri yer, onun gazetede işaretlediği iş ilanlarına başvurur.

Sonuç alamadığı iş görüşmelerinden sonra bir gün kendini evden eve “Karnaval” halı yıkama makinesi pazarlarken bulur. Karnaval ile Alis arasında sıra dışı bir dostluk başlar, hatta Karnaval arabanın ön koltuğunu bile kapar.

Artık o da arabada yaşamaya başlamıştır. Alis bu yeni serüveninde bir gün, düğün pastaları yapan Demet´le karşılaşır. Annesi öldüğünden beri babasıyla yaşayan Demet´in en büyük hayali, motosikletine atlayıp İstanbul´a gitmek ve orada bir pastane açmaktır.

Alis´in içe kapanıklığına inat, Demet ne kadar hırçın olsa da Karnaval onları hayallerinde buluşturur. Yönetmen Kılcıoğlu İzmir’de geçen bu ilk filminde kendi sözleriyle “ailesinin gölgesinde kaybolmuş, her gün yanımızdan geçerken fark etmediğimiz ‘görünmez´ insanların hayatta var olma sancılarına, ironik bir dille” odaklanıyor.

Yönetmen-Senarist: Can Kılcıoğlu

Oyuncular: Serdar Orçin, Tülin Özen, İpek Bilgin, Sait Genay, Vedat Erincin, Evren Duyal, Yavuz Pekman, Sarp Aydınoğlu, Sercan Gidişoğlu, Pınar Gök, Alayça Öztürk

Yapımcı: Doğa Kılcıoğlu Esen

Görüntü Yönetmeni: Tayman Tekin

Sanat Yönetmeni: Aslı Dadak, Barış Yıkılmaz

Müzik: Okan Kaya

Kurgu: Çiçek Kahraman

Uygulayıcı Yapımcı: Kaan Kurbanoğlu

Ses Tasarım: Cenker Kökten

Ses: Tolga Yelekçi

Casting: Ezgi Baltaş

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up