Yerli Film İyidir

Manşet

saziye-ayas

Geçtiğimiz günlerde Golden Globe ödülleri açıklandı. Ödülllerin gözdelerinden biri de hiç kuşkusuz American Hustle(Düzenbaz) filmiydi.
Bu yüzden filme Bradley Cooper, Jennifer Lawrence ve Christian Bale’in performanslarını izleme isteğimin yanında, ödüllerin (müzikal dalında En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En iyi film) verdiği beklentiyle filme gittim.
Fakat umduğumu pek bulamadım.
Jennifer Lawrence, Umut Işığım filmindeki karakterinin bir kaç beden büyük arıza bir kadını oynarken, Umut Işığım’daki kadar olmasa da başarılıydı.
Ama Amy Adams felaketti..
Sdney karakteri filmin kilometre taşı olması gerekirken tempoyu düşürüyordu, ortada kalmış bir ponpon kız gibiydi; oyunculukları değerlendirmek uzmanlık alanım olmasa da beni filme çekeceğine itti nedense…
Amy , Jennifer ‘ın yanında sönük kalmış başrolü Jennifer’a kaptırmıştı.

Christian Bale;Jeremy Renner;Bradley Cooper

“Bradley Cooper, Umut Işığım ‘daki rolü ile ödül alamadıysa, perma saçlı, joker suratlı Ajan Dimaso karakteriyle ödül kazanması imkansızmış zaten.” dedirtti.
Ama Christian Bale’in performansı izlemeye değerdi; Bale rolünü hakkıyla vermişti, canlandırdığı karaktere bürünmüştü. Kostümleri üzerinden düşse de çoğu zaman, insanın gözünü çok rahatsız etmiyordu.
Robert De Niro’nun süprizi, filmin belki de en güzel sahnesiydi.
Ama son andaki sözde dolandırıcılık oldukça bayat bir numaraydı; yapıldığı anda kendini ele veriyordu. İnsanda Yavuz Turgul’un Av Zamanı filminin oluşturduğu etkiyi yaratıyordu.

Asıl düzenbazın FBI olduğunun iddia ettiği anlar, “samimi” gösterilen politikacılar, yapılan göndermeler filmi ilginç kılıyordu.
Hustle bir yandan “Asıl dolandırıcı kim?” diye sorarken, “Dolandırmazsan Amerika’da hayatta kalamazsın” mottosu üzerine kurulmuştu.Tüm olayların merkezindeki politikacı Jeremy Renner (Polito) neredeyse en masum karakter olarak gösterilmişti.
Filmim ödülleri toplaması belki “gerçek” olaylara dayanmasından, belki Amerikan tarzı komediyi güzel bir şekilde vermesindendir. Ama kesinlikle hak ettiğinden değildi. En azından beni hayal kırıklığına uğrattı.

Christian Bale;Jeremy Renner;Bradley Cooper

Bahsetmek istediğim ikinci film ise; belki de çok fazla beklentiyle gitmediğim için umduğumdan fazla beğendiğim Kadın İşi…
Meltem Cumbul, Özge Ulusoy, Esra Dermancıoğlu ve Filiz Ahmet’in başrollerini paylaştığı “Kadın İşi Banka Soygunu”; farklı nedenlerle kalbi kırılmış 4 kadının tek yürek olup hayatın üstesinden gelişini anlatıyor. Sorunlarının çaresini banka soymakta bulan Gülay, Bilge, Nihal ve Dürdane’nin bu yardımlaşması aynı zamanda çok net biçimde erkeklerle kadınlar arasındaki farkı da gözler önüne seriyor.
Hikayedeki tüm kadınların birlikte yaptığı banka soygunu arka planda 4 kadından yani 4 gizli kahramandan daha yardım alıyor (Meral Çetinkaya, Ayşen İnci, Ayten Uncuoğlu, Gökçe Eyüpoğlu) ve böylece tam anlamıyla bir kadın dayanışması örneği oluşturuyor.

Kadin Isi (2)

Film kadın dayanışmasının etkili bir biçimde vermekle de kalmıyor.
Belaltına girmeden de güldürmeyi biliyor. Aynı zamanda ülkemizdeki “Kadın komedyen olmaz, kadınlar komedi yapamaz” önyargılarını da kırıyor.
Esra Dermancıoğlu’nun karakteri Dürdane’nin gereksiz dekolteleri de olmasa ailecek gönül rahatlığıyla izlenebilecek bir yapım neredeyse…
Film yakında vizyona çıkan çoğu film gibi ‘Gezi Olayları’na gönderme yapsa da bu durum havada kalmıyor; Filiz Ahmet’in oynadığı Bilge karakterinin ayrılmaz bir parçası.
Hatta Gezi Olayları olmasa karakter kafamızda bu kadar kolay anlam kazanmayacak gibi.
Özge Ulusoy bile bazı çevreler tarafından hala oyuncu olarak kabul edilmese de hikaye ile bütünleşmiş.
Filmin sürprizi ise benim için Meltem Cumbul…
Çünkü onu pek de sevmeyenler tarafından bile alkışlanacak bir performans sergiliyor, annelik ona çok yakışmış.
Arka planda kalan erkek karakterler Erdal Cindoruk, Ferit Altuğ ve Sadi Celil Cengiz de hikayeyi bütünlüyor ama neredeyse hiç iyi erkek karakter olmaması insanı düşündürmüyor değil. En kötü erkek karakter ise Meltem Cumbul’un hiç gösterilmeyen eski kocası.
kadınisibankasoygunu

Film sisteme eleştiri getirmeyi elbette ki ihmal etmiyor. Bu yönüyle de ülkemizde epey eksikliği hissedilen sistem eleştirisi yapan komedi türünün az bulunan örneklerinden biri.
Sosyal bir protesto cereyan ederken arka planda yapılan bankaların hortumlanması olayı her devirde görülen bişey olduğu için herkes kendi tarafından başka şekilde yorumlayabiliyor.
Asker silahı ile banka soyulması ise şu an hiç girmek istemediğim çook derin bir konu…
Son sahnede filmin devamı çekilebilir mi diye sorduran gazete haberi, şaka olduğu söylense de ikinci filme açık kapı bırakıyor ve keşke çekilse dedirtiyor..

Keyifli Seyirler…

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up