Bizimle İletişime Geçin

Etkinlikler

Yeni Türkiye Sineması’ndan 16 Film

Yayınlandı

tarihinde

İstanbul Modern Sinema, 03 – 13 Ekim 2013 tarihleri arasında yeni Türkiye sinemasından bir program sunuyor: Biz de Varız!

İstanbul Modern Sinema

Sinema Sponsoru D-Smart’ın katkılarıyla gerçekleşen program, son iki yıldır adından söz ettiren, Türkiye’de veya yurtdışında merak uyandıran, festivallerden ödüllerle dönen ama vizyonda şans bulamamış veya az yer bulmuş filmlerden oluşuyor. Bu filmler son 20 yıldır gelişmekte olan Türkiye sinemasına yeni karakterler, yeni kimlik temsilleri, yeni toplumsal yaklaşımlar katarken, toplumda “öteki” olana yer ayırarak çoksesli bir seçki oluşturuyor.

Toplam 16 filmden oluşan bu seçkide uzun metrajların yanı sıra , İnan Temelkuran ve Kristen Stevens’ın Siirt’in Sırrı, Can Candan’ın Benim Çocuğum, Batu Akyol’un Türkiye’de Caz başlıklı belgeselleriyle birlikte bu yıl Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışan ve DAAD ödülüne değer görülen Köken Ergun’un kısa filmi Aşura da yer alıyor.

Gösterime sunulacak filmler arasında Mahmut Fazıl Coşkun’unYozgat Blues, Deniz Akçay Katıksız’ın Köksüz, Hüseyin Tabak’ın Güzelliğin On Para Etmez, Ali Aydın’ın Küf, Aslı Özge’nin Hayatboyu, Onur Ünlü’nün Sen Aydınlatırsın Geceyi, Erdem Tepegöz’ün Zerre, Belmin Söylemez’in Şimdiki Zaman, Pelin Esmer’in Gözetleme Kulesi, Derviş Zaim’in Devir, Atıl İnaç’ın Daire ve  Ufuk Aksoy’un Devremülk filmleri bulunuyor.

Mahmut Fazıl Coşkun’un müzik öğretmeni ve şarkıcı Yavuz ile öğrencisi Neşe’nin taşradaki hikayesini anlatan Yozgat Blues, bu yıl 20.Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Film, Film-Yön En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu ve  En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödüllerini aldı.

Aniden yaşanan bir kaybın ardından ayakta kalmayı başaramayan bir ailenin hikayesini aktaran Deniz Akçay Katıksız’ın ilk filmi Köksüz, 32. İstanbul Film Festivali’nde Seyfi Teoman En İyi Film ve Radikal Halk ödüllerini aldı, Adana Altın Koza’da ise Yılmaz Güney Ödülü ve en iyi kadın oyuncu ödülleriyle değerlendirildi.

Yıllardır kayıp olan oğlunu aramaktan vazgeçmeyen demiryolları bekçisi Basri’yi izleyen Ali Aydın’ın ilk uzun metrajlı filmi Küf, dünya prömiyerini bu yıl yaptığı 69. Venedik Film Festivali’nde Geleceğin Aslanı ödülünü kazandı.

49.Antalya Altın Portakal Festivali’nden En İyi Film, En İyi Senaryo dahil toplam 6 ödül alan Hüseyin Tabak’ın yazıp yönettiği Güzelliğin On Para Etmez, 12 yaşındaki Veysel’in gözünden, Avusturya’ya göç etmek zorunda kalan bir ailenin yeni hayat dinamiklerine ayak uydurma çabasını aktarıyor.

32. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ve En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini alan Aslı Özge’nin yönettiği Hayatboyu, mutsuz ve tutkusu sönmüş ilişkilerine rağmen, birbirinden kopamamanın duygusal sıkışıklığı arasında kalan bir çiftin ilişkisini konu ediyor.

İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film olarak değerlendirilen Sen Aydınlatırsın Geceyi adlı son filminde Onur Ünlü, fantastik ve absürd dram arasında gidip gelen öyküsüyle, birtakım olağanüstü özellikleri olan kasabalıların olağan sıkıntılarını yansıtıyor.

49. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde 4 ödül alan Erdem Tepegöz’ün ilk filmi  Zerre işçi sınıfına gerçekçi ve sade bir bakış sunuyor. Atıl İnaç’ın üç karakterin kullanılmayan bir havaalanı etrafında gelişen trajik komik hikayeyi aktaran Daire, Derviş Zaim’in Anadolu’nun gerçek insanlarının günlük hayatını izlediği Devir, Ufuk Aksoyun ıssız bir adaya sığınan genç bir kadının dört gününü anlatan Devremülk, Pelin Esmer’in başkalarından kaçan iki insanın karşılaşma öyküsünü yansıtan Gözetleme Kulesi ve  Belgin Söylemez’in insanlar arasındaki dostluk ve kader ilişkilerini aktaran Şimdiki Zaman adlı filmleri de gösterilecek filmler arasında bulunuyor.

Biz de Varız! başlıklı programda yer alan filmlerin gösterimlerine yönetmenler ve oyuncular da katılacak.

Aşura

Aşura, 2012

Türkiye – Almanya, DVD, Renkli, 22’, Türkçe – Azerice

Yönetmen: Köken Ergun

Her yıl Muharrem ayında Türkiye’de yaklaşık bir milyon Caferi Şii’nin bulunduğu İstanbul Caferi Cemaati düzenledikleri aşure töreninde Kerbela faciasını canlandırdıkları bir oyunda ortaya koyuyorlar. Bu oyunun provalarında yaşanan dokunaklı anları da gösteren film, 63. Berlinale’den Alman Yabancı Akademisyen Değişim Programı’nın Kısa Metrajlı Film Ödülü’ne layık görüldü.

Benim Çocuğum

Benim Çocuğum, 2013

Türkiye, Blu-ray, Renkli, 82’,Türkçe

Yönetmen: Can Candan

Türkiye’deki beş farklı ailenin evinde geçen belgesel, anne-babaların gözünden lezbiyen, gey, biseksüel ve trans çocukları anlatıyor. Tüm bu farklı hikayeler; inkar, travma, çaresizlik, korku, utanma ve kabullenme gibi temalarla ortak bir zeminde buluşuyor. Çocuklarını olduğu gibi kabul  edebilmekle kalmayıp deneyimlerini paylaşan ebeveynler,homofobik bir toplumda aktivist olmanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlıyorlar. Homofobinin ve transfobinin karşısında sağlam ve içten anlatımıyla duran belgeselde, gücünü anne babalarının sevgilerinden alan gençlerin hikayelerini izliyoruz.

Daire

Daire, 2013

Türkiye, Blu-ray, Renkli, 108’, Türkçe

Yönetmen: Atıl İnaç

Oyuncular: Fatih Al, Nazan Kesal, Erol Babaoğlu

Daire, üç karakterin kullanılmayan bir havaalanı etrafında gelişen trajikomik hikayesi. Feramus, babasını ve üniversitedeki işini kaybettikten sonra büyük şehirden taşraya geri döner. Bir yandan miras işlerini yoluna koymaya çalışırken bir yandan da kullanılmayan havaalanında çalışmaya başlar. Feramus’un komşusu, tek başına iki çocuğunu yetiştirmeye çalışan Betül ise, belediye tiyatrosundaki işini kaybeder ve ölü yıkayıcılık yapmaya karar verir. Atıl İnaç, sıradışı sorunlara şaşırtıcı çözümler bularak hayata meydan okuyan bu karakterlerin yaşamaya fırsat bulamadıkları aşklarını, yaşamla ölüm arasındaki hikayeleriyle harmanlıyor.

Devir

Devir, 2012

Türkiye, 35mm, Renkli, 76’, Türkçe

Yönetmen: Derviş Zaim

Oyuncular: Ali Özel, Mustafa Salman, Ramazan Bayar

Derviş Zaim son filminde Anadolu’nun gerçek insanlarını ve günlük hayatlarını izliyor. Burdur’un Hasanpaşa köyüne kamerasını çeviren yönetmen, inançları ile modern dünya arasında kalmış çobanların başlarından geçen komik ve zaman zaman trajik olayları anlatıyor. Köyde her yıl düzenlenen çoban yarışmasında,  geleneğe göre koyunların postu bir kayadan parçalayarak elde ettikleri toz boya ile kırmızıya boyanır.Fakat o sene köyün yakınında açılan mermer ocağı kırmızı renkli kaya bulmayı zorlaştırmıştır. Belgesel ile kurmacayı fantastik unsurlarla bir arada kullanan film, kendine has anlatım diliyle dikkat çekiyor.

Devremülk

Devremülk,2012

Türkiye, DVD, Renkli, 81’,Türkçe

Yönetmen: Ufuk Aksoy

Oyuncular: Gökçe Deniz Balkan, Melike Arslan

2005 yılından beri çektiği kısa filmlerle festivallerden ödüllerle dönen Ufuk Aksoy’un ilk uzun metrajı Devremülk, geçirdiği kötü günlerin ardından yalnız kalmak için kış vakti ıssız bir adaya sığınan genç bir kadının dört gününü konu alıyor. Yalnız kalarak iyileşebileceğine inanan kadının bu melankolik adadaki ziyareti,aniden çıkagelen davetsiz bir misafirle bozulur. Geceyi birlikte geçirmek zorunda kalacak iki kadın üzerinden yalnız kalamama, kaçamama, kıstırılma halini resmeden film, geçtiğimiz yıl !f İstanbul’un ‘Ev’ bölümünde gösterilmişti.

Gözetleme Kulesi

Gözetleme Kulesi, 2012

Türkiye-Fransa-Almanya, 35mm, Renkli,  100’,Türkçe

Yönetmen: Pelin Esmer

Oyuncular: Olgun Şimşek, Nilay Erdönmez, Menderes Samancılar

Pelin Esmer,11’e 10 Kala’dan sonra başkalarından kaçan iki insanın karşılaşma hikayesini anlatıyor. Nihat, ıssız bir ormanın tepesindeki gözetleme kulesine bekçi olarak sığınmış; Seher ise Tosya’da otoyol kenarındaki bir gara kendisini zor atmıştır. Her ikisinin de kendileri ile bir savaşı vardır. Beklenmedik bir anda yolları kesişen bu iki insan, suçluluk duygusuna karşı verdikleri savaşı artık beraber sürdürmek zorundadırlar.

guzelligin-on-par-etmez-

Güzelliğin On Para Etmez (Deine Schönheit Ist Nichts Wert ), 2012

Avusturya, 35mm, Renkli, 86’, Almanca-Türkçe

Yönetmen: Hüseyin Tabak

Oyuncular: Abdulkadir Tuncer,Nazmi Kırık, Lale Yavaş, Yüşa Durak, Milica Paucic

Hüseyin Tabak’ın yazıp yönettiği filmi, Avusturya’ya göç etmek zorunda kalan bir ailenin yeni hayat dinamiklerine ayak uydurma çabasını 12 yaşındaki Veysel’in gözünden izler. Veysel için geldiği ülkedeki yeni dile ve kültüre alışmak bir hayli zordur. Onun bu zor hayatındaki tek umudu sınıf arkadaşı Ana’ya aşkıdır. Veysel bu aşka tutunarak hayalleri ile yaşamaya çalışır. Aşkını ilan ettikten sonra hayallerinin bittiği yerde gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalır. Film, 49. Antalya Altın Portakal Festivali’nden En İyi Film ve En İyi Senaryo dahil toplam altı ödül kazandı.

Hayatboyu

Hayatboyu,2013

Türkiye-Almanya-Hollanda, Blu-ray, Renkli, 108’, Türkçe

Yönetmen:Aslı Özge

Oyuncular:Defne Halman, Hakan Çimenser, Gizem Akman, Onur Dikmen

İlk gösterimi Berlin Film Festivali’nde gerçekleştikten sonra ve İstanbul Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ve En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini kazananan film, Köprüdekiler ile iyi bir başlangıç yapan yönetmen Aslı Özge’nin ikinci filmi. Filmin ana karakterlerinden Ela, güncel sanat dünyasının saygın isimlerinden biri, Can ise başarılı bir mimardır. İstanbul’un en seçkin semtlerinden birinde, Can’ın tasarladığı bir evi paylaşırlar. Can ve Ela mutsuz ve tutkusu sönmüş ilişkilerine rağmen, evlilik kavramının konforuna sığınarak çevrelerine ve kendilerine karşı bir oyun oynarlar. Tüm sorunlarının çözümü ayrılık olabilecekken, birbirinden kopamamanın duygusal sıkışıklığı arasında kalan bu çiftin ilişkisi bir gün değişecektir.

Köksüz

Köksüz, 2012

Türkiye, DVD, Renkli, 81’,Türkçe

Yönetmen: Deniz Akçay Katıksız

Oyuncular: Ahu Türkpençe, Lale Başar, Savaş Alp Başar, Sekvan Serinkaya, Mihriban Er

Köksüz, aniden yaşanan bir kaybın ardından, ayakta kalmayı başaramayan bir ailenin hikayesini anlatıyor.  Nurcan kocasının ölümünden sonra üç çocuğu ile hayatta tek başına kalır. Evin en büyük kızı Feride, kaybolan baba rolünü üstlenince, evin tek erkeği 17 yaşındaki İlker, babasına duyduğu hayranlık nedeniyle Feride’nin eline geçen kontrole tepki olarak aileden hızla uzaklaşır. Evin en küçüğü Özge ise ergenlik çağındadır ve ailesine en çok ihtiyaç duyduğu zamanlarda bir kenarda unutulur. Evin yükünden bunalan Feride’nin bir kaçış olarak önüne gelen evlenme teklifini kabul etmesiyle ailedeki dengeler bir kez daha alt üst olur. Köksüz, yönetmeni Deniz Akçay Katıksız’a, İstanbul Film Festivali’nde Seyfi Teoman En İyi İlk Film ve Radikal Halk ödüllerini kazandırdı.

küfff

Küf, 2012

Türkiye, HDCam, Renkli, 93’,Türkçe

Yönetmen:Ali Aydın

Oyuncular:Ercan Kesal, Tansu Biçer, Muhammet Uzuner

Dünya prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nden Geleceğin Aslanı ödülüyle dönen Ali Aydın’ın ilk uzun metrajlı filmi Küf, yıllardır kayıp olan oğlunu aramaktan vazgeçmeyen demiryolları bekçisi Basri’yi izliyor. Basri’nin hayattaki tek varlığı olan oğlu Seyfi, bundan 18 yıl önce üniversite öğrencisiyken gözaltına alınır ve o günden sonra kendisinden bir haber alınamaz.  Yetkili kurumlardan herhangi bir bilgi alamayan Basri için oğlu ne ölmüş, ne yaşıyordur; ne vardır, ne de yoktur. Oğlunun ortadan kayboluşundan altı yıl sonra eşini de kaybeden Basri gitgide yalnızlaşır. Kendini sosyal hayattan soyutlayan bu babanın artık tek umudu geri döneceğine inanmak istediği oğlu için yazdığı dilekçelerdir.  

 

Sen Aydınlatırsın Geceyi, 2012

Türkiye, Blu-ray, Siyah-Beyaz, 107’,Türkçe

Yönetmen: Onur Ünlü

Oyuncular: Ali Atay, Demet Evgar, Damla Sönmez, Ahmet  Mümtaz Taylan

Fantastik ve absürd dram arasında gidip gelen öyküsüyle Onur Ünlü’nün bu son filmi bir takım olağanüstü özellikleri olan kasabalıların olağan sıkıntılarını anlatıyor. Göğünde iki güneşi, üç dolunayı olan bu kasabada duvarların arkasını görebilen Cemal´in hayattan bir beklentisi kalmamıştır.Üstüne çöken sıkıntıyla baş etmeye çalışırken nesneleri parmağıyla oynatabilen Yasemin de kendine bir çıkış yolu arar. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ödülüne değer görülen Sen Aydınlatırsın Geceyi, yönetmene göre, “dünya böyle olsa dahi insanın özünün aynı kalacağını; dertlerin, sıkıntıların, endişelerin değişmeyeceğini iddia eden bir film.”

Siirt'in Sırrı

Siirt’in Sırrı, 2012

Türkiye, DVD, Renkli, 99’,Türkçe

Yönetmen: İnan Temelkuran, Kristen Stevens

Belgesel olarak çekilen bu film, 16 yaşındaki profesyonel kadın güreşçi Evin Demirhan’ın hayatına odaklanıyor. Güreşten kazandığı para ile ailesinin geçimini sağlayan Evin, 2010 yılında kendi kulvarında kazandığı Avrupa Şampiyonluğu gibi büyük başarılar kazanmış olmasına rağmen, ağabeyleri onun bu sporu meslek olarak sürdürmesine karşı çıkar. Evin’in hedefi Dünya Şampiyonası’nı kazanmaktır. Siirt’te genç bir kız olarak yaşamanın getirdiği zorlukları tek başına göğüsleyen Evin’in hayali, yaşadığı şehirdeki kanlı olayların önüne geçebilmektir.

Simdiki_Zaman

Şimdiki Zaman, 2012

Türkiye, HDCam, Renkli, 110’, Türkçe

Yönetmen: Belmin Söylemez

Oyuncular: Sanem Öge, Şenay Aydın, Ozan Bilen

Mina, günümüz toplumundaki pek çok genç gibi işsiz, yalnız ve mutsuzdur. Yaşadığı ülke ile bağlarını koparıp Amerika’ya kaçmayı ister ama bu hayalini gerçekleştirecek parası yoktur. Gerekli parayı biriktirmek için bir kafede falcı olarak çalışmaya başlar ve insanlara kaderleri ile ilgili umut dağıtır. Telve izleriyle insanları beklentileriyle buluştururken bir yandan da kendi şimdisini ve geleceğini sorgular. Bu sırada kafede çalışan diğer falcı Fazi ve kafe sahibi Tayfun’un, Mina’dan farklı beklentileri vardır. Belgeselleri ve kısa filmleri ile tanınan Belmin Söylemez’in bu ilk uzun metraj deneyiminde insanlar arasındaki kader ve dostluk ilişkilerini ve Mina’nın şimdiki zamandan geleceğe kaçış hikayesini izliyoruz.

 Türkiye'de Caz

Türkiye’de Caz, 2012

Türkiye, DVD, Renkli, 100’, Türkçe- İngilizce

Yönetmen: Batu Akyol

Önder ve Zuhal Focan, Kerem Görsev, Muvaffak Falay, Herbie Hancock, Can Kozlu, Okay Temiz, İlhan Erşahin, Cüneyt Sermet gibi caz müziğinin 50 duayeni ile yapılan röportajlar sonucu derlenen bu belgesel, caz müziğinin ve müzisyenlerinin sosyal konumlarını, gelişim evrelerini ve etkileşimlerini Türkiye’nin tarihiyle paralel olarak ele alıyor. Bu çalışma aynı zamanda sosyolojik bir gelişim sürecini de izleyiciye sunuyor. Film, Türkiye’de caz tarihini anlatan ilk belgesel olma özelliğini taşıyor.

 Yozgat Blues

Yozgat Blues, 2013

Türkiye,Blu-ray, Renkli, 96’, Türkçe

Yönetmen: Mahmut Fazıl Coşkun

Oyuncular: Ercan Kesal, Ayça Damgacı, Tansu Biçer, Nadir Sarıbacak, Kevork Malikyan

Bu ay düzenlenen Altın Koza Film Festivali’nden En İyi Film ödülünü alan Mahmut Fazıl Coşkun ikinci filminde müzik öğretmeni ve aynı zamanda şarkıcı olan Yavuz  ve onun kurstan öğrencisi Neşe’nin taşradaki hikayesine bakıyor. Aldıkları bir iş teklifi sonunda Neşe ile Yavuz, Yozgat’a taşınırlar. İcra ettikleri müzik türüyle kimsenin ilgisini çekemeyen ikilinin çabalarına orada tanıştıkları Sabri’nin yardımları da eklenir. Yavuz, Neşe ve Sabri’nin bu taşra hayatında kurdukları ilişki karmaşıklaşır ve hayattan ve birbirlerinden beklentileri değişmeye başlar.

 Zerre

Zerre, 2012

Türkiye, 35mm, Renkli, 80’, Türkçe

Yönetmen: Erdem Tepegöz

Oyuncular: Jale Arıkan, Rüçhan Çalışkur, Özay Fecht

Altın Portakal Film Festivali’nden dört ödülle ayrılan, Erdem Tepegöz’ün ilk yönetmenlik denemesi Zerre, işçi sınıfına gerçekçi ve sade bir bakış sunuyor. Pek çok insan gibi işsizlikle mücadele eden Zeynep, küçük kızı ve annesiyle büyük şehirde kendi ayaklarının üzerinde durmaya çalışır. Tekstil atölyesindeki işinden atılmasıyla hayat daha da zorlaşır. Şehir dışında bulduğu yeni işi için yollara düşer. Girdiği bu işte herkes birbirinden üçkağıtçı çıkar. Film boyunca Zeynep’i yalnız bırakmayan kamera, onun karanlık dünyasını, her gün verdiği mücadeleyi izleyiciye birebir verirken, yönetmen bu küçük insan öyküsü üzerinden varoluş kavramını sorguluyor.

Program ise şöyle;
biz_de_variz_1243_3287665

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

10. ÖĞ-DER Kısa Film Senaryo Yarışması Başlıyor

Son katılım tarihi de belli oldu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

10. ÖĞ-DER Kısa Film Senaryo Yarışması Başlıyor

ÖĞ-DER (Şuurlu Öğretmenler Derneği) herkese açık eğitim konulu kısa film senaryo yarışması düzenliyor.

Her sene farklı konularda kısa film senaryosu yarışması düzenleyen ÖĞ-DER (Şuurlu Öğretmenler Derneği) bu sene düzenlediği 10.Kısa Film Senaryo Yarışması‘nın ana konusunu eğitim olarak belirledi. Herkese açık olan yarışmada eğitim temasıyla ilgili konularda yazılacak senaryoların ödüllendirileceği belirtildi.

Dernek Genel Başkanı Hamdi Sürücü yaptığı eğitimde yaşanan sıkıntılara son yıllarda pandemi sürecinin de eklenmesiyle çıkış yolu aranan bir alan olduğunu ve bu alanda insanımıza ilham verecek, yaşadığımız sorunlara rağmen eğitimin önemini vurgulayacak senaryolar beklediklerini belirtti. Eğitimde çözüm kadar sorunları da doğru tespit eden, insanımıza iyiyi, güzeli hatırlatacak kısa film senaryolarını ödüllendirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Yarışmaya son katılım tarihi 12 Kasım 2021 günü olarak açıklanırken yarışma değerlendirme jürisi:

 • Cafer Özgül (Senarist-Yönetmen)
 • Gülçin İçöz (Senarist)
 • Gürsel Ateş ( Yönetmen)
 • İbrahim Demirkan (Öğretmen-Senarist)
 • Ümit Altun ( Radyo TV öğretmeni)
 • İdris Şahin (Yapımcı Yönetmen)

Yarışma ödülleri 1. ye 6 000 TL, 2. ye 4 000 TL, 3. ye 4 000 TL ile 2 Mansiyon ödülü alana 1500’şer TL ve ödül alan herkese 1 yıllık Milli Şuur Dergisi aboneliği olarak açıklandı. Ayrıca yarışmada dereceye giren senaryoların kitaplaştırıldıktan sonra dernek tarafından filme çektirileceği de belirtildi.

Yarışmayla ilgili geniş bilgi ogder.org adreslerinden alınabilir.

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

“12 Punto TRT Senaryo Günleri 2021″in Finalistleri Belli Oldu

12 finalist açıklandı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

"12 Punto TRT Senaryo Günleri 2021"in Finalistleri Belli Oldu

Türkiye’nin en büyük senaryo geliştirme ve ortak yapım platformu “12 Punto TRT Senaryo Günleri”nde bu yıl uzun metrajlı film kategorisinde finale kalan 12 proje ile kısa film yapım ödülü kazanan 12 proje belli oldu.

Türkiye’de sinema sektörüne yönelik yapılan ilk ve tek proje olma özelliği taşıyan “12 Punto TRT Senaryo Günleri”nin bu yılki finalistleri belirlendi. Bu yıl etkinliğin ön jürisinde Yazar-Yönetmen Biket İlhan, Yapımcı-Yönetmen Nazif Tunç, Senarist Hilal Çelenk, Yapımcı Müge Özen ve Yapımcı-Yönetmen Mehmet Bahadır Er yer aldı. Türk sinemasının önemli temsilcilerinden oluşan ön jüri, başvuran projeleri değerlendirerek etkinlikte yarışacak uzun metrajlı 12 projeyi seçti.

Bu yıl 12 Punto TRT Senaryo Günleri’ne, 126 uzun metrajlı proje başvurusu, 367 kısa metrajlı proje başvurusu geldi. Uluslararası ortak yapım ödülü için ise 14 proje başvurusu yapıldı. Ön jüri üyelerinin belirlediği 12 finalist proje arasında kariyerinin başındaki genç yönetmenlerle deneyimli sinemacılar bir arada yer alıyor.

12 finalist projenin sahipleri haziran ayında gerçekleşecek “12 Punto TRT Senaryo Günleri” kapsamında dünyanın en önemli senaryo danışmanları ile toplantılar yapacak, senaryolarını geliştirecek. Ayrıca, dünyanın en önemli pazarlama ve sunum danışmanları ile filmlerini potansiyel yatırımcılar, ortaklar, fon yöneticileri ve sinema endüstrisinin karar vericileri ile paylaşmanın püf noktalarına dair görüşmeler yapacak.

Toplantıların ardından dünya sinemasının önemli yönetmenleri ve önde gelen kuruluşlarının yöneticilerinden oluşan uluslararası jüri üyeleri 12 finalist proje arasından 4 projeye TRT Ortak Yapım Ödülü, 4 projeye TRT Ön Alım Ödülü verecek. 12 Punto TRT Senaryo Günleri Ödül Töreni’nde ayrıca bu yıl TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülü kazanan projeler de açıklanacak.

Kısa Film Yapım Ödülü’nü kazanan projeler de belirlendi

12 Punto TRT Senaryo Günleri”nde bu yıl ikinci kez verilecek olan TRT 2 Kısa Film Yapım Ödülü kazanan 12 proje de jüri üyeleri Senarist, Senaryo Danışmanı ve Akademisyen Öktem Başol, Film Eleştirmeni Alin Taşçıyan ve TRT 2 Sinema İçerikleri Editörü Mehmet Ali Karga tarafından belirlendi.

 • TRT 2 Kısa Film Yapım Ödülü kazanan projelerin sahipleri haziran ayında gerçekleşecek etkinlikte senaryo danışmanlarıyla projelerini geliştirme fırsatı bulacak. Filmler, prodüksiyonlarının tamamlanmasının ardından TRT 2’de yayımlanacak.
 • Etkinlik kapsamında her yıl Türk sinemasının bir usta ismine verilen “Ustaya Saygı TRT Ortak Yapım Ödülü” bu sene, Semih Kaplanoğlu’nun “Bağlılık Fikret” isimli yeni film projesine verilecek. “Ustaya Saygı TRT Ortak Yapım Ödülü” geçen yıl hayata geçirilmiş ve ilk kez “Kuru Otlar Üstüne” isimli son projesi ile Nuri Bilge Ceylan’a verilmişti.

12 Punto TRT Senaryo Günleri Finalist Projeler 

 • 11 Yıldız, Güneş ve Ay / Yönetmen: Emir Külal Haznevi / Yapımcı: Emrah Özkan Tellioğlu, Emir Külal Haznevi / Senarist: Emir Külal Haznevi
 • Battal / Yönetmen: Semih Gülen, Mustafa Emin Büyükcoşkun / Yapımcı: Arda Çiltepe / Senarist: Semih Gülen, Mustafa Emin Büyükcoşkun
 • Can Kuşu / Yönetmen: Abdullah Şahin / Yapımcı: Halil Kardaş / Senarist: Abdullah Şahin
 • Gülizar / Yönetmen: Belkıs Bayrak / Yapımcı: Ayşe Şahinboy Doğan / Senarist: Öktem Başol, Belkıs Bayrak
 • Gün Yüzü / Yönetmen: Banu Sıvacı / Yapımcı: Zeynep Koray / Senarist: Banu Sıvacı
 • Harabe / Yönetmen: Senem Bay / Yapımcı: Senem Bay / Senarist: Senem Bay
 • Kurban / Yönetmen: İsmail Güneş / Yapımcı: Aynur Güneş, İsmail Güneş / Senarist: İsmail Güneş
 • Obruk / Yönetmen: Seyid Çolak / Yapımcı: Seyid Çolak / Senarist: Seyid Çolak, Güven Adıgüzel
 • Ölüleri Yakma Cemiyeti / Yönetmen: Mahmut Fazıl Coşkun / Yapımcı: Gülin Üstün / Senarist: Mahmut Fazıl Coşkun, Hakan Bıçakçı
 • Rahmet / Yönetmen: Gözde Yetişkin, Emre Sert / Yapımcı: Suzan Güverte / Senarist: Gözde Yetişkin, Emre Sert
 • Sus Payı / Yönetmen: Erden Kıral / Yapımcı: Murat Bayar / Senarist: Erden Kıral
 • Tereddüt Çizgisi / Yönetmen: Selman Nacar / Yapımcı: Diloy Gülün, Burak Çevik / Senarist: Selman Nacar

12 Punto TRT Senaryo Günleri Kısa Film Yapım Ödülü Kazanan Projeler 

 • Affedersiniz / Yönetmen-Yapımcı-Senarist: Selim Şahintürk
 • Aile / Yönetmen-Senarist: Murat Çetinkaya / Yapımcı: Murat Çetinkaya, Burak Kanısıcak
 • Birlikte, Yalnız / Yönetmen-Senarist: Kasım Ördek / Yapımcı: Gürcan Erdemir, Karim Aitouna
 • İleride Bir Karaltı Var / Yönetmen-Senarist: Umut Beşkırma / Yapımcı: Nihan Belgin
 • Kayık / Yönetmen-Yapımcı-Senarist: Canan Yarsan
 • Makas / Yönetmen-Yapımcı-Senarist: Mehmet Akif Güler
 • Müzik ve ‘Ben’ / Yönetmen-Yapımcı-Senarist: Gamze Sarıkoca
 • Rutubet / Yönetmen: Turan Haste / Yapımcı: Engin Cebiroğlu / Senarist: M.Furkan Daşbilek
 • Taş / Yönetmen-Yapımcı-Senarist: Hüseyin Urcan
 • Yüzleşme / Yönetmen-Senarist: İbrahim Halil Şahin / Yapımcı: Hüsamettin İstenci
 • Yağmur / Yönetmen-Yapımcı-Senarist: Ramazan Ekmekçi
 • Zemberek / Yönetmen-Yapımcı-Senarist: Recep Çavdar
Okumaya Devam Et

Etkinlikler

Köprüde Buluşmalar Ödülleri Sahiplerini Buldu

Çevrimiçi törenle sahiplerini buldu!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen ve sinemacılara uluslararası ortaklıların ilk adımlarını atmaları için fırsatlar yaratmaya devam eden Köprüde Buluşmalar’da ödüller çevrimiçi gerçekleştirilen bir törenle sahiplerini buldu. Köprüde Buluşmalar pandemi sebebiyle 2-9 Nisan tarihleri arasında çevrimiçi olarak düzenlendi.

Anadolu Efes’in ana destekçisi olduğu Köprüde Buluşmalar’da 17 uzun metraj ve 4 belgesel film ile 5 dizi projesinin sunumları yapıldı. Aynı zamanda post-prodüksiyonu devam eden 5 belgesel ve 2 uzun metraj filmin kapalı gösterimleri çevrimiçi ortamda 7-8-9 Nisan tarihlerinde gerçekleşti.

Köprüde Buluşmalar’da sinemacıların filmlerini tamamlamalarına destek olmak amacı ile verilen ödüller TRT’nin katkılarıyla düzenlenen atölyelerde sahiplerini buldu. Çevrimiçi olarak düzenlenen ödül duyurusu Köprüde Buluşmalar Yöneticisi Gülin Üstün’ün Köprüde Buluşmalar ekibine, destekçilerine, ödül sponsorlarına, jüriye ve katılan tüm konuklara teşekkür ettiği konuşması ve Köprüde Buluşmalar Ödül sponsorlarının video mesajlarıyla başladı.

Work in Progress Ödülleri
 • 30.0000 TL Anadolu Efes ÖdülüKar ve Ayı filminin yönetmeni Selcen Ergun ve yapımcısı Nefes Polat’a verildi.
 • Cine Chromatix Post-prodüksiyon Ödülü, Eat Your Catfish belgesel filminin yönetmen ve yapımcıları Senem Tüzen, Noah Amir Arjomand ve Adam Isenberg’e verildi.
 • Foley Ödülü, Unutma Biçimleri filminin yönetmeni Burak Çevik’e ve yapımcısı Selman Nacar’a verildi.
 • Fragmanhouse Ödülü, Kar ve Ayı filminin yönetmeni Selcen Ergun’a ve yapımcısı Nefes Polat’a verildi.
 • Başka Sinema Ödülü, Hatıraların Gölgesinde filminin yönetmeni Şafak Şahin’e ve yapımcısı Emek Yıldırım Şahin’e sunuldu.
 • Daire Creative Görsel Tasarım Ödülü Halime filminin yönetmeni ve yapımcısı Morteza Atabaki’ye takdim edildi.
Film Geliştirme Atölyesi Ödülleri Açıklandı
 • Tereddüt Çizgisi projesinin yönetmeni Selman Nacarve yapımcıları Burak Çevik ve Diloy Gülün 50.000 TL değerindeki TRT Özel Ödülü’nü aldı.
 • Salyangozlar projesinin yönetmeni Gülten Taranç ve yapımcısı Eylem Atakav 30.000 TL değerindeki Köprüde Buluşmalar Ödülü’nü aldı.
 • 8000 Avro CNC Ödülü, Şerife Tavşan projesinin yönetmeni Tareq Daoud ve yapımcısı Çiğdem Mater’e takdim edildi.
 •  Mattepost Post-prodüksiyon- Online ÖdülüRoad to Tokyo belgesel projesinin yönetmeni Efe Öztezdoğan’a ve yapımcıları Aslıhan Altuğ ve Haluk Koçak’a verildi.
 • Postbıyık Ses Prodüksiyon ÖdülüThe Eagle of Barwaq projesinin yönetmeni Kiarash Anvarive yapımcısı Sadaf Foroughi’ye verildi.
 • Melodika Ses ÖdülüSound Dreams of Istanbul projesinin yönetmeni Anıl Eraslan ve yapımcısı Kıvılcım Akay’a verildi.
 • Kara Orman adlı projenin yönetmeni Nazlı Elif Durlu’ya ve yapımcısı Annamaria Aslanoğlu’na 4 aşamalı Akdeniz Film Enstitüsü (MFI) Senaryo Atölyesi Ödülü verildi.
 • Seyap Ödülü, Perşembe Gecesi Çok Karanlık projesinin yönetmeni Onur Sefer’e ve yapımcısı Tilbe Cana İnan’a verildi.
 • Transilvania Pitch Stop ÖdülüTussifed projesinin yapımcısı Kaan Ege’ye ve yönetmeni Doğu Akal’a verildi.
Okumaya Devam Et

Popüler