Yeni Sinema Kanunu Hazırlanıyor

Türkiye

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, “Yeni sinema kanunu hazır, en kısa sürede Meclis’e sevk edilecek” dedi.

ömer çelik

Türk sinemasının 100. yılı dolayısıyla düzenlenen bir serginin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türkiye film arşivi ve sinema müzesinin temellerinin atıldığını da duyurdu.

Bakan Çelik, yeni türkiye sinema kanunu’nun tamamlandığını ve en kısa sürede Meclis’e sevk edileceğini açıkladı.

Çelik, şunları ifade etti:

Türkiye sinema kanunu sektörün daha çok desteklenmesi ve küresel rekabette yerini alması için büyük bir imkan sağlayacaktır. En kısa zamanda Bakanlar Kurulu’na sunup onay aldıktan sonra TBMM’ye sevk edeceğiz.

Son yıllarda Türk sinemasının elde ettiği başarıları sürdürülebilir kılmak, eser sayısı ve niteliğindeki artışı oluşturacak. Yaşanan tıkanıkları giderecek, yeni destek mekanizmalarını içeren bir kanun taslağı çalışmaları sektör temsilcilerinin katılımıyla tamamlanmıştır.

Türk ve dünya sinema tarihine ışık tutacak geniş kapsamlı bir sinema müzesinin de yer alacağı Türkiye film arşivi ve sinema müzesinin ilk çalışmalarını tamamladık.

Önümüzdeki yılın ilk aylarında temelini atmayı planladığımız bu projeyle kültür alanında simgesel bir mührü vurmuş olacağız.

Ntvmsnbc

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up