Yemekler Güzel Fakat Mutfak Kirli

Eleştiri

yazar_serkanbastimar_

Oyunculuk zor iş vesselam. Holyywood yıldızı olmaksa daha zor. Usta yönetmen David Cronenberg’in Maps to the Stars – Yıldız Haritası filmi de bu noktadan hareket ediyor. Cronenberg, o parıltılı dünyanın karanlıkta kalan kısımlarını seyirciye aktarmaya çalışıyor. Tabii kendi imge dünyası ve sanat anlayışıyla.

Başrolünü Julianne Moore, Mia Wasikowska, John Cusack ve genç oyuncu Evan Bird’in paylaştığı Yıldız Haritası, çelişki, travma, günah sarmalında, insan figüründen başlayıp önce Holyywood’u, sonra Amerika’yı ve Amerikan kültürünü eleştirip, çekiştiriyor.

Bir yerlerinden hep Paul Eluard’ın Özgürlük şiirinin geçtiği (ben onu Zülfü Livaneli’nin bestesiyle anarım) film, çarpık ilişkiler, çarpık insanlar ve bencil yalnızlıklarla örülmüş bir gerilim ve dram.

İçinden Travma Geçen Film

Çeşitli kuşaklardan dördü kardeş (buna neden vurgu yaptığımı izleyince anlayacaksınız) birçok insanın birbiriyle hikayelerinin kesiştiği Yıldız Haritası’nda Julianne Moore annesinin hayatını konu alan bir filmin başrolünü kapmak için her yolu deneyen 50’lerini yeni yarılamış Havana Sengard rolünde. Onu farklılaştıransa, yanarak ölen annesinin kendisine yadigar bıraktığı derin travma ve bu travmayı yenmek için dibine kadar battığı uyuşturucu bataklığı.

Genç ergen ya da teenager Benjie rolündeki Evan Bird ise; oynadığı çocuk filminden parayı kırmış ama erken gelen şöhret ve ailevi meselelerle kafayı ekmek arasına koyup acıktıkça ısıran şımarık bir yıldız. O da ailesinin nezaketle kurduğu bir ablukada uyuşturucuyla dans ediyor. (Elde var iki)

Kendine has travmasıyla filmin yıldız ismi Mia Wasikowska ise ebeveynleri tarafından aforoz edilmiş, son çıkardığı ‘arıza’ ile hem evi hem kendini kısmen yakmış Agatha’yı canlandırıyor. Koltuk değneği değil de sakinleştiricilerle ayakta duran Agatha, aynı zamanda Benjie’nin (Evan Bird) ablası.

John Cusack ve Olivia Williams ise biri yaşam koçu diğeri ise menajer aynı zamanda da Agatha (Mia Wasikowska)ve Benji’nin (Evan Bird) anne-babası… Onların da derdi -gizledikleri görünür sırrı saymazsak-  para….

Her biri birbirinden defolu ya da vitrine konulurken hasar almış karakterlerin macerasını anlatan Yıldız Haritası; korku – gerilim ve şiddet öğeleriyle doldurulmuş kötümser bir Hollywood ağıtı. Filmin geriye kalan boşukları ise travma ve uyuşturucu ile halledilmiş. Her biri halis muhlis Hollywood işi halüsinasyonlarıyla baş etmeye çalışan karakterlerin olabildiğince birbirine dokunan hayatlarını kendine mesele eden filmimiz bir sektör ve aynı zamanda insan – toplum – kültür eleştirisi. Ancak film bir noktadan sonra hikayesinden uzaklaşıp bulunduğu dünya yerine bireye iniyor, ‘artizlik meselesini’ bir kenara atıp ensest bir ilişki ve onun ekşi meyveleriyle uğraşmaya başlıyor. Usta yönetmen Cronenberg’in kendini açıkça belli eden bir kafa karışıklığı ile çektiğini düşündüğüm film, bir ucu başyapıta diğer ucu ise sıradanlığa bağlı bir ipin ortasında gidip gelen bir cambaz gibi.

Senaryosunu Bruce Wagner’in yazdığı Yıldız Haritası’nın ‘amiral gemisi’olan Jullianne Moore performansının doruğunda. Genç yetenek Evan Bird ise kaliteli bir oyunculuk çıkarmış. Yüzü yanıklarla süslü Agatha rolündeki Mia Wasikowska da vasatın üstünde bir oyunculuk sergilemiş. John Cusack ve Robert Pattinson ise muallakta. Kadroya bakıp da seyirlik ve de çerezlik bir film izlerim diyorsanız umduğunuzu bulacağınızı söyleyemem, ama bakış açısıyla, merceğini yönelttiği dünya ile Yıldız Haritası seyretmeye değer bir film.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up