Bizimle İletişime Geçin

Liste

Yazarları Konu Alan En İyi 15 Film

Yazar camiasından en güzel örnekler…

Yayınlandı

tarihinde

Yazarlar dünyayı daha iyi bir yer yapar. Sevgi  ve nefretle ilgili hikayeler verirler ve birçoklarından ilham almak için yaşarlar. Her yazar doğmak üzere olan yeni dünyaların kaynağıdır. H. G. Wells, Oscar Wilde, Salinger, Woody Allen ya da J. K. Rowling’in olmadığı bir dünya hayal edebiliyor musunuz? Bize hayal ettirmek, hissettirmek, bizi değiştirmek için önce onların deneyimlemesi gerekir. Ustaca akıllar, kelimelerin müthiş birleşimi, sıkı eller ve güvenilir kalemler bizi eğlendiren hikayelerin bileşenlerini oluşturuyor.Sinema, yazarlara karşı kibar ve acımasız olmuştur. Aktörler ve yönetmenler kadar ünlü olmasalar da herhangi bir prodüksiyonun temelinde yer alırlar. Hikaye anlatıcısı olmanın iyi ve kötü yanları tek bir listede toplanamayacak kadar çok başlık altında ele alınmıştır fakat burada gerçek ve hayali yazarları betimleyebilen 15 film derlendi.

Çeviri: Nayad Çor

shakespeare-in-love

    15. Shakespeare in Love (1998)

Zaman zaman ünlü insanları görürüz ve onlar hakkında düşündüğümüzde neden olduğunu hatırlayamayız. Genç izleyiciler ve dikkat etmeyenler için, Gwyneth Paltrow sadece Pepper Potts veya Seven’da Brad Pitt’in eşi . Fakat söylenmesi gereken şey onun oynayabildiği. Shakespeare in Love’ın başarısının büyük bölümü onun varlığına dayanıyor; onun ilk büyük, baş karakter rolüne.

Romeo ve Jüliet’in yazılmasına konu olan Shakespeare ve Viola de Lesseps’in kurmaca aşkını konu alan bir film görüyoruz. Bazı insanlar filmi uzunluğu ve kesinlikten yoksun oluşundan dolayı sevmiyor ama hakkında yazılacak bir şey olmadığında yeni bir şey yaratmanın bir yazar için (en büyüklerinden de olsa) ne kadar zor olduğunu gösteren, iyi yönetilmiş bir film.

Maceralar ve hayatı değiştiren olaylar peşindeyseniz, aşk gibi, meydan okumalısınız, hayatı tehdit etse bile. Hayali Shakespeare’in yaptığı gibi.

___

The-Ghost-Writer

    14. The Ghost Writer (2010)

Hayalet yazarının, önceki Başbakanın, gizemli ölümünden sonra Adam Lang, anılarını yazacak yeni bir adam tutmaya karar veriyor. Fakat işin içine giren herkesin hayatını tehdit eden derin sırlar açığa çıkıyor. Yeni yazarın keşfettiği şey güçlü insanların gömmek ve unutmak istediği. Film ilerledikçe bazı olayları kayıt dışı tutmanın daha iyi olduğunu anlıyoruz.

Roman Polanski filme Ewan McGregor ve onun ciddi yüz ifadesiyle bu üçlemeye müthiş bir ritim katıyor. Bu özellik diğer filmleri kadar şok edici nitelendirilemez; Hükümetin Adam’ı işkencenin yasa dışı işlerine bağladığı sade bir olay örgüsünden oluşuyor. Meraklı yazar yanlış yerde yanlış zamanda bulunuyor.

13. American Splendor (2003)

American-Splendor

Tanıdığınız herkesi komedi karakterine dönüştürün. Onların bütün gücünü ve zayıflığını, iyi ve kötü zamanlarını, bir boş sayfa demetine bütün özlerini koyun ve onların etrafında kendi hayatınızın anlatıcısı olun. Eğlenceli mi?

Harvey Pekar eşsiz insanın değişik ismi. Resimde gördüğümüz adam oldukça huysuz ve aynı zamanda gerçek. Onu iş yerinde, evinde eski karısıyla, yeni bir eşle, arkadaşlarıyla konuşurken, süpermarkette alışveriş yaparken (veya denerken), yürürken, düşünürken ve yazarken görüyoruz.

Bu filmi olağan dışı yapan özelliği ise Pekar’ın güçlü kişiliği. Sıra dışı birinin sıradan hayatı.

12. Stranger than Fiction (2006)

Stranger-than-Fiction

Etrafınızdaki seslere dikkat edin, tuhaf bir şeyler duyabilirsiniz. Belki bu sizin hayatınızın anlatıcısının sesidir, kaderinizin yazarının. Harold Crick, Kay Eiffel’in isteklerine göre yaşayan yalnız bir adamdır. Kadın Harold’un Tanrısı gibi, Harold ondan kaçamıyor ama deneyecek.

Kay’in romanına ne eklerse gerçek hayattan birinin hayatını direkt olarak etkilediğini fark etmesi, onu romanı bitirmek için bir yol bulmaya iter, karakterleri için yaptığı her seçimin gerçek hayattaki birinin hayatında gerçekleşeceğini bilerek.

Film bizi olasılıklarla dolu bir dünyaya taşıyor. Filmin bitmesiyle, gerçek hayatın bizi en çok şaşırtan şey olduğunu fark ediyoruz. Sizin için seçimler yapan birinin olduğunu düşünmek ya da kendi yolunuzu çizdiğinize inanmak fark etmiyor. Filmde sizi düşündürecek bir şey bulacaksınız.

11. Before Sunset (2004)

before_sunset

Hayatın nasıl işlediği tuhaflıktır, eşit miktarda alır ve verir. Bu film “Before Sunrise” ile başlayan başarılı üçlemenin ikinci bölümü. 9 yıl aranın ardından, Jesse ve Céline’in yolları Viyana’da kesişir.

Jesse şimdi başarılı bir yazardır ve Céline ile geçirdiği tek günü kitabında kaleme alır. Onun hayatının aşkı olacaktı, ama değildi. Bir kez daha, bu iki insanın, gezegende yalnız olsalar bile, birbirine asla yetmeyen ve şüphe götürmez kimyasına şahit oluyoruz.

Aşk kısa sohbetler ve felsefelerde, küçük adımlar ve bir fincan kahvede. Ne mesafe ne de zaman önem taşır. Aşk an’larda ve yalınlıkta yaşar, tıpkı bu filmdeki gibi.

10. 2046 (2004)

2046

Zaman her şeydir. Doğru anda gerçekleşen şeyler biri için “her şey” anlamına gelebilir ve yanlış anda gerçekleşen şeyler birini sonsuza dek mahvedebilir. 2046 bir roman yazarı olan Chow Mo-Wan’ın aşk hayatını konu alan serinin son filmi. Geleceğe yolculuk eden ve kayıp hatıraları arayan bir tren hakkında yazar. Tüm kurgunun gerçeğe dayandığını unutmayın. En tepede hayatın dramasının olduğu bir bilim kurgunun ipuçlarıyla bezenmiş içten hikayelerden biri 2046.

İnsanların çekip gitmesine izin vermek zor, ve eğer onlar imkansız aşklarınızsa bu daha da zor. Onları tekrar yaşamak için roman yazmaktan daha iyi bir yol var mı?  Yönetmen Wong Kar-Wai filmde izlediğimiz adamın geçmişi ve geleceğini birleştiren her ayrıntıya özen gösteriyor. Chow Mo-Wan bir şey yanlış zamanda meydana geldiğinde, ardında acının izlerini bırakabileceğini öğreniyor.

9. Misery (1990)

Misery

Bu filmle aranız kötü olamaz. Kathy Bates, kadın kahraman olarak Misery’nin kullanıldığı favori romanlarının yazarına takıntılı olan unutulmaz kadın portresi ile Oscar Ödülü kazandı. Gitmesine engel olmak için hapsedecek ve ayağını kıracak kadar ileri gidiyor. Ve daha fazla acı da gelmek üzere.

Filmin modu tamamen soyutlanma üzerine kurulu, soğukta dışarıdaki her şey beyaz. Ana karakter Paul Sheldon hayatta kalmak istiyorsa, Misery efsanesine yazdığı orijinal trajik sonu değiştirmek zorundadır. Fakat zihnen rahatsız olacak bir sebep yoktur.

Bazen bir hikaye ile özdeşleşiriz; kendimizle ilgili bilmediğimiz ruhsal kısmımız bilinçaltımızın derinliklerinden gün ışığına çıkar. Bu fanatikliktir. O hikayenin yaratıcısı kurgunun ve gerçeğin yazarı olur, ve sonuçlarla uğraşacak zaman gelir. Bu, Stephen King’i zengin eden ve bizi de ürperten bir diğer klasiğidir.

8. Fear and Loathing in Las Vegas (1998)

Fear-and-Loathing-in-Las-Vegas

Kaçık gazetecilik: bir gazeteciyi, iletilmiş bir haberin esas karakteri haline getiren kişidir. Bu kadar. Terry Gilliam’a, uyuşturucu bağımlısı bir gazetecinin ve bir avukatın bakış açısıyla yazması için bir uğraş verilir. Bu çift Johnny Depp ve Benicio del Toro tarafından canlandırılıyor. Onların dediklerine göre Las Vegas’ta sıkılamazsınız.

Bu asitle, kokainle, alkolle –ya da her ne derseniz- olan kötü bir yolculuk.  Oteli kırıp dökmek mi? Tabii ki. Devletin her kuralını ihlal etmek mi? Uygun. Pahalı şeyler sipariş edip ücreti ödememek mi? Bahse girersiniz. Yazmak için ve eğlence için zamanlar vardır. Gazetecinin kötü şansı bu ilksini karıştırması ve hiçbirini yapmamasıdır.

Daha sonra, başka şekilde çalışmak için iyidir. Eğer kendinizi bir şeyleri ertelerken bulursanız, kötü hissetmeyin, yalnız değilsiniz. Başlık “Korku” ve “Dehşet” ve aldığınız şey de bu.

7. Capote (2005)

philip-seymour-hoffman-capote

Mükemmel hikayeler alelade yerlerde bulunmaz ve Truman Capote bunu biliyordu, bu yüzden gelecek nesiller için yazma eylemini değiştirecek kitabı tamamlaması beş uzun yılını aldı. Kurgusal olmayan bir roman olarak adlandırıyor. Gazetecilik artık eskisi gibi olmayabilir.

Kötülüğün her olasılığı hapishanelerde, o korkutucu yerde yatar. Ve orada, Philip Seymour Hoffman tarafından doğru oynanan Capote, Kansas’ta varlıklı bir ailenin ölümünden sorumlu biriyle konuşur. Film, Capote’un en övülen kurgusal olmayan romanını bitirmesi için başa çıkmaya çalıştığı duygusal çabasını gösteriyor. Bir canavara dostça davranmak ne kadar yanlış? Onu sevmek nasıl sapkınca bir şey?

Burada birçok şey doğru, oyuncular, yönetmelik, umutsuzluk hissi… Filmin sonuna kadar yazarı mı katili mi tercih edeceğinizi bilemiyorsunuz. İzlenmeye değer bir film.

6. The Hours (2002)

The-Hours

Bu film gerçek bir karaktere dayanmasıyla ön plana çıkıyor: Virginia Woolf. Yazmak zor bir eylem olabilir. Gramer veya üslup meselesinden dolayı değil, yazara bir anlık akıp gelen duygulardan dolayı. Mrs. Dalloway romanı farklı zamanlardan iki diğer kadınının yaşamını etkiliyor ve birbirine bağlıyor.

Karakterler, onları etraflarında olan diğer şeylere anlam yüklemeye iten zor zamanlardan geçerler. Hiçbir şeye kesin gözüyle bakılamaz. Virginia’nın, cinayet işlemeden önce kocasına yazdığı son mektubu okuduğu yerdeki olaylar dizisi çok güçlü: artık hastalıkla yaşayamayacağını açıklaması ve birbirilerini seviyor olmalarına rağmen, Bay Woolf’un hayata onsuz devam etmek zorunda olması.

Nicole Kidman Virginia Woolf’un işkenceler içindeki ruhunu canlandırarak Oscar Ödülü kazandı. Saatler nasıl hissettiğiniz veya ne yaptığınıza bağlı olarak hızlı ya da yavaş geçebilir. Drama en iyi seviyede olduğunda, bu sadece bir insanın hayatının zirvesi ve eseridir.

5. Sideways (2004)

sideways

Paul Giamatti, Alexander Payne’in duygusal yönlendirmesi ile yazar olur. Öfkeli bir romancı, bir boşanma ve şarabın tadını yan yana koyun, ne elde edersiniz? Doğru, drama ve komedi. 2004’te Payne ve Jim Taylor En İyi Uyarlanmış Senaryo Ödülü’nü kazandılar.

40 yaşlarındaki Miles ve Jack ile bir seyahate çıkarsınız. İlki depresyonda diğer ise evlenmek üzeredir. Zaman geçirmek için iki kadınla tanışırlar ve Miles’ın geleceği değişime uğrayacak gibi görünür.

Biraz şarap zihni temizlemeye yardımcı olabilir ve yeni fikirler getirebilir, çok fazla şarap felaket yaratmak ve kaçamak yolculuğunuzu mahvetmek için yardımcı olmaya mecburdur. Oyunculuk fazlasıyla övülmüş ve Giamatti’yi bir yıldıza dönüştürmüştür.

4. Adaptation (2002)

Adaptation-2002

Nicolas Cage’in yer aldığı en iyi filmlerden biridir. Bu filmle izleyicilere ne kadar iyi oynayabildiğini hatırlatıyor. Fakat filmde parlayan şey, bir kitabı iyi bir sinematik uyarlamaya dönüştürmeye çalışan başarılı Charlie Kaufman hakkında, Charlie Kaufman tarafından yazılan senaryodur. O güvende değildir, bu filmin övülen eski filmiyle aynı seviyede olmayacağından endişelidir: John Malkovich Olmak. Tabi bu sıradan bir hikaye değil.

Daha önce Hollywood’un ne kadar sert olduğunu gördük. Eğer onun için yeterince iyi değilseniz, o size niçin iyi olsun? Doğal olarak, senaryo yazarları gişede iyi bir hasılat yapacak şeyler için sürekli baskı altındadır. Kimse yazarın geceleri işini rüyasında görmesini veya tek kelime yazamadığında gün boyu terlemesini umursamaz. Bitirilen iş hesaba katılan tek şeydir. Kaufman bunu bilir.

Spike Jonze bu işi hayata getirmekle yükümlüydü. Zamanınızı aldığına değen her şey gibi; bu sizden hiçbir oyalanmayı kabul etmeyecek ve size birçok trajik yaşamı gösterecek.

3. Midnight in Paris (2011)

Midnight-in-Paris

Tarihteki hangi insanla karşılaşmak isterdiniz? Hangi yazarla? Bütün güzel şehirler gibi, Paris de birçok insanın hayatında önemli bir yere sahip. Hemingway, Picasso, Fitzgerald’lar…

Geçmiş şu andan daha iyi görünebilir ve, sıklıkla, başkalarının hayatı bizim yaşadığımızdan daha ilginç gelebilir. Ama bu doğru mu? Her şey kendi büyüsüne sahip ve Woddy Allen burada, son yılların en sevilen filmlerinden birinde bunu gösteriyor.

1920’lere geri dönüyor ve uzun süre orada bulunmayan insanları görüyoruz. Cazibeyi ve güzel konuşmaları görüyoruz; güzellik, büyü ve ilham var. Günümüzle kıyaslanabilir mi?

2. The Shining (1980)

The-Shining

Stanley Kubrick tarafından yönetilmiş harika bir eser. Bunun hakkında söylenecek fazla şey yok, kısaca görülmesi gereken bir şey diyelim. Yazarların, kendilerini, düşünmek ve huzur içinde yazmak için yalnızlıkla, sakin bir yerle kısıtladıkları sıklıkla söylenir. Fakat fazla çalışmak ve stres insanı delirme noktasına getirebilir. Buna geçmiş hikayelerle dolu bir oteli ve o anıların hayaletlerini ekleyin. Yazarlar her zaman belayı aramak zorundadır.

The Shining’i düşünürken akla ne geliyor? Hatırlanacak çok şey var: kan, ikizler, sözcükler, şiddet, kar… Basit olay örgüsü, basit senaryolar, açık infaz. Bu orijinal hikaye Stephen King’den geliyor ve hep gözünüze takılan, tüm zamanların en korkunç filmlerinden biri olarak düşünülüyor.

Bu Kubrick’tir, dikkatle planlanmış nokta atışları, atmosferi yaratmak için doğru renkler, aktörlerden gelen gerçek korkular ve tabi, Jack Nicholson.

1.Sunset Boulevard (1950)

Erich-von-Stroheim-Gloria-Swanson-in-Sunset-Blvd

Ürpertici ve tuhaf sözcükleri, yaşlı ve unutulmuş bir Hollywood yıldızı ile kötü ve işsiz bir senaryo yazarı hakkındaki bu hikâyeyi tanımlıyor. Adamın bir tek meteliği yok, kadın altın yatakta uyuyor; kadının işe ihtiyacı var, adam para için her şeyi yapabilir. Böylece, mutlu sonla bitmeyecek sapkın bir ilişkiye başlarlar.

Az tanınmış yazarlar için bile, film sahnesinde biri olmaya çalışmak kadar inanılmaz zor bir göreve şahit oluyoruz. Sinema bu diyaloglarla gürültülü olduğunda bazı şeyler daha zorlaşıyor.

Filmin yıldızı Gloria Swanson  kariyerine 1915’te başladı, böylelikle doğrudan sessizden gürültücüye döndü. Ve bunu söyleyebilirsiniz fakat onun abartılı hareketleri tamamen ilk işinin bir sonucu değil; o bilinçli biriydi ki bu da müthiş oyunculuğu için Oscar adaylığı almasını sağladı.

Bonus: Çalıntı Hayat

The Words

The Words, büyük Amerikan romanının yayınlanmasından sonra uzun zamandır beklediği başarıyı kazanan genç yazar Rory Jansen’ın hikayesini anlatıyor.
Tek bir sorun vardır. Kitabı o yazmamıştır.
Geçmişi peşini bir türlü bırakmayan Rory’nin edebi yıldızı yükseldiği sırada; başka birinin eserini çalmasının ve hırsla başarıyı hayatında en üste koymanın bedelini ödemek zorunda kalır.

_____

Bonus 2: Limitsiz

Limitless

Ya bir hap sizi daha zengin ve daha güçlü kılabilseydi? Eddie (Bradley Cooper) perişan halde yaşayan New York lu bir yazardır. Ancak günün birinde beyninin tüm kapasitesini kullanabileceği bir ilaçla tanışır. Bu sayede paraya, akla, çekiciliğe sahip olur. Fakat Eddie kısa bir süre sonra sonsuz güce bedelsiz sahip olunamayacağını anlar.

_____

Bonus 3: Çavdar Tarlasındaki Asi (2017) Rebel in the Rye

1951 tarihli Gönülçelen (ülkemizdeki adı yeni basımlarda ‘Çavdar Tarlasında Çocuklar’ olarak değişen) romanıyla hatırlanan ve münzevi yaşam tarzıyla dikkat çeken yazarın asi gençlik yıllarını, İkinci Dünya Savaşı’nda kanlı cephede verdiği mücadeleyi, yaşadığı büyük aşk ve büyük kaybı, The New Yorker tarafından reddedilişini ve ikonik kitabının yaratımına olanak veren Travma sonrası stres bozukluğu (PTSD) ile mücadelesini beyaz perdeye taşıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liste

Polis Adaylarını Aşka Getirecek Filmler

10 Nisan Polisler Günü kutlu olsun!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Yedi (1995) Se7en IMDb 8,6

Yedi, seri cinayetler işleyen bir katilin peşine düşen iki polis dedektifinin hikayesini anlatıyor. Bir seri katil 7 ölümcül günahı işleyenleri kendi yöntemleriyle öldürmektedir. Yedi Ölümcül Günah, Hıristiyanlık inançlarına göre Kibir, Açgözlülük, Şehvet Düşkünlüğü,Kıskançlık, Oburluk,Yıkıcılık ve Tembellik’tir. İki polis dedektifi bu seri katilin peşindedir. Film, Amerika’da gösterime girdiği hafta 14.000.000 dolar gelir elde etmişti. Yönetmen David Fincher imzalı film,sürükleyici konusu ve oyuncuların performanslarıyla tüm dünyada gişede büyük başarı yakalamıştı. Başrollerde Brad Pitt, Morgan Freeman, Gywneth Paltrow var. En iyi kurgu dalında 1996’da ödüle aday olan film bu ödülü alamamıştı. Özellikle sürpriz ve çarpıcı finali ile şimdiden sinema tarihinde bir klasik olarak yerini aldı.

Kuzuların Sessizliği (1991)The Silence of the Lambs IMDb 8,6

Kuzuların Sessizliği, 1992 yılında 7 dalda Oscar’a aday olmuş, yönetmeni ve başrol oyuncularına altın heykelciği getirirken en iyi film ve en iyi senaryo uyarlaması dalında da ödüle hak kazanmıştı.

Akademiden mezun olmuş genç FBI ajanı Clarice Starling, FBI ajanı kurbanlarının derilerini yüzen sapık bir katilin elinden bir kadını kurtarmaya çalışır. Clarice, katila ulaşmak için başka bir psikopat olan ünlü doktor Hannibal Lecter ile yakınlaşır. Lecter’dan bilgi alması için önce onun güvenini kazanması gerekmektedir.

Köstebek (2006) The Departed IMDb 8,5

Köstebek, mafya ve polis teşkilatı arasında geçen savaşı anlatıyor. Uzun yıllardan beri mafya tarafından, polis teşkilatına sızmak üzere yetiştirilen adamlar son derece iyi pozisyonlardadırlar teşkilat bünyesinde. Aynı şekilde polisin aynı amaçla yetiştirdiği adamları da mafya içinde cirit atmaktadırlar. Ancak vakit her şeyin açığa çıkma vaktidir. Her iki cephede de köstebeklerin var olduğu anlaşıldığında söz konusu köstebeklerin ölümle burun buruna gelecekleri koşturmaca ve macera başlayacaktır. Film dört dalda Oscar sahibidir.

Los Angeles Sırları (1997) L.A. Confidential IMDb 8,2

Los Angeles Sırları’nda, 50’lerin Los Angeles’ında yer altı dünyasının patronu sayılan Mickey Cohen’in hapse girmesiyle doğan boşluktan dolayı şehirdeki diğer suç örgütleri arasında liderlik savaşı başlar. Bir gece Cohen’in adamlarına bir baskın düzenlenir ve hepsi öldürülür. Öldürülenler arasında eski bir poliste vardır. Bu olayı soruşturmak üzere L.A. Polis Departmanı üç polisi görevlendirir. Görevlendirilen polisler karekter olarak birbirlerinden çok farklıdırlar. Ed Exley, L.A. Polis Departmanının altın çocuğudur. Kurallara bağlı ve her şeyi kanunlara göre yapar. Bud White, çabuk sinirlenen, agrasif, gerçeğe ve doğruya ulaşmak için her türlü yola başvuran biridir. Üçüncü ve son polis Jack Vincennes ise; L.A. Polis Departmanını anlatan bir televizyon dizisine danışmanlık yapmakta, tanınmış ve gündemde olmayı seven biridir. Bu üç kişi olayı soruşturmak için bir araya gelirler. Ancak soruşturma çok çabuk sonuca ulaşır. Bu durum üç polisi rahatsız eder. Soruşturmada bu kadar çabuk sonuca ulaşılmasında bir bit yeniği olduğunu düşünürler ve araştırmaya devam ederler. Ve araştırmaları onları çok güzel bir kadına kadar götürür. Film Kim Basinger ve senaryosuyla iki Oscar kazandı.

Büyük Hesaplaşma (1995) Heat IMDb 8,2

Büyük Hesaplaşma’da, gerek içgüdüleri gerekse üstün zekasıyla, içerisinde bulunduğu her türlü suçtan arkasında kesin deliller bırakmadan, başarılı bir şekilde sıyrılmayı başaran Neil McCauley profesyonel bir hırsızdır. En az kendisi kadar yetkin hırsızlardan oluşturduğu çetesiyle altından kalkılması zor işlere kalkışıp minimuma yakın hasarla başarıya ulaşırlar. Her azılı suçlu vakasında olduğu gibi söz konusu hırsızın peşinde de hırslı ve takıntılı bir dedektif vardır. Dedektif Hana, şimdiye dek bu usta hırsızın zekasıyla başa çıkamasa da davayı çözmekte kararlıdır.

Gözlerindeki Sır (2009) El secreto de sus ojos IMDb 8,2

Gözlerindeki Sır’da, ülkenin en önemli mahkemelerinden birinde yıllarca sorgu müfettişliği yapan Benjamin Esposito, görevini bırakarak inzivaya çekilmeye karar vermiştir. Bu süreçte, görev yaptığı süre boyunca kendisini oldukça etkileyen bir vakayı kaleme alıp romana çevirmeyi planlamaktadır. Yaklaşık otuz yıl önce işlenen bu vahşi tecavüz ve cinayet vakasıyla ilgili detayları yeniden hatırlamaya başlayan adam tekrar bu dava üzerinde çalışmaya ve bu üstü kapanmış suçu aydınlatmaya karar verir. Belge ve bulguları yeniden inceleyebilmek için ilk adım eski çalıştığı yere geri dönmektir. Esposito için bu süreç adaletin ve vicdan kavramının acı gerçeklerinin su yüzüne çıktığı bir yolculuğa dönüşür.

Çin Mahallesi (1974) Chinatown IMDb 8,1

Chinatown, kocasının kendisini aldattığından şüphelenen bir kadının hikayesini anlatıyor. Ida Sessions isimli bir kadın, özel dedektif Jake Gittes’e başvurup, Los Angeles su teşkilatında çalışan mühendis kocası Hollis Mulwray’in kendisini aldattığından şüphelendiğini söyler. Kadının dedektiften isteği, kocasını takip etmesidir. Gittes, Mulwray’in yanında bir kadınla yakalar, fotoğraflarını çeker ve dava kapanır. Ancak bir süre sonra Mulwray’in öldürülmesi işleri gizemli hale sokar. Davanın üzerine gitmeye karar veren Gittes, zamanla kendisini kiralayan kadın başta olmak üzere birçok gizemle karşılaşır.

Zindan Adası (2010) Shutter Island IMDb 8,2

Zindan Adası, Martin Scorsese’nin bir çok filmi gibi yine bir başyapıt statüsünde. Filmde, Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis memurunun, Rachel Solando adlı bir akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine tehlikeli akıl hastalarının tedavi gördüğü Shutter Adası isimli bölgede konuşlanan Ashecliffe Hastanesi’ne soruşturma yapmak için gitmesi ve sonradan gelişen esrarengiz olaylar aktarılıyor. Burada karşılaştıkları isyan tablosu ve çığrından çıkan işler bu davayı gittikçe zora sokacak, zamanla rüya ve gerçek arasındaki sınırlar zorlanacaktır. Usta yönetmen Martin Scorsese tarafından Dennis Lehane’nin ünlü romanından sinemaya uyarlanan filmin başrolünde yönetmenin gözde oyuncularından Leonardo Di Caprio bulunuyor.

Cinayet Günlüğü (2003) Salinui chueok IMDb 8,1

Cinayet Günlüğü’nde Güney Kore 90’lı yılların sonlarında askeri bir yönetimin baskıcı tavrının altındadır. Ülkede sansürler ve baskı her gün ağırlaşarak devam etmektedir. Bir gün bir tecavüze uğramış olan bir kadın vahşice bir cinayete kuran gider. Olayı çözmek için işin başına lokal bir polis dedektifi olan Park Doo-Man getirilir. Ancak uyguladığı tüm yöntemler onu cinayetten uzaklaştırır. Bunun üzerine görevin başına getirilen Seo, önceki dedektiften daha başarılı olmak için elinden geleni yapacaktır.

Temel İçgüdü (1992) Basic Instinct IMDb 7,0

San Francisco polisi cinayet masasından dedektif Nick Curran, bir cinayet dosyasını araştırırken davanın şüphelisi olan Catherine Trammel’le yakınlaşır. Yazar olan ve cinsellik konusunda son derece serbest davranan Catherine, son kitabında Nick’in davasındaki cinayetin bir benzerini detaylı şekilde anlatmıştır. Catherine, çekiciliğiyle Nick’i etkisi altına alır ve ikili ihtiras dolu bir ilişkinin içine sürüklenirler.

Okumaya Devam Et

Liste

Francis Ford Coppola’nın Favori 10 Filmi

Coppola’dan tavsiyeler.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Küller Ve Elmaslar

Ashes And Diamonds (1958, Andrzej Wajda)

Akademi Onur Ödülü ile ödüllendirilmiş Polonyalı yönetmen Andrzej Wajda’nın yönettiği filmin senaryosunu 1948 tarihli aynı adlı kendi romanından Jerzy Andrzejewski uyarlayıp yazmıştır.

Filmin adı, filmin kahramanının bombardımanda yıkılmış bir kilisenin duvarında gördüğü 19. yy’da yaşamış Polonyalı şair Cyprian Norwid’a ait bir şiirden gelmektedir. Şiirin dizelerinde, kömürün yüksek ısı ve basınç altında elmasa dönüşmesi olgusuna bir gönderme yapılmaktadır

Filmde, Polonya’da Nazi işgalcilere karşı bir zamanlar zorunlu olarak işbirliği yapmış olan Milliyetçi güçlerin ve Komünistlerin aralarındaki bu ittifakın artık çatırdamaya başladığı 2. Dünya Savaşı’nın son günlerinde, taşralı Milliyetçi bir militan olan Maciek (Zbigniew Cybulski) etkili bir Komünist lideri öldürmekle görevlendirilir. Görevi sırasında kaldığı otelde hayata dair farklı şeyler hissetmeye başlar, bir seçim yapıp sonuçlarına da katlanmak zorunda kalacaktır.

_____

The Best Years Of Our Lives (1946, William Wyler)

Amerika yapımı, drama filmi. Film 2. Dünya Savaşı sonrasında evlerine dönen üç eski Amerikan askerini ve onların yeniden sivil hayata ayak uydururken karşılaştıkları sorunları anlatır.

_____

I Vitelloni (1953, Federico Fellini)

Ergenlik sonrası dünyalarından tam olarak çıkamamış beş genç adamın doğup büyüdükleri küçük sahil kasabasından kaçış ve macera hayallerini konu alan bu film aslında erkeklerin dünyasına genel bir bakıştır: Ruhu hep çocuk kalan, sorumluluktan hoşlanmayan, macera ve oyun peşindeki erkek neslinin. Filmdeki beşli aslında tanıdıktır; Fausto kadın düşkünüdür, Alberto feminen bir soytarıdır, entelektüel Leopoldo yazar olma tutkusuyla yanar, Riccardo şarkıcıdır ve Moraldo içe dönük ve eleştirel bir tiptir.

“I Vitelloni” prototipik bir filmdir; anlattığı karakterler daha sonra bir çok filmde izleyicinin karşısına çıkacak, (Martin Scorsese’nin American Graffiti’si de dahil) zamandan ve yerellikten bağımsız erkeklerdir. Ustaca anlatılan basit bir öyküye dayalı bu film, genç oyuncularını ve yönetmenini bir anda üne ulaştırır. Alberto Sordi bir yıldız olurken, Fellini de 33 yaşında Venedik Film Festivali’nde en iyi film dalında Gümüş Aslan ödülünü alır.

İzleyiciyi sonu belirsiz bir yolculuğa çıkması için bir istasyona bırakmayı seven Fellini, “I Vitelloni”nin sonunda Moraldo’yu bir istasyonda gösterir. Bu, hem genç yaşta doğduğu kasabayı terkeden Fellini’nin kendisidir, hem de daha derinde, sinemanın en usta yönetmenlerinden biri olarak kariyerindeki dönüm noktasını temsil eder.

Yarım yüzyıl önce çekilen ancak tazeliğinden hiçbir şey kaybetmeyen “I Vitelloni”, genç bir ustanın yeteneğinin en büyük kanıtıdır…

______

Warui yatsu hodo yoku nemuru

The Bad Sleep Well (1960, Akira Kurosawa)

Kin dolu genç, babasının intiharının arkasında yatanları araştırmak için yozlaşmış bir fabrika yöneticisinin kızıyla evlenir.

_____

Koruma

Yojimbo (1961, Akira Kurosawa)

1800’lerin Japonyası’da Sanjuro isimli gezgin bir samuray, iki rakip çetenin arasında bölünmüş bir kasabaya gelir. Bir sokak savaşında yeteneklerini sergiledikten sonra, en fazla parayı veren tarafa kılıcını kiralar.

Alçak ruhlu ve hain insanlar olan taraflar, Sanjuro’ya ihanet ettikçe o taraf değiştirir. Böylece iki tarafı birbirine kırdırtarak kasabayı bu musibetten temizlemeye başlar. Ancak suç lordlarından birinin kardeşi olan Unosuke kasabaya geldiğinde işler değişir. Zira genç adamın elinde o zaman için görülmemiş güçte modern bir silah vardır: bir tabanca!

______

Singin’ in The Rain (1952, Stanley Donen & Gene Kelly)

“Singin’ in the Rain”in, 50’li yılların en iyisi olduğu tartışmasız bir gerçek olarak kabul görmüşken 1952 çıktılı bu müzikal, çekim teknikleri açısından günümüzde bile örnek alınan bir yapım.
Sessiz filmlerin, oyuncuları ve yapımcılarına fazlasıyla kazandırdığı dönemlerde ‘sesli’, yani oyuncuların konuştuğu filmler keşfedilir.Seyirciler artık oyuncuların cümle kurmasını istiyordu ve yapımcılar buna kayıtsız kalamazdı.
O dönemlerde Lina Lamont ve Don Lockwood, Hollywood’un en sevilen ve çiftlerinden biriydi ve yapımcı seyircileri film dışında hayal kırıklığına uğratıp para kaybetmek istemediği için Don ve Lina’yı gerçekten sevgili gibi gösteriyordu.
Saflığıyla örtüştüremediği kurnazlığı yüzünden aşık olduğu Don’ın nefretine sahip olan Lina, gerçekleri umursamadan, kurduğu hayaller ‘gerçekmiş’ gibi davranıyor, hareketleriyle hem Don’ı hem de ekibi çileden çıkarıyordu.
Öte yandan binlerce kadının hayranlığını kazanan yakışıklı aktör Don Lockwood ise, tesadüfen tanıştığı Katy Selden’e aşık olmuştu.Tüm yalanlara rağmen Don Lockwood ve Lina Lamont’un birlikte çevirdiği filmlerden sonra seyircilerin sesli filmlerde birlikte görmeyi en çok istediği çift Don ve Lina olacaktı.Ancak, büyük bir sorun buna engel oluyordu; Lina’nın ses tonu.
Sesli film yaratılırken Lina, ekibi sınır noktasına getirmesine rağmen çekimler tamamlanır ve film vizyona girer.Senkron sorunu olan film, seyircinin tepkisini çeker ve film, vizyondan kaldırılır.
Kariyeri için üzülen Don, birden Kathy’nin fikriyle umutlanır ve film, 6 hafta sonra ‘müzikal’ olarak vizyondaki yerini alır.Bir ilki gerçekleştiren yapımcılar, yıllar sonra kendini geliştirecek olan bu buluştan inanılmaz paralar kazanır.
Diğer yandan, Don’ın aşık olduğu kadın Kathy ise, hayata geçen bu fikrin sahibi olduğu kadar, filmde Lina’nınmış gibi gösterilen sesin de sahibidir.

______

The King Of Comedy (1983, Martin Scorsese)

Bir yetişkin olmasına rağmen hala ailesiyle yaşayan bir “kaçık” olan Rupert Pupkin, pek yetenekli olmadığı halde bir gün ünlü bir komedyen olacağına inanmaktadır. İdolü ise komedi yıldızı Jerry Langford’dur. Pupkin, eğer bir gün Langford’un TV programına çıkmanın yolunu bulursa, şöhretin kapısının önünde açılacağına dair bir saplantıya da sahiptir.

Pupkin bir gün Langford’u, ümitsizce ona aşık olan hayranı Masha’nın elinden kurtarma fırsatı bulduğunda, hayalindeki adamla bu yakınlaşma fırsatını kaçırmaz. Oysa ona laf olsun diye ümit verecek olan ünlü komedyenin hayatı, Pupkin’in tahmin edebileceğinden çok daha karışıktır ve karanlık yönleri de mevcuttur. Kendisini karmaşık ilişkiler ve içinden çıkması zor durumlarda bulur.

Martin Scorsese’nin Robert de Niro’yla işbirliği, genelde çok lezzetli meyveler vermiştir. Kimilerine göre “kayıp” bir başyapıt olan The King of Comedy de, gerçekten bu filmlerden birisi. Sadece bir sinema şaheserini değil, Jerry Lewis’i alışık olduğunuzun çok dışında bir rolde izleme fırsatını da kaçırmak olmak.

_______

Raging Bull (1980, Martin Scorsese)

Boksör Jake La Motta’nın (Robert De Niro) kendi ağzından anlattığı şampiyonluklardan bar komedyenliğine uzanan hırslı hayat hikayesi. Usta yönetmen Martin Scorsese’nin yönettiği bu film protesto amacıyla siyah-beyaz çekilmiştir, aynı zamanda sinema eleştirmenleri ve yönetmenleri tarafından tüm zamanların en iyi filmleri içinde ilk 10 sıradadır.
Sağlam performans da böyle birşey olsa gerek. Robert De Niro, Martin Scorsese’yle beraber gerçekleştirdiği başyapıtlardan Kızgın Boğa’da orta sıklet boks şampiyonu Jake La Motta’yı öyle bir canlandırdı ki, onu artık Robert De Niro’dan ayrı düşünmek zor. La Motta’nın otobiyografisinden serbest bir şekilde uyarlanan Kızgın Boğa, aslında bir yandan da spor filmi klişelerini altüst eden bir şaheser. Boks ringlerindeki sertlikle boksörün kendi iç huzurunu bulma mücadelesi yan yana gelince, sinema tarihinin en vurucu sporcu karakterlerinden biri ortaya çıkıyor.

_____

The Apartment (1960s, Billy Wilder)

Altı Oscar Ödüllü yönetmen Billy Wilder’in yönetmenliğini yaptığı 1960 çıkışlı sinema filmi “The Apartment” (Garsoniyer), ‘En İyi Film’, ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Senaryo’, ‘En İyi Film Düzenleme’ ve ‘En İyi Set Dekorasyon’ dallarında Oscar Ödülü’ne layık görülürken, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ve ‘En İyi Erkek Oyuncu’ da dahil olmak üzere toplam beş dalda Oscar adayı oldu. İki Oscar Ödüllü Amerikan aktör Jack Lemmon ve Oscar Ödüllü Amerikan aktris Shirley MacLaine’nin başrollerini paylaştıkları yapımda Amerikan aktör Fred MacMurray, Edie Adams, Ray Walston ve Johnny Seven rol alıyor.

_______

Sunrise: A Song of Two Humans (1927, F.W. Murnau)

Taşrada tatil yapan kentli bir kadın, oralı genç ve evli bir çiftçiyle ilişki yaşar ve adamı karısını öldürüp onunla birlikte büyük şehre taşınmaya ikna eder. Adam, karısıyla beraber şehre giderken binecekleri teknede bir ‘kaza’ planlar, kendini boğulmaktan kurtarmak için de tekneye bir demet saz saklar. Ancak planın sonunu getirmeyi yüreği kaldırmaz ve kürek çekerek karısını kıyıya çıkarır. Büyük bir keder içinde, tramvaya binip şehre giderler. Göz yaşlarıyla dolu barışmaları, düğün yapılan bir kilisede tamamlanır. Birbirlerine yeniden âşık olmuş bir halde, önce bir fotoğrafçıya, sonra da bir berbere uğrarlar. Adam berberdeki manikürcünün ona kur yapmasını görmezden gelir, karısını da çapkın bir hayranın ilgisinden korur. Devasa bir lunaparka gidip eğlendikten sonra, tekneyle eve dönerler. Ancak bir fırtına çıkar ve yelken yırtılır.

_______

Okumaya Devam Et

Liste

Avukat Olmadan İzlenmesi Gereken 10 Film

5 Nisan Avukatlar Günü kutlu olsun!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

5 Nisan Avukatlar Günü‘ne özel “Avukat Olmadan İzlenmesi Gereken 10 Film” listesini siz değerli takipçilerimiz için derledik. Keyifli seyirler.

12 Öfkeli Adam (1957) 12 Angry Men IMDb 9,0

12 Öfkeli Adam, cinayetle suçlanan bir genç ile ilgili karar vermekle yükümlü 12 jüri üyesinin karar verme sürecini konu ediyor. Latin Amerikalı bir genç adam, babasını öldürdüğü gerekçesiyle cinayetle suçlanır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak ise cinayetin işlendiği odada bulunmuştur, gencin mahkemeye sunduğu savunma zayıftır ve olan biteni duyduklarını söyleyen pek çok tanık vardır. Sanık suçlu bulunduğu taktirde idama mahkum edilecektir.Jüri sonuçları pek de şaşırtıcı değildir: 12 jüri üyesinden sadece sekiz numaralı jüri üyesi Davis ‘suçsuz’ hükmü yönünde oy vermiştir. Davis’in jüri üyelerini ikna etmeye çalışması esnasında her jüri üyesinin ‘suçlu’ kararı vermesinin arkasında ise, aralarında yabancı düşmanlığı, kanuna aşırı güven, çoğunluğa uyma, geçmişle hesaplaşma gibi farklı kişisel sebepler olduğu ortaya çıkacaktır.

Uğursuz Kuş (1962) To Kill a Mockingbird IMDb 8,2

Bülbülü Öldürmek, ekonomik buhranın hüküm sürdüğü 1930’lar Amerika’sında, Alabama eyaletinde yaşanan gerçek bir olaydan konusunu almaktadır. Film, ırkçılığın şiddetinin son noktaya ulaştığı bu dönemi gerçekçi bir üslupla işliyor. Beyaz bir kadına tecavüz suçuyla tutuklanan siyah bir gencin avukatlığını üstlenen başarılı bir avukat çevresi tarafından şiddetle eleştirilip davadan geri çekilmesi yönünde baskılara maruz kalır. Ancak idealist avukat yolundan dönmeyecektir.
Modern Amerikan edebiyatının klasik yapıtlarından biri olan Bülbülü Öldürmek, Harper Lee’nin gerçek yaşamda şahit olduğu olayları işleyen ve içeriği gerçekte yaşanmış olaylara dayanan bir romandır. Roman, ünlü yönetmen Robert Mulligan tarafından beyaz perdeye uyarlandığında cesur ve başarılı bir uyarlama olarak dikkat çekip bu başarısını üç dalda kazandığı Oscar ödülüyle pekiştirmiştir.

JFK: Kapanmayan Dosya (1991) JFK IMDb 8,0

Amerikan başkanı Kennedy’nin tartışmalı suiskasti ardında onlarca sanık ve komplo teorisi bırakır. Onlarca hikaye yaratılır ve gerçek bir türlü açığa çıkamaz. Süiskastın ardından ortaya çıkan Lee Harvey Oswald, cinayeti tek başına kendisinin işlediği üzerine ısrar etse de arka planda farklı gerçek ve olasılıklar söz konusudur. Medya ve adalet bu olasılıklarla boğuşurken insanlar da olayın bir türlü kesinleşmemesi nedeniyle hayal kırıklığına uğramaktadır. Mahkemenin vardığı sonuca ikna olmayan bölge savcısı Jim Garrison, olayın ardında yatan gerçekleri ortaya çıkarmaya kararlıdır.
Usta yönetmen Oliver Stone imzası taşıyan film iki kategoride Oscar ödülü almıştır.

İlk Korku (1996) Primal Fear IMDb 7,7

Tanınmış bir psikoposun öldürülmesi, büyük bir yankı uyandırır. Bu cinayet sırasında olay yerinden kaçmakta olan Aaron, görgü tanıkları tarafından suçlu olarak ilan edilir ve suçu işlediğin neredeyse kesinleşmiştir. Son derece prestijli bir avukat olan Martin Vail, ise olayların bu şekilde geliştiğinden tam olarak değildir ve Aaron’ı savunma görevini üstlenir. Aaron’ın suçluluğu o derece nettir ki Vail’in bu göreve atanması beyhude bir uğraş olarak addedilir. Ancak kısa bir süre sonra davanın seyri tam anlamıyla değişir.
Primal Fear, Akademi’de kendisine Yardımcı Erkek Oyuncu adaylığı getiren Edward Norton’ın performansıyla da göz dolduruyor.

Philadelphia (1993) IMDb 7,7

Avukat Andrew Beckett, çalıştığı hukuk bürosunda AIDS olduğu fark edilince işten çıkarılır. Kendisine nedeninin AIDS olduğunu açıklamamalarına rağmen Beckett, nedenin bu olduğundan emindir ve bu hukuk bürosuna dava açmaya karar verir. Başvurduğu avukatlarca bir süre reddedildikten sonra, en sonunda Joe Miller’ı tutmayı başarır.

Miller ilk başta bu davayla ilgilenmekte isteksizdir; çünkü o bir homofobiktir ve Beckett’a karşı da önyargılıdır. Fakat Beckett sayesinde zamanla önyargılarını aşmaya ve korkularını yenmeye başlar. Beckett ise hayatı, gururu ve hakları için kıyasıya bir mücadeleye girmiştir ve adalet için savaşır.

Film, müzikleriyle Oscar’ı hak etmiş, Tom Hanks’e de En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar kazandırmış etkileyici bir drama.

Kardeş Gibiydiler (1996) Sleepers IMDb 7,6 

Sleepers, New York’un yaşanması en tehlikeli mahallelerinden birinde yaşayan bit grup gencin hikayesini anlatır. Bu dört genç bir gün yanlışıkla bir adamın hayatını tehlikeye atan bir kazaya sebep olduklarında gençlik ıslah merkezinde bir yıllık cezaya mahkum edilirler. Sadece bir yıl sürecek bu ceza dönemi hayatlarını derinden etkileyecek travmatik olaylarla geçer. Gardiyanlar tarafından dövülen ve taciz edilen bu gençler, bu travmaları hayatları boyunca yanlarında taşırlar. Ta ki on yıl sonra kendilerini savunabilecek kadar büyüdüklerinde, gardiyanlardan biriyle karşılaşana dek.
En İyi Müzik dalında Oscar’a aday gösterilen film, Kevin Bacon, Robert De Niro, Dustin Huffman ve Brad Pitt gibi yıldız isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor.

Şeytanın Avukatı (1997) The Devil’s Advocate IMDb 7,5 

Kevin Lomax, başarılı bir savunma avukatıdır. Davaların zorluk seviyesi ne kadar yüksek olursa olsun, başarıya alışkın Kevin, bir şekilde jüriyi tesiri altına almayı ve müvekkilini temize çıkarmayı başarır. Mutlu bir evlilik süren avukatın hayatındaki her şey yolunda gibidir. Bir gün, müvekkili haksız olduğu halde kazandığı bir dava sonrasında New York’taki çok büyük bir hukuk bürosundan müthiş bir teklif alır. Teklifi yapan dünyanın en büyük hukuk bürolarından birinin lideri olan John Milton’dur. Kevin’ın vereceği ‘evet’ cevabı, hayatını geri dönüşü olmayan bir şekilde değiştirecektir.

…and justice for all. (1979) IMDb 7,4

Suçluların serbest kaldığı, yargıç ve avukatların anlaşmalar yaptığı ve masumların korumasız bırakıldığı bir adalet sisteminde, genç avukat Arthur Kirkland adaletin nereye gittiğini sorgulamaya başlar. Dürüst ve idealist bir avukat olan Arthur (Al Pacino, En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterildiği muhteşem performansıyla) bir gün genç bir kıza tecavüzden suçlanan ünlü bir yargıcı (John Forsythe) savunmaya zorlanır.

Amistad (1997) IMDb 7,3

Film, 1839 yazında Küba Sahillerinden hareket eden ve içerisinde tutuklu Afrikalı köleleri taşıyan La Amistad gemisinin yolculuğuna başlamasıyla açılır. Cinque isimli bir adamın gemiden söktüğü bir çiviyle prangalarını açar ve birçok arkadaşını aynı şekilde özgür bırakır. Böylece gemide esaslı bir isyan başlamış olur. Akabinde gemi mürettebatı ve köleler arasında başlayan savaş mürettebattaki birçok kişinin ölümüyle sonuçlanır. Sağ kalan iki kişi ise köleleri istedikleri yere götürmek zorundadır. Ancak yolculuk esnasında karşılaşacakları bir Amerikan savaş gemisi tarafından yakalanacak, ardından da bu suçlar sebebiyle yargılanmaya başlayacaklardır.
Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan ve dört dalda Oscar’a aday gösterilen filmin yönetmen koltuğunda usta yönetmen Steven Spielberg bulunuyor.

Suikast (2010) The Conspirator IMDb 6,9

42 yaşındaki Mary Surratt, Abraham Lincoln suikastine yardım ve yataklık etmekten dolayı yargılanan tek kadındır. Başkanı, başkan yardımcısını ve içişleri bakanını öldürmek amacıyla komplo kurma suçundan diğer 6 sanık ile yargılanan Surratt’ın suçsuzluğuna hiç kimse inanmaz. Bütün ülke kendisine sırt çevirmişken, avukatlığını yeni almış olan Frederick Aiken müvekkili olan bu kadını askeri mahkeme karşıya savunmakla görevlendirilir.
Başta gönülsüzce savunma avukatı olmayı kabul eden Aiken, dava ilerledikçe müvekkili Mary Surratt’ın gerçekten suçsuz olabileceğine inanır ve bir başkasını korumak için onun paravan olarak kullanıldığını fark eder.

Oscar’lı usta oyuncu ve yönetmen Robert Redford’un yönetmenliğinde kotarılan yapımın başrollerini 1994’te Forrest Gump’taki rolü ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Altın Küre adaylığı olan Robin Wright ve ‘Wanted’, ‘Narnia Günlükleri’, X-Men Birinci Sınıf gibi aksiyon filmlerinden tanıdığımız genç oyuncu James McAvoy’i paylaşıyorlar.
Redford’un yönetmen koltuğuna oturduğu sekizinci film olan Suikastçi’nin öyküsü Gregory Bernstein’a senaryolaştırılması ise James D. Solomon’a ait.

Okumaya Devam Et

Popüler