Yazarları Konu Alan En İyi 15 Film

Liste

Yazarlar dünyayı daha iyi bir yer yapar. Sevgi  ve nefretle ilgili hikayeler verirler ve birçoklarından ilham almak için yaşarlar. Her yazar doğmak üzere olan yeni dünyaların kaynağıdır. H. G. Wells, Oscar Wilde, Salinger, Woody Allen ya da J. K. Rowling’in olmadığı bir dünya hayal edebiliyor musunuz? Bize hayal ettirmek, hissettirmek, bizi değiştirmek için önce onların deneyimlemesi gerekir. Ustaca akıllar, kelimelerin müthiş birleşimi, sıkı eller ve güvenilir kalemler bizi eğlendiren hikayelerin bileşenlerini oluşturuyor.Sinema, yazarlara karşı kibar ve acımasız olmuştur. Aktörler ve yönetmenler kadar ünlü olmasalar da herhangi bir prodüksiyonun temelinde yer alırlar. Hikaye anlatıcısı olmanın iyi ve kötü yanları tek bir listede toplanamayacak kadar çok başlık altında ele alınmıştır fakat burada gerçek ve hayali yazarları betimleyebilen 15 film derlendi.

Çeviri: Nayad Çor

shakespeare-in-love

    15. Shakespeare in Love (1998)

Zaman zaman ünlü insanları görürüz ve onlar hakkında düşündüğümüzde neden olduğunu hatırlayamayız. Genç izleyiciler ve dikkat etmeyenler için, Gwyneth Paltrow sadece Pepper Potts veya Seven’da Brad Pitt’in eşi . Fakat söylenmesi gereken şey onun oynayabildiği. Shakespeare in Love’ın başarısının büyük bölümü onun varlığına dayanıyor; onun ilk büyük, baş karakter rolüne.

Romeo ve Jüliet’in yazılmasına konu olan Shakespeare ve Viola de Lesseps’in kurmaca aşkını konu alan bir film görüyoruz. Bazı insanlar filmi uzunluğu ve kesinlikten yoksun oluşundan dolayı sevmiyor ama hakkında yazılacak bir şey olmadığında yeni bir şey yaratmanın bir yazar için (en büyüklerinden de olsa) ne kadar zor olduğunu gösteren, iyi yönetilmiş bir film.

Maceralar ve hayatı değiştiren olaylar peşindeyseniz, aşk gibi, meydan okumalısınız, hayatı tehdit etse bile. Hayali Shakespeare’in yaptığı gibi.

___

The-Ghost-Writer

    14. The Ghost Writer (2010)

Hayalet yazarının, önceki Başbakanın, gizemli ölümünden sonra Adam Lang, anılarını yazacak yeni bir adam tutmaya karar veriyor. Fakat işin içine giren herkesin hayatını tehdit eden derin sırlar açığa çıkıyor. Yeni yazarın keşfettiği şey güçlü insanların gömmek ve unutmak istediği. Film ilerledikçe bazı olayları kayıt dışı tutmanın daha iyi olduğunu anlıyoruz.

Roman Polanski filme Ewan McGregor ve onun ciddi yüz ifadesiyle bu üçlemeye müthiş bir ritim katıyor. Bu özellik diğer filmleri kadar şok edici nitelendirilemez; Hükümetin Adam’ı işkencenin yasa dışı işlerine bağladığı sade bir olay örgüsünden oluşuyor. Meraklı yazar yanlış yerde yanlış zamanda bulunuyor.

13. American Splendor (2003)

American-Splendor

Tanıdığınız herkesi komedi karakterine dönüştürün. Onların bütün gücünü ve zayıflığını, iyi ve kötü zamanlarını, bir boş sayfa demetine bütün özlerini koyun ve onların etrafında kendi hayatınızın anlatıcısı olun. Eğlenceli mi?

Harvey Pekar eşsiz insanın değişik ismi. Resimde gördüğümüz adam oldukça huysuz ve aynı zamanda gerçek. Onu iş yerinde, evinde eski karısıyla, yeni bir eşle, arkadaşlarıyla konuşurken, süpermarkette alışveriş yaparken (veya denerken), yürürken, düşünürken ve yazarken görüyoruz.

Bu filmi olağan dışı yapan özelliği ise Pekar’ın güçlü kişiliği. Sıra dışı birinin sıradan hayatı.

12. Stranger than Fiction (2006)

Stranger-than-Fiction

Etrafınızdaki seslere dikkat edin, tuhaf bir şeyler duyabilirsiniz. Belki bu sizin hayatınızın anlatıcısının sesidir, kaderinizin yazarının. Harold Crick, Kay Eiffel’in isteklerine göre yaşayan yalnız bir adamdır. Kadın Harold’un Tanrısı gibi, Harold ondan kaçamıyor ama deneyecek.

Kay’in romanına ne eklerse gerçek hayattan birinin hayatını direkt olarak etkilediğini fark etmesi, onu romanı bitirmek için bir yol bulmaya iter, karakterleri için yaptığı her seçimin gerçek hayattaki birinin hayatında gerçekleşeceğini bilerek.

Film bizi olasılıklarla dolu bir dünyaya taşıyor. Filmin bitmesiyle, gerçek hayatın bizi en çok şaşırtan şey olduğunu fark ediyoruz. Sizin için seçimler yapan birinin olduğunu düşünmek ya da kendi yolunuzu çizdiğinize inanmak fark etmiyor. Filmde sizi düşündürecek bir şey bulacaksınız.

11. Before Sunset (2004)

before_sunset

Hayatın nasıl işlediği tuhaflıktır, eşit miktarda alır ve verir. Bu film “Before Sunrise” ile başlayan başarılı üçlemenin ikinci bölümü. 9 yıl aranın ardından, Jesse ve Céline’in yolları Viyana’da kesişir.

Jesse şimdi başarılı bir yazardır ve Céline ile geçirdiği tek günü kitabında kaleme alır. Onun hayatının aşkı olacaktı, ama değildi. Bir kez daha, bu iki insanın, gezegende yalnız olsalar bile, birbirine asla yetmeyen ve şüphe götürmez kimyasına şahit oluyoruz.

Aşk kısa sohbetler ve felsefelerde, küçük adımlar ve bir fincan kahvede. Ne mesafe ne de zaman önem taşır. Aşk an’larda ve yalınlıkta yaşar, tıpkı bu filmdeki gibi.

10. 2046 (2004)

2046

Zaman her şeydir. Doğru anda gerçekleşen şeyler biri için “her şey” anlamına gelebilir ve yanlış anda gerçekleşen şeyler birini sonsuza dek mahvedebilir. 2046 bir roman yazarı olan Chow Mo-Wan’ın aşk hayatını konu alan serinin son filmi. Geleceğe yolculuk eden ve kayıp hatıraları arayan bir tren hakkında yazar. Tüm kurgunun gerçeğe dayandığını unutmayın. En tepede hayatın dramasının olduğu bir bilim kurgunun ipuçlarıyla bezenmiş içten hikayelerden biri 2046.

İnsanların çekip gitmesine izin vermek zor, ve eğer onlar imkansız aşklarınızsa bu daha da zor. Onları tekrar yaşamak için roman yazmaktan daha iyi bir yol var mı?  Yönetmen Wong Kar-Wai filmde izlediğimiz adamın geçmişi ve geleceğini birleştiren her ayrıntıya özen gösteriyor. Chow Mo-Wan bir şey yanlış zamanda meydana geldiğinde, ardında acının izlerini bırakabileceğini öğreniyor.

Devamı için tıklayın…

Sinefesto

Sinefesto

Admin at Sinefesto
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.
Sinefesto

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up