Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Yavuz Bingöl Diyarbakır Belediye Başkanı!

Yayınlandı

tarihinde


Yavuz Bingöl’ün oynadığı Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı’nın Trabzon’a hediye ettiği itfaiye kamyonunda bir aşk alevlenir.


İtfaiye kamyonları bozulan Karadenizli Çayırbağı beldesine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bir itfaiye aracı hibe eder. Karadenizli Koşman itfaiye arabasını teslim almak için hayatında ilk kez Diyarbakır’a ayak basar. Koşman, Diyarbakır’ın zenginliğini görür, Diyarbakır’a ve yaşayan halkına olan tüm algısı alt üst olur. Dönüş yolculuğu sırasında yanında gizemli bir misafir, dışarıda olağanüstü bir doğa, önünde uzun bir yol ve sıra dışı bir macera vardır. Aşk, hüzün ve kahkaha dolu 1.200 kilometrelik yolculuk Koşman ve Diyarbakır’dan kendisine katılan Asya’nın bütün hayatını değiştirir.

Yavuz Bingöl’ün oynadığı Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı’nın Trabzon’a hediye ettiği itfaiye kamyonunda bir aşk alevlenir.

1.200 KM BOYUNCA ROMANTİK KOMEDİ

Yangın Var gerçek mekânlarda çekiliyor. Çekimler Diyarbakır’da başladı. Bingöl, Erzurum, Artvin ve Rize’de devam edecek çekimler Ağustos ortasında Trabzon’da sonlanacak. Çekimlerine 1 Temmuz’da başlayan yeni sezonun en iddialı filmlerinden Yangın Var’ın seti ilginç sahnelerle açıldı.

Aralık’ta vizyona girecek film için 1.000’in üzerinde figüran, 100 oyuncu ve 80 kişilik bir yapım ekibi aralıksız çalışıyor. Filmin yönetmen koltuğunda O… Çocukları, 120, Deli Deli Olma, 72. Koğuş gibi seyircinin yoğun ilgi gösterdiği filmleriyle tanınan Murat Saraçoğlu oturuyor.

Başrollerini Osman Sonant ve Nesrin Cavadzade’nin paylaştığı Yangın Var’a aralarında Yavuz Bingöl, Erkan Can, Şerif Sezer, Settar Tanrıöğen, Gaffur Uzuner ve Metin Yıldız gibi ünlü oyuncular eşlik ediyor.

GERÇEK BİR HİKÂYE

Yangın Var gerçek bir hikâyeden esinleniyor. 2010 Mart ayında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Trabzon’un Çayırbağı Beldesi’ne bir itfaiye aracı hediye eder. Basında çıkan haberlere göre itfaiye aracı defalarca aranmış, yolda rahatsız edilmiştir. Gerçekte Trabzon’da yanlış çıkan bir şüphe üzerine bir kere durdurulmuş, onun dışında çevreden destek görmüştür. Çayırbağı aldığı itfaiyeden, Diyarbakır da hediyesinden dolayı mutludur.

SIRADIŞI SENARYO

Filmin senaryosu Murat Batgi ve Koray Çalışkan tarafından bir yılda yazıldı. Yazarlar Diyarbakır ve Trabzon’da uzun süre araştırma yaptılar. Senaryo ikisi ABD ve İngiltere’de, diğer ikisi Türkiye’de yaşayan dört senaryo doktoru tarafından raporlandı. İtfaiyenin yaptığı yolculuğu üç kere yapan ekip, araştırma aşamasında toplam 7.000 kilometre yol katetti. Bölgeye ilk gidişlerinde havaalanında kapı numaraları ve biletleri karıştı. Trabzon’a diye çıktıkları yolculukta kendilerini Diyarbakır’da buldular.

Senaryodaki tüm diyaloglar Trabzon’un Çayırbağı beldesi ve Diyarbakır’daki gerçek kişilerle yeniden yazıldı. Oyuncular için aksan koçları ile çalışıldı. Film için Nesrin Cavadzade Kürtçe, Serif Sezer Gürcüce, Osman Sonant ise Trabzonlu bir Karadenizli’nin şivesini çalıştı. Şive ve deyişlerin aslına uygun olması için azami dikkat gösterildi.

BÜYÜK PRODÜKSİYON

Türkiye’nin bir itfaiye kamyonunda geçen ilk yol filmi olacak Yangın Var için iki adet büyük itfaiye kamyonu kullanılacak. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin film için tahsis ettiği kamyonlardan biri dış çekimler için hazırlandı. Diğeri İstanbul’dan getirildi. Tamamen soyularak, özel bir tırın çektiği taşıyıcıya yüklendi. Kamyonun çevresine kamera, ışık ve reji ekibinin rahat çalışması için raylar ve çelik barlar döşendi. Güçlü çekicinin motor sesini kesecek panellerle, çekici ile taşıyıcı ayrıldı. Yaklaşık bir hafta süren çalışmalar ses, sanat, reji ve set ekibinin eşgüdümüyle gerçekleştirildi.

YÖNETMEN MURAT SARAÇOĞLU: “YOLLAR DAMAR, İTFAİYE AĞRI KESİCİ”

Yönetmen Murat Saraçoğlu için Yangın Var kariyerinde bir dönüm noktası. Filmleri üç milyonun üzerinde gişe yapan Saraçoğlu, Yangın Var’ın uzun zamandır beklediği film olduğunu belirtiyor: “Ben hiç bir filme bu kadar uzun bir hazırlık döneminden sonra başlamamıştım. Benim de katılımımla defalarca revize edilen senaryo, mekan gezileri, oyuncularla uzun provalar, bir de dünya güzeli Doğu Anadolu’nun yolları damarlarımızsa, bu itfaiye kamyonu bir ağrı kesici, herkesin umudu. Koşman’ın, hepimizin yangınına buz gibi bir su döküyor. Naif ve sempatik Karadenizli Koşman’la eğitimli ve dünya güzeli Asya’nın yolda alevlenen aşkı, bir yangının külünü savuruyor, hepimize umut veriyor. Tek şaka yapmadan bizi kahkahalara boğacak bu iki genç insanın hikayesi hepimizde küçük de olsa bir iz bırakacak”.

ÖDÜLLÜ OYUNCULAR

Osman Sonant, Yangın Var için 10 kilo aldı, günlerce atletiyle güneşlendi. Yeşim Ustaoğlu’nun “Pandora’nın Kutusu” adlı filmindeki performansıyla 16. Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülünü alan Sonant, Koşman karakterinin tam kendisi için yazıldığını düşünüyor: “Sıradışı bir adam Koşman. Çayırbağı’ndaki gerçek Koşman’la üç gün geçirdim. İçimden bir Koşman çıktı. Gerçekten fekalet tatlı bir adam. Her anından müthiş bir keyif aldığım bir set oluyor.”
Nesrin Cavadzade, Koşman’ın aşık olduğu Asya’yı oyunuyor. Bakü doğumlu oyuncu Rusça, Türkçe, Azerice, İngilizce gibi birçok dili anadili gibi konuşuyor. Bu film için Diyarbakır Türkçesi ve Kürtçesi çalışan Cavadzade bol ödüllü bir oyuncu. Acı ve Dilber’in Sekiz Günü adlı filmlerdeki performansıyla dört En İyi Kadın Oyuncu Ödülü alan sanatçı Asya’ya “bayıldığını” söylüyor. Oyuncu seçmelerine tüm senaryoyu ezberleyerek gelen Cavadzade’ye göre Yangın Var hayatında okuduğu en komik ve romantik senaryo. “Filmin müziklerinin önceden bestelenmesinin oyun konsantrasyonuna ve odaklanmaya çok yardımcı olduğunu” belirten Cavadzade “provalar sırasında film ekibinin dahi yer yer ağladığını ve kahkalarla güldüğünü, bu etkinin ancak böylesine içten bir senaryoyla yaratılabileceğini” ekliyor.

kaynak : sabah

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

“The Suicide Squad” Türkiye Gişesinde Zirvede

Haftanın en çok seyredileni!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Haftanın en çok izlenen filmleri belli oldu. Uzun süredir merakla beklenen “The Suicide Squad” vizyona girdiği ilk üç gününde, 35 bin 966 seyirci tarafından seyredilerek Box Office Türkiye hafta sonu listesinin birincisi oldu.

Sinemaların normalleşmesi ile birlikte önemli filmler de vizyona girmeye başladı. Bu haftanın öne çıkan filmleri arasında gişeyi zirvede noktalayan yapım ise uzun süredir hayranları tarafından merakla beklenen The Suicide Squad oldu. Vizyona girdiği ilk üç gününde yaklaşık olarak 35 bin 966 seyirci tarafından seyredilen film, Box Office Türkiye hafta sonu listesini birincilikle kapattı.

30 Temmuz – 01 Ağustos hafta sonunun toplam seyirci sayısının 155 bin civarında olduğu açıklanırken listenin devamı şu şekilde sıralandı:

Okumaya Devam Et

Türkiye

“Mandıra Filozofu”nun Çekildiği Yer Yandı

Çökertme Koyu küle döndü.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Türkiye’nin belli kesimlerinde çıkan yangınlar sonrasında “Mandıra Filozofu”nun çekildiği Çökertme Koyu da küle döndü.

Başrolünde Müfit Can Saçıntı‘nın bulunduğu komedi filmi “Mandıra Filozofu“nun çekildiği Çökertme Koyu da küle döndü. Ülkemizin belli yerlerinde halen devam eden yangınlar sonucunda küle dönen Çökertme Koyu’nun son hali Arda Esen, Müfit Can Saçıntı ve filmin yapımcısı Birol Güven tarafından paylaşıldı.

Esen yaptığı paylaşımı şu açıklma ile paylaştı:

“Hepimize geçmiş olsun. Mandıra Filozofu filmine ev sahipliği yapan eşsiz güzellikteki Çökertme Koyu artık bir kül yığını. Cennetti, cehenneme döndü maalesef. Kelimeler kifayetsiz. Arayan soran tüm dostlarımıza teşekkür ederiz…”

Okumaya Devam Et

Türkiye

Vizyondaki Filmler – 30 Temmuz 2021

Bu hafta vizyonda hangi filmler var?

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu hafta vizyonda hangi filmler var, sinemada ne izlesem diyenler… Vizyon menüsünde bu hafta 8 film sizleri bekliyor, işte o filmler…

The Suicide Squad: İntihar Timi

Guardians of the Galaxy filmlerine imza atan James Gunn’ın yönetmen koltuğunda oturduğu The Suicide Squad, ilk filmden Harley Quinn, Rick Flag, Captain Boomerang, Amanda Waller gibi karakterlere Bloodsport, Peacemaker, SolSoria gibi yeni karakterlerin eklendiği Görev Gücü X’in yeni imkânsız görevini odağına alıyor.

Fragman için tıklayın

Uzak Ülke

12 yaşındaki Trabzon Rum’u Paris, babasının annesi için yonttuğu hediyeyi almak üzere kamptan kaçar. Geri döndüğünde mübadillerin gönderilmiş ve kampın boşaltılmış olduğunu görür. Yeni rejim Binbaşı Osman’ı hain ilan etmiş, tutuklayıp mübadillerden boşaltılmış olan kampa kapatmıştır. Köklerin ve bağlılığın sorgulandığı bu alacakaranlık, yeni gemi gelene kadar ikisine de vatan olacaktır.

Fragman için tıklayın

Mainstream

Gia Coppola’nın yönettiği Mainstream, Youtube’da sergilediği personasıyla ilgi toplayan Link ve arkadaşlarının, fenomen olma yolunda ilerlerken kendi kişiliklerinden uzaklaşmaları ve aralarında gelişen çatışmaları konu ediniyor.

Fragman için tıklayın

Lübnan Semaları

1950’lerde genç bir kadın olan Alice, sıkıcı anavatanı İsviçre’den ayrılarak güneşli ve hayat dolu Lübnan’a gider. Orada, ilk Lübnanlıyı uzaya göndermek isteyen hayalperest bir astrofizikçi olan Joseph’e âşık olur. Fakat mutlulukla geçen birkaç yılın ardından çıkan iç savaş, bu cennet bahçesini paramparça eder.

Fragman için tıklayın

Uzun Aşkın Kısası

Uzun Aşkın Kısası, evlendiğinin ertesi günü uyandığında şok edici bir durumla karşı karşıya kalan genç bir adamın hikayesini konu ediyor. Teddy, hayatını sürekli bir şeyleri erteleyerek geçiren genç bir adamdır. Onun hayatı, evlendiğinin ertesi günü uyandığında bambaşka bir hal alır. Teddy, her birkaç dakikada bir bir sonraki yıla atlamaktadır. Zaman geçip giderken Teddy, hızla değişen hayatını kontrol edemez. Bu durum üzerine Teddy, hayatının aşkını kaybetmemek ve kaçırdığı zamanları geri alabilmenin yolunu bulmak için çabalar.

Fragman için tıklayın

Bize Müsaade

Bize Müsaade, biri yönetmen, biri oyuncu ve biri senarist olan televizyon sektöründen üç yakın arkadaşın hikayesini konu ediniyor.

Fragman için tıklayın

Jungle Cruise

Disneyland’de yer alan aynı isimli tema parkından sinemaya uyarlanan Jungle Cruise, bir nehir gemisi kaptanı olan Frank ile sonsuz şifa kudretine sahip Hayat Ağacı’nı aramakta olan bilim insanı Lily’nin, vahşi yaşamdan doğaüstü varlıklara pek çok zorluklarla karşılaştıkları macerayı anlatıyor.

Fragman için tıklayın

Düşkapanı

Dreamkatcher, üvey çocuğu Josh ile taşra evlerinde bir süre yalnız kalan Gail’in, Josh’ın komşuların evinden mistik bir tılsımı alması sonrası üstesinden gelmesi gereken esrarengiz olayları konu ediniyor.

Fragman için tıklayın

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler