Yatçaz, Kalkçaz, Geççek!

Manşet

uyuyana kadar

Mahir Zaman yazdı
mahirzaman@gmail.com

Hafıza kaybı, unutkanlık, hastalık ve bunların art niyetli birileri tarafından kullanılması… Sinemada son dönemde çokça görmeye alıştığımız unsurlar.

Kimi senaryo farkını ortaya koyarak izleyiciye tokat oluyor, kimisi eşsiz sinematografi ile film dilini üst perdeye taşıyor. Veya oyunculuklar filmi başarıya ulaştırıyor…
Ama bu tekdüzelikten kurtulamayanlar da olmuyor değil.
Oyuncu kadrosu iyi olsa da izleyiciye pek bir şey veremeyen yapımlardan biri olarak ‘Uyanana Kadar‘ filmi beyaz perdeyle buluştu.
Oscarlı Nicole Kidman‘ın omuzlarına binen oyunculuk ile kotarılmaya çalışılan filmde Oscar ödüllü Colin Firth de derde deva olamıyor.
Filmin ortalarında sonunu anlıyorsunuz.
Sonu itibariyle vaatte bulunan bu tarz filmlerde çok önceleri ‘uyanmak’ heyecanı bitiriyor.Oyunculuk da senaryoya mahpus kalıyor. Sinematografi de vasatı aşamayınca uyuyana kadar bizi idare edecek, sonrasına ise pek bir şey bırakmayacak bir eser ortaya çıkıyor.
Nicole Kidman’ın son dönemde çok fazla filmde oynamasını ve yeterince ‘seçici’ davranmamasını da anlayamıyorum. Beyaz perdenin gördüğü en başarılı aktristlerden olan Kidman’a buradan sesleniyorum; yapma.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up