‘Yaşamak Direnmektir’ Diyen 10 Hayatta Kalma Temalı Film

Liste

Hazırlayan : Tuğba Güner

Piyanist

PİYANİST 2002
IMDb 8,5

Wladyslaw Szpilman’ın otobiyografisinden uyarlanan film, 1939 yılında, II. Dünya Savaşı’nın hemen başlarında Polonya’nın Alman işgali ile gelişen olaylarla başlıyor. Ülkenin parlak piyanistlerinden Szpilman, Nazi işgali altındaki Polonya’da bir şekilde esir kampına düşmeden yaşamını devam ettirmeye çalışır. Ama bu hiç de kolay olmaz. Varşova’nın kenar mahallelerinde hayatta kalma mücadelesi verir. Kıtlığa, aşağılanmalara maruz kalır. Kurtulma fırsatı bulduğu anda bile ölümle burun buruna gelir. Soykırımı, açlığı, II.Dünya Savaşı yıllarını, hayatta kalma mücadelesini en iyi anlatan filmlerin başında gelir Piyanist. Ve Roman Polanski’ye üç Oscar, Adrien Brody’e de en iyi erkek oyuncu ödülünü getirmiştir.

———————————

Marslı

MARSLI 2015
IMDb 8,1

Andy Weir’in bilim kurgu dalında 2014’ün en iyi kitabı seçilen Marslı, Ridley Scott yönetmenliğinde beyaz perdeye uyarlandı. Hayatta kalma mücadelesi vermek her zaman zordur. Ama ya bu mücadeleyi Marsta bir başınıza vermek zorunda olsaydınız? Filmin başrolündeki karakterimiz Mark, Mars gezegenine yaptıkları bir görev yolculuğunda öldü sanılarak terk edilir. Ama o hayattadır ve zekâsı, kısıtlı olanakları ile dünyaya yaşadığına dair bir mesaj yollamaya çalışır. Hayal gücünü zorlayan ve gerilim ile eğlenceyi harmanlayan bir bilim kurgu filmi olan Marslı, son yılların en iyi uzay filmleri arasında yer alıyor.

———————————–

Pi'nin Yaşamı

LIFE OF PI 2012
IMDb 8

Romandan uyarlama olan filmde 16 yaşında olan Pi’nin hayatta kalma mücadelesi anlatılıyor. Hindistan’dan Kanada’ya giden bir yük gemisi batar. Pi’nin hayvanat bahçesi işleten ve hayvanlarıyla gemide bulunan ailesi de, batan gemide yaşamını kaybeder. Bir cankurtaran filikasına tutunan kahramanımız Pasifik Okyanusu’nun ortasında kalır. Ama yalnız da değildir. Sırtlan, zebra, orangutan ve en önemlisi de kocaman bir Bengal kaplanı. Hayatta kaldığı için kendisini şanslı sanan Pi okyanusu geçerken tekrardan yaşam mücadelesi verir. Filmi izlediğimizde herkes şunu soruyordu; kaplan gerçek mi? Evet, eş zamanlı çekilmiş olmasa da karşımızda gerçek bir kaplan var.

——————————

Walkabout

SONSUZ ÇÖL 1971
IMDb 7,7

James Vance Marshall’ın aynı adlı romanından uyarlanan film insan ve doğa ilişkisi çerçevesinde hayatta kalma içgüdüsünü ele alıyor. Yalnızca şehir hayatına alışkın bir genç kız ve erkek kardeşi, babalarının intiharı ile çöle doğru kaçarlar. Kendilerini Avustralya’nın ıssız çöllerinde adeta mahsur kalmış şekilde bulurlar ve yolculukları sırasında genç bir Aborjin ile tanışırlar. Modern hayat ile doğal ve ilkel yaşamı karşılaştıran, Aborjin geleneklerine yer veren, kendi seyrinde ilerleyen farklı bir hayatta kalma filmi.

———————————-

Yeni Hayat

YENİ HAYAT 2000
IMDb 7,7

Yönetmenliği Robert Zemeckis’in yaptığı başrolde Tom Hanks’in olduğu film, modern yaşam insanının tek başına bir adada kaldığı zaman verebileceği hayat mücadelesini ele alıyor. Hayatının her dakikası planlı olan, aşırı iş yoğunluğundan sevgilisiyle evlenmeye bile fırsat bulamayan Chuck Noland, Malezya’ya iş amaçlı giderken uçağı bilinmeyen bir sebepten düşer. Uyandığında kendisini adada bir başına bulur. Şehir hayatına, teknolojiye alışmış Chuck artık adada yaşam mücadelesi vermek durumunda kalır. Tam dört yıl boyunca. Hem adadan kurtulmak ister hem de gittikçe adaya bağlanır. Ve tek arkadaşı da Winson isimli beysbol topudur. Gerçekten bir adaya düşseniz hayatta kalabilmek için neler yaparsınız sorusunun da cevaplarını ve tüyolarını birebir veren, Tom Hanks’in harika bir oyunculuk sergilediği bir “yeni hayat” filmi.

—————————————–

127 Saat

127 SAAT 2010
IMDb 7,6

Genç dağcı Aron Ralston’un büyük bir kaya parçasının arasına kolunun sıkışmasını ve buradan kurtulmak için beş gün boyunca verdiği mücadeleyi anlatan gerçek bir hikâye. Kimseye haber vermeden çıktığı bu yolculukta bir umut da olsa yakınlarından, yolda karşılaştığı kişilerden yardım bekler. Ama yer seviyesinin de altında olan ve ıssız olan bu yerde ona yardım edecek kimse yoktur. 5 gün boyunca hayatta kalabilmek için verdiği mücadele ona kendisiyle de hesaplaşma ve kendini tanıma imkânları sunar. Kurtulma çalışmalarını tek elle yapmaya çalışırken kendisini de kamerası ile kayıt altına alır. Neredeyse tek mekânda geçen ve süresi ile de sıkmayan filmin gerçek bir hikâyeden alınmış olması izleyici üzerindeki etkiyi arttırıyor. Ayrıca Aron Raltson’un kurtulma çabalarını kaydettiği gerçek görüntüleri Youtube’de bulabilirsiniz.

————————————

Şafak Harekâtı

ŞAFAK HAREKÂTI 2006
IMDB 7,3

Yine gerçek bir hikâyeden beyaz perdeye uyarlanmış bir hayatta kalma mücadelesi var karşımızda. Amerikan Hava Yolları’nda pilot olan Dieter Dengler, Vietnam Savaşı’nda bir uçuş sırasında vurularak düşürülür ve bir kampta esir olarak tutulur.  Fakat burada fazla kalmaya ve kurtarılmayı beklemeye niyeti yoktur. Bir kaçış planı yapar ve birçok tehlikeyi göze alarak planını gerçekleştirir. Böylece yaşam mücadelesi de başlar. Christian Bale’in etkileyici performansıyla izlenme oranını daha da arttıran bir film Şafak Harekâtı.

—————————————

Boyun Eğmez

BOYUN EĞMEZ 2014
IMDb 7,2

Yönetmenliğini Angelina Jolie’nin yaptığı ve “Torrance Kasırgası” lakabıyla tanınan,2014 yılında ölen uzun mesafe koşucusu Louis Zamperini’nin hayatının önemli bölümlerini anlatıyor. ABD Olimpiyat Takımında ülkesini temsil eden Zamperi dereceye giremese de final performansı ile herkesin gözdesi olur. Diğer olimpiyatların II.Dünya Savaşı’na denk gelmesi ile olimpiyatlara katılamaz ve savaşta gönüllü olarak görev alır. Pasifik’te geçirilen bir kaza sonrası iki silah arkadaşıyla hayatta kalmayı başarır ve 47 gün sürecek bir yaşam mücadelesi verirler. Çünkü kendilerini kurtaranlar düşman taraf olan Japon Deniz Kuvvetleridir ve kurtardıkları savaş esirlerine akıl almaz işkenceler yaparlar.

———————————–

Yaşamak İçin

YAŞAMAK İÇİN 1993
IMDb 7

Uruguay rugby takımının gerçekten yaşadığı bir olaydan yola çıkan film, takımın uçağının And Dağlarına çarptıktan sonra yaşanan hayatta kalma mücadelesini ele alıyor. Sekiz gün boyunca uçağın enkazında oturup yardım bekleyen ekibin bekleyişleri karşılıksız kalır. Zorlu hava şartlarından ve arama çabalarının sonuç vermemesinden dolayı kurtarma çalışmalarının duracağı bilgisini radyodan duyarlar. Tam on hafta boyunca dondurucu soğukta verdikleri yaşam mücadelesi inanılmaz boyutlara ulaşır. Sonunda üç kişi yardım istemek için yola koyulur. İliklerinize kadar soğuğu hissedeceğiniz, gerçek bir hikâyeden uyarlanmış film, hayatta kalma mücadelesinin en üst boyutlarını izleyici ile buluşturuyor.

———————————-

Toprak Altında

TOPRAK ALTINDA 2010
IMDb 7

ABD’li asker Paul uyandığında kendisini bir tabutun içinde gömülü halde bulur. Oraya nasıl ve kim tarafından getirildiğini de bilmemektedir. Yanında sadece bir çakmak ve telefon vardır. En büyük korkusu da telefonunun biten şarjı olur. Ölmemek için zamana karşı yarışmak zorunda olan Paul’un verdiği yaşam mücadelesi izleyeni de oksijensiz bırakacak türden. Tek ve dar bir mekânda geçen film, zor ve başarılı bir oyunculuk gerektiriyor. Klostrofobisi olanların izlemekte zorlanacağı 90 dakikalık bir gerilim sunuyor.

———————————–

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up