Yasaklı Film 46 Yıl Sonra Gösterilecek

Genel

Yönetmen Alp Zeki Heper’in 1966’da yasaklanan Soluk Gecenin Aşk Hikayesi filmi 46 yıl sonra ilk defa seyirciyle buluşacak. Film, 15 Mart’ta başlayacak Uluslararası Ankara Film Festivali’nde gösterilecek.

Alp Zeki Heper

Türk sinemasının değeri anlaşılamamış yönetmenlerinden Alp Zeki Heper’in, sansürün gadrine uğrayan ilk uzun metraj filmi Soluk Gecenin Aşk Hikayeleri, 46 yıl sonra ilk defa seyirciyle buluşacak. Film, 15 Mart’ta başlayacak Uluslararası Ankara Film Festivali’nde gösterilecek. 1966 yapımı film, o yılların sansür kurulu Film Komisyon Kontrol Kurulu tarafından müstehcen’ bulunduğu gerekçesiyle gösterime çıkamamıştı. Yönetmen Heper de bir gazete röportajında “Aşk hiçbir zaman müstehcen olmamıştır. Aşka karşı tutumdur müstehcen olan. (… ) Özgürlükle baskıyı, şiddeti, işkenceyi karşı karşıya getirmeye çalışmıştım. Anılarla ilgili zor anlatımlı olan bir filmdi. Sevginin, tutkunun, işkenceyi, baskıyı yok etmesini dilemiştim. Özgürlüğün delice bir sevgi olduğunu düşünüyordum. Öyle simgelemeye çalışıyordum özgürlüğü. Müstehcenlikle suçlandım. En sonunda yazan, yöneten, kurgulayan, görüntüleyen, oynayan, yapımcı ve seyirci de olabilirim. Yani tek başıma da izlemek zorunda kalabilirim filmlerimi…” diyerek karara tepki göstermişti.

VASİYET ETMİŞTİ 

Heper’in, yasaklanan filmin tek kopyasınının Prof. Sami Şekeroğlu’na verdiği biliniyordu. Bu güne kadar film de hiçbir şekilde sinemada gösterilmedi. Prof. Şekeroğlu, Ankara Film Festivali için kaleme aldığı filmin kendisine verilme hikayesini şöyle anlatıyor: “Bir gün Akademi’de bir sergi açılışında rastladım. Eşini tanıştırdı ve filmini getireceğini söyledi. Birkaç gün sonra Soluk Gecenin Aşk Hikayeleri‘nin negatifini getirdi. ‘Bunu sana hediye ediyorum. Ama söz ver hiç kimseye göstermeyeceksin’ dedi. Biraz yumuşatmaya çalıştım ama ikna edemedim. ‘Ömrüm boyunca sana güvendim. Vasiyetimdir, göstermeyeceksin’ dedi. O’nu kaybettiğimizi duyduğumda çok üzülmüş ve onun için bir gösteri yapmayı arzulamıştım. Ama söz vermiştim, filmi göstermem doğru olmaz diye vazgeçtim. Araştırmacılar ve kızı hariç hiç kimseye göstermedim. Emekli olduğumda da filmi bu bilgilerle üniversiteye (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) verdim. Bir ay önce Sinema TV Müdüresi Prof. Asiye Korkmaz, Ankara Film Festivali yöneticilerinin filmi göstermek istediğini söyledi. Artık benim böyle bir yetkimin olmadığını, bu kararı verme hakkına üniversitenin ve varislerinin sahip olabileceğini belirttim.” Soluk Gecenin Aşk Hikayeleri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin katkıları ve Heper ailesinin izni ve desteği ile 19 ve 20 Mart’ta saat 21.30’da Ankara’daki Batı Sinemaları’nda gösterilecek.

Sabah

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up