Yann Tiersen: Şarkıların Bana Düşündürdükleri Filmden Çok Farklıydı

Film Müzikleri Röportajlar
Yann Tiersen… Bu adı duyduğunuzda ilk aklınıza gelen Amélié‘dir. Filmin atmosferine, duygusuna birebir yakışan, onunla bütünleşen müziklere imza atan isim. 2000’lerin başında adı Fransa’dan dünyaya yayılan bu minimalist besteci aslında 1998 yılında yayınladığı üçüncü albümü “La Phare” ile ünlenmiş, dünya çapındaki ünü ise 2001 yapımı Jean-Pierre Jenuet filmi Le fabuleux destin d’Amélie Poulain için yaptığı, eski şarkılarının ve yeni bestelerinin bir karışımı olan soundtrack albümü ile başlamıştır. Amélie filminden önce, müziklerini yaptığı diğer filmler Erick Zonca yönetmenliğindeki La Vie Rêvée des Anges (Meleklerin Düş Yaşamı) (1998),bu filmde rol alan Belçikalı aktris Natacha Régnier ile uzun bir süre birlikteliği olmuştur. André Téchiné yönetmenliğindeki Alice et Martin (1998) ve Christine Carrière yönetmenliğindeki Qui Plume la Lune? (1999)’dur. Amélie’den sonraki soundtrack çalışması ise bir Alman yapımı olan Good Bye Lenin / Elveda Lenin (2003, Wolfgang Becker) filmi için olmuştur.
Aşağıda okuyacağınız röportaj sanatçıyla 2011 yılında yapılmıştır. Skylife dergisinin yaptığı o röportajın bir kısmını sizlerle paylaşmak istedik.

 

Nasıl anılmak istersiniz? Yaptığı müzikle sinema endüstrisini peşinden koşturan müzisyen diye mi yoksa sinema endüstrisinin de katkısıyla daha çok tanınan bir müzisyen olarak mı?
Sinemanın müziği yaymasındaki gücü küçümsemem. Ancak ben yaptığım müzikle beğenildiğim için tercih ediliyorsam bu da güzel.

Yann Tiersen’i sevenler büyük bir melankolinin karşılığı olarak görüyorlar sizi. Şarkılarınızdaki bu derin hüznün nereden geldiğini merak ediyoruz?
Kullandığım enstrümanlar böyle bir hava oluşturuyor sanırım. Piyano ve analog dokuları beklenmedik bir şekilde bir araya getirmek, gürültüyü üzerlerine örtmek hoşuma gidiyor. Şarkının sözleri başlayınca, kıvılcımlı kemanlar ve davulun fırtınası, piyanonun acıklı melodisi ile birleşince beklenmedik coşkular oluşabiliyor. Böylece şarkılar demir attıkları yerden yavaşça kaymaya başlıyor. Beklenmeyen hoş bir yolculuğa çıkarmış gibi.

Dans müziğinin hip hop müziğinin kimyasını bile değiştirdiği ve yayıldığı bu zaman diliminde kendinizi nerede görüyorsunuz?
Düşündüklerimi çalmaya çalışıyorum. Ne olup bittiğinden haberim yok. Beğenilme ve satın alınan bir müzik yapma çabasında da değilim. Yine de bu sefer biraz daha aydınlık hissettireceğimizi düşünüyorum.

Daha önce İstanbul’a gelmiştiniz. Müziğimizi dinlemeye fırsatınız olduysa neler hissettiniz?
Farklı olduğu bir gerçek. Oldukça da değişik türler var. Ne dediğinizi anlamasam da ezgilerin sıcaklığını hissediyorsunuz.

Turne kapsamında sizi yeniden görebilecek miyiz?
Ekim ayında İngiltere’deydim. Kış ayları için yeni yerleri keşfetmeyi istiyorum. Tekrar bir araya gelmeyi ben de isterim.

“Şarkıların bana düşündürdükleri filmden çok farklıydı”

TIERSEN’İN VE AMÉLIE’NİN BAŞARISI
Yann Tiersen’in başarısı, ünlü Fransız yönetmen Jean-Pierre Jeunet’in yönettiği Amélie filminin Soundtrack albümüyle bütün dünyada tavan yaptı. Öyle ki Tiersen’in, Good Bye Lenin! filminin seyirci çekmesine de katkısı olduğu tartışılmaz.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up