Bizimle İletişime Geçin

Film Müzikleri

Yann Tiersen: Şarkıların Bana Düşündürdükleri Filmden Çok Farklıydı

Ünlü müzisyenle keyifli bir röportaj.

Yayınlandı

tarihinde

Yann Tiersen… Bu adı duyduğunuzda ilk aklınıza gelen Amélié‘dir. Filmin atmosferine, duygusuna birebir yakışan, onunla bütünleşen müziklere imza atan isim. 2000’lerin başında adı Fransa’dan dünyaya yayılan bu minimalist besteci aslında 1998 yılında yayınladığı üçüncü albümü “La Phare” ile ünlenmiş, dünya çapındaki ünü ise 2001 yapımı Jean-Pierre Jenuet filmi Le fabuleux destin d’Amélie Poulain için yaptığı, eski şarkılarının ve yeni bestelerinin bir karışımı olan soundtrack albümü ile başlamıştır. Amélie filminden önce, müziklerini yaptığı diğer filmler Erick Zonca yönetmenliğindeki La Vie Rêvée des Anges (Meleklerin Düş Yaşamı) (1998),bu filmde rol alan Belçikalı aktris Natacha Régnier ile uzun bir süre birlikteliği olmuştur. André Téchiné yönetmenliğindeki Alice et Martin (1998) ve Christine Carrière yönetmenliğindeki Qui Plume la Lune? (1999)’dur. Amélie’den sonraki soundtrack çalışması ise bir Alman yapımı olan Good Bye Lenin / Elveda Lenin (2003, Wolfgang Becker) filmi için olmuştur.
Aşağıda okuyacağınız röportaj sanatçıyla 2011 yılında yapılmıştır. Skylife dergisinin yaptığı o röportajın bir kısmını sizlerle paylaşmak istedik.

 

Nasıl anılmak istersiniz? Yaptığı müzikle sinema endüstrisini peşinden koşturan müzisyen diye mi yoksa sinema endüstrisinin de katkısıyla daha çok tanınan bir müzisyen olarak mı?
Sinemanın müziği yaymasındaki gücü küçümsemem. Ancak ben yaptığım müzikle beğenildiğim için tercih ediliyorsam bu da güzel.

Yann Tiersen’i sevenler büyük bir melankolinin karşılığı olarak görüyorlar sizi. Şarkılarınızdaki bu derin hüznün nereden geldiğini merak ediyoruz?
Kullandığım enstrümanlar böyle bir hava oluşturuyor sanırım. Piyano ve analog dokuları beklenmedik bir şekilde bir araya getirmek, gürültüyü üzerlerine örtmek hoşuma gidiyor. Şarkının sözleri başlayınca, kıvılcımlı kemanlar ve davulun fırtınası, piyanonun acıklı melodisi ile birleşince beklenmedik coşkular oluşabiliyor. Böylece şarkılar demir attıkları yerden yavaşça kaymaya başlıyor. Beklenmeyen hoş bir yolculuğa çıkarmış gibi.

Dans müziğinin hip hop müziğinin kimyasını bile değiştirdiği ve yayıldığı bu zaman diliminde kendinizi nerede görüyorsunuz?
Düşündüklerimi çalmaya çalışıyorum. Ne olup bittiğinden haberim yok. Beğenilme ve satın alınan bir müzik yapma çabasında da değilim. Yine de bu sefer biraz daha aydınlık hissettireceğimizi düşünüyorum.

Daha önce İstanbul’a gelmiştiniz. Müziğimizi dinlemeye fırsatınız olduysa neler hissettiniz?
Farklı olduğu bir gerçek. Oldukça da değişik türler var. Ne dediğinizi anlamasam da ezgilerin sıcaklığını hissediyorsunuz.

Turne kapsamında sizi yeniden görebilecek miyiz?
Ekim ayında İngiltere’deydim. Kış ayları için yeni yerleri keşfetmeyi istiyorum. Tekrar bir araya gelmeyi ben de isterim.

“Şarkıların bana düşündürdükleri filmden çok farklıydı”

TIERSEN’İN VE AMÉLIE’NİN BAŞARISI
Yann Tiersen’in başarısı, ünlü Fransız yönetmen Jean-Pierre Jeunet’in yönettiği Amélie filminin Soundtrack albümüyle bütün dünyada tavan yaptı. Öyle ki Tiersen’in, Good Bye Lenin! filminin seyirci çekmesine de katkısı olduğu tartışılmaz.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Film Müzikleri

Once Upon a Time in Hollywood’ın Soundtrack Albümü Yayınlandı

60’ları günümüze getiren albüm yayınlandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Quentin Tarantino’nun merakla beklenen Once Upon a Time in Hollywood filminin soundtrack albümü yayınlandı.

Dünya prömiyerini 72. Cannes Film Festivali’nde yapan Once Upon a Time in Hollywood’a ait soundtrack albümü yayınlandı. Yılın en çok merak edilen filmleri arasında yer alan Once Upon a Time in Hollywood’un etkileyici oyuncu kadrosunda Al Pacino, Leonardo DiCaprio ve Brad Pitt gibi oyuncuların yanı sıra Margot Robbie, Timothy Olyphant, Luke Perry, Damian Lewis, Dakota Fanning, Kurt Russell, Emile Hirsch gibi isimler yer alıyor.

Sharon Tate’in kapı komşusu Rick Dalton ile onun uzun süredir birlikte çalıştığı dublörü Cliff Booth’un hikâyesinin konu edildiği filme dair geçtiğimiz aylarda açıklama yapan Tarantino, “Once Upon a Time in Hollywood benim Los Angeles’a yazdığım bir aşk mektubu.” sözlerini dile getirmişti. Aynı zamanda Tarantino, dönemi ilk olarak roman olarak yazmaya başladığını da açıklamış fakat yıllar geçtikçe hikâyeyi bir filme dönüştürme fikrinin daha da belirginleştiğini fark ettiğinden söz etmişti.

Simon & Garfunkel, Neil Diamond ve Deep Purple gibi 60’ların önemli isimlerinin şarkılarını barındıran film, ülkemizde 23 Ağustos‘ta vizyona girecek.

Okumaya Devam Et

Film Müzikleri

Dark’ın Soundtrack Albümü Yayınlandı

Dark’ın 2. sezonuna ait soundtrack albümü yayınlandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Netflix’in ilk Almanya yapımı orijinal dizisi Dark’ın geçtiğimiz günlerde yayınlanan 2. sezonuna ait soundtrack albümü yayınlandı.

Baran bo Odar ve Jantje Friese iş birliği ile ekran hayatına başlayan Alman yapımı Netflix dizisi Dark’ın geçtiğimiz günlerde yayınlanan 2. sezonu oldukça beğeniyle karşılandı. Dizi ilk sezonda Winden isimli bir Alman kasabasında iki çocuğun kaybolması üzerine gelişen gizem dolu olayları konu ediniyordu.

İlk sezonla beraber seyircilerin kafasında oluşan birçok sorunun cevaplandığı ve aynı zamanda olayların çok daha geniş bir çerçevede seyirciye aktarıldığı ikinci sezonun ardından, dizinin ekrana veda edeceği son sezonunun da çekimleri başladı.

Dizinin yönetmen koltuğunda oturan Baran bo Odar, bugün Instagram hesabında yaptığı paylaşımla dizinin Ben Frost imzası taşıyan soundtrack albümünün Spotify’da yayınlandığı duyurdu. Dark: Cycle 1 adını taşıyan albüm, 12 şarkından oluşuyor ve dizinin ilk sezonundaki müzikleri bir araya getiriyor.

Okumaya Devam Et

Film Müzikleri

Terminator: Dark Fate’in Müzikleri Junkie XL’e Emanet

Terminator: Dark Fate’in müziklerini Junkie XL hazırlayacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Terminator: Dark Fate’in müziklerini Junkie XL hazırlayacak.

Terminator serisinin devam filmi Terminator: Dark Fate ile ilgili yeni bir detay paylaşıldı. Resmi olarak duyurulan yeni bilgide, serinin altıncı filmi olan Terminator: Dark Fate’in müziklerini Junkie XL’in hazırlayacağı açıklandı.

Filmin haklarını yeniden eline alan James Cameron filmin yapımcılığını üstlenirken, yönetmen koltuğunda ise Tim Miller oturuyor.

Terminator serisinin önemli karakterlerini canlandıran ve The Terminator rölünde izlediğimiz Arnold Schwarzenegger ile Sarah Conor rolünde izlediğimiz Linda Hamilton gibi isimlerin devam filminde de yer alacağı belirtilirken, filmin oyuncu kadrosunda Mackenzie Davis, Diego Boneta; 2091,  Natalia Reyes, Bret Azar, Gabriel Luna gibi oyuncular yer alıyor.

Filmin senaryosunu David S. Goyer, Josh Friedman, Billy Ray, Justin Rhodes gibi isimler kaleme aldı. Cameron’ın, devam filminin 1984 yapımı The Terminator ve 1991 yapımı Terminator: The Judgement Day filmlerinin devamı niteliğinde olduğunu belirtmesi üzerine diğer filmlerin yok sayılacağı ifade edilmişti.

Terminator: Dark Fate filminin ülkemizdeki izleyicileriyle 1 Kasım 2019 tarihinde buluşması planlanıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler