‘Yamaç Okur ile Yaratıcı Yapımcılık Atölyesi’ Yapıldı

Festivaller

3. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali kapsamında “Yaratıcı Yapımcılık Atöltesi” gerçekleştirildi.

The Marmara Pera Otel’de yapılan etkinlik kapsamında Yamaç Okur, yaratıcı yapımcılıktan bahsetti. Yapımcı kimdir sorusuyla başlayan atölyede bir filmin ana unsurları, filmin yapım aşamaları, film proje dosyasını sunarken nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi temel konular ele alındı. Her yapımcının mutlaka sahaya inmesi gerektiğini, ofis ortamında bu işin gerçekleşmediğini belirten Yamaç; ülkemizdeki kavramsal kargaşadan bahsetti.

Finansörlük ile yapımcılığın karıştırıldığını, yapımcının sadece parayı bulan kişi olarak algılandığını belirterek, bu iki alanın birbirinden ayrıldığını ifade etti.

”Yapımcı filmin önceliklerine karar veren kişidir. Öncelikler için ciddi bir ön aşama gereklidir ve bu sebepten yapımcı her aşamaya hakim olmalıdır. Yönetmenin işi filmden sonra biter ama yapımcı projenin en başından en sonuna kadar her zaman vardır. Filmin pazarlaması, satışı, dağıtımı, festivaller gibi süreçlerde de yapımcı aktiftir. Yeşilçam’dan kalma ”film yapımcıları zengindir” düşüncesi var ama maalesef ki bu durum ülkemizde geçerli değil. Manevi tatmini yüksek ama maddi tatmini yüksek olmayan bir alan. Bu da yapımcılığa yönelişi düşürüyor.”

12282973_10153723879744061_520483695_n

Sinemanın bir taviz sanatı olduğundan bahseden Yamaç, bu konuda yapımcılara büyük iş düştüğünü belirtti. Bazen bir filmi 5 hafta yerine 3 haftada çekmek, profesyonel oyuncu yerine amatör oyuncu ile çalışmak, filmi doğal ortamlarda hazırlamak gibi pek çok şeyin taviz verilen alanlar olabileceğini kendi projelerinden örnekler de açıkladı.

Yapımcının filmin önceliklerini iyi bilmesi ve de bu tavizlerin projeye zarar vermemesi gerektiğinin önemini vurguladı. 2 buçuk saat süren atölye çalışması soru-cevap bölümünün ardından tamamlandı.

12283178_10153723879674061_889887956_n

Haber: Tuğba Güner

—————————————–

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up