Yalnızlıktan Kafayı Yiyen 10 Karakter

Genel Liste

Psycho (1960)

 

Film şizofreni hastası Norman Bates üzerinden anlatılıyor. Bates’in karışık zihnini, yalnızlığını ve insanlardan yalıtılmışlığını görüyoruz. Usta ressam Edward Hopper’in ‘’House by the Railroad’’ resminden esinlenerek Bates’in yaşadığı otel benzetilmiştir. Otel tekinsiz ve ürkütücü bir tablodur. Karakter ile mekan arasındaki uyumu görürüz. Otelin içi de ürkütücü hayvan figürleriyle doludur. Mekan Bates’in ruh dünyasını bize yansıtır.

____

 

 Repulsion (1965)

 

Film Carole adında asosyalliğin diplerinde bir kadının hikayesini anlatır. Filmin açılış sahnesinde kadının gözleri çok yakın bir çekim ile gösterilmiştir. Seyircinin onun rahatsız olduğuna dair bir mesaj verilir. Ablası ile yaşamaktadır. Yalnız kaldığında zihinsel dünyasının onu delirttiğini görürüz. Film tek mekanda ve klostrofobik bir ortamda geçer. Carole’nin yalnızlığından çıldırışını duvardaki çatlakların gittikçe belirginleşmesinden görürüz. Nesneleri üzerinden de ayrı bir dil kurar.

____

Taxi Driver (1976)

Karekterimiz Travis Bickle uyku sorunu yaşayan ve bunun içinde akşamları taksi şoförlüğü yapmaktadır. Travis yalnız biri. Ailesi yok, sevgilisi yok, arkadaşı yok. Kendini sosyal yaşamdan soyutlamıştır. Başta durağan yapısı var iken zihin dünyasının karmaşıklığını ve çıldırışını saçlarındaki değişim ile görüyoruz.

____

 

Paris Texas (1984)

Sinema’nın bir başka münzevi karakteri Harry Dean Stanton var karşımızda. Yalnızlığına yoldaş olan ıssız ve tekinsiz yollardan geçiyor. Çevresiyle iletişimi neredeyse yoktur. Bir gün kardeşinin onu aramasıyla hayatına dair her şey değişir.

___

Trois couleurs: Bleu (1993)

The Blue, Kryzstof Kiewlowski’nin üç renk üçlemesinin ilk filmidir. Film özgürlük ve yalnızlık teması üzerine kurulmuştur. Kocası ve kızını bir trafik kazasında kaybeden Julia intihar, insanlardan uzaklaşma gibi bir çok kişisel sorunlar yaşar. Bir apartman dairesinde monoton, herkesten uzak bir hayat yaşar. Ama bu hayat tarzı böyle devam etmez. Julia besteci kocasının yakın arkadaşı ile yakınlaşır. Ve yalnızlığından sıyrılır.

_______

Buffalo 66 (1998)

Filmde, melankolik ve duygusal kopukluk yaşayan Billy Brown karakteri ile karşılaşırız. Billy Brown haksız yere beş sene hapiste yaşamıştır. Hapisten çıktığında tesadüf eseri tanıştığı Layla’yı yanına alır ve ailesinin evine gider. Aslında Billy’nin ruh dünyasını en iyi ailesi ile kurduğu bağdan anlarız. Filmde onu yok sayan ve ilgisiz bir ebeveyn ilişkisi çizilir. Billy’de aynı hareketleri kız arkadaşına yapar. Billy ne kadar kopuk bir erkek profile çizse de kız arkadaşı ona son derece bağlı sevgiye ihtiyacı olan bir portre çizer. Film unutulmaz müzikleri ve oyunculuk performansı ile akılda kalır.

______

 

Eternity and a Day (1998)

 

Film, Altın Palmiye Ödülünü kazanmıştır. Yalnız, herkesten uzak bir sahil kasabasında yaşayan yazar Alexander üzerinden hikaye örülür. Ölümcül bir hastalığa yakalandığı anda kendine ve hayatına olan bakış açısı çok değişir. Bu film Eleni Karaindro’nun eşsiz müzikleriyle ve her biri muhteşem olan fotoğraf sahneleriyle ayrıcalıklı bir yer edinir.

 

Lars and Real Girl (2007)

Lars abisi ile yengesinin garajında yaşayan, babası vefat ettikten sonra iyice yalnızlaşan bir karakter çizer. Bu yalnızlık ve insanlardan soyut olarak yaşaması en çokta ailesini endişelendiriyor. Lars kopukluğunu plastik bir kadını hayatına alarak kapatıyor. Aslında sevgisiz büyüyen bireylerde varolan duygusal kopukluk ve paranoyaları görüyoruz. Lars’ın yapay bir ilişkiye koşması belki de gerçeklikle arasına örtüğü derin duvarlarla alakalıdır.

Issız Adam (2008)

Çağan Irmak’ın 2008 yapımı filmidir. Filmde lüks restoran sahibi Alper ile çocuk dükkanı olan Ada arasında başlayan aşkın hikayesi anlatılır. Alper babası tarafından bastırılmış, her gece farklı kadınlarla hayat yaşayan münzevi bir adamdır. Ada ise hayatı daha kendiyle yaşayan bir insandır. Alper annesi ile Ada’nın yakınlaşmasından çok rahatsızlık duymaya başlar. Onun kurduğu hayata müdahale olarak görür ve Ada ile ilişkisini bitirir. Alper tekrardan eski hayatına geri döner. Ama bu sefer hiçbir şey planladığı gibi gitmez.

 

Detachment (2011)

 

Henry Barthes bir okulda vekil öğretmenlik yapmaya başlar. Geçmişinde yaşadığı travmalar onu bırakmamıştır. Annesine dair sürekli hatıralar gözünde canlanır. Mutsuz, kaygılı bir profil çizer. Hayata ve insanlara dair derin bir kopukluk yaşar. İnsanların içinde bile yalnızdır. Filmde Albert Camus ve Edgar Allen Poe gibi edebiyat dünyasında    “yalnızlık ve hüzün” konularını işleyen edebiyatçıların eserlerine yer verilir. Filmde öğrencilerinin ailevi sorunlarına da yer verilir. Filmde bir öğrencisinin intiharına tanık oluruz. Bu filmde ileride sağlıklı bir birey olmada ön koşulun aile bağlarının sağlam olması ile ilgili mesajlar verilir.

________

Bonus: Wall-E (2008)

Masum gözlü bu animasyon karakter, insanların terk ettiği dünyada tek başına kalmış bir çöpçü robottur. Bir rutine koyduğu hayatı, botta büyüttüğü bir çiçeği ve gün boyu işlevini yerine getirecek kadar çöpü vardır. Yalnızlığı özümsemiştir ama yalnızlık yalnızlıktır işte. Birini bekler durur. Umutsuzluktan boğulduğu bir gün Eva gelir.

_________

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up