Bizimle İletişime Geçin

Liste

Yalnızlık Temalı 12 Film

Sizlere, sinemada resmedilmesi en zor durumlardan biri olan, yalnızlığı anlatan filmlerden bir liste hazırladık.

Yayınlandı

tarihinde

Beyaz perdede anlatabilecek hikâyelerin sınırı yoktur. Senaristler izleyicileri, var olmayan uzak ülkelere hatta başka galaksilere götürebilir; gelişen teknolojinin etkisiyle, milyonlarca yıl önce yaşamış dinozorlar zamanına veya geleceğe bir yolculuğa çıkarabilir. Ancak sinema diliyle anlatılması en zor hikâyeler insana ait olan duygulardır. Sizlere, sinemada resmedilmesi en zor durumlardan biri olan, yalnızlığı anlatan filmlerden bir liste hazırladık.

Bir Konuşabilse (2003) IMDb 7,7

Tokyo’nun modern gökdelenlerinin arasında sıkışıp kalmış Amerikalı bir aktör. Dillerine ve kültürlerine uzak olduğu bu topluluk arasında, bir dostluk arayışı hikâyesi anlatan “Bir Konuşabilse”; modernite karşısında insanın çaresizliğini ve yalnızlığını beyaz perdeye taşıyor.

Aşk (2013) IMDb 8,0

Eşinden boşanmasının ardından tek başına yaşamaya başlayan, hayatını mektup yazmakla geçiren melankolik bir adam. Bir gün reklamda görerek satın aldığı, sadece sesini duyduğu Samantha isimli yapay zekâya âşık olan adamın yalnızlığını resmeden “Aşk”ta; Joaquin Phoneix olağanüstü bir performansa imza atıyor.

Özgürlük Yolu (2007) IMDb 8,1

Mezuniyet gecesinde ailesine, hayattan beklentisinin bu olmadığını söyleyerek, tek başına bambaşka bir dünyaya yolculuğa çıkan bir genç. Alaska’nın ıssız ormanlarında çıktığı bu yolculukta genç adam; hayatın anlam ve anlamsızlığının yanında ölümün kaçınılmazlığını da anlar.

Sevginin Gücü (1994) IMDb 8,5

12 yaşında ve masum bir kız çocuğu ile duygusuz bir seri katil “Sevginin Gücü”; ailesi katledildikten sonra tetikçi Leon’un dairesinde saklanan, bir süre sonra da onun mesleğini öğrenek, ailesinin intikamını almak isteyen küçük kızın hikâyesinin yanında yapayalnız yaşayan bir seri katilin, aniden hayatına giren ve çok alıştığı küçük kızı, beladan korumak için verdiği mücadeleyi resmediyor.

Ben Efsaneyim (2007) IMDb 7,2

Bütün dünyayı etkisi altına alan bir virüs salgını sonrası New York’tan, belki de dünyadan arta kalan yerde, hayatta kalmayı başaran bir bilim adamı. Yalnız olmadığına inanmak isteyen, üç yıl boyunca hiç bıkmadan, her yolu deneyerek, hala yaşayan insanları bulmaya çalışan adam, bir süre sonra yalnız olmadığını anlar.

Başkalarının Hayatı (2006) IMDb 8,4

2.Dünya Savaşı sonrası Doğu Almanya’da, baskıcı rejimle uyumlu gibi gözükse de içten içe muhalif olan bir oyun yazarı ve onu gözetlemekle görevli bir asker. Kendisini işine adayan, özel bir hayatı olmayan asker; yalnızlığının ve iyiliğinin çok geç farkına varır, ardından da kariyeri ve hayatı pahasına sanatçıyı korumaya çalışır.

Yeni Hayat (2000) IMDb 7,8

Hem kişisel hayatında hem de iş hayatında son derece disiplinli ve planlı yaşayan bir kargo şirketi yöneticisi. Geçirdiği uçak kazası sonucunda ıssız bir adaya düşen adamın yaşadıklarını anlatan Yeni Hayat; uzun süre kurtarılmayı bekledikten sonra artık pes eden adamın, zamanla doğayla ve yalnızlıkla baş etmeyi öğrenişini sözler önüne seriyor.

Yerçekimi (2013) IMDb 7,7

Emekliliğe hazırlanan meslektaşıyla birlikte ilk uzay görevine çıkan bir kadın astronot. Görev esnasında mekikleri parçalanan, arkadaşını da uzay boşluğunda kaybeden kadın, soğuk ve sonsuz uzay karanlığında yalnız başına hayatta kalma mücadelesi verir.

Pi’nin Yaşamı (2012) IMDb 7,9

Hindistan’daki bir hayvanat bahçesinden Pasifik’e uzanan yolculuğunda yaşadıkları gemi kazası sonucu bir sandalda bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan ve üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ile yalnız kalan bir çocuğun hayatta kalma hikâyesini anlatan “Pi’nin Yaşamı”; Yann Martel’in çok satan romanından uyarlanıyor.

Makas Eller (1990) IMDb 7,9

Makastan yapılma elleriyle, dokunduğu her şeyi kesen bir genç adam. Kendisini yaratan mucidin ölümünden sonra yalnız başına kalan adam; farklı görünüşü nedeniyle toplum içine karışmakta ve adapte olmakta son derece zorlanır.

Makinist (2004) IMDb 7,7

Hiç uyumayan, sürekli kilo kaybeden ve bir fabrika işçisi. Uykusuzluğunun neden olduğu unutkanlık ve konsantre kaybı nedeniyle kendisine notlar bırakan adam; içinde bulunduğu bu ruhsal ve fiziksel çöküntüler nedeniyle toplum tarafından da dışlanarak yalnızlığa itilir ve zamanla da gerçeklikten kopartarak paranoyaya sürüklenir.

Boş Ev (2004) IMDb 8,0

Gündüzleri sokak sokak gezip boş evleri tespit eden ve geceleri o evlere giren genç bir adam. Amacı hırsızlık olmayan genç; girdiği boş evlerde insanların koltuklarına oturur, yataklarında uyur, sofralarında yemek yer, müziklerini dinler, resim albümlerini karıştırır. Ayrılmadan önce de girdiği evleri temizleyen, bozuk eşyaları tamir eden genç adamın niyeti, tanımadığı hayatlara dokunmaktır. Gizemli bir sinema dili kullanan yönetmen Kim Ki-duk, “Boş Ev” filmiyle sinemaseverlere su mesajı verir; “bütün yalnız ve kayıp ruhlar, sahibini ve konuğunu bekleyen birer boş evdir”

Hazırlayan: Mehmet Ali Karga

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liste

2021’in Öne Çıkan 10 Oyuncusu

IMDb açıkladı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Filmler, diziler, televizyon programları, video oyunları ve internet içerikleri hakkında bilgiler barındıran çevrimiçi bir veri tabanı IMDb, 2021 yılı boyunca öne çıkan 10 oyuncuyu açıkladı. İşte 2021’de talihi dönen isimler karşsınızda.

 10. Elizabeth Olsen

9. Regé-Jean Page

8. Florence Pugh

7. Ana de Armas

6. Yvonne Strahovski

5. Anya Taylor-Joy

4. Alexandra Daddario

3. Jodie Comer

2. Ben Barnes

1. Lily James

Okumaya Devam Et

Liste

Variety 2022 Oscar İçin “En İyi Erkek Oyuncu” Tahminlerini Açıkladı

Ödül töreni, 27 Mart 2022’de düzenlenecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

2022 Oscar Ödülleri’ne adayları belirleyecek oylama, 27 Ocak’ta başlayacak. Adaylar 8 Şubat’ta resmi olarak açıklancak.

Beklenen güne sayılı günler kala sinema camiasından ise tahminler gelmeye başladı. Dünyaca ünlü sinema dergisi “Variety”, 2022 Oscar Ödülleri’nin En İyi Erkek Oyuncu kategorisindeki tahminlerini açıkladı. İşte 27 Mart 2022’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak Oscar Ödülleri’nde heykelciğe ulaşması olası görünen isimler şu şekilde.

10. Simon Rex (Red Rocket)

9. Peter Dinklage (Cyrano)

8. Javier Bardem (Being the Ricardos)

7. Oscar Isaac (The Card Counter)

6. Clifton Collins Jr (Jockey)

5. Leonardo DiCaprio (Don’t Look Up)

4. Denzel Washington (The Tragedy of Macbet)

3. Benedict Cumberbatch (The Power of the Dog)

2. Andrew Garfield (Tick, Tick … Boom!)

1. Will Smith (King Richard)

Okumaya Devam Et

Liste

Variety 2022 Oscar İçin “En İyi Film” Tahminlerini Açıkladı

Ödül töreni, 27 Mart 2022’de düzenlenecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

2022 Oscar Ödülleri’ne adayları belirleyecek oylama, 27 Ocak’ta başlayacak. Adaylar 8 Şubat’ta resmi olarak açıklancak.

Beklenen güne sayılı günler kala sinema camiasından ise tahminler gelmeye başladı. Dünyaca ünlü sinema dergisi “Variety”, 2022 Oscar Ödülleri’nin En İyi Film kategorisindeki tahminlerini açıkladı. İşte 27 Mart 2022’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak Oscar Ödülleri’nde yarışması olası görünen yapımlar şu şekilde.

10. West Side Story (2021) Steven Spielberg

1957 yapımı müzikalin uyarlaması olan West Side Story, iki genç arasındaki yasak aşkı ve farklı etnik kökenlere sahip olan iki sokak çetesi arasındaki rekabeti konu ediyor.

9. Don’t Look Up (2021) Adam McKay

Don’t Look Up, dev bir göktaşının gezegeni altı ay içinde yok edeceği konusunda insanları uyarmak için çalışan iki gökbilimcinin hikayesini konu ediyor.

8. The Tragedy of Macbeth (2021) Joel Coen

Macbeth, üç kahin tarafından, İskoçya’nın kralı olacağına ikna edilen bir İskoç lorduna odaklanıyor. Bir İskoç lordu ile iletişim kuran üç kahin, ona İskoç kralı olacağını söyler. Bunun üzerine lord ve onun hırslı eşi, tacı ele geçirmek için harekete geçer.

7. Licorice Pizza (2021) Paul Thomas Anderson

1970’lerin San Fernando Vadisi’nde geçen Soggy Bottom, aynı zamanda başarılı bir çocuk oyuncu olan bir lise öğrencisinin hayatına odaklanıyor.

6. tick, tick…BOOM! (2021) Lin-Manuel Miranda

Jonathan Larson’ın otobiyografik oyununun beyaz perde uyarlaması olan “Tick Tick… Boom”, 1990’lı yılların New York’unda yaşayan ve müzikal besteler yapan Jon isimli bir adamın hikayesini konu ediniyor. Jon, sırf sahne sanatları üzerinde çalışabilmek için yanlış kariyer seçimi yapıp yapmadığı üzerine kendini sorgulamaya başlar…

5. Being the Ricardos (2021) Aaron Sorkin

Being the Ricardos, 1950’li yıllarda Amerikan televizyonlarının en çok izlenen ikililerinden Lucille Ball ve Desi Arnaz’ın hayat hikayesini konu ediyor. I Love Lucy televizyon dizisinin başrolünde yer alan komedyenler Lucille Ball ile Desi Arnaz’ın kariyer yolculuğunun yanı sıra özel yaşamlarına da odaklanılan filmde, çiftin kariyerlerinin ve ilişkilerinin nasıl sona erdiği de anlatılıyor.

4. Dune (2021) Denis Villeneuve

Uzak bir gelecekte geçen “Dune”, ailesi çöl gezegeni Arrakis’in kontrolüne sahip olan Paul Atreides’in hikayesini anlatıyor. Galaksinin farklı noktalarındaki gezegenler, rakip feodal aileler tarafından yönetilmektedir. Çok değerli bir kaynağın tek üreticisi olan çöl gezegeni Arrakis’in kontrolü asil aileler arasında son derece talep görmektedir. “Baharat” adı verilen bu kaynak, yüksek bilinç ve uzun bir yaşam süresi sunarken, beraberinde çok ciddi yan etkileri de getirmektedir. Ayrıca yıldızlararası yollarda gezinmeye yardımcı olan kaynak da bu “baharat”tır. Bu kaynağı elde etmek isteyen feodal rakiplerden Harkonen ailesi tarafından Paul ve ailesine tuzak kurulur. Bu tuzağın sonucunda Paul’un ailesi darmadağın olarak firari hale gelir. Paul, ailesinin Arrakis kontrolünü yeniden kazanması için bir isyan başlatırken, tüm evrenin seyrini değiştirebilme ihtimalini yakalayacaktır.

Frank Herbert’in 1965 yılında yazdığı “Dune” romanının televizyon ve beyaz perde haklarını satın alan Legendary Entertainment yapımı yeniden uyaramanın yönetmen koltuğunda Arrival, Sicario ve Blade Runner 2049 ile son yıllara damgasını vuran Oscar adayı yönetmen Denis Villeneuve oturuyor. Eric Roth’un senaryosunu üstleneceği filmin yapımcılığını ise Thomas Tull, Mary Parent ve Cale Boyter yapıyor.

3. The Power of the Dog (2021) Jane Campion

Thomas Savage’ın aynı adlı romanından uyarlanan The Power of the Dog, Montana’da geniş bir çiftliğe sahip olan iki kardeşin hikayesini konu ediyor. Birbirlerinden farklı karakterde olan Phil ve George adındaki iki kardeş, Montana vadisindeki en büyük çiftliğin sahibidir. Zeki ve başarılı bir adam olan Phil, zayıflığı hor görmektedir. Kendisini işine adayan, sessiz bir adam olan George ise sevgi dolu bir ruha sahiptir. İki kardeş yıllarca aynı çatı altında yaşamlarını sürdürmektedir. Ancak onların hayatı, George’un genç dul bir kadınla olan beklenmedik evliliği ile alt üst olur. Phil ise çiftliklerine yerleşen bu kadının varlığından oldukça rahatsızdır. Bu duruma bir son vermek isteyen Phil, kardeşinin eşini ortadan kaldırmak için amansız bir savaşa soyunur.

2. King Richard (2021) Reinaldo Marcus Green

Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar, tenis kortlarında birer yıldız haline gelen Venus Williams ve Serena Williams’ın babaları Richard Williams’ın, profesyonel hayatı ve kızları ile olan ilişkisini konu ediyor. Richard Williams, kızları Venus ve Serena’nın adını tarihe yazmak için elinden geleni yapan bir babadır. Richard’ın 78 sayfalık yoğun planı doğrultusunda Serena ve Venus, California’nın ihmal edilmiş tenis kortu Compton’da her türlü zorluğa karşı, yağmur çamur demeden antrenman yapar. Kızları için elinden geleni ardına koymayan babalarının sarsılmaz kararlılığı ve annelerinin dengeli bakış açısı sayesinde Serena ile Venus, tüm ön yargılara karşı meydan okur.

1. Belfast (2021) Kenneth Branagh

Belfast,1960’ların sonunda çalkantılı olaylar yaşayan bir çocuk ve işçi sınıfı ailesinin hayatına odaklanıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler