Yalnızlık Temalı 12 Film

Liste Manşet

Beyaz perdede anlatabilecek hikâyelerin sınırı yoktur. Senaristler izleyicileri, var olmayan uzak ülkelere hatta başka galaksilere götürebilir; gelişen teknolojinin etkisiyle, milyonlarca yıl önce yaşamış dinozorlar zamanına veya geleceğe bir yolculuğa çıkarabilir. Ancak sinema diliyle anlatılması en zor hikâyeler insana ait olan duygulardır. Sizlere, sinemada resmedilmesi en zor durumlardan biri olan, yalnızlığı anlatan filmlerden bir liste hazırladık.

Bir Konuşabilse (2003) IMDb 7,7

Tokyo’nun modern gökdelenlerinin arasında sıkışıp kalmış Amerikalı bir aktör. Dillerine ve kültürlerine uzak olduğu bu topluluk arasında, bir dostluk arayışı hikâyesi anlatan “Bir Konuşabilse”; modernite karşısında insanın çaresizliğini ve yalnızlığını beyaz perdeye taşıyor.

Aşk (2013) IMDb 8,0

Eşinden boşanmasının ardından tek başına yaşamaya başlayan, hayatını mektup yazmakla geçiren melankolik bir adam. Bir gün reklamda görerek satın aldığı, sadece sesini duyduğu Samantha isimli yapay zekâya âşık olan adamın yalnızlığını resmeden “Aşk”ta; Joaquin Phoneix olağanüstü bir performansa imza atıyor.

Özgürlük Yolu (2007) IMDb 8,1

Mezuniyet gecesinde ailesine, hayattan beklentisinin bu olmadığını söyleyerek, tek başına bambaşka bir dünyaya yolculuğa çıkan bir genç. Alaska’nın ıssız ormanlarında çıktığı bu yolculukta genç adam; hayatın anlam ve anlamsızlığının yanında ölümün kaçınılmazlığını da anlar.

Sevginin Gücü (1994) IMDb 8,5

12 yaşında ve masum bir kız çocuğu ile duygusuz bir seri katil “Sevginin Gücü”; ailesi katledildikten sonra tetikçi Leon’un dairesinde saklanan, bir süre sonra da onun mesleğini öğrenek, ailesinin intikamını almak isteyen küçük kızın hikâyesinin yanında yapayalnız yaşayan bir seri katilin, aniden hayatına giren ve çok alıştığı küçük kızı, beladan korumak için verdiği mücadeleyi resmediyor.

Ben Efsaneyim (2007) IMDb 7,2

Bütün dünyayı etkisi altına alan bir virüs salgını sonrası New York’tan, belki de dünyadan arta kalan yerde, hayatta kalmayı başaran bir bilim adamı. Yalnız olmadığına inanmak isteyen, üç yıl boyunca hiç bıkmadan, her yolu deneyerek, hala yaşayan insanları bulmaya çalışan adam, bir süre sonra yalnız olmadığını anlar.

Başkalarının Hayatı (2006) IMDb 8,4

2.Dünya Savaşı sonrası Doğu Almanya’da, baskıcı rejimle uyumlu gibi gözükse de içten içe muhalif olan bir oyun yazarı ve onu gözetlemekle görevli bir asker. Kendisini işine adayan, özel bir hayatı olmayan asker; yalnızlığının ve iyiliğinin çok geç farkına varır, ardından da kariyeri ve hayatı pahasına sanatçıyı korumaya çalışır.

Yeni Hayat (2000) IMDb 7,8

Hem kişisel hayatında hem de iş hayatında son derece disiplinli ve planlı yaşayan bir kargo şirketi yöneticisi. Geçirdiği uçak kazası sonucunda ıssız bir adaya düşen adamın yaşadıklarını anlatan Yeni Hayat; uzun süre kurtarılmayı bekledikten sonra artık pes eden adamın, zamanla doğayla ve yalnızlıkla baş etmeyi öğrenişini sözler önüne seriyor.

Yerçekimi (2013) IMDb 7,7

Emekliliğe hazırlanan meslektaşıyla birlikte ilk uzay görevine çıkan bir kadın astronot. Görev esnasında mekikleri parçalanan, arkadaşını da uzay boşluğunda kaybeden kadın, soğuk ve sonsuz uzay karanlığında yalnız başına hayatta kalma mücadelesi verir.

Pi’nin Yaşamı (2012) IMDb 7,9

Hindistan’daki bir hayvanat bahçesinden Pasifik’e uzanan yolculuğunda yaşadıkları gemi kazası sonucu bir sandalda bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan ve üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ile yalnız kalan bir çocuğun hayatta kalma hikâyesini anlatan “Pi’nin Yaşamı”; Yann Martel’in çok satan romanından uyarlanıyor.

Makas Eller (1990) IMDb 7,9

Makastan yapılma elleriyle, dokunduğu her şeyi kesen bir genç adam. Kendisini yaratan mucidin ölümünden sonra yalnız başına kalan adam; farklı görünüşü nedeniyle toplum içine karışmakta ve adapte olmakta son derece zorlanır.

Makinist (2004) IMDb 7,7

Hiç uyumayan, sürekli kilo kaybeden ve bir fabrika işçisi. Uykusuzluğunun neden olduğu unutkanlık ve konsantre kaybı nedeniyle kendisine notlar bırakan adam; içinde bulunduğu bu ruhsal ve fiziksel çöküntüler nedeniyle toplum tarafından da dışlanarak yalnızlığa itilir ve zamanla da gerçeklikten kopartarak paranoyaya sürüklenir.

Boş Ev (2004) IMDb 8,0

Gündüzleri sokak sokak gezip boş evleri tespit eden ve geceleri o evlere giren genç bir adam. Amacı hırsızlık olmayan genç; girdiği boş evlerde insanların koltuklarına oturur, yataklarında uyur, sofralarında yemek yer, müziklerini dinler, resim albümlerini karıştırır. Ayrılmadan önce de girdiği evleri temizleyen, bozuk eşyaları tamir eden genç adamın niyeti, tanımadığı hayatlara dokunmaktır. Gizemli bir sinema dili kullanan yönetmen Kim Ki-duk, “Boş Ev” filmiyle sinemaseverlere su mesajı verir; “bütün yalnız ve kayıp ruhlar, sahibini ve konuğunu bekleyen birer boş evdir”

Hazırlayan: Mehmet Ali Karga

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up