Yalnızlığı Mesken Tutmuş 14 Karakter

Liste

Yaban Çilekleri (1957) “Isaac”

“Vücut bulmuş her ruh yalnızlığa mahkumdur.” Aldous Huxley

Bergman sineması saplantılı bir biçimde varoluşsal konuları işler. Bu konular içerisinde en önemlisi yalnızlıktır. Yaşlı bir tıp profesörü Isaac’ın gelini ile tıp ödülünü almaya giderken, bu yolculukla çocukluğuna, mutsuzluğuna ve rüyaları aracılığıyla kendi hakikatinde yüzleşmesini ele alır. Gelini: “yardımsever dış görünüşünüzün altında, çivi kadar sertsiniz der.’’ Burada Isaac’ın annesi ile olan kopuk ilişkisi, ailevi aidiyet sorunları ele alınır. Çocukluktan sevgisiz yetişmiş, anne ve ya baba ilgisi alamayan bireylerde ileriki hayatlarında derin boşluklar, bencilliklerin kaçınılmaz olduğunu görüyoruz. Isaac mesleği doktor olmasına rağmen kendi yalnızlığına, bencilliğine ve en önemlisi ölüm korkusuna derman olamıyor.

_______________

Red Desert (1964) “Guiliana”

“Değeri bilmeden yalnızlığından kurtulmak istiyorsan; kurtulsan da yalnızsın.” Aziz Nesin

Red Desert, Michelangelo Antonioni’nin yönettiği “yalnızlık üçlemesinin” ilk filmi. Filmin başkarakteri Guiliana, evli ama içine kapanık ve kendini yalnız hisseden bir kadındır. Eşine bile yaşadığı ruh halini yansıtmaz. Aynı evde ayrı hayatları yaşamanın bunalımı onu farklı arayışlara sürükleyecektir. Film renk dilinde tezatlık oluşturmuştur. Guiliana’nın iç karartıcı ve yalnız karakterinin yansıması olarak daha iç açıcı renkler kullanılmıştır. Arayış umut etmektir. Belki de bu arayış ve yalnızlıktan sıyrılma çabalarına bir atıftır.

_______________

Makas Eller

Makas Eller (1990) “Edward”

“Yalnızlık paylaşılmaz, paylaşılsa yalnızlık olmaz.” Özdemir Asaf

Tim Burton’ın masalsı ve fantastik dünyasına bir kapı açalım. Filmde, kendisini yaratan mucidin ölümünden sonra bir şatoda münzevi hayat yaşayan Edward’ın dünyasına yolculuk yaparız. Edward’ın makas elleri onu bu hayata sürüklemiştir. Edward bir olay sonrası toplum içine karışır. Ama bulunduğu durumun farkında olmamak öyle bir durumdur ki bunun farkına vardığı zaman yine içine çekilecektir.

_______________

Naked

Naked (1993) “Johnny”

“Kendini yalnız hisseden kimse için her yer çöldür.” Anton Çehov

Bu film, yalnızlık temalı filmlerin başında gelir. Film dili güçlü alt metine derin bir felsefi yapıya sahiptir. Johhny, insanlara karşı bağlanma sorunu yaşayan kendini kimseye yakın görmeyen bir münzevi karakter olarak karşımıza çıkar. İngiltereye gider. Bir sürü insanla konuşma imkanı bulur ve hepsiyle hayatın anlamsızlığı üzerinden derin diyaloglarda bulunur. Filmdeki diyaloglar çok düşündürücü ama bir o kadar da insanı rahatsız eden bir dil sunar.

_____________

Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas (1995) “Ban Sanderson”

“Yalnızlığın en kötüsü seni anlamayan insanların arasında kalmaktır.” Hz. Mevlana

Ban Sanderson, Las Vegas’a giderken hayatında ciddi kırılmalar yaşayacağının da farkında olmayacaktır. Eşi ve çocuğu tarafından terk edilmiş kendini boşlukta hisseden, bir arayış için gittiği Las Vegas’ta Sera ile tanışacaktır. Ve depresif, bunalımlı ruh halinden mucizevi bir şekilde sıyrılacaktır.

________________

Yeni Hayat

Cast Away 2001 “Chuck Noland”

“Hep yalnızlık var sonunda, yalnızlık ömür boyu…” MFÖ

Dünya hırslarıyla dolu olan Noland’ın ansızın bir uçak kazası ile adaya düşmesi ve kendi kimliğini sorgulama sürecine girmesini izleriz. Yalnızlık Allah’ın hayatına talip olmaktır. Yalnızlar, Allah’a komşu olurlar denir. Çünkü insanlar sosyal hayattan ve her şeyden yoksun bir hayat yaşadıkları zaman kendilerini keşif etme sürecini, kendi kişiliklerindeki fazlalıkları törpülemeye başlarlar. Bu süreçte dünya hayatında yaşadıkları her şey anlamsızlaşır. Ölmeden önce ölmek sözünün tasdiklendiği bir filmdir. Chuck Noland tutku ile bağlı olduğu işini ve ihmal ettiği kız arkadaşını geride bırakarak kendini anlamlandırmaya çalışacak bir süreçten geçer. Bir hakikat yolculuğunu izleme zamanıdır.

_____________

About Schmidt

About Schmidt (2001) “Schmidt”

“Yanımda kimse olmadığından değil yalnızlığım, yalnız olduğumu söyleyebileceğim kimse olmadığı için yalnızım ben.” Ahmet Altan

Usta oyuncu Jack Nicholson’u hiç bu kadar yalnız ve mutsuz görmüş müydük? Tabii ki farklı bir konseptte izleme fırsatı bulana dek… Hayatı, ailesi ve işiyle meşgulken herhangi bir sorun yaşamayan Schmidt, emekliliğinin ardından karısını kaybetmesiyle hayatı alt üst olur. Üstelik kızı da, uygun olmayan bir adamla evlenme planları yapmaktadır. Hem kendi yaşamını gözden geçirmek, hem de kızının yapmak üzere olduğu hatayı engellemek üzere bir yolculuğa çıkar.

__________________

Uzak

Uzak (2002) “Mahmut”

“Yalnızlık bütün büyük ruhların kaderidir. “Arthur Schopenhauer

Bu filmde, fotoğrafçı bir gencin film çekmek için geldiği İstanbul’da yaşadığı hayal kırıklıkları ve buhranlarına yolculuk yaparız. Büyük umutlarla geldiği ve projelerini yürütmeye çalıştığı bir süreçten geçerken bütün heves ve isteklerinden geri çekilecek bir moda gelişini izleriz. Mahmut içine kapanır ve ideallerini rafa kaldırır.

______________

Solaris

Solaris (1972) “Kris Kelvin”

“Tıpkı bir kasırganın merkezindeki sakin bölge gibi durgun ve bomboştum, çevremdeki karmaşanın içinde yuvarlanıp gidiyordum.”

Sylvia Plath – Sırça Fanus’tan

Doktor Kris Kelvin, gönderilen bilim insanlarının geri dönmediği Solaris gezegenine gider. Burada olup bitenleri anlamaya çalışan doktor, kısa bir süre sonra gezegenin sırrını anlayacak ve büyük bir vicdan muhasebesi yaşayacaktır. İlk başta uzayda yalnızlığıyla evrenin anlamını sorgulamaya çalıştığı süreçten geçer ve daha sonra eşi Hari aracılığıyla derin bir yüzleşme ve kendiyle hesaplaşma sürecine girer.

_____________

Bir Taşra Papazının Güncesi (1951) “Cure d’ Ambricourt”

“Kimine göre yalnızlık, hasta kişinin kaçışıdır; kimine göre de, hasta kişilerden kaçıştır.” Friedrich Nietzsche

Minimalist yönetmen Robert Bresson’un en iyi filmlerindendir. Genç bir taşra papazı, iç karartan Ambricourt köyünün sakinleri tarafından düşmanlık ve güvensizlikle karşılanıyor. Papazı mizansende sıkça yalnız olarak görürüz. Burada kendi içinde sıkışmışlığı, hayatına ve inancına dair derin gelgitlerde yaşadığı mesajını verir. Filmde mekanlar hep klostrofobik olarak geçer.

______________

Garden State

Garden State (2004) “Andrew”

 “Yalnızlık, sizin size yokuşunuzdur.” Hasan Ali Toptaş

Andrew, baskıcı ve kontrolcü bir baba ile tekerlekli sandalyeye mahkum bir hayat yaşamak zorunda kalan bir anne ile yaşar. Sonrasında annesini kaybetmesiyle derin bir sarsılma dönemi yaşar. Sağlıksız bir ebeveyn ilişkisinde en büyük bedeli çocuklar öder. Andrew manik depresif, yalnız yaşamayı kendine mesken gören, donuk bir kişiliğe sahip bir karakter iken kız arkadaşı Sam’ın hayatına girmesiyle Andrew’in hayatın manasını anlamlı bir şekilde sorgulamaya çalışacağı sürece girer.

_______________

Aşk

Her (2014) “Theodore”

“Yalnızlık, sigara külü kadar yalnızlık…”

Sezai Karakoç

Teknolojinin ilerlemesi bireyleri akıllı telefon ya da tabletlere daha bağlı hale getiriyor. Yalnızlaşmayı ister istemez kabullendiğin bir süreç yaşıyorsun.  Theodore de eşinden boşandıktan sonra tek başına yaşamaya başlayan bir yazardır. Bir gün reklamlarda gördüğü bir yazılımın işine yarayacağını düşünür ve onu kurcalamaya başlar. Yazılım sayesinde içinde bulunduğu yalnızlıktan kurtulan Theodore, Samantha’ya karşı ilginç hisler beslemeye başlayacaktır. Artık aşklarında yalnızlıklarında tuhaflaştığı bir zaman dilimine girdiğimizin işaretlerini de filmde görmüş oluruz.

________________

Kumiko, Hazine Avcısı

Kumiko, Hazine Avcısı (2014) “Kumiko”

“Yalnızım ve en kuvvetli tarafım da bu.

Nasıl yorumlarsan yorumla. 

Hoşçakal!”

İsmet Özel

Yalnız bir kadın olan Kumiko, hayata karşı duyduğu problemleri sanatla aşmaya çalışan bir kadındır. Defalarca izlediği bir filmin peşinden sürüklenmek ister. Çünkü hayatında ona heyecan veren bu film dışında başka hiçbir şey yoktur. Film, Coen Kardeşler’in kült filmi Fargo’dur. Kumiko, Fargo’yu defalarca izlemiştir. Eline bir harita alır ve Tokyo’daki sıkıcı yaşamını terk edip Minnesota’nın dondurucu soğuğuna doğru yola çıkmaya karar verir. Fargo filmindeki hazinenin peşindedir. Bu maceranın ona ne sonuçlar doğuracağından habersiz bir şekilde yola koyulur.

_____________

Dead Man

Dead Man (1995) “Blake”

“Yalnızın odasında ikinci bir yalnızlıktır ayna…” Özdemir Asaf

Amerikan bağımsız sinemasının önde gelen isimlerinden Jim Jarmusch’un filmidir. Hayata karşı kaybedecek bir şeyinin olmadığını düşünen bir adamın hikayesinin peşinden gideriz. Black, gittiği yerde Bay Hiçkimse ile karşılaşması onu çok daha farklı tekinsiz bir kişilik yapısına sürükleyecektir. Film atmosferi de oldukça tekinsiz, kaotiktir. Karakterlerin ruh durumuyla paralellik oluşur.

______________

Ben Efsaneyim

Yalnızlığı kendine mesken edinmiş diğer film karakterleri

Joe (2014) ” Joe Ronsom”

I Am Legend (2007) “Robert Neville”

Submarine (2010) “Oliver Tate”

Pi (1998) “Max”

Detachment (2011) ” Henry Barthes”

Life of Pi (2012) “Pi Patel”

Into the Wild (2007) “Christopher McCandless”

Taxi Driver (1976) “Travis Bickle”

A Single Man (2009) “Tom Ford”

Kes (1966) “Billy”

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up