Bizimle İletişime Geçin

Dünya

Yahudileri kurtaran Müslümanlar filmi vizyonda

Yayınlandı

tarihinde

Fransa’da yaklaşık iki hafta önce gösterime giren bir sinema filminde Müslümanların 2.Dünya Savaşı’nda Yahudileri kurtarması konu ediliyor. Bazı tarihçilere göre Müslümanların Fransa direnişi sırasında kurtardığı insan sayısı 1600!

İsmail Feruhi’nin yönetmenliğini yaptığı ve Fransa’nın Nazi işgaline karşı direnişinde Müslümanların oynadığı rolü ele alan Özgür Adamlar filmi gösterime girdi. Filmde Paris Mescidi yetkililerin nasıl da direnişe katıldıkları ve Yahudileri ölümden kurtardıkları gösteriliyor. Yönetmen Feruhi bu filmin Müslümanların Fransa tarihinde üstlendikleri rolü yansıtmada önemli pay sahibi olacağına inanıyor.

Fransa’da yaklaşık on gün kadar önce gösterime giren bir sinema filmi, İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransa’daki bazı Yahudilerin kurtarılmasında Müslümanların oynadığı rolü ortaya koyuyor. Bu, Fransız vatandaşların birçoğunun gerçeğini, boyutlarını ve uygarlık boyutunu bilmediği bir boyut.

İsmail Feruhi’nin yönettiği Özgür Adamlar Filmi, Paris’te geçtiğimiz 28 Eylül’de gösterime girdi. Filmde İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerin Fransa’yı işgali sırasındaki direnişteki Yahudileri ve gönüllüleri savunan Paris Mescidi’nin kurucusu Kadur Bin Gabrit’in hikayesi konu ediliyor.

Bununla beraber olaylar, Fransa’ya göçmüş ve karaborsa ticareti yapan Cezayirli genç Yunus’un etrafında dönüyor. Polis, Yunus’u yakalıyor ve kendisini, Nazi yetkilileri ve faşist hükümetinin, kendilerine Müslüman belgesi vererek Yahudilere ve Fransa direniş savaşçılarına yardım ettiği yönünde şüphelendiği Paris Mescidi’nin sorumluları arasında casusluk yapmaya zorluyor.

Film temiz ve şefkatli bir kişi rolünü üstlenen Yunus’un basit bir insandan nasıl da bir özgürlük savaşçısına dönüştüğünü göstererek devam ediyor.

1600 kişiyi kurtardı

Özgür Adamlar’ın yönetmeni Feruhi, Müslümanların bu direnişte üstlendikleri rolün tarih kitaplarında büyük ölçüde görmezden gelindiğine dikkat çekerek bu filmin insanların Müslümanlara bakışını değiştirmesini umduğunu dile getirdi.

Feruhi şöyle konuştu: ‘Adamlar Fransa’da kaldı ve gönüllü olarak direnişe katıldı. Bu çok önemli bir meseledir ve Müslümanların da Fransa tarihinde rol aldığı anlamına gelmektedir. Ancak bugüne kadar üstlendikleri bu görev hiç yansıtılmadı. Direnişe katıldıklarını gösteren ne bir fotoğraf ne bir belge ne de çekilmiş bir film var.

Tarihçiler, Paris Mescidi’nin yöneticilerinin kurtardığı Yahudiler hakkında farklı rakamlar ortaya atmış bulunmaktadır. Bazıları Kadur Bin Gabrit 1600 kişiyi ölümden kurtardı derken Fransa içişleri bakanlığı diyanet işleri eski danışmanının ifadesine göre kurtarılanların sayısı 500’ü aşmıyor.

Timetürk

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

10. Avustralya Akademi Ödülleri Açıklandı

En İyi Film, Promising Young Woman seçildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi film seçilen Promising Young Woman filmi

Bu sene Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından 10. kez düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri açıklandı.

Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri (AACTA)’nin sahipleri belli oldu. Profesyonel sinema ve televizyon yapımlarını taçlandıran törende en iyi film ödülünü Promising Young Woman kazanırken, en iyi drama dizisi Queen’s Gambit seçildi.

En İyi Film Ödülü: Promising Young Woman
En İyi Yönetmen: Chloé Zhao – Nomadland
En İyi Senaryo: Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Carey Mulligan – Promising Young Woman
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Olivia Colman – The Father

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi drama dizisi seçilen Queen's Gambit.

En İyi Drama Dizisi Ödülü: Queen’s Gambit
En İyi Komedi Dizisi: Schitt’s Creek
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Dizi): Aaron Pedersen – Mystery Road
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Dizi): Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit

Okumaya Devam Et

Dünya

Emma Stone’lu Cruella Filminden Fragman Yayınlandı

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

La La Land, The Amazing Spider-Man ve The Help gibi dikkat çeken yapımlarda başrolü üstlenen gen oyuncu Emma Stone’un yeni filmi Cruella’dan ilk fragman yayınlandı.

Oscar ödüllü Emma Stone’un, kötü karakter Cruella de Vil’e hayat verdiği Cruella filminin yönetmen koltuğuna Craig Gillespie oturuyor.

Filmde Emma Stone’a Emma Thompson, Joel Fry, Paul Walter Hauser, Emily Beecham ve Mark Strong gibi isimler eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Dünya sinemalarının salgın sonrası hasılat rakamları

İşte rakamlar.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Koronavirüs salgınıyla mücadelede normalleşme sürecine giren ülkelerin açılan sinema salonlarının hasılat rakamları belli oldu.

Tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına alan ve sosyal yaşamı durma noktasına getiren koronavirüsün etkisini azalttığı ülkeler normalleşme sürecine girdi. Belirli kurallar çerçevesinde sinema salonlarının da açıldığı bazı ülkelerin hasılat sayıları belli oldu.

Avrupa ülkelerinin yanı sıra virüsün kaynağı olarak bilinen Asya ülkelerinde de sinema salonlarının açılmasıyla insanlar tedbirlerini alarak film izlemek için salonların yolunu tuttu.

Güney Kore, sinema salonlarını açtıktan sonra 4 milyon dolar hasılat elde ederek en yüksek rakama ulaşırken, Japonya‘da gösterime giren Dolittle, 1,38 milyon dolarla ikinci sırada yer aldı.

İspanya‘da hafta sonu 10 filmden 104 bin dolar hasılat çıkarken İtalya‘da 66 bin dolarda kaldı. Fransa’da sinemalar 22 Haziran’da açılmaya başladı. Yetkililer sinemaseverlerin filmlere beklentinin ötesinde ilgi gösterdiğini kaydetti.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler